URMĂREȘTE-NE PE
MIERCURI, 20 MARTIE 2019

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Aquapark-ul din Oradea este pe profit, în ciuda faptului că 90% dintre aceste stabilimente merg pe pierdere. Adică sunt un fel de Teatru ori Filarmonică, numai cu ceva mai multă apă. Pe lângă meritele incontestabile de gospodari ale celor de la ADP, trebuie să recunoaștem că succesul se datorează și conjuncturii.
Zic şi eu
Adrian Cris
Se zice că doar cine nu munceşte nu greşeşte (deşi eu, personal, cred că greşeşte şi cel ce nu munceşte). În orice caz, bărbaţi sunt cei care îşi asumă greşelile, iar eu îmi declar apartenenţa la această categorie. Ca atare, recunosc că după ce am primit reacţia lui Pásztor, i-am verificat argumentele, cum că deplasarea în interes de serviciu în Austria a făcut-o separat de cea în interes privat în Elveţia. 
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Protestul de vineri a avut eficiența unei petale de trandafir în fața șenilei unui tanc de 50 de tone. Conducătorii s-au spart de râs în timpul protestului de un sfert de ceas al celor buni, după care s-au întors în întuneric și fum, la masa de poker pe care joacă soarta acestei nații nefericite. Pe ei nu îi interesează dacă străzile se blochează pentru 15 minute, câtă vreme lucrul acesta oricum se întâmplă zilnic, ore în șir...
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Care credeţi că ar fi soluţia cea mai bună pentru reintroducerea zborurilor internaţionale e Aeroportul din Oradea?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Instanţa Supremă s-a pronunţat recent, printr-o decizie de speţă, în sensul în care Ghidul pentru acordarea daunelor morale emis de Fondul de Protecţie a Victimelor Străzii nu este obligatoriu pentru instanţe.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Scleroza multiplă este o boală caracterizată prin inflamaţia şi distrucţia selectivă a mielinei sistemului nervos central, cu apariţia unor zone de cicatrizare. Mielina este o substanţă care înveleşte fibrele nervoase, având un rol important în conducerera influxului nervos şi care apare în luna a 5-a vieţii intrauterine cu definitivare după naştere. Boala mai este denumită şi scleroza "în plăci" datorită aspectului zonelor cicatrizate ale creierului, leziunile fiind denumite "plăci".
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Din păcate, cinematografia şi oamenii neinformaţi perpetuează o serie de mituri care impun o stigmă asupra bolnavilor şi asupra celor cu afecţiuni psihice. Un schizofrenic este confundat des cu cei cu personalitate multiplă, cu criminalii în serie, cu cei malefici şi răi, gata de violenţe inimaginabile. Adevărul este, însă, altul...
21 Iulie 2010, 17:22

Grand Palace, localul afaceristului Radu Pentie, a fost suspendat de Primărie

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Restaurantul Grand Palace din Piaţa 1 Decembrie, unul dintre cele mai luxoase din Oradea, va trebui să îşi suspende activitatea pentru un termen de 30 de zile. "Zilele trecute am semnat o decizie privind suspendarea activităţii, ca urmare a unui control făcut la faţa locului, în cadrul căruia s-a constatat depăşirea nivelului de zgomot", a declarat primarul Ilie Bolojan pentru BIHOREANUL.

Şeful executivului a spus că municipalitatea a pus la dispoziţia Poliţiei Comunitare un aparat pentru măsurarea decibelilor pentru a face controale fără să mai fie nevoie de intervenţia Direcţiei de Sănătate Publică. Măsura a fost luată pentru un plus de eficienţă. "Nu ştiu cum se făcea, dar de câte ori mergea Sanepidul în control în urma unor reclamaţii privind gălăgia din localuri se făcea linişte şi nu se înregistra nicio depăşire", a mai spus primarul cu subînţeles.

Contactat de BIHOREANUL, Radu Pentie, patronul localului Grand Palace, a declarat că a atacat procesul verbal în instanţă şi aşteaptă o sentinţă favorabilă. "Eu sunt 100% convins că am dreptate, aşa că am contestat procesul verbal. Au măsurat nivelul de zgomot, dar nu ştiu unde şi nici în ce fel", a spus patronul.

Omul de afaceri susţine că înainte de deschiderea localului a obţinut acordul vecinilor, cărora le-a plătit înlocuirea instalaţiilor sanitare din apartamente şi le-a cumpărat materiale pentru izolarea apartamentelor. Pentie a mai declarat că localul va continua să funcţioneze până la pronunţarea instanţei, pentru că a încheiat deja contracte cu clienţii pentru închirierea acestuia.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
27 Comentarii
grand palace
Cine este acest Pentie?In anii 89 era soferul tiganilor badogosi,acum mare patron..cotizeaza la partidul de la putere ca fratii Micula,toti niste fosti linge blide..De ce nu i s-ar aplica si lui Pentie aceiasi amenda sau controale ca fiecarui muritor de rind.Mie nu-mi place terasa lui din plin centru arata ca un grajd din Texas.Cine a dat aviz pt construirea ei nu stiu ,Sint curioasa cita chirie plateste Pentie pe terasa.Cine stie? Eu platesc pt 1,5 mp 70 lei /luna in Pta Obor...
Postat 13 Decembrie 2010, 19:24 de vali
nivel de zgomot
Va rugam sa masurati si nivelul de zgomot al catedralei din Centrul Civic, care ne innebuneste de/a dreptul pe locatarii din zona ! Sigur ati ajunge la concluzia ca trebuie inchisa !!!
Postat 03 August 2010, 13:13 de Carmen
nu sunt barbat pacat.....
daca eram barbat ma simteam flatat dar asa prea traziu schimbare de sex nu mai pot face...sorry...stai in banca ta...e sfatul meu
Postat 28 Iulie 2010, 15:17 de @dan oradeanul
oh, nu
@anca: ei, cum sa te strang de gat? asa, poate o mangaiere pe crestet!
Postat 28 Iulie 2010, 10:38 de dan oradeanul
stai in banca ta
nu vezi ce pericol public esti ? sa ma mai si intalnesc cu tine ? ... tu strangi de gat pe toti care gresesc gramatical ai o fobie privind limba romana........trateaza o daca poti!
Postat 28 Iulie 2010, 09:29 de @dan oradeanul
suspendare
SI CE DACA L-AU SUSPENDAT CA NE DISTRUGE LINISTEA SI SANATATEA????PATRONUL E PRIETENUL LUI CARP SI IL REDESCHIDE .EL E DOCTOR SI STIE MAI BINE CAT DAUNEAZA SANATATII NOASTRE ZGOMOTUL....
Postat 27 Iulie 2010, 12:29 de gheorghe
lectii gratuite
@anca: ma ofer sa-ti predau lectii gratuite de gramatica limbii romane pentru ca efectiv nu mai suport sa vad cum o macelaresti!!!!!
Postat 27 Iulie 2010, 09:59 de dan oradeanul
INVESTITI VALOROASE1 si celelete ce sunt?
"Pentru cultura ta generala, investitiile valoroase sunt in industrie, in fabrici, in special in acelea care produc ceva pentru export, deci acelea care aduc valuta in tara"..wow cata ura extraordinar daca fiscalitatea se aplica doar pentru investitiilke VALOROASE..taticule spalati creierul caci sincer orice investitie indiferent de suma se recupereaza de undeva....cei care au restaurante nu se comapra vrei sa spui cu cei care faca afaceri industriale ca sa mentina ce? forta de munca stabila, SPAGA, MITA, am invatat sa privim de sus fara sa ne pese de cei micii si uite ca cei mari se prabusesc si cei mici raman...spre socccul lui DAN ORADEANUL...care vrea sa viziteze cedo la PRAGA! sa ne anuti si pe noi dar sa nu inebunesti intre timp.....ha, ha, ha, barbatii au mania sa ia decizii gresite si si dau raul pe nas .....
Postat 26 Iulie 2010, 20:37 de anca
solutie
Pentie, sacagiul dragostei...sa ne spuna individu cam ce suma a inghitit gushatu Blaga pentru numirea lu fi-su acolo unde e! Sa ne spuna...daaaa...ar avea multe de spus...despre Merce, despre muuuulti altii! Pretenii stiu de ce! Pretenii portocalii adica!link
Postat 26 Iulie 2010, 20:19 de solutionistu
:)
Bine ca esti tu frumos . Taran mandru.
Postat 22 Iulie 2010, 23:41 de wolf
wolf nu stie nici sa scrie...
wolf in postul tau anterior ai scris "a-ti primi".Pentru cultura ta generala se scrie corect "ati primi", fara liniuta. In ultimul post scrii "i-mi raspunzi"... Iar liniuta aia unde nu trebuie. Eu zic sa inveti un pic sa scrii corect romaneste, apoi sa incepi sa debitezi pe pagini publice. Iar despre "atentii" tu ai pomenit primul! Semn clar ca ai reflexul format. Asa ai trecut clasa si cand la gramatica s-a studiat cand se pune liniuta si cand nu? Dar imi pierd prea mult timp cu tine si nu are rost! bye bye!
Postat 22 Iulie 2010, 22:31 de Gogu
da gogule
faptul ca tu i-mi raspunzi mie , dar aduci in discutie parintii mei , spune mai multe despre educatia ta primita probabil la sorbonica cu examene trecute cu mici atentii (ma gandesc aici la gaini , purcei etc) ce aveau parintii tai prin ograda in satucul undeva ascuns bine unde intradevar nu avea cum sa va deranjeze tramvaiul , dar nici macar masinile , ce sa mai povestim de unitati de alimentatie publica.
Postat 22 Iulie 2010, 21:26 de wolf
wolf are pureci
wolf faptul ca tu crezi ca "micile atentii" rezolva totul spune mult despre nivelul tau, si despre nivelul parintilor tai care ti-au dat educatia asta...Din fericire nu toti sunt flamanzi dupa bani ca tine. Cat despre mutatul sinelor...Cred ca trebuie sa discuti cu primarul. Poate cu o "atentie" rezolvi...hahaha
Postat 22 Iulie 2010, 20:57 de Gogu
atentii
probabil daca a-ti primi mici atentii nici nu v-ar deranja asa de tare , astept cand propuneti sa se mute sinele de tramvai pe centura sa nu mai faca atita galagie in centrul orasului , ups poate si pe centura ar deranja :)))
Postat 22 Iulie 2010, 20:35 de wolf
bravos
@erte: bravos, bine i-ai zis-o. nu uita insa cine e anca. draga de ea,crede ca CEDO are sediul la Praga!
Postat 22 Iulie 2010, 19:46 de dan oradeanul
Noisy Palace
Draga anca daca tu vrei sa saruti pamantul unde calca pentie, n-ai decat....Numai vezi sa nu faci diaree...Pentru cultura ta generala, investitiile valoroase sunt in industrie, in fabrici, in special in acelea care produc ceva pentru export, deci acelea care aduc valuta in tara. Localurile sunt minunate, doar ca deocamdata turisti ioc! Iar cei care au depus plangere sunt vecinii in curtea vecina - visavi de Gojdu. Daca si pe noi ne deranjeaza va puteti imagina ce zgomot e.
Postat 22 Iulie 2010, 16:11 de erte
tare de tot
da PINTIE e renumit in a si face dreptate.... e cel mai sever patron dar in privinta localurilor...asa i vita te lasa garda in pace nu te lasa primarul, ok te lasa primarul nu te lasa vecinii...si uite asa sunt haituiti inteprinzatorii si ironie traiesc pe spinarea ta toti...daca nu platesti taxe cine le plateste: garda, vecini, primarul...sincer ar trebui sa sarute pamantul unde un inteprinzator investeste....dar explica i la un pocait sa vezi ce intelege...ha, ha, ha, ha.... cad are alte preferinte culinare si locale: C. A, etc...urmariti l filmati l unde manaca primarul nostru? acasa....nu cred? enormal sa si protejeze slugile de aceea il servesc....
Postat 22 Iulie 2010, 15:53 de anca
ba da
ba da , toate localurile deranjeaza , mai ales care is si frumoase si daca mai si au clienti atunci deranjeaza cu adevarat , in toate partile orasului stau ba fosti securisti care probabil de prostiile pe care le-au facut au cosmaruri si nu pot dormi , sau cucoane la menopauza care urmaresc din geam cine cu cine sta de vorba , sau poate directorul sau patronul nu vrea sa decarteze la asociatie , si a-si mai putea enumera motive de ce "deranjeaza" cateva localuri , voi reveni ca ma intereseaza subiectul.
Postat 22 Iulie 2010, 14:41 de wolf
VANDANA
vandana nu deranjeaza pe nimeni?
Postat 22 Iulie 2010, 12:53 de JK.BB
@tero
o cafea si un dus rece, ca delirezi! ce localuri a inchis bolojan? ce biserici pocaite a ridicat?
Postat 22 Iulie 2010, 12:37 de zuzu
Calul troian al lui Bolo
Lui Carp i s-a dat mana libera la spitale.Ce va face din spitale un obscur chirurg infantil ce n-a avut de-a face niciodata cu adevarata medicina dintr-un spital judetean,ramane de vazut.Oricum Pentie este prietenul sau,dar Bolojan nu-l asculta chiar intotdeauna.
Postat 22 Iulie 2010, 11:53 de Petre
la noi la braila/la tani elvira...
@hy: iti recomand nu braila, ci slobozia. e un oras plin de c...ve
Postat 22 Iulie 2010, 11:19 de dan oradeanul
hy
si noi ce mai f...?
Postat 22 Iulie 2010, 10:25 de hy
pacat
Pacat de investitiile din acest oras, care in 2 ani cu actualul primar v-a inchide orice fel de initiativa privata..O sa mergem sa mancam in Felix,1 Mai sau in Ungaria, sau la Palazzo care nu face zgomot fiind liberal.In rest cat mai multe biserici pocaite cu parcari facute cu bani din taxele platite de cei care au restaurante,cafenele si cluburi sau supermarcheturi ca alta industri nu avem.Astept ca primarul sa taxeze cu impozi pe cladiri,terenuri ,venituri si taxe de parcare toate cultele religioase din oras.Atunci o sa avem un buget corect si sanatos pentru reparatii de strazi,scoli si spitale.
Postat 22 Iulie 2010, 10:14 de tero
Carp
Grand Palace este restaurantul lui Pentie, foarte bun prieten cu Carp, interesanta treaba cum Bolojan a facut asta cu sau fara consilierea lui Carp.
Postat 22 Iulie 2010, 08:58 de RPD
vai de noi!
Oare domn' primar bolojan si-a pus vreodat' problema daca " aparatul" cu care a masurat zgomotul e din aceiasi "clasa" de precizie cu cel al sanepidului? Se poate masura zgomotul si cu aparat care il gasesti la Trioda sau chiar cu urechea, daca te-ai spalat bine pe urechi! Deci cine are dreptate?
Postat 21 Iulie 2010, 21:34 de eu
ma mir
Ma mir ca nu a zis ca ar fi o "razbunare politica", cunoscute fiind orientarile sale politice. oricum, tot ce a facut(a se vedea si modul in care a obtinut partea din fosta Cofetarie Japort)a fost posibil cu complicitatea PD(si mai apoi PDL). ei, si uite ca tot la "portocale" ajungem. si iar ma vor "confunda" unii cu kaboom sau imi vor sugera sa semnez "dan liberalul".
Postat 21 Iulie 2010, 19:53 de dan oradeanul
count display

FOTO BIHOREANUL

  • La mulți ani, ERA Park! Carla’s Dreams i-a cucerit, sâmbătă seară, pe orădeni (FOTO / VIDEO)
  • Înaripatele Oradiei: Malurile verzi ale Crişului Repede şi stufărişul au atras în oraş numeroase specii noi de păsări (FOTO)
  • Puzderie de lume în centrul Oradiei, de Ziua Maghiarilor. Îmbrăcat în huszár, Szabó Ödön a acuzat că maghiarii sunt discriminaţi (FOTO/VIDEO)
  • #șîeu... NU: Angajaţii lui Ştefan Mandachi de la Oradea, împiedicaţi să protesteze în faţa propriului restaurant printr-un ordin al... „doamnei de la Lotus” (FOTO/VIDEO)
  • #Șîeu: Bihorenii au protestat pentru autostrăzi. Vezi cine și cum a manifestat! (FOTO / VIDEO)
  • Colţ al imaginaţiei: Viitorii designeri orădeni și-au expus munca în holul Bibliotecii Universității (FOTO)
  • Protestul #şieu în Oradea: O firmă şi-a oprit complet activitatea, pentru întreaga zi! (FOTO / VIDEO)
  • #şîeu: BIHOREANUL a făcut un inventar al proiectelor de infrastructură promise în judeţul Bihor şi neonorate (FOTO)
  • Incendiu la blocul Cicero din Oradea (FOTO / VIDEO)
  • Cupa Satelor: O primă ediţie reușită în fotbalul bihorean (FOTO)