URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 23 MAI 2019

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Formidabil cum un fapt aproape banal, până la urmă, se rostogolește pe Facebook pe baza unor știri false. Povestea a căpătat proporții tragice, mai ales la comentatorii de peste munți, care erau aproape gata să vină să ne salveze simbolul național. Frați români verzi, rămâneți la locurile voastre: Patria nu este în pericol!
Zic şi eu
Adrian Cris
Anul trecut, tot la jumătatea lunii mai, vă împărtăşeam o "Poveste din Sicilia", cu un tânăr plecat din Găeşti, dar în continuare legat de ţară, inclusiv prin site-urile de ştiri, care zicea că nu s-ar întoarce. "Banii pe care voi îi primiţi acum sunt bani mincinoşi, n-o să vă ţină mult", zicea Ionuţ, mai lucid decât mulţi dintre cei de acasă, care începeau să guste majorările de salarii oferite bugetarilor.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Dacă credem că schimbarea va veni odată cu tinerii, poate ar trebui să ne mai gândim. Am cunoscut mulți tineri politicieni, membri prin organizațiile de tineret ale diverselor partide, și am constatat cu amărăciune că nu sunt cu nimic mai deosebiți decât cei mari, la statutul cărora aspiră. Vorbesc la fel, gândesc la fel, unii chiar se îmbracă la fel cu șefii...
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Pe cine intenţionaţi să votaţi duminică, 26 mai, la alegerile pentru Parlamentul European?
















De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Iniţiativa de revizuire a Constituţiei în sensul interzicerii ocupării funcţilor publice de către persoane condamnate este constituţională. Recent, a fost publicată pe site-ul Curţii Constituţionale Decizia nr. 222 din 9 aprilie 2019 prin care Curtea Constituţională a stabilit că iniţiativa de revizuire a Constituţiei, iniţiată de un număr foarte mare de cetăţeni, este constituţională şi poate să îşi continue parcursul legislativ.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Deşi numărul cazurilor de cancer al stomacului sunt în continuă scădere, totuşi această boală rămâne încă o problemă, studiile epidemiologice sugerând că riscul de a face boala este mai mare la clasele sociale cu nivel socio-economic scăzut. Consumul îndelungat de alimente cu un conţinut mare de nitriţi (cum sunt cele uscate, sărate şi afumate) poate determina apariţia bolii, alături de acţiunea unor bacterii. 
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Din păcate, cinematografia şi oamenii neinformaţi perpetuează o serie de mituri care impun o stigmă asupra bolnavilor şi asupra celor cu afecţiuni psihice. Un schizofrenic este confundat des cu cei cu personalitate multiplă, cu criminalii în serie, cu cei malefici şi răi, gata de violenţe inimaginabile. Adevărul este, însă, altul...
19 Octombrie 2012, 17:16

E definitiv: Octavian Bot nu candidează pentru USL Bihor!

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Octavian Bot a trădat degeaba PDL-ul, partid în numele căruia fusese ales în 2008 după ce îi înjurase vârtos pe liberali, şi tot degeaba s-a înscris la finele anului trecut în PNL.

În ciuda promisiunii pe care i-a făcut-o atunci însuşi preşedintele partidului, şi anume că în schimbul votului dat pentru căderea guvernării PDL îi va oferi un colegiu eligibil în Oradea, Crin Antonescu nu s-a putut ţine de cuvânt, deoarece de data aceasta voinţa sa a pălit în faţa celei a preşedintelui PNL Bihor, Cornel Popa, şi respectiv a liderului PNL Oradea, Ilie Bolojan.

Cei doi au participat vineri la reuniunea conducerii partidului tocmai pentru că Antonescu făcea presiuni ca Bot să primească un colegiu sigur, cu şanse certe de alegere, dar au ieşit victorioşi de la şedinţă.

"Vă pot spune că în Bihor lucrurile rămân aşa cum le-a stabilit organizaţia judeţeană şi cea municipală", a declarat pentru BIHOREANUL, vineri după-amiază, preşedintele PNL Bihor, Cornel Popa, care a adăugat că "este 100% sigur că domnul Bot nu va candida în Bihor".

Amintim că, în urmă cu patru săptămâni, Bot a emis pretenţii la o candidatură într-unul din cele două colegii orădene pentru Camera Deputaţilor, însă nu a primit niciun vot de la membrii Biroului Politic Municipal al PNL.

Ulterior, Bot a încercat să obţină candidatura pentru colegiul 2 Senat (Aleşd-Beiuş-Ştei), câştigat în 2008 fără probleme de Cornel Popa, dar a primit un singur vot în Biroul Permanent Teritorial, şi anume pe al său, în schimb nominalizarea primind-o tânărul director de cabinet al lui Popa de la Consiliul Judeţean, Cristian Bodea.

Întrebat unde anume va fi "paraşutat" Bot să candideze, Cornel Popa a spus că nu ştie şi că nici nu este interesat de acest detaliu.

În schimb, el a precizat că, faţă de hotărârea iniţială a USL Bihor, s-ar mai putea face o singură modificare în ce priveşte candidaturile, şi anume un reprezentant al PC să concureze în colegiul 2 pentru Camera Deputaţilor, în zona de nord a judeţului, unde şansele sunt infime, dat fiind faptul că majoritatea locuitorilor sunt etnici maghiari şi, în mod tradiţional, votează candidaţii UDMR.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
18 Comentarii
...BA@YAHOO.COM
Cine-i boc asta ca nu il cunosc?
Postat 20 Octombrie 2012, 16:09 de ZORBA
incorijibil[
e bolnav, saracu.Traseistii ar rebui inchisi in inchisori sau spitale psihiatrice. E grozav sa iei bani multi si sa nu faci nimic. Bine i-au facut. trebuia mai demult
Postat 20 Octombrie 2012, 14:38 de dan
hais-cea
asta si avocatul ala , cutus , parca , sunt personajele caragialesti ale urbei noastre.
Postat 20 Octombrie 2012, 11:56 de titi
Schindler a avut o lista mult mai competitiva
Citind lista de Bihor a USL pentru parlament te minunezi. Chiar nu e nici unul care sa fie capabil sa cistige decit sub sigla USL, niste neica-nimeni care daca ar fi candidat singuri si de capul lor ar fi luat voturi exact citi membri de familie ii apreciaza.
Postat 20 Octombrie 2012, 11:46 de Marghitan de Ciarnau
Cea mai proasta miscare politica locala
Se dovedeste ca miscarea lui Popa si a lui Bolojan fata de Bot a fost cea mai proasta actiune politica ce o puteau face cei doi si gastile lor. Daca il lasau sa candideze la Senat ar fi piredut in fata lui Tirle si scapau definitiv de obsesia la care conduce intrebarea "Cine sunt de fapt traseistii? Politicienii sau partidele?" Dar, Bot va fi in continuare deputat pentru ca in acelasi sector de Bucuresti, unde a fost validat, sunt candidati USL citiva oameni cu mari resurse umane sau materiale in spate, iar Popa si Bolojan vor avea constant o "sula in coasta", atat pe parlamentarul ''razbunator'' cit si pe Antonescu care a trebuit sa faca pasul inapoi in raport de Bihor si sa sacrifice un bucurestean pentru prietenul bihorean. Se dovedeste inca odata ca fiecare pasare pe limba ei piere. Iata cum USL Bihor a stiut sa ajute PDL Bihor, care va avea astfel si senator si deputat, cand se putea arunca cu pdl-istii locali dincolo de 2016. Asadar prostia nu iarta pe nimeni, poti sa fi primar, poti sa fi presedinte de judet sau poti sa fi un spectator obisnuit de la TV. .
Postat 20 Octombrie 2012, 11:39 de GG
Prostia nu doare, dar costa!
Becali, Ciorbea, SRS, Bot, candidati sustinuti de Antonescu fara a preciza cine-si asuma esecul acestor liberali impusi cu forta in PNL, respectiv USL. Sincer, regret transformarea liberalismului romanesc intr-o simpla caricatura. Basescu si PDL sunt principalii beneficiari ai arogantei, autoritarismului si cinismului afisat public de Crin Antonescu.
Postat 20 Octombrie 2012, 10:55 de SAFE
?
USL- rupe tot, m...e PDL- UDMR..... Cine sa cistige, Ghilea- Rozi , bihoreni ii vor pedepsi.
Postat 19 Octombrie 2012, 20:50 de Gigi
Unii pleacă alţii au venit ... câţi se pregătesc !?!
Filip a plecat ! E mare muţumire în târg ... Bot pleacă ! E mare mulţumire în târg ... Şi lista ar putea continua pe câţiva ani ... Au rămas Ciordel Popa, Geniul Tarzan, Boschetarul Ghilea ... E mare mulţumire în târg !?!
Postat 19 Octombrie 2012, 20:28 de MăriePri
OIERIZAREA pnl-ULUI
Acu ce sa faci ca lucul pupincuristului traseist Bot a fost luat de oierul Becacali !!! Asa ca a incepul "oierizarea" PNL-ului in frunte cu secretarul general tov. repetent Crin Antonescu !!! LA MAI MARE SI LA MAI MULTI ..... BECAcALI!!! Parca o si vad pe Cherechesoaia cu Becacali la brat !!!
Postat 19 Octombrie 2012, 19:48 de S.
bravo pnl
PNL Bihor il trimite pe Bot la plimbare, sa candideze in Bucuresti daca acolo este sustinut. PDL Bihor pune candidat de la FORTA CIVICA ca asa a decis Bucurestiul. Traseistul Tarle mai incearca o miloaga! Am inteles ca Jolta candideaza de la PPDD colegiul 4. Votul este la electorat! Fara traseisti in Bihor!
Postat 19 Octombrie 2012, 19:31 de teraflu
Bihoreilor, va fac voua munca ! Si pe gratis !
De azi dimineata ati avut tot timpul sa publicati stirea ! O fac eu, voi ati ,,uitat'' ! "Victor Ponta a plagiat şi a plagiat intenţionat. Numărul paginilor cu copy-paste a crescut la 115. Elemente de plagiat pot fi indentificate în 115 pagini din cele 297. S-a plagiat intenţionat şi s-au copiat idei şi blocuri enorme de text'', a concluzionat Comisia de etică a Universităţii Bucureşti. Si asta-i premier ! Si hotul nostru, manglitorul, e vice la judet, nu-i fitecine !
Postat 19 Octombrie 2012, 19:24 de pinonel
Precizare.
Colegiul unu senat va Candida Presedintele PC Bihor, Traian Bodea cei care au fost la Bucuresti stiu cum stau lucrurile.
Postat 19 Octombrie 2012, 18:58 de Liviu
Decizie corecta liberala.
Decizia liberalilor bihoreni este una corecta. Ramane de vazut daca Bodea va reusi sa castige Colegiul 2 Senat in fata lui Tirle, un fost liberal si actual pedelist, orator de exceptie, ceea ce conteaza foarte mult intr-o campanie electorala.
Postat 19 Octombrie 2012, 18:49 de Apolitic.
Bot si alesii locali
Octavian Bot - candidat usl in sectorul 2,colegiul 8 Bucuresti ! Ma intreb care o fi ,,castigul de cauza al alesilor locali " in situatia asta ?! Si-au satisfacut meschinariile marunte fara sa gandeasca politic la viitorul unui judet care va avea serioase probleme pe viitor , din perspectiva noii regionalizari.
Postat 19 Octombrie 2012, 18:34 de cartita
penalilor
Bravo pinonel mai zi ca le zici bine.Il musca de c'r ,ce sa le faci daca mor de foame.
Postat 19 Octombrie 2012, 18:16 de corsica
Ce sa zicem?
Ce sa zic, ii stiu doar dupa nume pe acesti domni, dar de ce PC sa aiba candidat in nordul judetului, unde oricum nu se alege? Atunci la ce atata cheltuiala degeaba?// Parerea mea!
Postat 19 Octombrie 2012, 18:08 de Mary
No şi !?!
Dacă tot ştii aşa de multe şi aşa de repede musiu Criş, măcar încearcă să nu îţi arăţi ura, ci să pari obiectiv. Aşa nu faci altceva decât să te discreditezi ca jurnalist şi ca parte a acestei publicaţii. Nu ştii nicodată ce urmează până nu ai făcut pasul, ori mai sunt parlamentarele astea, urmează mai încolo numirea guvernanţilor noi, după aceea europarlamentarele şi alte feluri de numiri, etc, etc. Concluzia e una şi bună. Sponsorul Ghilea va cuceri Senatul României prin inteligenţa sa politică.
Postat 19 Octombrie 2012, 17:37 de Carp III
Alo, penalilor, ati auzit ,,noutatea\\\'\\\' ?
Mai bihoreilor, voi va luati stirile de la Radio Erevan ? Tocmai a anuntat căcărău ca octavian bot va candida la Bucuresti !!!!!!!!!! Unde-i manzul ala cretin, puțărul lui popa ciordel, ala care a sarit sa-l muste de c*r ? Unde-s ceilalti penali bihoreni de soi, sa vad cum iau m*ie de la centru, via căcărău ?!
Postat 19 Octombrie 2012, 17:20 de pinonel
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.2638 RON
  • 1 EUR = 4.7625 RON
  • 1 HUF = 0.0146 RON