URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 28 FEBRUARIE 2020

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Au trebuit să treacă trei mandate pentru ca primarul Ilie Bolojan să dea liber la refacerea vechilor parcuri. Este adevărat că atunci când faci o casă începi cu fundaţia, cu infrastructura, dar poate că parcurile 1 Decembrie şi Petofi meritau mai de mult o revigorare.
Zic şi eu
Adrian Cris
Orădenii şi bihorenii vor ţine minte doar faptul că după 4 luni de administrare a Aeroportului sub gir PNL tot nu avem curse externe. Vestea şi mai proastă e că, în pofida declaraţiilor primarului Bolojan, nici n-o să avem curând. Ceea ce iar nu spun nici CA, nici edilul, nici şefii CJ. Iar motivul e dezarmant de simplu...
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
90% dintre bucureştenii care au participat la sondajul online iniţiat de primarul general Gabriela Firea au fost împotriva vinietei Oxigen, ce îşi propune să taxeze circulaţia maşinilor poluante în Bucureşti şi să le interzică de tot accesul celor sub Euro 3 în centru. E drept, nu este un sondaj făcut ca la carte, iar Firea nu-i un personaj prea simpatic, dar cu toate acestea rezultatul este uşor de interpretat - oamenilor le pasă mai mult de banii din buzunar decât de sănătate.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre dorința Guvernului Orban de a elimina pensiile speciale ale magistraților și despre grevele anunțate de aceștia ca reacție?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
În 12 februarie a.c., Curtea Constituţională a respins excepţia de neconstituţionalitate a Codului administrativ invocată de Avocatul Poporului, astfel încât acest act normativ rămâne în vigoare şi produce efecte juridice. Deşi lumea juridică se aştepta la o decizie de neconstituţionalitate rapidă a acestui act normativ, după ce a ţinut dosarul pe rol aproximativ 6 luni, Curtea Constituţională a stabilit, cu majoritate de voturi, că este absolut constituţional să adopţi un cod prin ordonanţă de urgenţă.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Hematuria reprezintă prezenţa sângelui în urină. Cauzele sunt variate şi se pot grupa în 2 categorii: renale şi extrarenale.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Din păcate, cinematografia şi oamenii neinformaţi perpetuează o serie de mituri care impun o stigmă asupra bolnavilor şi asupra celor cu afecţiuni psihice. Un schizofrenic este confundat des cu cei cu personalitate multiplă, cu criminalii în serie, cu cei malefici şi răi, gata de violenţe inimaginabile. Adevărul este, însă, altul...
03 Ianuarie 2013, 15:46

Ghinion de Anul Nou: Fiul directoarei economice de la Compania de Apă a lovit un pensionar pe trecerea de pietoni

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Un orădean de 62 de ani a ajuns în spital în prima zi a anului după ce a fost lovit pe trecerea de pietoni de pe strada Oneştilor. Vinovatul este Robert Kuntz, fiul directoarei economice a Companiei de Apă Oradea, Kuntz Aniko, care a rămas fără permis şi e cercetat pentru vătămare corporală din culpă.

Accidentul s-a petrecut marţi, în jurul orei 20, la intersecţia străzii Meşteşugarilor cu strada Oneştilor, unde tânărul de 21 ani nu a acordat prioritate orădeanului care se angajase în traversarea carosabilului pe marcajul pietonal.

Potrivit şefului SMURD, dr. Hadrian Borcea, orădeanul a fost transportat la Unitatea de Primire a Urgenţelor, iar în prezent este internat la Secţia de Neurochirurgie a Spitalului clinic judeţean din Oradea. "Pacientul a suferit un traumatism cranian minor şi mai multe contuzii, însă starea lui este stabilă", a declarat şeful SMURD.

În privinţa şoferului, purtătorul de cuvânt al Poliţiei Bihor, inspectorul principal Alina Dinu, a declarat BIHOREANULUI că acesta a rămas fără permis.

"Din primele cercetări, tânărul nu a consumat băuturi alcoolice, însă este cercetat pentru vătămare corporală din culpă, iar până la finalizarea anchetei permisul lui a fost reţinut", a explicat purtătorul de cuvânt al Poliţiei Bihor.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
21 Comentarii
ptr ancsa...
daca era PAPRIKA SAU ALTU.. ATUNCEA dadeai comentarii .....are relatii si asa merge an orasul asta....se spala mana pe mana ..bla bla
Postat 08 Ianuarie 2013, 17:58 de oradean
suntem alaturi de tine
..suntem Robi alaturi de tine ! :* :* :* :* ..prietenii adevarati sunt alaturi de tine si familia ta ! ..te pupa cei 3 fantastici !
Postat 06 Ianuarie 2013, 21:20 de prieteni adevarati !
curca pe valuri
@ancsa la cum scrii tu ar trebui sa nu mai iesi din casa pana nu-ti iei bacul. pe langa gramatica, iti lipseste si logica bunului simt. spune-mi ce invatatura o sa traga cel calcat pe zebra? sa nu mai traverseze in viata lui? fara suparare, esti o vaka aroganta, bucura-te ca iti spune cineva cat mai poti sa-ti faci tratament la neuron.
Postat 06 Ianuarie 2013, 15:12 de Oradean
pt.cvrs.
Ba, cvrs, daca era beat trebuia calcat cu masina??? Ai o logica perfect mulata pe cea a marii , prestigioasei si moralei directoare de la CAO.
Postat 06 Ianuarie 2013, 12:06 de pop
PRIMA
de Sarbatori ca au umflat facturile la apa !!!!!!!!!!!
Postat 05 Ianuarie 2013, 03:33 de INCANTAT
beazideaua
putea sa vina si de la ma-sa din chizda daca nu a acordat prioritate, asa cum faceti toti tzaranoii, cind puneti mina pe covrig sinteti piloti de formula 1, nu mai trebuie sa acordati prioritate nimanui.... Cit despre familia lui, nu avem ce sa vorbim decit ca ma-sa e o currrva cu acte in regula, pe linga faptul ca fura cit nu ii e rusine, iar dintr o currrva nu putea iesi decit un drrogat si bettziv ca fiu sau
Postat 04 Ianuarie 2013, 22:06 de pramatiede bani gata
beazideaua
putea sa vina si de la ma-sa din chizda daca nu a acordat prioritate, asa cum faceti toti tzaranoii, cind puneti mina pe covrig sinteti piloti de formula 1, nu mai trebuie sa acordati prioritate nimanui.... Cit despre familia lui, nu avem ce sa vorbim decit ca ma-sa e o currrva cu acte in regula, pe linga faptul ca fura cit nu ii e rusine, iar dintr o currrva nu putea iesi decit un drrogat si bettziv ca fiu sau
Postat 04 Ianuarie 2013, 22:06 de pramatiede bani gata
pentru ,,oradean,,
Pt.oradean - sa te gandesti de doua ori inainte de a posta un comentariu , sa-ti corectezi greselile , este o rusine pentru tine ca nici nu stii sa scrii. Iar ceea ce a patit baiatul putem pati oricare dintre noi, este foarte usor sa aruncam cu noroiul in cineva fara sa stii ce s-a intamplat concret. Sunt convinsa ca ii pare rau la baiatul , si n-a facut intentionat .Critizati fara rusine o famile pe care nici nu o conoasteti. Imi pare foarte rau pentru pieton si doresc insanatosire grabnica. Sigur o sa fie invatatura pentru toti cei implicati in aceasta intamplare nefericita.
Postat 04 Ianuarie 2013, 21:32 de ancsa
pentru ,,oradean,,
Pt.oradean - sa te gandesti de doua ori inainte de a posta un comentariu , sa-ti corectezi greselile , este o rusine pentru tine ca nici nu stii sa scrii. Iar ceea ce a patit baiatul putem pati oricare dintre noi, este foarte usor sa aruncam cu noroiul in cineva fara sa stii ce s-a intamplat concret. Sunt convinsa ca ii pare rau la baiatul , si n-a facut intentionat .Critizati fara rusine o famile pe care nici nu o conoasteti. Imi pare foarte rau pentru pieton si doresc insanatosire grabnica. Sigur o sa fie invatatura pentru toti cei implicati in aceasta intamplare nefericita.
Postat 04 Ianuarie 2013, 21:32 de ancsa
la puscarie
iel are voie sa faca orce.... de cee??????????????
Postat 04 Ianuarie 2013, 14:59 de oradean
la puscarie
daca era interlop bagau an puscarie de mult.....undei legea....are relatiii
Postat 04 Ianuarie 2013, 14:57 de oradean
cvrs
pt.pop nici nu i greu sa fie vinovat, batranul era beat.
Postat 04 Ianuarie 2013, 14:13 de popa
Era de asteptat
Asta a lucrat de la 16 ani si si-a cumparat masina la 18! Parca asa declara ma-sa (ma-sa are cratima si inca ceva) cand a fost intrebata de o masina a familiei. Dar nu-mi fac griji la cati bani are ma-sa va dovedi ca batranul e de vina ! Pariez!!
Postat 04 Ianuarie 2013, 01:22 de pop
cocalarul
gunoaie la volan. aceasi poveste. alt cocalar.
Postat 03 Ianuarie 2013, 23:45 de trecerea de pietoni
?
Si noi, cititorii, ce sa-i facem? Voi, scriitorii, ce ati vrea sa pateasca protagonistii????????????voi vanati nacazurile oamenilor, si aveti propriul adevar, nu DREPTATEA !!!!!!!!!!
Postat 03 Ianuarie 2013, 22:41 de ADINA
bezaideaua
CENZURAT
Postat 03 Ianuarie 2013, 22:12 de garcea
pentru gh
foarte adevarat, sunt foarte multi prosti care sar aiurea pe trecere, crezand ca trecerea de pietoni le da imunitate impotriva unei lovituri, dar daca mai adaugi si faptul ca noaptea nu sunt iluminate trecerile, i se poate intampla oricui....
Postat 03 Ianuarie 2013, 20:25 de costica
pt doggy_c
oricui i se poate intampla .....sunt atatia care trec aiurea fara sa se asigure de parca zebra le-ar asigura imunitate la o plesneala din partea masinii,nici nu seuita,nici nimic,vorbesc la tel se uita in dreapta de parca nu din stg vine masina,scriu sms etc,nu cred ca i cazu batranului cu sms,dar sunt multi si daca va plimbati seara cu masina o sa vedeti in cate locuri unde e zebra nu e iluminat mai deloc...plus ca sunt parcate masinile pana langa zebra,si cand esti langa zebra iti "sare" pietonul in fata de dupa masina parcata langa sau chiar pe zebra....asa ca oricui i se poate intampla
Postat 03 Ianuarie 2013, 18:53 de gh
Ce ratat
Cum sa nu vezi un om pe trecerea de pietoni? Se cam vede cum o obtinut beizadeaua asta permisul...dar dupa cum zicea un alt cititor il scoate ma-sa din cacat.
Postat 03 Ianuarie 2013, 17:48 de doggy_c
bravo robi
nu te teme robike, nu-l poti depasi pe horica, chiar daca e de anul nou si chiar daca e pe trecerea de pietoni, dar mai insista, o sa te scoata ma-ta mereu din bucluc ca-i bazata.
Postat 03 Ianuarie 2013, 17:19 de sarkozi
MINCIUNI....
FAMILIA A GASIT UN BOSCHETAR DE MARTOR