URMĂREȘTE-NE PE
MARȚI, 18 DECEMBRIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Constat cu bucurie că există o concurență serioasă între cele două centre de putere din Bihor: Primăria Oradea și Consiliul Județean, în ce priveşte muzeele. Iar concurența asta nu poate fi decât benefică pentru turismul din Oradea.
Zic şi eu
Adrian Cris
În urmă cu peste un deceniu, un clujean teribilist zicea că s-a săturat de România. Cum n-a explicat că, de fapt, se săturase de balcanism, de corupţie, de minciună, de demagogie, naţionalism primitiv, murdărie şi dezordine, a fost pus la index ca vândut ungurilor. De câteva luni, patru primari din Transilvania pregătesc o iniţiativă mult pragmatică, deci şi mai "periculoasă" decât manifestul lui Sabin Gherman...
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Faţă de ediţiile de mai demult, la Gala Premiilor lui Bihorel de anul acesta au lipsit aproape toţi destinatarii înţepăturilor publice cu parfum de premiu. Nu a fost o surpriză pentru nimeni. Din păcate, acesta este un semn că, deşi râde tot mai mult, clasa politică se află într-o pierdere constantă a simţului umorului. Premiile lui Bihorel nu au vrut să umilească niciodată, ci doar au luat în balon lucruri cunoscute de toată lumea: derapaje pe lângă lege, tare de comportament, învârteli şi mânăreli făcute pe sub masă, eşecuri profesionale sau chiar condamnări.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre cerinţele organismelor europene adresate României privind consolidarea statului de drept şi stoparea modificării legilor justiţiei?




De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Competenţa de soluţionare a recursurilor declarate împotriva hotărârilor pronunţate în apel de tribunal, în cauzele având ca obiect cereri evaluabile în bani în valoare de până la 200.000 lei inclusiv, ca urmare a pronunţării Deciziei nr. 369/30 mai 2017 a Curţii Constituţionale a României, revine curţilor de apel.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Sistemul colector urinar, format din bazinetele renale (formaţiunile care "captează" urina din cei doi rinichi), cele două uretere ("tuburile" prin care urina ajunge la vezică), vezica urinară şi uretra ("tubul" prin care urina se elimină) este "căptuşit" cu nişte celule epiteliale denumite în ansamblu "uroteliu". Toată această zonă este expusă influenţelor carcinogene, dar cea mai frecventă tumoră este cea a vezicii urinare, urmată de cea de la nivelul bazinetelor.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Vorbim de o "explozie" de depresie în rândul fetelor începând cu anul 2012 şi până în prezent şi toate aceste adolescente au un singur lucru în comun: petrec mult timp pe telefoanele mobile ori în faţa canalelor social media.
08 Iulie 2014, 17:39

Directorul de la Şaguna a recunoscut şpăgile şi a fost arestat. IŞJ l-a schimbat din funcţie

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Reţinut luni seară de procurori, profesorul Răzvan Vonea rămâne privat de libertate. Judecătorul de drepturi şi libertăţi de la Tribunalul Bihor a emis, marţi după amiază, un mandat de arestare pentru 30 de zile pe numele profesorului acuzat de luare şi dare de mită şi trafic de influenţă. Printre altele, Vonea este acuzat că a oferit 5.000 euro pentru ca un elev să fie promovat la examenul de Bacalaureat.

"Clientul meu şi-a recunoscut faptele, însă le-a nuanţat, deoarece unele aspecte nu corespund cu cele descrise de procurori", a declarat BIHOREANULUI avocatul lui Vonea, Alin Nastea. Avocatul se referă la acuzaţia legată de examenul de Bacalaureat, unde varianta profesorului diferă de cea a procurorilor. "Este o poveste alambicată, unde, din punctul meu de vedere, nici încadrarea nu a fost corect făcută", a mai spus avocatul.

Decizia instanţei nu este definitivă, ea putând fi atacată prin contestaţie, care se va judeca la Curtea de Apel Oradea. De altfel, avocatul a şi anunţat că va uza de acest drept, deoarece în opinia sa, măsura arestului preventiv este una exagerată, care nu se impunea în situaţia dată. "Este vorba despre un om care şi-a recunoscut faptele, care a colaborat, care e şi bolnav. E o măsură mult prea aspră şi o contestăm", a explicat Nastea.

Marţi, cât timp Vonea era reţinut, Consiliul de Admininstraţie al Inspectoratului Şcolar Judeţean Bihor s-a întrunit şi a decis să-l schimbe din funcţia de director al Colegiului Tehnic Andrei Şaguna. "În locul lui a fost numită director profesoara Cristina Olar", a declarat, marţi, pentru BIHOREANUL, şeful IŞJ Bihor, Nicolae Avram.

Avram a mai spus că nu cunoştea acuzaţiile care i se aduc lui Vonea până marţi, când acestea au devenit publice.

Citeşte detalii despre acuzele care i se aduc profesorului în articolul "Directorul Colegiului Andrei Şaguna, reţinut pentru şpagă la Bacalaureat!"

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
28 Comentarii
Concursul INVATA BINE nu-i pentru noi
Macar la concursul Invata bine matematica sa nu inscriem niciun copil. Ne vom face de ris ca de obicei. La alte materii mai sint ceva sanse de succes. Mai ales copii de la MF, celelalte ar mai putea avea vreu premiu. Cei din Hidisel mai repede au rezultate, acolo profesorii predau nu le da sa conspecteze
Postat 09 Octombrie 2014, 12:29 de Alinuta
LuminaMath
Incep concursurile de mate, ce zici MF unde sa mergem in excursie? Nu de alta, dar sa nu ne facem de ras? Ca s-ar putea sa dispara de la anu toti elevii sa plece in alte parti la scoli, sau vor cere mutarea in alta clasa, la SA sau MN.
Postat 06 Octombrie 2014, 11:45 de nice
A-urile
Si la matematica ii la fel, se fac excursii in timpul concursurilor scolare si olimpiadelor, se dicteaza lectii intregi fara sa se explice nimic . Doar Ani si ALina isi fac treaba, celelalte distrug A-urile. Primesc clasele cele mai bune si cand vor sa scape de cate una dupa ce le-a distrus 1 an, 2 sau chiar 3 le dau lui ANi sau Alinei
Postat 23 Septembrie 2014, 10:51 de sim
Nu am bani de meditatii
Mai bine draga te-ai ocupa sa iti predai materia la lb romana, lasa scoala de soferi in seama lui taica-tau. Am auzit ca tu vrei doar sa iti aduni elevi la orele in particular, motiv pentru care predai doar jumate din materie, de unde crezi ca am eu bani sa te platesc pe tine dupa masa sa faci ceea ce trebuia sa faci de la 8 la 13? O sa duc caietele copiilor la directoare, la Minister daca trebuie sa se vada ce predai si ce prostii dictezi acolo
Postat 22 Septembrie 2014, 14:01 de alina
Curatenie
Faceti domnilor inspectori curatenie,prima data la Inspectorat apoi la licee si scoli generale etc. si NU asteptati sa vina DNA! Nu sunt frumoase pozele cu catuse! Ce mai cauta in postuiri directori ca si cel de la Partenie Cosma,Virgil Blaje? Vreti sa faceti scoala in Bihor? Incepeti curatenia.
Postat 29 Iulie 2014, 12:36 de traian
Sa fie intr-un ceas bun!
Pușcărie lunga si grea!
Postat 22 Iulie 2014, 09:27 de Titi
scoala 11
Si ce parere aveti de profesorii de la Sc 11, care , diriginti fiind, nu le vorbesc despre sex copiilor? Stie toata lumea ca din clasa a 6-a cam toti au viata sexuala si nu stiu nimic nici despre contraceptie nici despre boli. Nu e datoria dascalilor asta pe langa formulele de matematica de care nu vor avea niciodatat nevoie? Profesori demodati?
Postat 18 Iulie 2014, 20:56 de parinte
ada
Si in biblioteca au fost prinsi
Postat 14 Iulie 2014, 22:24 de parinte sc 11
excursii-s11
Butiri e tare iubita de copii. Organizeaza cele mai tari excursii. Sunt o multime de diriginti care anul trecut nu ia dus pe copii in nicio excursie. Dar nici macar la film , teatru sau concert. Sunt copii in scoala care nu au fost la niciun concert sav la niciun film sau piesa de teatru. Diriginti superficiali... toti ratatii sunt in invatamant. Si, da, cand le veti vorbi si despre sex elevilor? Bine ca faceti voi in sala de sport.
Postat 13 Iulie 2014, 23:26 de nemultumit
viata
Da., copiii nostri nu afla nimíc despre viata, dragoste, sex decat de la o singura profesoara din scoala. Restul sunt prea constipati pt asa ceva. Ea ar trebui sa fie directoare. Ceilalti sunt imbecili . Ce cauta in invatamant daca nu iubesc copii~? Nu sant in stare de alta meserie si au ales sa nenoroceasca copii nevinovati
Postat 12 Iulie 2014, 23:23 de parinte sc 11
@Tania
Dupa ce ti-am rezolvat fiul SA TREACA CLASA APOI la bac doar pentru o p...a si o m..e acu ma defaimezi. Nu e corect.
Postat 10 Iulie 2014, 01:21 de Filimon
La Generala 11 canta cucuveaua
Draga ,,profesor''. Nu stiu ce vrei sa spui cu scoala de conducatori auto a doamnei directoare Butiri Delia . Sau vrei sa spui ca faceau elevii la 14 ani scoala de soferi !!.Chiar daca a functionat cativa ani buni inincinta scolii femeia a platit chirie ,100 de lei 100 de euro ! care e treaba ta !.Veneau elevii la cursuri dupa masa ca era o sala de clasa ocupata ,care e treaba ta !?Isi face domna directoare vila la Tarian care e treaba ta !?Fa si tu ,ca fiecare trebuie sa traiasca de acolo unde lucra !!
Postat 10 Iulie 2014, 00:16 de coleg
La generala 11 canta cucuveaua
Draga ,,profesor'' ! Cum putea D-na Directoare Butiri Delia sa oblige elevi de 14 ani sa faca scoala de soferi la EUROSUCCESUL din incinta scolii generala 11 la doar 14 ani ! .Chiar daca o ajuta sotul de la ARR si Malita , tare ma indoiesc ca este posibil. Am vazut si eu ceva ,,activitate'' pe la scoala noastra dar nu m-am bagat . Copii erau adusi la scoala de dupa masa ca sa aibe doamna director sala pentru scoala de soferi a tatalui cu 100 lei chirie pe luna !!Toata lumea trebuie sa traiasca de acolo unde lucreaza . Vila la Tarian oricum eu inca in urmatorii 100 de ani nu am sa am bani sa-mi fac ca doamna directoare .DANA draga mai vino si pe la noi ! t
Postat 09 Iulie 2014, 23:39 de coleg
Nu-s toti curvari
Nu-s toti curvari in Sc 11. Stiv 4 profesori care nu-s. Cele 3 de mate si una de romana. Sanda. Voi ati auzit ceúa de ele?
Postat 09 Iulie 2014, 23:17 de jaja
cu o mana ta ti-ai facut-o!si se cheama LABAAAA
Mai sa fie!cand te prinde,te ia "boala"..cum se cheama?o fi in depresie ca si Banda de la Beius!.....Bacter ce boala are?..aha! stiu..ii doare in fund de noi ,ceilalti,si cand ii ia DNA-ul,dau in boli.......rusine!PSD-ul numeste numai oameni patati in fct...
Postat 09 Iulie 2014, 21:38 de sandu
da-va incolo!
ANTIC CRISTINA +VONEA=DRACU CU MASA
Postat 09 Iulie 2014, 21:32 de simi
RUBEN AFACERISTUL!!!
Dar pe mafiotul mafiotilor din invatamantul bihorean, directorul de la M. Viteazul, Ruben Filimon, chiar nimeni nu-l vede? Hello, DNA, nu dormi!!!1
Postat 09 Iulie 2014, 17:17 de Tania
Spune-mi cu cine te imprietenesti ca sa-ti spun cine esti.
Nu intelege-ti. Directorul de liceu da mita la universitara aia jurista sefa sa aranjeze la minister cine sa vina la Bac de la universitate ca apoi sub protectia lui sa rezolve examenele unora contra unor sume finale mult mai mari. Este o investitie buna ar zice rectorul Bungau daca ar fi intrebat, iar doamna prorector repede ar semna contract cu doamna Universitara jurista sefa daca zice seful ca-i buna investitia. Sunt practici vechi la universitate asa veneau profii coordonatori bac la Beius Oradea (conf. Ghergheles si deputatul Bodog) asa avenit Bodog sef comisie bac la liceu cand a terminat fata lui Doru Maghiar . Se practica si pe vremea lui Bara la Mediu aceasta tehnica este veche doar protagonistii sunt noi. (mult mai fomisti si prosti) La randul ei si universitara Bacter a dat si luat mita dece nu este inchisa? Apoi mai departe in minister nimic? Este turnatoare deacea? Colaboreaza bine se pare. Daca da domnule rector fereste-ti pielea. Marcela si Simona a-ti pus-o degetelele (rectorului si a Ramonei) vor arata spre voi cand va veni vremea.
Postat 09 Iulie 2014, 15:14 de cititor
Nu e directoare. E profesoara buna
Butiri Delia nici nu-i directoare, ar putea fi dar nu i-a placut sa fie pupincurista. E o profesoara de nota 10, intrebati elevii, care de placere stau la dansa la ore si o asculta fascinati. Si nu este amanta nimanui, alta profesoara e amanta profului de sport. Toata scoala stie care
Postat 09 Iulie 2014, 13:49 de colega buna
stup de viespi
Eternul ing. Melut ? Asta si alti mafioti din isj bihor cand zboara ? Au nu se vrea sa fie prinsi?
Postat 09 Iulie 2014, 12:45 de cici
Foarte trist
Ce să mai înțelegem? Odată scrie că Vonea a dat 5 mii de € , altă dată scrie că Vonea a primit 5 mii de € mită, hotărâți-vă ce să inventați.nesimțiților
Postat 09 Iulie 2014, 10:29 de Eu
Avraam
Nu înțeleg de ce a fost acceptat pentru funcția de director. După ce o săptămână a fost director la CCD a fost numit la CT A SAGUNA.ORADEA.O fi cotizat la "Plagiatorul de Bihor"?Actualul "șef" al ISJ Bihor nu știa acest lucru? Nu era în CA al ISJ în perioada numirii pe funcție a lu" nea profesor?Vai de cei care nu au măsura lucrurilor. După ce a fost director la Economic dorea să fie iar pe funcție. Dar vorba dictonului"O mână spală pe alta și ambele obrazul".O fi membru PSD?
Postat 09 Iulie 2014, 10:16 de Sargon
scoala soferi
dna directoare adjuncta Butiri e amanta profului de sport care e prieten cu toti cei de la Inspectorat, normal ca a platit chirie doar 100 lei/trimestru, nici vorba pe luna.
Postat 09 Iulie 2014, 10:15 de COleg
SCOALA DE SOFERI
Ce a cautat ani de zile in incita scolii generale 11 ,Moldovei ,o scoala de conducere auto a d-nei directoare adjuncte profesoara Butiri Delia !? Copii erau adus la scoala dupa masa ca sa aibe firma tatalui dinsei d-l Pop unde sa-si desfasoare activitatea !? Asta se intimpla in scolile noastre d-le inspector sef . La mai mare .
Postat 09 Iulie 2014, 09:42 de profesor
a oferit sau a primit?
`Vonea este acuzat ca a oferit 5000 euro pentru ca un elev sa fie promovat la examenul de Bacalaureat` Pai a oferit sau a primit?Ce dracu,chiar nu cititi ce scrieti?
Postat 09 Iulie 2014, 08:47 de stuidentu
comedie
Ce sa mai zici la asa afirmatii?? Pare ca e o comedie , dar e trist de fapt...nu e de ras ci de plans.
Postat 09 Iulie 2014, 01:13 de teacher
bolnav?
Cum adica e bolnav?ce anume boala este? Cit timp fost director si profesore nu fost bolnav?Asta boala nu curatt eztem.Asta boala marca ROMANUL.PERVENTISTE..IREDENTISTE..NEM IGOZ ..JUSTITIE LEGYEN CIT SE POATE DE GYORSON
Postat 08 Iulie 2014, 23:18 de gigi
amanti la sc 11
La scoala 11 e o depravare totala. Totí se culca intre ei. Directori, profesori, femei de serviciu.
Postat 08 Iulie 2014, 23:03 de tata
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Cartea 'România, te iubesc' a fost lansată la Oradea. Jurnalistul Alex Dima: „Aici este dovada că se poate!” (FOTO/VIDEO)
  • Drumul nou dintre Oradea şi Sântandrei, deschis circulaţiei. Cei doi primari au anunţat noi investiţii în traficul dintre cele două localităţi (FOTO/VIDEO)
  • Zăpada face ravagii în Bihor: 79 de localităţi fără curent, peste 28.000 de cetăţeni afectaţi! (FOTO)
  • A venit zăpada! Utilajele RER Vest au ieşit pe străzile Oradiei (FOTO)
  • „Lumea contemporană. Puncte de vedere”: La Muzeul Țării Crișurilor a fost vernisată expoziția de sculptură a artistului Ovidiu Pascu (FOTO)
  • Gala Premiilor lui Bihorel 2018. Petrecere cu poante video, caricaturi şi concert Compact la Majoratul BIHOREANULUI. Vezi câteva momente! (FOTO / VIDEO)
  • Campionul K1 Adrian Maxim, prins de procurorii DIICOT Oradea cu un kilogram de cannabis. Sportivul a fost arestat şi trimis în judecată (FOTO)
  • Patriotul Ervin: Cine este orădeanul care a inaugurat Podul Centenarului cu o Dacie tricoloră (FOTO)
  • Două zile de reduceri: S-a deschis KiK, la ERA Park Oradea! (FOTO)
  • Gala Comunității Orădene. Vezi care au fost proiectele premiate! (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON