URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 19 OCTOMBRIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Neisprăviţii de la Ministerul Educaţiei au mai fătat o mărgică. Au elaborat un Cod de etică prin care se interzice profesorului care predă la clasă să îşi mediteze propriii elevi. Hai să zicem că acest aspect e corect, chit că poate fi uşor de eludat dacă profesorii fac schimb de elevi între ei. Mă aşteptam să interzică total meditaţiile, dar probabil că nu i-a dus capul până acolo.
Zic şi eu
Adrian Cris
Nu mă număr între cei care consideră că o convingere religioasă exclude o gândire liberală. Nu cred că a gândi liber(al) înseamnă să fii fără niciun Dumnezeu. Un exemplu notoriu este cel al chirurgilor care mărturisesc că se roagă înaintea intervenţiilor dificile. Şi reciproca e valabilă. Poţi fi ateu, dar cât se poate de retrograd. Prin urmare, recunosc, ca orice om de bun simţ, dreptul oricărui membru PNL de a fi acţionat conform propriei conştiinţe la recentul referendum pentru "familia tradiţională".
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Conferințele 11even, în care 11 oameni vorbesc câte 11 minute, sunt ca nunțile românești - nimeni nu îndrăznește să le facă mai scurte. Teorema care spune că ce e frumos durează puțin nu funcționează... Majoritatea vorbitorilor a dat impresia că tema conferinței, „La trecutu-ți mare, care viitor?”, nu a fost înțeleasă prea bine. Cei mai mulți au vorbit despre ei înșiși, lăsându-le spectatorilor sarcina de a extrage esența și de a construi puzzle-ul.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Aţi votat la recentul referendum pentru redefinirea familiei în Constituţie?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam săptămâna trecută, în curând vor intra în vigoare modificările legii privind statutul judecătorilor şi procurorilor ca urmare a faptului că, recent, Curtea Constituţională a respins ultima obiecţie de neconstituţionalitate ce putea fi formulată de preşedintele României cu privire la această lege, iar, vineri, 12 octombrie, Klaus Iohannis a fost nevoit să promulge noul statut al magistraţilor.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
În cursul evoluţiei bolii, după faza septicemică urmează faza organică, în care reapare febra, simultan cu instalarea unor sindroame diferite. Dintre acestea, cele ma frecvente sunt meningita leptospirotică (manifestată prin dureri de cap, fotofobie, redoare a muşchilor cefei, simptome care se remit de cele mai multe ori), sindromul hepatorenal (cu icter şi mărire în volum a ficatului, cu posibilitate de evoluţie spre forme severe), manifestări hemoragice limitate (la nivelul gingiilor, conjunctivelor, mucoasei nazale etc.) sau grave (hemoragii digestive majore) şi insuficienţa renală.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Anxietatea este una din marile probleme psihologice ale secolului nostru. Alături de depresie, este subiectul cel mai des întâlnit în cabinetele de psihologie. Anxietatea variază de la om la om și se manifestă oarecum diferit ca intensitate în cazul fiecăruia.
03 Ianuarie 2013, 15:46

Ghinion de Anul Nou: Fiul directoarei economice de la Compania de Apă a lovit un pensionar pe trecerea de pietoni

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Un orădean de 62 de ani a ajuns în spital în prima zi a anului după ce a fost lovit pe trecerea de pietoni de pe strada Oneştilor. Vinovatul este Robert Kuntz, fiul directoarei economice a Companiei de Apă Oradea, Kuntz Aniko, care a rămas fără permis şi e cercetat pentru vătămare corporală din culpă.

Accidentul s-a petrecut marţi, în jurul orei 20, la intersecţia străzii Meşteşugarilor cu strada Oneştilor, unde tânărul de 21 ani nu a acordat prioritate orădeanului care se angajase în traversarea carosabilului pe marcajul pietonal.

Potrivit şefului SMURD, dr. Hadrian Borcea, orădeanul a fost transportat la Unitatea de Primire a Urgenţelor, iar în prezent este internat la Secţia de Neurochirurgie a Spitalului clinic judeţean din Oradea. "Pacientul a suferit un traumatism cranian minor şi mai multe contuzii, însă starea lui este stabilă", a declarat şeful SMURD.

În privinţa şoferului, purtătorul de cuvânt al Poliţiei Bihor, inspectorul principal Alina Dinu, a declarat BIHOREANULUI că acesta a rămas fără permis.

"Din primele cercetări, tânărul nu a consumat băuturi alcoolice, însă este cercetat pentru vătămare corporală din culpă, iar până la finalizarea anchetei permisul lui a fost reţinut", a explicat purtătorul de cuvânt al Poliţiei Bihor.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
21 Comentarii
ptr ancsa...
daca era PAPRIKA SAU ALTU.. ATUNCEA dadeai comentarii .....are relatii si asa merge an orasul asta....se spala mana pe mana ..bla bla
Postat 08 Ianuarie 2013, 17:58 de oradean
suntem alaturi de tine
..suntem Robi alaturi de tine ! :* :* :* :* ..prietenii adevarati sunt alaturi de tine si familia ta ! ..te pupa cei 3 fantastici !
Postat 06 Ianuarie 2013, 21:20 de prieteni adevarati !
curca pe valuri
@ancsa la cum scrii tu ar trebui sa nu mai iesi din casa pana nu-ti iei bacul. pe langa gramatica, iti lipseste si logica bunului simt. spune-mi ce invatatura o sa traga cel calcat pe zebra? sa nu mai traverseze in viata lui? fara suparare, esti o vaka aroganta, bucura-te ca iti spune cineva cat mai poti sa-ti faci tratament la neuron.
Postat 06 Ianuarie 2013, 15:12 de Oradean
pt.cvrs.
Ba, cvrs, daca era beat trebuia calcat cu masina??? Ai o logica perfect mulata pe cea a marii , prestigioasei si moralei directoare de la CAO.
Postat 06 Ianuarie 2013, 12:06 de pop
PRIMA
de Sarbatori ca au umflat facturile la apa !!!!!!!!!!!
Postat 05 Ianuarie 2013, 03:33 de INCANTAT
beazideaua
putea sa vina si de la ma-sa din chizda daca nu a acordat prioritate, asa cum faceti toti tzaranoii, cind puneti mina pe covrig sinteti piloti de formula 1, nu mai trebuie sa acordati prioritate nimanui.... Cit despre familia lui, nu avem ce sa vorbim decit ca ma-sa e o currrva cu acte in regula, pe linga faptul ca fura cit nu ii e rusine, iar dintr o currrva nu putea iesi decit un drrogat si bettziv ca fiu sau
Postat 04 Ianuarie 2013, 22:06 de pramatiede bani gata
beazideaua
putea sa vina si de la ma-sa din chizda daca nu a acordat prioritate, asa cum faceti toti tzaranoii, cind puneti mina pe covrig sinteti piloti de formula 1, nu mai trebuie sa acordati prioritate nimanui.... Cit despre familia lui, nu avem ce sa vorbim decit ca ma-sa e o currrva cu acte in regula, pe linga faptul ca fura cit nu ii e rusine, iar dintr o currrva nu putea iesi decit un drrogat si bettziv ca fiu sau
Postat 04 Ianuarie 2013, 22:06 de pramatiede bani gata
pentru ,,oradean,,
Pt.oradean - sa te gandesti de doua ori inainte de a posta un comentariu , sa-ti corectezi greselile , este o rusine pentru tine ca nici nu stii sa scrii. Iar ceea ce a patit baiatul putem pati oricare dintre noi, este foarte usor sa aruncam cu noroiul in cineva fara sa stii ce s-a intamplat concret. Sunt convinsa ca ii pare rau la baiatul , si n-a facut intentionat .Critizati fara rusine o famile pe care nici nu o conoasteti. Imi pare foarte rau pentru pieton si doresc insanatosire grabnica. Sigur o sa fie invatatura pentru toti cei implicati in aceasta intamplare nefericita.
Postat 04 Ianuarie 2013, 21:32 de ancsa
pentru ,,oradean,,
Pt.oradean - sa te gandesti de doua ori inainte de a posta un comentariu , sa-ti corectezi greselile , este o rusine pentru tine ca nici nu stii sa scrii. Iar ceea ce a patit baiatul putem pati oricare dintre noi, este foarte usor sa aruncam cu noroiul in cineva fara sa stii ce s-a intamplat concret. Sunt convinsa ca ii pare rau la baiatul , si n-a facut intentionat .Critizati fara rusine o famile pe care nici nu o conoasteti. Imi pare foarte rau pentru pieton si doresc insanatosire grabnica. Sigur o sa fie invatatura pentru toti cei implicati in aceasta intamplare nefericita.
Postat 04 Ianuarie 2013, 21:32 de ancsa
la puscarie
iel are voie sa faca orce.... de cee??????????????
Postat 04 Ianuarie 2013, 14:59 de oradean
la puscarie
daca era interlop bagau an puscarie de mult.....undei legea....are relatiii
Postat 04 Ianuarie 2013, 14:57 de oradean
cvrs
pt.pop nici nu i greu sa fie vinovat, batranul era beat.
Postat 04 Ianuarie 2013, 14:13 de popa
Era de asteptat
Asta a lucrat de la 16 ani si si-a cumparat masina la 18! Parca asa declara ma-sa (ma-sa are cratima si inca ceva) cand a fost intrebata de o masina a familiei. Dar nu-mi fac griji la cati bani are ma-sa va dovedi ca batranul e de vina ! Pariez!!
Postat 04 Ianuarie 2013, 01:22 de pop
cocalarul
gunoaie la volan. aceasi poveste. alt cocalar.
Postat 03 Ianuarie 2013, 23:45 de trecerea de pietoni
?
Si noi, cititorii, ce sa-i facem? Voi, scriitorii, ce ati vrea sa pateasca protagonistii????????????voi vanati nacazurile oamenilor, si aveti propriul adevar, nu DREPTATEA !!!!!!!!!!
Postat 03 Ianuarie 2013, 22:41 de ADINA
bezaideaua
CENZURAT
Postat 03 Ianuarie 2013, 22:12 de garcea
pentru gh
foarte adevarat, sunt foarte multi prosti care sar aiurea pe trecere, crezand ca trecerea de pietoni le da imunitate impotriva unei lovituri, dar daca mai adaugi si faptul ca noaptea nu sunt iluminate trecerile, i se poate intampla oricui....
Postat 03 Ianuarie 2013, 20:25 de costica
pt doggy_c
oricui i se poate intampla .....sunt atatia care trec aiurea fara sa se asigure de parca zebra le-ar asigura imunitate la o plesneala din partea masinii,nici nu seuita,nici nimic,vorbesc la tel se uita in dreapta de parca nu din stg vine masina,scriu sms etc,nu cred ca i cazu batranului cu sms,dar sunt multi si daca va plimbati seara cu masina o sa vedeti in cate locuri unde e zebra nu e iluminat mai deloc...plus ca sunt parcate masinile pana langa zebra,si cand esti langa zebra iti "sare" pietonul in fata de dupa masina parcata langa sau chiar pe zebra....asa ca oricui i se poate intampla
Postat 03 Ianuarie 2013, 18:53 de gh
Ce ratat
Cum sa nu vezi un om pe trecerea de pietoni? Se cam vede cum o obtinut beizadeaua asta permisul...dar dupa cum zicea un alt cititor il scoate ma-sa din cacat.
Postat 03 Ianuarie 2013, 17:48 de doggy_c
bravo robi
nu te teme robike, nu-l poti depasi pe horica, chiar daca e de anul nou si chiar daca e pe trecerea de pietoni, dar mai insista, o sa te scoata ma-ta mereu din bucluc ca-i bazata.
Postat 03 Ianuarie 2013, 17:19 de sarkozi
MINCIUNI....
FAMILIA A GASIT UN BOSCHETAR DE MARTOR
Postat 03 Ianuarie 2013, 16:24 de X
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Se lucrează la extinderea drumului expres spre Episcopia Bihor. Se va construi şi un viaduct înalt de 10 metri (FOTO/VIDEO)
  • Cum arată Podul Centenarului. Va fi inaugurat înainte de termen, pe 1 Decembrie (FOTO/VIDEO)
  • Copţi, dar buni! Oradea a dat trei campioni la Openul Austriei de Judo Masters! (FOTO)
  • Nu vă jucaţi cu focul! Opt incendii de vegetaţie uscată, într-o singură zi (FOTO)
  • Să tragem linie! Lucrările pentru reamenajarea liniei de tramvai vor bloca cel puţin o lună circulaţia prin Calea Aradului (FOTO)
  • Statuia Evei Heyman din Parcul Bălcescu a fost donată Primăriei Oradea (FOTO/VIDEO)
  • Accident pe Calea Borşului: Ambulanță în misiune, lovită de un Ford și proiectată într-un TIR. Două persoane au ajuns la spital (FOTO)
  • Sprijin pentru persoanele cu dizabilităţi. A fost lansată filiala orădeană a asociaţiei 'Ridică-te şi umblă' (FOTO)
  • Luceafărul s-a revanșat: 4-1, sâmbătă, acasă cu CS Balotești! (FOTO)
  • Cetate 'de vânzare': Cetatea Oradea continuă să fie slab vândută, în ciuda atuurilor care o fac unică în Sud-Estul Europei (FOTO / VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON