URMĂREȘTE-NE PE
LUNI, 24 SEPTEMBRIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Ştiu, investiţia a costat o grămadă de bani şi nu se poate merge la infinit pe bunăvoinţa constructorului, care schimbă pe banii lui dalele deteriorate. Dar Piaţa Unirii a fost făcută pentru ca orădenii şi turiştii să se poată bucura de ea! Dacă mergem pe ideea că Piaţa devine un loc sacru, intangibil, s-ar putea să fim nevoiţi ca la intrare să ne descălţăm şi să umblăm cu tălpici, ca pe vremuri în Palatul Baroc.
Zic şi eu
Adrian Cris
Abia aştept să-l văd pe domnu’ Nelu Mang, întâiul familist al Bihorului, având de-a dreapta sa vreun popă în sutană şi în stânga un frate cu şorţuleţ, echer şi compas (sau invers), propovăduind printre bihoreni modificarea Constituţiei aşa încât să definească expres căsătoria ca "uniunea dintre un bărbat şi o femeie", la referendumul din 7 octombrie! În treacăt fie zis, nu-i ironic că Dragnea a pus "consultarea populară" într-o duminică fără soţ?
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
După ce, zeci de ani, românii au plătit taxa de drum în prețul combustibilului, rovignete pentru drumuri și taxe de trecere pentru poduri, după ce au trecut ani mulți de la semnarea celui mai păgubos contract din istorie pentru România (contractul cu Bechtel, mulțumim Adrian Năstase!) fără ca cineva să facă pușcărie, după ce s-a furat din banii de drumuri ca-n filme, ei bine, după toate acestea, românilor li se cer din nou bani pentru a nu fi tratați drept animale și pentru a avea dreptul de a circula pe o șosea cu pretenții de autostradă. O adevărată taxă pe prostie!
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre felul în care gestionează autorităţile combaterea pestei porcine africane?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Legea nr. 203/2018 privind măsurile de eficientizare a achitării amenzilor contravenţionale, lege care a intrat în vigoare pe 24 august 2018, prevede că în materia contravenţiilor rutiere se va aplica, de la 1 ianuarie 2019, o nouă metodă referitoare la achitarea acestora.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Muşcătura multor specii de păianjeni produc iritaţie locală, iar unele specii pot produce intoxicaţii mortale. În SUA există 2 specii de păianjeni importante din punct de vedere medical: văduva neagră şi păianjenul singuratic.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Se pare că minciuna îl poate face pe un politician să pară mai... autentic. Oamenii tind să vadă minciunile emise de un lider politic drept o tentativă a acestuia de a se lupta cu mâinile murdare împotriva unui sistem corupt; asta în pofida faptului că minciunile sunt sfruntate şi demistificate ulterior.
20 August 2010, 18:00

După controale, în Bihor au fost depensionaţi aproape 200 de pensionari de boală şi s-a suspendat plata a peste 1.300 de ajutoare sociale

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

"În ultimele trei luni, reprezentanţii Casei Judeţene de Pensii Bihor şi ai Prefecturii au verificat 10.044 dosare ale persoanelor pensionate pe caz de boală care primeau pensiile pe carduri. În cazul a 183 de pensionari s-a dispus depensionarea", a declarat prefectul Gavrilă Ghilea într-o conferinţă de presă desfăşurată vineri.

Ghilea a explicat că în cazul a 732 de pensionari de boală care nu au fost găsiţi la domiciliu s-a luat măsura notificării lor pentru a se prezenta în faţa Comisiei de expertiză medicală, iar pentru că 27 de persoane care au primit asemenea notificări nu s-au prezentat în termen în cazul lor s-a dispus sistarea plăţii pensiilor.

Prefectul a specificat că, în ultimele trei luni, ITM şi Prefectura a verificat şi 5.900 de dosare ale unor persoane care primesc ajutoare sociale sub forma venitului minim garantat din totalul celor 7.244 înregistrate în întregul judeţ. "Din cele 5.900 de dosare verificate, s-a dispus suspendarea plăţii sumelor în 1.359 de cazuri", a spus Ghilea.

El a arătat că motivul suspendării plăţilor a constat în lipsa din dosare a dovezilor care să ateste că primăriile localităţilor unde domiciliază beneficiarii au făcut în acest an anchete sociale asupra familiilor acestora, precum şi în lipsa adeverinţelor de la Agenţia Judeţeană pentru Ocuparea Forţei de Muncă, prin care beneficiarii să demonstreze că nu li s-a oferit în ultimul trimestru un loc de muncă pe care să-l fi refuzat în mod nejustificat.

"Până în prezent, economia realizată prin asemenea măsuri este, în judeţul Bihor, de 71.565 lei", a mai spus prefectul Gavrilă Ghilea.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
8 Comentarii
caca maca
Doar 200 depensionari in bihor?astia s-ar putea sa fie adevaratii bolnavi,spagarii raman pensionari.
Postat 29 August 2010, 09:42 de emilia
duceti treaba la cap
Dati lista cu cei depensionati, ca sa vedem ca nu sunt doar povesti. Fiecare cititor stie cel putin 2-3cazuri... Daca nu apar pe lista cei pe care-i stiu eu ca iau pensie fara sa fie bolnavi, vi-i semnalez !
Postat 22 August 2010, 19:14 de maria
nu le plangeti de mila
nu simtiti managerial privatul s a oprit este insuficient sa mai sustina statul deci asta inseamna privatizare fortata si banii mai putini pentru STAT si sitemul impus de ei, mor oamenii in fiecare zi, nu trebuia sa avem sanatate de stat care a mancat banii si vietii omenesti s au facut discriminari masive s a instalat spaga care a dusp la pensii de boala fortata, cand vom intelege ca nu mai putetm tine statul in picioare? cand ? REGELE isi va face apartia cat mai curand de ce pentru ca suntem saracii la mila interlopiilor si am mafiei externe romanesti am ajuns, niciunul nu accepta POLITICA care i a obligat sa emigreze, POLITICA a distrus civilizatia ROMANA, TREBUIE starpita altfel ne vor ingenunchea si mai mult....JOS CEAUSESCU! ati uitat! amintiti va de ce l am data jos din cauza saraciei si a foametei a lipsei de libertatea eram sclavi si saraci asa suntem si acum, daca cei din sistemul bucetar 70 % nu se privatizeaza ne prabusim, ne bagam in datorii dar avem fff multi BOGATI"evazionisti"
Postat 21 August 2010, 20:07 de anca
Alta sugestie.
1. Cate persoane pensionate pe caz de boala, sunt în comuna Tetchea? 2. Cate dintre acestea, sunt efectiv bolnave? 3. Cate depensionari, s-au dispus în aceasta comuna?
Postat 21 August 2010, 10:29 de dr. daina.c
sugestie
Luati la verificat dosarele pentru taranoii pensionati din satul Cihei, unde strazi intregi de burtosi si nane pleznind de sanatate, lucreaza prin babaturile proprii sau freaca menta la ulita. Cum s-au pensionat? Intrebati de postasita ...Va urma
Postat 21 August 2010, 00:35 de cihei forever
va veti da demisia?
si ce patesc acesti oamenii la cata SPAGA au dat dar cei care au pregatit si avizat aceste dosare ce patesc NIMIC!, ucideti ne copii criminalilor in maternitati, luati ne viata PUTORIII ordinare POLITICE, va hraniti cu rabdarea noastra, nu va e rusina sa mai traiti, ati distrus poporul cu o politica marsava, ati creat panze de paianjen prin lipsa voastra de responsabilitate, de ce a trebuit verificate doar acum? de ce GUNOAIE UMane, de ce ati intretinut DISCRIMINARIIlE, ati obligat ROMANII sa fure vazand nedreptatiile sistemului, cine suporta consecintele grave suportate tot de noi cetateanii, RUSINE! nu v au lasat haitele sa faceti verificari, au colectat banii pentru campania electorala, si acum ne scoateti ochii cu rezultate minore, REALITATEA FRAIERII DE ROMANI e mult mai grava, dar timpul le va rezolva pe taate, DA TI VA DEMISIA1 va platim degeaba, parerea mea. NE ATI ucis furandu ne si bagand in buzunarul altora. GENOCID POLITIC.
Postat 20 August 2010, 19:25 de cand ?
va veti da demisia?
si ce patesc acesti oamenii la cata SPAGA au dat dar cei care au pregatit si avizat aceste dosare ce patesc NIMIC!, ucideti ne copii criminalilor in maternitati, luati ne viata PUTORIII ordinare POLITICE, va hraniti cu rabdarea noastra, nu va e rusina sa mai traiti, ati distrus poporul cu o politica marsava, ati creat panze de paianjen prin lipsa voastra de responsabilitate, de ce a trebuit verificate doar acum? de ce GUNOAIE UMane, de ce ati intretinut DISCRIMINARIIlE, ati obligat ROMANII sa fure vazand nedreptatiile sistemului, cine suporta consecintele grave suportate tot de noi cetateanii, RUSINE! nu v au lasat haitele sa faceti verificari, au colectat banii pentru campania electorala, si acum ne scoateti ochii cu rezultate minore, REALITATEA FRAIERII DE ROMANI e mult mai grava, dar timpul le va rezolva pe taate, DA TI VA DEMISIA1 va platim degeaba, parerea mea. NE ATI ucis furandu ne si bagand in buzunarul altora. GENOCID POLITIC.
Postat 20 August 2010, 19:25 de cand ?
va veti da demisia?
si ce patesc acesti oamenii la cata SPAGA au dat dar cei care au pregatit si avizat aceste dosare ce patesc NIMIC!, ucideti ne copii criminalilor in maternitati, luati ne viata PUTORIII ordinare POLITICE, va hraniti cu rabdarea noastra, nu va e rusina sa mai traiti, ati distrus poporul cu o politica marsava, ati creat panze de paianjen prin lipsa voastra de responsabilitate, de ce a trebuit verificate doar acum? de ce GUNOAIE UMane, de ce ati intretinut DISCRIMINARIIlE, ati obligat ROMANII sa fure vazand nedreptatiile sistemului, cine suporta consecintele grave suportate tot de noi cetateanii, RUSINE! nu v au lasat haitele sa faceti verificari, au colectat banii pentru campania electorala, si acum ne scoateti ochii cu rezultate minore, REALITATEA FRAIERII DE ROMANI e mult mai grava, dar timpul le va rezolva pe taate, DA TI VA DEMISIA1 va platim degeaba, parerea mea. N ATI ucis furandu ne si bagand in buzunarul altora. GENOCID POLITIC.
Postat 20 August 2010, 19:25 de cand ?
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Sărbătoarea Recoltei: Ce bunătăţi sunt în Cetatea Oradea şi de ce a plecat un floricultor bihorean supărat acasă (FOTO)
  • Victorie la debut de nou sezon pentru echipa de handbal a CSM Oradea: 33-32 cu HC Szejke Odorhei (FOTO)
  • 'Puncte de vedere': În Cetatea Oradea a fost vernisată o expoziţie de imagini 3D din timpul Primului Război Mondial (FOTO)
  • 'Portretele Unirii' își așteaptă vizitatorii în Piaţa Unirii din Oradea (FOTO)
  • Deţinuţii din mai multe judeţe s-au întrecut la fotbal: Orădenii, pe locul II (FOTO / VIDEO)
  • Se toarnă fundaţia! Au început construcţia podului din strada Universităţii (FOTO)
  • Lucrările s-au terminat, ambuteiajele continuă! Trecerea de nivel cu calea ferată din strada Uzinelor a fost modernizată degeaba (FOTO)
  • Figaro și Lucifer, doi motani singuratici au ajuns de la Paris la Zoo Oradea (FOTO)
  • Cruce luminoasă de 14 metri, înălţată la Vintere cu ocazia Centenarului (FOTO)
  • Let’s do it, Bihor: Peste 23.000 de voluntari au adunat 30.000 de saci de gunoaie (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON