URMĂREȘTE-NE PE
LUNI, 19 NOIEMBRIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Petru Filip, pe vremea când era primar, avea o tactică ce a dat mereu rezultate. De câte ori trebuia să lanseze în spaţiul public un proiect controversat îl scotea la înaintare pe consilierul său, regretatul Radu Crican. Dacă treaba nu ieşea bine, cel care încasa sudalmele era Crican, iar don Pedro rămânea curat şi uscat. Ceva de genul acesta se petrece acum la Consiliul Judeţean. 
Zic şi eu
Adrian Cris
Pe scurt, doi parlamentari implicaţi şi cu bun simţ. Ambii, însă, au dat-o în bară, şi încă rău de tot, cu o lună în urmă, când alături de alţi 8 colegi din PNL, 3 de la PSD şi câte unul de la ALDE şi Minorităţi, au semnat "Întrebarea nr. 5759A/10-10-2018", către Autoritatea Naţională pentru Protecţia Drepturilor Copilului şi Adopţie...
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Sâmbătă, la orele 17, ora României, în sute de oraşe de pe continent, printre care şi Oradea, a fost proclamată Republica Europa, ca viitoare formă de organizare a actualelor state europene. "Prin acest gest simbolic, europenii de pe întreg continentul îşi exprimă voinţa de a trăi într-o Europă unită, cu drepturi şi îndatoriri egale pentru toţi cetăţenii, care să fie principalii actori ai unei democraţii reale".
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre cerinţele organismelor europene adresate României privind consolidarea statului de drept şi stoparea modificării legilor justiţiei?




De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
După cum se ştie, în 7 noiembrie Curtea Constituţională a admis sesizarea Guvernului şi a constatat existenţa unui conflict juridic de natură constituţională între Parlament şi Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie. Constatând acest conflict, CCR a obligat ÎCCJ de îndată la desemnarea prin tragere la sorţi a tuturor membrilor completurilor de 5 judecători, cu respectarea art. 32 din Legea nr. 304/2004 privind organizarea judiciară, cum a fost modificat şi completat prin Legea nr. 207/2018.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Incidenţa cancerului de col uterin este semnificativ crescută la femeile din clasele socio-economice inferioare, cu debut al vieţii sexuale la vârstă tânără, parteneri sexuali multipli, istoric de promiscuitate sexuală, număr mare de sarcini şi, nu în ultimul rând, fumătoare.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Vorbim de o "explozie" de depresie în rândul fetelor începând cu anul 2012 şi până în prezent şi toate aceste adolescente au un singur lucru în comun: petrec mult timp pe telefoanele mobile ori în faţa canalelor social media.
20 August 2010, 18:00

După controale, în Bihor au fost depensionaţi aproape 200 de pensionari de boală şi s-a suspendat plata a peste 1.300 de ajutoare sociale

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

"În ultimele trei luni, reprezentanţii Casei Judeţene de Pensii Bihor şi ai Prefecturii au verificat 10.044 dosare ale persoanelor pensionate pe caz de boală care primeau pensiile pe carduri. În cazul a 183 de pensionari s-a dispus depensionarea", a declarat prefectul Gavrilă Ghilea într-o conferinţă de presă desfăşurată vineri.

Ghilea a explicat că în cazul a 732 de pensionari de boală care nu au fost găsiţi la domiciliu s-a luat măsura notificării lor pentru a se prezenta în faţa Comisiei de expertiză medicală, iar pentru că 27 de persoane care au primit asemenea notificări nu s-au prezentat în termen în cazul lor s-a dispus sistarea plăţii pensiilor.

Prefectul a specificat că, în ultimele trei luni, ITM şi Prefectura a verificat şi 5.900 de dosare ale unor persoane care primesc ajutoare sociale sub forma venitului minim garantat din totalul celor 7.244 înregistrate în întregul judeţ. "Din cele 5.900 de dosare verificate, s-a dispus suspendarea plăţii sumelor în 1.359 de cazuri", a spus Ghilea.

El a arătat că motivul suspendării plăţilor a constat în lipsa din dosare a dovezilor care să ateste că primăriile localităţilor unde domiciliază beneficiarii au făcut în acest an anchete sociale asupra familiilor acestora, precum şi în lipsa adeverinţelor de la Agenţia Judeţeană pentru Ocuparea Forţei de Muncă, prin care beneficiarii să demonstreze că nu li s-a oferit în ultimul trimestru un loc de muncă pe care să-l fi refuzat în mod nejustificat.

"Până în prezent, economia realizată prin asemenea măsuri este, în judeţul Bihor, de 71.565 lei", a mai spus prefectul Gavrilă Ghilea.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
8 Comentarii
caca maca
Doar 200 depensionari in bihor?astia s-ar putea sa fie adevaratii bolnavi,spagarii raman pensionari.
Postat 29 August 2010, 09:42 de emilia
duceti treaba la cap
Dati lista cu cei depensionati, ca sa vedem ca nu sunt doar povesti. Fiecare cititor stie cel putin 2-3cazuri... Daca nu apar pe lista cei pe care-i stiu eu ca iau pensie fara sa fie bolnavi, vi-i semnalez !
Postat 22 August 2010, 19:14 de maria
nu le plangeti de mila
nu simtiti managerial privatul s a oprit este insuficient sa mai sustina statul deci asta inseamna privatizare fortata si banii mai putini pentru STAT si sitemul impus de ei, mor oamenii in fiecare zi, nu trebuia sa avem sanatate de stat care a mancat banii si vietii omenesti s au facut discriminari masive s a instalat spaga care a dusp la pensii de boala fortata, cand vom intelege ca nu mai putetm tine statul in picioare? cand ? REGELE isi va face apartia cat mai curand de ce pentru ca suntem saracii la mila interlopiilor si am mafiei externe romanesti am ajuns, niciunul nu accepta POLITICA care i a obligat sa emigreze, POLITICA a distrus civilizatia ROMANA, TREBUIE starpita altfel ne vor ingenunchea si mai mult....JOS CEAUSESCU! ati uitat! amintiti va de ce l am data jos din cauza saraciei si a foametei a lipsei de libertatea eram sclavi si saraci asa suntem si acum, daca cei din sistemul bucetar 70 % nu se privatizeaza ne prabusim, ne bagam in datorii dar avem fff multi BOGATI"evazionisti"
Postat 21 August 2010, 20:07 de anca
Alta sugestie.
1. Cate persoane pensionate pe caz de boala, sunt în comuna Tetchea? 2. Cate dintre acestea, sunt efectiv bolnave? 3. Cate depensionari, s-au dispus în aceasta comuna?
Postat 21 August 2010, 10:29 de dr. daina.c
sugestie
Luati la verificat dosarele pentru taranoii pensionati din satul Cihei, unde strazi intregi de burtosi si nane pleznind de sanatate, lucreaza prin babaturile proprii sau freaca menta la ulita. Cum s-au pensionat? Intrebati de postasita ...Va urma
Postat 21 August 2010, 00:35 de cihei forever
va veti da demisia?
si ce patesc acesti oamenii la cata SPAGA au dat dar cei care au pregatit si avizat aceste dosare ce patesc NIMIC!, ucideti ne copii criminalilor in maternitati, luati ne viata PUTORIII ordinare POLITICE, va hraniti cu rabdarea noastra, nu va e rusina sa mai traiti, ati distrus poporul cu o politica marsava, ati creat panze de paianjen prin lipsa voastra de responsabilitate, de ce a trebuit verificate doar acum? de ce GUNOAIE UMane, de ce ati intretinut DISCRIMINARIIlE, ati obligat ROMANII sa fure vazand nedreptatiile sistemului, cine suporta consecintele grave suportate tot de noi cetateanii, RUSINE! nu v au lasat haitele sa faceti verificari, au colectat banii pentru campania electorala, si acum ne scoateti ochii cu rezultate minore, REALITATEA FRAIERII DE ROMANI e mult mai grava, dar timpul le va rezolva pe taate, DA TI VA DEMISIA1 va platim degeaba, parerea mea. NE ATI ucis furandu ne si bagand in buzunarul altora. GENOCID POLITIC.
Postat 20 August 2010, 19:25 de cand ?
va veti da demisia?
si ce patesc acesti oamenii la cata SPAGA au dat dar cei care au pregatit si avizat aceste dosare ce patesc NIMIC!, ucideti ne copii criminalilor in maternitati, luati ne viata PUTORIII ordinare POLITICE, va hraniti cu rabdarea noastra, nu va e rusina sa mai traiti, ati distrus poporul cu o politica marsava, ati creat panze de paianjen prin lipsa voastra de responsabilitate, de ce a trebuit verificate doar acum? de ce GUNOAIE UMane, de ce ati intretinut DISCRIMINARIIlE, ati obligat ROMANII sa fure vazand nedreptatiile sistemului, cine suporta consecintele grave suportate tot de noi cetateanii, RUSINE! nu v au lasat haitele sa faceti verificari, au colectat banii pentru campania electorala, si acum ne scoateti ochii cu rezultate minore, REALITATEA FRAIERII DE ROMANI e mult mai grava, dar timpul le va rezolva pe taate, DA TI VA DEMISIA1 va platim degeaba, parerea mea. NE ATI ucis furandu ne si bagand in buzunarul altora. GENOCID POLITIC.
Postat 20 August 2010, 19:25 de cand ?
va veti da demisia?
si ce patesc acesti oamenii la cata SPAGA au dat dar cei care au pregatit si avizat aceste dosare ce patesc NIMIC!, ucideti ne copii criminalilor in maternitati, luati ne viata PUTORIII ordinare POLITICE, va hraniti cu rabdarea noastra, nu va e rusina sa mai traiti, ati distrus poporul cu o politica marsava, ati creat panze de paianjen prin lipsa voastra de responsabilitate, de ce a trebuit verificate doar acum? de ce GUNOAIE UMane, de ce ati intretinut DISCRIMINARIIlE, ati obligat ROMANII sa fure vazand nedreptatiile sistemului, cine suporta consecintele grave suportate tot de noi cetateanii, RUSINE! nu v au lasat haitele sa faceti verificari, au colectat banii pentru campania electorala, si acum ne scoateti ochii cu rezultate minore, REALITATEA FRAIERII DE ROMANI e mult mai grava, dar timpul le va rezolva pe taate, DA TI VA DEMISIA1 va platim degeaba, parerea mea. N ATI ucis furandu ne si bagand in buzunarul altora. GENOCID POLITIC.
Postat 20 August 2010, 19:25 de cand ?
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Sunteţi frumoase! Expoziţie dedicată de fotograful Remus Toderici femeilor bolnave de cancer (FOTO)
  • Mai mult decât i s-a cerut: RER Vest a pregătit de iarnă 40 de utilaje, peste necesarul impus de Primăria Oradea (FOTO/VIDEO)
  • 'Mondialele'. Profesorul Constantin Butişcă şi-a lansat cartea despre istoria campionatelor mondiale de fotbal (FOTO)
  • Investiţie de 800.000 euro: Parcul Palatului Baroc îşi va recăpăta splendoarea şi va găzdui o grădină biblică! (FOTO/VIDEO)
  • Accident pe Clujului: O fetiţă de 6 ani a fost rănită şi dusă la spital (FOTO)
  • Artă cu renume la Muzeul Ţării Crişurilor: a fost deschisă expoziţia de lucrări van Gogh şi Renoir (FOTO)
  • Noul Ford EcoSport, produs în România, te așteaptă în showroom-ul Ford Carbenta Com! (FOTO)
  • Termen: 1 Decembrie. Constructorii au montat grinzile podului din strada Universităţii din Oradea (FOTO)
  • Parcarea de la intersecţia străzilor Transilvaniei cu Moldovei a fost reabilitată (FOTO)
  • Cel mai 'hot' show: Modele celebre au defilat în lenjerie Victoria's Secret. Adriana Lima s-a retras (FOTO/VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON