URMĂREȘTE-NE PE
DUMINICĂ, 22 IULIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Degeaba ne-am străduit să facem noi un Untold mai mare, e imposibil. Nici de o Gărână mai deșteaptă nu cred că suntem în stare. În schimb, la ce mândrețe de Cetate avem, nu cred că există localitate în România să poată rivaliza cu noi când este vorba de un Festival Medieval.
Zic şi eu
Adrian Cris
Cel mai important eveniment al săptămânii trecute a fost anunţarea de către primarul Ilie Bolojan a două noi proiecte cu fonduri UE în valoare de 24 milioane euro, pentru decongestionarea traficului pe axa rutieră cea mai problematică a oraşului, între podul Dacia şi zona Cantemir, cu pasaje subterane, favorizarea mijloacelor de transport în comun şi multe, multe detalii inginereşti, precum exacavarea la 4 metri şi relocarea reţelelor de utilităţi…
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
A venit multă lume, Andrei, să îşi ia rămas bun de la tine. Atâtea inimi grele la un loc nu am văzut de mult timp. Uneori trebuie să murim ca să ne dăm seama cine suntem. Ai fi fost mândru, cu toată modestia ta emblematică, să vezi câţi oameni frumoşi au venit să te salute. A fost multă tristeţe în locul acela, pentru că moartea ta a fost mai mult decât breaking news. A fost heart-breaking news.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Unde vă veți petrece vacanța de vară?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Mai pe româneşte, instanţa supremă spune că nu importă dacă agentul constatator a trecut sau nu suspendarea permisului în procesul-verbal, fiind suficient ca sancţiunea suspendării să fie prevăzută în lege, mai ales că termenele de suspendare de 30, 60 sau 90 de zile nu pot fi majorate sau reduse de poliţist tocmai pentru că termenele legale sunt clar determinate.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Ridicarea temperaturii mediului ambiant la peste 32 gr. C şi o umiditate relativă ridicată (peste 60%) determină modificări ale organismului, care se pot grupa în 4 sindroame importante: mialgia termică, insolaţia, accidentele datorate efortului fizic pe caniculă şi şocul hipertermic.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Cercetătorii regnului animal se confruntă de ani de zile cu o problemă spinoasă. Animalele care duc o luptă şi o câştigă au o şansă foarte mare să câştige şi următoarea bătălie. Întrebarea este: "de ce anume?". Sunt la mijloc factori psihologici? Este vorba de încrederea dobândită de către învingător? Mai mult - deoarece acelaşi lucru pare să fie valabil şi în cazul fiinţelor umane - un studiu a încercat să găsească un răspuns la această întrebare: de ce învingătorii continuă să învingă?
16 Martie 2011, 18:05

Denumirile maghiare, scoase de pe indicatoarele unor localităţi din Bihor. UDMR a sesizat Poliţia

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

"Ieri, de 15 martie, pe ruta Oradea-Aleşd, mai multe indicatoare rutiere de la intrarea în localităţi au fost vandalizate în sensul că denumirile localităţilor în limba maghiară au fost acoperite cu alte inscripţii", a declarat pentru BIHOREANUL preşedintele executiv al UDMR Bihor, Szabo Odon.

Acesta a spus că asemenea situaţii au fost raportate în Oradea, Tileagd, Uileacu de Criş, Urvind, Aleşd şi în alte localităţi.

"Am solicitat Poliţiei Judeţului Bihor să cerceteze această situaţie, iar la secţia Bihor a Direcţiei Regionale Cluj a CNADNR am solicitat remedierea şi repunerea indicatoarelor în starea lor iniţială. Vandalizarea acestor indicatoare este o încălcare a legii, deoarece în localităţile unde populaţia maghiară reprezintă cel puţin 25% din totalul locuitorilor, aceste indicatoare trebuie să conţină şi denumirile în limba maghiară", a mai spus Szabo.

De asemenea, preşedintele executiv al UDMR Bihor a afirmat că se aşteaptă ca Poliţia să facă cercetări "la modul serios" pentru descoperirea făptaşilor. "Lucrurile s-au petrecut ziua în amiaza mare şi mă gândesc că dacă Poliţia face cercetări la modul serios, făptaşii vor fi depistaţi în cel mai scurt timp", a spus liderul UDMR Bihor.

Iniţial, situaţia a fost adusă la cunoştinţa opiniei publice prin intermediul unui comunicat furnizat de UDMR Bihor doar presei locale de limba maghiară. În ce priveşte acest aspect, preşedintele executiv al UDMR Bihor a declarat că nu este vorba de vreo discriminare sau tratament diferit al presei de limba română, ci pur şi simplu ziarele de limba maghiară au cerut aceste informaţii, iar conducerea formaţiunii politice le-a furnizat.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
36 Comentarii
sunt retarzi ?
udmr a sesizat politia si atunci cand un reterdat mintal a batjocorit insemnele nationale ale Romaniei ? eu personal am scris mail udmr cerand sa isi precizeze pozitia fata de fapta unui scelerat iredentist, si fireste ca nu am primit rapsuns, poate nu stiau sa citeasca romaneste, tudom ?
Postat 05 Februarie 2012, 13:25 de marius tipa
sunt retarzi ?
eu nu inteleg de unde orgoliul asta cretin, nu stiu sa citeasca in romaneste - sunt retarzi mintal ?
Postat 05 Februarie 2012, 13:20 de marius tipa
@optstars
mai intru atunci sa rad si eu de un idiot =)) Habar n-ai de ce injuri. Absolut nici o idee n-ai. Neformatatule =))
Postat 18 Martie 2011, 23:17 de Observer
odon, ipocritul
leagati-va toti de tokes, kiss, odon, biro etc si aruncati-va in cris !
Postat 18 Martie 2011, 22:05 de citizen
@observer
cu un * frustrat, nu stau de vorba ! jegosule, esti " dus cu pluta".
Postat 18 Martie 2011, 21:59 de opt
pt observer
Comentariile tale sunt cele mai bune argumente, GUNOIULE !
Postat 18 Martie 2011, 21:49 de stars
@huu.....
Nu ai dat nici un argument, decat ma injuri si sustii ca J Klaus e demon si e mai rau decat Boc?? Ultima oara iti raspund. Argumenteaza tot ce ai zis despre mine si poate putem discuta
Postat 18 Martie 2011, 20:27 de Observer
prosti de bubuie
mari prosti indivizii astia. daca nu vorbesc romaneste, isi reduc singuri sansele unei vieti normale, civilizate. sunt niste imbecili care se autoizoleaza. :) IRONIA SORTII ! ULTIMII CRETINI DIN EUROPA, SE AUTOEXCLUD !
Postat 18 Martie 2011, 17:49 de lol
simplu
ungurii, daca nu vor sa vorbeasca romaneste, sa plece in ungaria ori prin mongolia.
Postat 18 Martie 2011, 17:40 de unu
@observer
esti un KAKAT, plin de frustrari, ura si rautate ! cu ce era mai bun neamtu', cand asupra lui planeaza mari semne de intrebare in legatura cu adoptiile "cu cantec" ? a intermediat adoptiile unor copiii, despre care acum nu se mai stie nimic iar rudele incearca cu disperare sa afle ce s-a intamplat cu ei!!!!!!!!
Postat 18 Martie 2011, 17:35 de huu.....
Teshek poftim
afara din tara ...javre ce sunteti....vreti autonomie in buricu tarii? niste ziduri care sa va impresmuiasca sa nu mai puteti iesi de acolo sa putreziti, jos denumirile in maghiara, jos mizeriile care te intreba teshek in magazine...RUSINEEE!
Postat 18 Martie 2011, 12:54 de ALin
@Flash
Ai dreptate. Privirile nationaliste trebuiesc sa fie pro Romania. Daca cineva de etnie maghiara nu-si da seama sa fii nationalist inseamna si fii nationalist roman (daca e natinalist) atunci intradevar face numai probleme pe langa problemele de care ne confruntam zi de zi. Ca vai si amar de capul nostru. Educatie de cacat, corupta, Economia la pamant, Sanatate in minus ca platesti de caci pe tine etc etc... de parca ne-a lovit o castrofa naturala. Si totusi ca ma consider pro-Romania as vrea sa-mi fie respectata etnia aghiara si identitatea culturala. Nu ma tin de indicatoare (e de ras si asta) dar gesturile ma ingrijoareaza si ridica intrebari daca unii compatrioti inteleg ca sunt maghiari si maghiari. Orice grup are o minoritate extremista cu care nu poti sa faci nimic. Cum nu putem sa ne scapam de guvern si de sistemul corupt, chiar noi le-am votat din nou! Ca prim-ministru german era mai rau ca doar nu e de etnie romana nu???? Fraieri ce suntem toti. pe de alta parte haideti sa recunoastem ca si majoritatea maghiarilor sunt muncitori si civilizati. Numai ca nu sunt saritzi cum sunt eu sa mai si posteze comentari pe diverse site-uri.
Postat 18 Martie 2011, 12:25 de Observer
Pentru Odon si turma lui de sovini
Stiti care e tragi-comicul situatiei? Voi va considerati unguri. Uitati-va in buletin sa vedeti ce scrie. Asa ca ar fi mult mai bine pentru voi sa va hotarati. ori sunteti Romani si sunteti fideli Romaniei ori sunteti unguri si va mutati cu toate catrafusele dincolo de Tisa - aveti experienta in asta, ca doar asa ati venit din pustiurile Asiei in Europa. Pana una alta, voi cei care nu va considerati Romani, sunteti ai nimanui. Noi nu va vrem, ungaria nu va vrea - sunteti exact ca tiganii..... :) Sa ai o zi minunata in continuare.
Postat 18 Martie 2011, 10:53 de Flash
@Sf Stefan (Istvan) Stef Stefi Isti
Apropo popor unguresc in Romania nu exista decat daca ai facut tu o favoare unor secui si i-ai dat autonomie totala. Etnie da, dar si noi suntem poporul roman. Traim in acelasi cacat ca si tu. Si aia care sunt mai handicapati si nu au putut invata limba fac parte din poporul roman. Dar daca asta ar fi cea mai problema a tarii ar fi minunat! Sper ca ai inteles ce am scris.
Postat 18 Martie 2011, 10:48 de Observer
@Sf Stefan (Istvan) Stef Stefi Isti
Noh... de parca ai fost violat de poporul unguresc =)) bravo! deci nu ti-a placut. ... ma bucur ca citesti si restul comentarilor si vii cu idei constructive :)
Postat 18 Martie 2011, 10:42 de Observer
pt unguri
Draga popor unguresc, prin alte tari cotropitor...nu te ingrijora ca nu scrie in limba ta pe indicatoare. E adevarat ca traiesti in spatiul romanesc de cateva secole, deci ar trebui sa stii citi in limba romana macar un indicator rutier, dar nu conteaza, nu-i nici un bai. Important e sa gasesti drumul spre cimitir, indiferent de numele localitatii. Prin urmare...drum bun!! unde ziceam...
Postat 18 Martie 2011, 09:37 de Sf Stefan (Istvan)
NUUU
d nu odon, indicatoarele rutiere nu au fost vandalizate. Asa ar trebui sa fie..fara denumire in ungureste pt ca dincolo de granita nu gasesti localitatile trecute si in limba romana. Daca nu te simti bine aici, potri trece Borsul.....faci exact 15 minute, din pupul centrului...20 daca e circulatie
Postat 17 Martie 2011, 18:19 de Lolu
@Dan C
Ma rog, de parca o etnie sau alta sunt de acord cu vopsirea idioteniilor pe cladirile orasului, sau parca o etnie sau alta ar trebui sa fie de acord cu vopsirea steagului roman pe indicatoare de localitate, tomberon etc (nu cred ca ar trebui sa fim mai fericiti ca ne vopsim culorile si pe cur). Nu stiu daca observati ca si un grup extremist si celalalt face numai rau tuturor!! ca nu le apartin nici cladirile din centru si nici indicatoarele! Ca cine de ce face laba.... ca e trist... ma rog... aici nu mai comentez. e o chestiune psihologica.
Postat 17 Martie 2011, 13:27 de Observer
Exact
Asa sa va agitati sa-i gasiti si pe cei care au vandalizat cladirile din centrul istoric, vopsind nume maghiare pe ele! Aia a fost vandalizare. Daca si afisarea steagului roman in Romania este considerata vandalizare atunci am devenit un neam de labari tristi.
Postat 17 Martie 2011, 13:15 de Dan C
@bihorean
Nu ma intereseaza sa recunoasca cineva daca e din Extra-Carpati sau nu. Eu recunosc ca toti am venit din Asia, ceva popoare tot au fost aici. Noi am venit pe cai, ne-am oprit unde era hrana pentru cai. Aste e, in fine, multi ne-am plimbat si ne plimbam prin lume in continuare. Ma intereseaza doar sa nu transimite nimeni fustrarile politice pe oameni nevinovati. Culmea!:: sunt convins ca mai toti au prieteni, vecini, poate si rude maghiari. Si poate sa vor casatori cu o unguroaica! De ce nu? Eu unul am prietena romanca. Deci puneti tricolor RO pe sediul UDMR dar fara mesaje xenofobe care sa ingrijoreze toata lumea!!!!
Postat 17 Martie 2011, 10:23 de Observer
papagal
Odon ar trebui sa stie ce inteles are verbul " a vandaliza " ca doar are facultate,..., si inca de istorie - deci ar trebui sa stie despre vandali... Faptul ca niste indicatoare rutiere au fost refacute, cum ar fi si normal nu inseamna ca au fost vandalizate ! Legea votata de imbecilii de parlamentari referitor la procentul de 25% de minoritari ar trebui sa ii cuprinda si pe tigani ! Deci draga Odon dispune ca primarii din Sacuieni, Valea lui Mihai, etc si unde mai sunt primari udmr si 25% tigani sa afiseze denumirea localitatii si in tiganeste, cum spune legea invocata. Asa e democratic . Da un exemplu ! No mit mond ?
Postat 17 Martie 2011, 09:06 de COSIMO
@Observer
Din pacate problema ca sint multi este mai putin grava.Grav este ca acesti extracarpatici spalati pe creiere chiar cred ceea ce afirma si se comporta ca atare, ba chiar au reusit sa-i spele pe creiere si pe unii ardeleni de la care te-ai astepta sa aiba mai multa minte decit veneticii astia. Astia sint urmasii celor veniti in timpul regimului trecut in oras.Daca ar fi sinceri cu ei insisi si ar recunoaste unde se duc la bunici cind/daca se maiduc asta ar lamuri multe si pe multi.a se civiliza loazelor
Postat 17 Martie 2011, 06:51 de bihorean
Niste zapaciti
Ma mira cati moldoveni au venit in Bihor. Eu nu cred ca este un gest civilizat. Udmr e caca maca si nimeni nu doreste cu adevarat afise in limba maghiara dar actiunea in sine e motiv pentru ingrijorare cand nu are nici un sens. Sobolani cu mult timp liber ma gandesc. Ma gandeam ca intre cetateni etnia nu mai este atat de importanta la Oradea. Daca nu va place de UDMR faceti probleme la nivel politic magarilor!!!
Postat 17 Martie 2011, 02:18 de Observer
Bolojan
BINE AU FACUT CEI CARE AU DESENAT PE INDICATOARE !!!!
Postat 16 Martie 2011, 23:48 de Bolojan
tricolorul romanesc
Cica din campania Mongoliei venea un neam de huni care trebuiau sa ajunga in Finlanda iar in Ardeal era un indicator Finlanda 1200 km ..............care au stiut citi au plecat
Postat 16 Martie 2011, 21:10 de Roman
a
Asa asa :)) daca i prindeti pe astia , astept sa i prindeti si pe cei care au scris cu vreme in urma prin centru numele vechilor strazi maghiare...
Postat 16 Martie 2011, 20:47 de asa
dupa fapta si rasplata. paguba o platim cu totii
nu ma bucura gesturile xenofobe de nici un fel, dar jigodiile de la UDMR de ce n-au sesizat Politia cand aia l-au spanzurat pe Avram Iancu si au jignit poporul roman? aia-i democratie cand unul de-a vostru insulta romanii, asa-i Odon bacsi? prea smecher se creze si Odon asta, un Himmler in izmene
Postat 16 Martie 2011, 20:46 de gabi
Slava Domnului ca mai sunt Romani
Multumim voluntarilor care au facut acest lucru! Le multumim ca mai sunt romani cu initiativa! Mama lor de mongoloizi si cine i`a adus in europa
Postat 16 Martie 2011, 20:38 de Un Valah
realitati
kaboou este un individ plin de complexe si rautate. se tunde chel, sa nu i se vada chelia din varful capului, si ca sa nu se vada ca e carunt. kaboou este un gunoi, plin de ura si venin la adresa a tot ceea ce e roman si romanesc. bai kaboou, sa-ti bagi familia in doliu ! sa stai teapan intre lumanari ! creasca spini tine !
Postat 16 Martie 2011, 19:34 de com
degeaba
Odon sa sesizeze Politia si pt ce a facut Tokes....Calvin Janos...pfff...:))
Postat 16 Martie 2011, 19:30 de kaboom
BRAVO
BRAVO !!! Dau o naveta de wisky autorilor. AU AFISAT DRAPELUL NATIONAL, NU AU DISTRUS NIMIC ! HAHAHAHAHA !!!
Postat 16 Martie 2011, 19:23 de BRAVO
buda si pesta porcina peste izolationismul unguresc !
tokes atarna placute cu denumiri unguresti, neautorizate !!!!! pe el de ce nu il reclama ipocritul odon ? RUSINE LUI ODON !!!!!
Postat 16 Martie 2011, 19:21 de mda
@udemeristi tampiti
iar se plang ca nu au drepturi ? pai ungurimea din Romania are reprezentanti inclusiv in Parlamentul European ! vorba aia, cu natalitatea, insa, nu poate sa-i mai ajute nimeni.
Postat 16 Martie 2011, 18:53 de huh
ktt
udmr, este o rusine ! udmr, trebuie sa fie scos in afara legii ! ungurii sunt pe cale de disparitie !
Postat 16 Martie 2011, 18:43 de udemeristi tampiti
@bihorean
tu esti odon, kabooule ? la auzul stirii, tokes n-a facut infarct ? odon, a dat in clocot ?
Postat 16 Martie 2011, 18:39 de kiss umflatu'
civilizatia made in PDL
Dupa parerea mea toate aceste provocari sint ,,opera civilizatoare„ a grupului de interese a.k.a. PDL care de ciuda ca UDMR le-a dat flit in Bihor sau trezit acum(dupa 20 de ani de imparteala frateasca a prazii ) sa faca pe marii romani,,verzi,, apelind la extemisme gregare si incercind ca intotdeauna cind nu au argumente sa incite la ura si conflicte interetnice.Aceleasi procedee le-au aplicat si in 2009 in timpul campaniei electorale cind au profanat indicatoarele rutiere de la intrarile in Oradea(apropo anchetele politiei bihorene).asta este, daca nema rezultate economice si de politica externa hai sa ne reintoarcem la mentalitatea de razboaie balcanice de la inceputul secolului xx ca doar fraierii bun botul iar la ,,Centru,, noi ,,pupat piata idependentei,, cu conducerea ,,bozgorilor de la UDMR,,.Prosti ne mai cred pdl-stii astia dar cred ca au cam gresit orasu/judetul/regiunea istorica.Hai sictir PDL ca sinteti deja penibili!
Postat 16 Martie 2011, 18:32 de bihorean
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Investiţie de peste 700.000 euro. Prima seră hidroponică de roşii cherry din Bihor a fost inaugurată la Toboliu (FOTO)
  • Mai repede! Drumul de Sântandrei peste câmpuri ar putea fi dat în folosinţă în luna noiembrie (FOTO)
  • Rămas bun! Jurnalistul Andrei Şandor a fost condus pe ultimul drum cu muzica formaţiei Toto (FOTO / VIDEO)
  • Regulamentul locurilor de joacă. Orădenii din Ioşia sunt revoltaţi de gălăgia provocată de părculeţul din strada Lăpuşului (FOTO)
  • Proiect internaţional: Studenţi din Asia, la Universitatea din Oradea (FOTO)
  • Şefii PSD, UDMR şi ALDE din Consiliul Judeţean şi-au 'premiat' primarii: 'Banii se împart prin vot politic' (FOTO)
  • Vara şantierelor: De săptămâna aceasta mai multe străzi din toată Oradea vor fi blocate pentru lucrări (FOTO)
  • Sărbătoare nemţească: Tineri germani din ţară şi din străinătate au cântat şi au dansat în centrul Oradiei (FOTO/VIDEO)
  • În vizită la transmisioniştii militari: Bihorenii au putut vedea dotările Centrului 54 Comunicaţii Oradea (FOTO/VIDEO)
  • Şedinţa Consiliului Judeţean nu s-a putut ţine pentru că PNL-iştii şi un PSD-ist au lipsit. Pásztor avertizează că judeţul ar putea rata fonduri europene (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON