URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 21 IUNIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Angela Lupşea, preşedinta Fundaţiei pentru Protejarea Monumentelor Bihor, conduce muzeele şi Cetatea oraşului cu rezultate modeste. În numeroase ocazii am veştejit-o considerând că e inadmisibil ca, la doi ani după finalizarea reabilitării, în fortăreaţă să nu se întâmple mare lucru. Acum, însă, trebuie să recunosc că Zilele Art Nouveau au fost o reuşită care, cred eu, i-a uluit până şi pe organizatori.
Zic şi eu
Adrian Cris
După 9 luni în care minoritatea celor 17 consilieri judeţeni ai PNL a fost egala majorităţii UDMR-PSD-ALDE, rămasă din septembrie 2017 tot în 17 reprezentanţi prin excomunicarea fostei preferate a şefului PSD Bihor, Ioan Mang, „parlamentul” bihorean a revenit săptămâna trecută, aşa cum a decis Curtea de Apel, la formula rezultată din alegerile locale de acum două veri. Miercuri, cu doar un vot împotrivă şi o abţinere, a fost validat cel de-al 18-lea echipier al alianţei, PSD-istul salontan Adrian Szatmari.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Umorul e ca mâncarea - are mii de forme, gusturi și arome. Nimeni nu agreează toate bucatele de pe pământ. Plaja de preferințe culinare ţine, în cazul celor mai mulți oameni, de cultura locului în care s-au născut, de ce le-a gătit mama toată viața, de posibilitățile financiare, de zona respectivă, de educație și auto-educație, de tradiție și conservatorism.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi pe marginea scandalului legat de „atenţiile” pregătite de părinţi profesorilor de la Colegiul Naţional Emanuil Gojdu?

De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
În data de 5 iunie 2018 a fost publicată în Monitorul Oficial o importantă decizie pronunţată de Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, în recurs în interesul legii, prin care s-a stabilit, cu caracter obligatoriu, pentru viitor, că sechestrele dispuse în procesele penale nu pot influenţa drepturile celor care aveau anterior o ipotecă cu privire la bunurile sechestrate.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Toxiinfecţiile alimentare sunt boli acute cu manifestări diareice, determinate de salmonele, stafilococi enterotoxici, clostridium perfringens, clostridium botulinum şi alţi agenţi patogeni. Cea mai frecventă toxiinfecţie alimentară este cea determinată de salmonele. Există peste 1.700 de tipuri clasificate de salmonele. 
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Ne naştem, suntem crescuţi de părinţi, ne maturizăm, avem la rândul nostru propriii copii pe care îi creştem, îmbătrânim. Fiecare generaţie trece prin acelaşi ciclu, dar o face în perioade diferite de timp, pe măsură ce în urma noastră rămâne istoria. Aşa se face că aceia care au prins în adolescenţă începuturile comunismului în România au încă memoria vremurilor de dinainte şi au trebuit să se adapteze schimbării.
04 Noiembrie 2017, 14:22

Episcopul Virgil Bercea reacţionează după ce BOR a prezentat oprimarea greco-catolicilor ca "tămăduire": "Ne doare şi ne întristează acest mesaj al fraţilor ortodocşi"

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Reportajul transmis recent de televiziunea Bisericii Ortodoxe Române, Trinitas TV, în cadrul căruia se spunea că persecuţiile greco-catolicilor din perioada comunistă au fost "pedagogie divină" şi "tămăduire" a stârnit puternice controverse, acesta fiind retras, între timp, din mediul online.

Într-o reacţie scrisă, episcopul greco-catolic de Oradea, Virgil Bercea, spune că mesajul transmis de "fraţii ortodocşi" îi doare şi în întristează pe greco-catolici, potrivit Hotnews.ro, care publică integral poziţia lui Bercea.

Liderul Episcopiei Greco-Catolice din Oradea îşi descrie comunicatul de presă ca un "strigăt de durere făcut cu demnitate pentru a ne apăra Biserica şi credincioşii, istoria noastră şi a poporului român". "Este un atac la memoria martirilor Bisericii Greco-Catolice", adaugă PS Bercea. 

Reportajul video intitulat "Patriarhul Justinian Marina. Reîntregirea Bisericii Ortodoxe Române (I)" a fost difuzat de Trinitas TV în ajunul vizitei Patriarhului Moscovei şi al Întregii Ruşii, Kiril, în România.

În reportaj se vorbeşte despre "reîntregirea" BOR prin absorbţia clerului Bisericii Greco-Catolice, la ordin politic, în 1948. Filmul prezintă succint suferinţele la care au fost supuşi, din ordin sovietic. În schimb, reîntregirea Bisericii Ortodoxe este prezentată drept un eveniment iminent, pe care sovieticii doar l-au grăbit şi în care Patriarhul Justinian a dovedit "intenţii onorabile".


Comunicatul integral al episcopului de Oradea, Virgil Bercea:

Cu durere în suflet am vizionat filmul documentar ”Patriarhul Justinian Marina Reîntregirea Bisericii Ortodoxe Române”, transmis recent pe postul Trinitas al Bisericii Ortodoxe Române. El constituie, în opinia noastră, un atac la memoria martirilor Bisericii Greco-Catolice.

Ţinem să repetăm ceea ce cardinalul Alexandru Todea a spus de mai multe ori la începutul anilor 1990, după căderea comunismului: ”toată suferinţa Bisericii noastre din aceşti ani de persecuţie o oferim Domnului”! Noi, Biserica Greco-Catolică, în pragul Centenarului Marii Uniri, ne asumăm cu demnitate trecutul şi istoria şi mulţumim Domnului pentru tot binele făcut poporului român de această Biserică.

Ne gândim la primele şcoli româneşti sistematice deschise la Blaj în 1754, la Corifeii Şcolii Ardelene şi la Supplexul de la 1792, ne gândim la Timotei Cipariu şi la introducerea literelor latine în scrierea românească, la „Câmpia Libertăţii” din 1848, la Simion Bărnuţiu, la Pronunciamentul din 1868, tot de la Blaj, ne gândim şi la Marea Unire de la Alba Iulia din 1918. De fiecare dată greco-catolicii s-au gândit şi au lucrat pentru toţi românii, indiferent dacă erau ortodocşi sau uniţi. În marile momente ale istoriei lor, români au fost întotdeauna împreună!

Ne doare şi ne întristează acest mesaj al fraţilor ortodocşi, conform căruia actul samavolnic de desfiinţare a Bisericii Unite şi persecuţiile dure începute în 1948 împotriva membrilor acesteia constituie un act de “pedagogie divină”, cu atât mai mult cu cât mesajul este transmis de lideri de opinie ai BOR, de clerici din interiorul instituţiei, secondaţi de unii academicieni.

Ne doare cu atât mai mult cu cât atacul este făcut în preajma intrării în anul centenarului Unirii. La Alba Iulia, în 1918, episcopul ortodox Miron Cristea l-a ascultat pe mai tânărul episcop greco-catolic Iuliu Hossu citind Declaraţia Unirii, pentru ca mai apoi cei doi ierarhi să se îmbrăţişeze frăţeşte, simbolizând prin acest gest pacea dintre cele două Biserici şi Unirea pe veci a românilor.

Contribuţia istorică a Bisericii Române Unite este bine cunoscută, la fel şi prigoana dezlănţuită împotriva acesteia şi a credincioşilor ei în timpul regimului comunist de tristă amintire. Şi totuşi, nedreptăţile la care suntem supuşi din partea fraţilor ortodocşi continuă, în pofida sprijinului de care se bucură în Europa comunităţile româneşti ortodoxe din partea Bisericii Catolice. Este injust ca nouă, greco-catolicilor, fraţii majoritari ortodocşi, sprijiniţi de oameni din instituţiile statului, să ne spună că martiriul Bisericii Române Unite nu a existat!

Ne doare această tentativă de rescriere a istoriei Bisericii noastre de către BOR, dar şi rescrierea istoriei rezistenţei anticomuniste, tentative înmulţite, parcă, în ultimele luni. Noi, greco-catolicii, ne asumăm istoria aşa cum a fost şi încercăm să respectăm martirii şi pe cei care au salvat demnitatea poporului român, să vindecăm rănile în spirit de frăţietate şi nu de pe poziţii de forţă.

Acest comunicat este un strigăt de durere făcut cu demnitate pentru a ne apăra Biserica şi credincioşii, istoria noastră şi istoria poporului român. Sângele martirilor noştri, sacrificiul lor, mormintele fără cruci ne îndeamnă să nu uităm, să spunem adevărul pentru ca istoria să nu se mai repete, să nu atacăm pe nimeni ci să păşim cu demnitate în Centenarul Unirii împreună cu fraţii ortodocşi.

Episcop
† Virgil BERCEA

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
8 Comentarii
m ai pune mana pe cartre
Trecera de la ortodoxie la greco catolici a fost facuta la1701 de catre mitropolitul Atanasie Anghel, ca urmare a unor presiuni desi in 1968 Atanasie Anghel a promis rămânerea la Ortodoxie dar li s a promis privilegiile preotilor catolici la asta m am referit
Postat 05 Noiembrie 2017, 16:54 de unomsimplu
dreptul la altceva
@unomsimplu - poate au plecat pentru privilegii, poate au plecat ca s-au saturat de compromisurile obscure pe care le cerea episcopul/patriarhul... poate au vrut sa scape de mizeria umana acoperita si promovata in sanul episcopiilor, poate s-au desteptat... vezi tu, privilegiul nu inseamna doar bani, daca la asta te-ai referit. poate insemna dreptul de libera circulatie fara mii de aprobari cumparate prin umilinta, dreptul la informatie, la progres intelectual, la liniste sufleteasca... daca vrei bani, case si masini sigur ramai la ortodoxi, cred ca ne-am soca cu totii sa auzim ce conturi au in banca popii, doar am aflat cu totii ca biserica in romania are mai mult cash decat orice banca!... si totusi, ce inseamna pentru tine privilegiu?
Postat 05 Noiembrie 2017, 15:50 de roger
pt roger
Sa inteleg ca la catolici totul e perfect?cei 38 de preoti care au plecat de la ortodoxi la catolici nu au plecat pentru privilegii?
Postat 05 Noiembrie 2017, 08:52 de unomsimplu
pe intelesul tuturor - SA TRAIASCA EDUCATIA!
pe scurt - in timp ce in biserica ortodoxa domnea raca si trufia si lacomia (lucru inca de actualitate, a se vedea masinile popilor, episcopilor, patriarhului) si dupa in ultima suta de ani biserica ortodoxa a furnizat mai multe informatii securitatii decat spionii de pe teren (ce credeati, ca la spovedit mesajele voastre ajungeau direct la Domnul?! > nici acum nu s-a schimbat nimic, preotii inca fac misto la baute pe-nserat de pacatele marturisite de voi), cei din biserica greco-catolica s-au preocupat de educatia enoriasilor, protejând valorile neamului romanesc, dand oameni de valoare pt toata transilvania, suferind si jertfindu-se pentru tara asta! mdaaaa, cititi bine! EDUCATIE! uitati-va si acum in jurul vostru! luati-va piticii de pe creier, cititi si voi o carte de istorie, intrati intr-o biserica greco-catolica si apoi faceti comparatie cu cea ortodoxa. in cea G-C veti vedea si auzi lumea civilizata, coruri de copii, lumina si liniste inauntru, o vorba buna de respect si in afara bisericii, in timp ce in cele ortodoxe se va auzi un popa smecheros burtos care rage pana in strada, plin de el, cu slugi penibile care aduna banii in 3 (trei) ligheane la fiecare slujba, tradarile si pedofilia sunt incurajate si tainuite, etc.... si scriu astea ortodox fiind. oameni destepti, deschideti-va sufletele si mintea si nu va fie frica sa alegeti ceea ce va face bine, nu ceea ce vi se baga pe gat.
Postat 04 Noiembrie 2017, 21:26 de roger
ATENTIE! Postare cu impact emotional marit! :)Cam asa va vad oamenii!!
https://www.youtube.com/watch?v=omBEii4zR5s
Postat 04 Noiembrie 2017, 20:14 de scortosul
BOR&BGC AStia sunt crestinii vostrii
https://www.youtube.com/watch?v=fXag-Tfswms
Postat 04 Noiembrie 2017, 19:49 de scortosul
BOR vs BGC
Amandoua acestwe"culte" au umplut slujirea cu paganism si abureli, se inchina si se roaga la morti in loc sa cheme oamenii la pocainta! Si pentru ca nu'l slujesc pe Dumnezeu sunt pline altarele de sodomiti, pedofili,..... si de'o parte si de alta. Asa ca atunci cand se cearta avem nadejdea ca poate se vor trezi la adevarata lupta!!
Postat 04 Noiembrie 2017, 19:39 de scortosul
WHY?
Sfinte Părinte, de ce îi mai numiți frați?
Postat 04 Noiembrie 2017, 16:37 de TDS
count display

FOTO BIHOREANUL

 • Dublu sau nimic! Bloc de 19 etaje în Oradea, construit printr-un proiect ambițios al magnatului Viorel Micula. Vezi cum va arăta! (FOTO)
 • Accident grav în Sîntandrei: Două persoane rănite, după ce un Audi s-a lovit cu un Peugeot (FOTO/VIDEO)
 • Gerovital, brandul nr. 1 în România, a deschis primul magazin în Oradea. Inaugurarea s-a făcut cu şampanie, o prezentare Eli Lăslean şi reduceri (FOTO)
 • Voluntariat. 20 de orădeni au plantat flori în piaţa Ferdinand într-o acţiune de înfrumuseţare a oraşului (FOTO / VIDEO)
 • Kirchweih la Palota: Micuţa comunitate de germani şi-a sărbătorit întemeietorul şi protectorul spiritual (FOTO/VIDEO)
 • Morţii cu morţii: Drumul între DN 79 şi cimitirul din Nojorid, presărat cu buruieni înalte de 2 metri! (FOTO)
 • Accident grav pe DN 1: Un bărbat a murit şi o femeie este în stare gravă, după ce o maşină s-a ciocnit cu un autocar (FOTO/VIDEO)
 • Culturi distruse: Grindina a făcut pagube enorme în mai multe localităţi din Bihor (FOTO/VIDEO)
 • Meciuri internaţionale atractive, la turneul internaţional de box 'Memorialul Nicolae Talpoş' (FOTO)
 • The Lion Kings: Campionii României la baschet au prezentat trofeul în faţa fanilor orădeni, fiind primiţi cu aplauze şi confetti (FOTO/VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

 • 1 USD = 3.8697 RON
 • 1 EUR = 4.5959 RON
 • 1 HUF = 0.015 RON