URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 19 OCTOMBRIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Neisprăviţii de la Ministerul Educaţiei au mai fătat o mărgică. Au elaborat un Cod de etică prin care se interzice profesorului care predă la clasă să îşi mediteze propriii elevi. Hai să zicem că acest aspect e corect, chit că poate fi uşor de eludat dacă profesorii fac schimb de elevi între ei. Mă aşteptam să interzică total meditaţiile, dar probabil că nu i-a dus capul până acolo.
Zic şi eu
Adrian Cris
Nu mă număr între cei care consideră că o convingere religioasă exclude o gândire liberală. Nu cred că a gândi liber(al) înseamnă să fii fără niciun Dumnezeu. Un exemplu notoriu este cel al chirurgilor care mărturisesc că se roagă înaintea intervenţiilor dificile. Şi reciproca e valabilă. Poţi fi ateu, dar cât se poate de retrograd. Prin urmare, recunosc, ca orice om de bun simţ, dreptul oricărui membru PNL de a fi acţionat conform propriei conştiinţe la recentul referendum pentru "familia tradiţională".
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Conferințele 11even, în care 11 oameni vorbesc câte 11 minute, sunt ca nunțile românești - nimeni nu îndrăznește să le facă mai scurte. Teorema care spune că ce e frumos durează puțin nu funcționează... Majoritatea vorbitorilor a dat impresia că tema conferinței, „La trecutu-ți mare, care viitor?”, nu a fost înțeleasă prea bine. Cei mai mulți au vorbit despre ei înșiși, lăsându-le spectatorilor sarcina de a extrage esența și de a construi puzzle-ul.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Aţi votat la recentul referendum pentru redefinirea familiei în Constituţie?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam săptămâna trecută, în curând vor intra în vigoare modificările legii privind statutul judecătorilor şi procurorilor ca urmare a faptului că, recent, Curtea Constituţională a respins ultima obiecţie de neconstituţionalitate ce putea fi formulată de preşedintele României cu privire la această lege, iar, vineri, 12 octombrie, Klaus Iohannis a fost nevoit să promulge noul statut al magistraţilor.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
În cursul evoluţiei bolii, după faza septicemică urmează faza organică, în care reapare febra, simultan cu instalarea unor sindroame diferite. Dintre acestea, cele ma frecvente sunt meningita leptospirotică (manifestată prin dureri de cap, fotofobie, redoare a muşchilor cefei, simptome care se remit de cele mai multe ori), sindromul hepatorenal (cu icter şi mărire în volum a ficatului, cu posibilitate de evoluţie spre forme severe), manifestări hemoragice limitate (la nivelul gingiilor, conjunctivelor, mucoasei nazale etc.) sau grave (hemoragii digestive majore) şi insuficienţa renală.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Anxietatea este una din marile probleme psihologice ale secolului nostru. Alături de depresie, este subiectul cel mai des întâlnit în cabinetele de psihologie. Anxietatea variază de la om la om și se manifestă oarecum diferit ca intensitate în cazul fiecăruia.
10 Martie 2011, 15:25

Corcheş vs. Bolojan: "Candidez la Primărie numai dacă pot să-l bat"

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

"Voi candida la Primărie doar dacă voi considera că îl pot bate pe Ilie Bolojan", a declarat preşedintele PDL Oradea, Dorin Corcheş, într-o conferinţă susţinută joi la sediul partidului.

"Ca cetăţean al oraşului, sunt câteva chestiuni pe care Ilie Bolojan le-a făcut bine, le văd şi eu, la fel ca alţi cetăţeni, dar sunt şi multe pe care le-a promis şi nu le-a realizat. Poate sunt optimist, dar cred că Ilie Bolojan, alături de lista sa de consilieri, poate fi bătut. Nu va fi uşor, dar poate fi bătut", a spus Corcheş.

În ce priveşte o potenţială candidatură la şefia Consiliului Judeţean, sugerată de consilierul judeţean Ionel Avrigeanu, Corcheş a spus că aceasta nu intră în planurile lui, deocamdată, având în vedere că are doar 31 de ani şi că nu are destulă expertiză.

"Sigur, faptul că sunt tânăr poate fi compensat, prin dinamismul şi energia de care pot da dovadă. Dacă Biroul Permanent Judeţean va lua o decizie în acest sens, voi accepta. Dar deocamdată nu se pune problema", a completat PDL-istul.

Declaraţia a fost făcută în contextul în care Ionel Avrigeanu, şeful consilierilor judeţeni ai PDL Bihor, a făcut mai multe referiri la Uniunea Social Liberală, în Bihor. Avrigeanu a spus că aşteaptă cu interes ca alianţa să îşi desemneze candidaţii pentru alegerile locale din 2012, adăugând că PDL va câştiga CJ, dar nu acelaşi lucru se poate spune despre Primărie, unde "e mai complicat". "Ilie Bolojan s-a mişcat bine şi e o opţiune serioasă. Dar nu înseamnă că nu se pot întâmpla şi surprize într-un an şi jumătate", a zis Avrigeanu.

Cât despre propriii candidaţi, PDL-istul s-a ferit să facă multe referiri, afirmând doar că sunt vreo 3-4 oameni care ar putea fi lansaţi în cursă.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
21 Comentarii
nah
Astia-s oamenii lui Blaga, prietenul USL-asilor. Vai de capul vostru!
Postat 12 Martie 2011, 23:39 de seba
alo' urbanismu
mei corches, tu poti candida eventual la paleu, ca acolo te-ai lansat ca politician. poate pune o vorba buna soanyi chis ca doar nu degeaba le-ai dat autorizatii de construire si lui si lu' penalu alalalt de raita. daca pedeleu' nu gaseste alt om nascut in oradea, ma tem ca ar trebui sa lasam sa cistige un bozgorash, ca sa va convingeti definitiv ce varza pot fi concitadini nostri de culoare. pocaitu' de bolojan oricum i-apus orasu' pe tava lui rouji si alex chis, nici o speranta acolo.....
Postat 12 Martie 2011, 11:55 de ovidiu
just
@safe: candidaturile PD-L pentru orice ma intereseaza putin spre deloc, ce ai scris pentru USL sunt inca candidaturile perfecte(sau ma rog, nimeni nu e perfect dar cele mai bune)
Postat 12 Martie 2011, 11:21 de dan oradeanul
Previziuni.
Dorinta fara putinta in cazul Corches. Candidaturile pedeliste la alegerile din 2012 ar putea fi: Mihai Groza la Primaria Oradea si Gavrila Ghilea pentru Consiliul Judetean. USL ar putea merge cu Bolojan- Primaria Oradea si Popa Cornel-Consiliul Judetean, iar UDMR, cu siguranta vor iesi la bataie cu binecunoscutl cuplu: Biro Rozalia-Kiss Alexandru. Desigur, nu sunt excluse surprizele. Vom trai si vom vedea.
Postat 12 Martie 2011, 10:38 de safe
Corches pierde lupta...
am 27de ani si nu am fost niciodata la vot....desi eram simpatizant PDL......dar acum cand stau si ma uit la ce o realizat pdl-u in general in tara asta....si domnul corches in oradea.....nu pot sa spun decat ca-l voi vota pe BOLOJAN ca primar!!!!!
Postat 11 Martie 2011, 18:05 de lucian
nan
Porchessss ar trebui sa invete prima oara bunele maniere, sa aiba cei 7ani de acasa.....si apoi sa candideze la primarie!!!!! da la cum conduce ANIF-ul...vai si amar de noi daca ia Primaria....(asta cand da pe la lucru).. zici ca-i firma lui privata!!!!
Postat 11 Martie 2011, 18:02 de mihai
mihai
Primarrrr???!!!!!!! da la ce FERMA vrea sa candideze Domnul PORRRRRCHESSS????
Postat 11 Martie 2011, 17:52 de marcel
mihai
Primarrrr???!!!!!!! da la ce FERMA vrea sa candideze Domnul PORRRRRCHESSS????
Postat 11 Martie 2011, 17:51 de marcel
ZOAIE PDL-iste
Cati ani ziceai ca ai? CALDABOSULE! Tu te vezi? La 31 de ani sa arati in halul asta? Si mai vrei la Primarie? Nu aveti nici o sansa, elta pdl Jidvei, Porkes,Carpaciu, Adelika... SCARBOSSSSSSSSSSSS
Postat 11 Martie 2011, 12:09 de Razesii
primaria Oradiei
Din tot ce am vazut , auzit si citit despre parerea majoritatii oradenilor in legatura cu primaria si primarul orasului oradea desprind o trista concluzie : majoritatea cetatenilor orasului nu stiu nici acum care sunt atributiile unui primar de municipu de talia Oradiei si ce este mai dureros nu stiu nici ce ar trebui si ar putea sa faca primarul pentru ca viata lor sa fie mai usoara , pentru a fi mai senini cand isi vad orasul si pentru a fi tentati sa se laude , sa se mandreasca ca stau intr-un oras ca Oradea . Odata ce pretentiile majoritatii cetatenilor sunt cele pe care le stim , discutia despre viitorul orasului si viitorul primar se pare ca duc spre acelasi rezultat.....
Postat 11 Martie 2011, 08:15 de suparatu
oh
deci NU!
Postat 11 Martie 2011, 00:12 de dan oradeanul
Cum e sa-ti dai singur cu stingul in dreptul
Rar am vazut asa-zisi politicieni care sa sa fie atit de prosti in politica. Sa spui cu gura ta ca Bolojan este o optiune serioasa inseamna ca nu vrei sa cistigi sau est gramada la capitolul politica. Ce 3-4 PDListi posibili? Doar 2 ar putea sa faca fata, dar si aceia cred ca vor pleca din miezul rahatului.
Postat 10 Martie 2011, 23:01 de Burn
parere doar
Are dreptate Porches cel porcocaliu! O sa-l bata pe Bolojan in parcare la Primarie daca il ajuta Soani Lungu...
Postat 10 Martie 2011, 22:58 de om serios...
jos bolojan !
bolojan / coada de ciocan, udemerist.
Postat 10 Martie 2011, 22:26 de oradean
boloja s-a batut singur
...ungurii stiu de ce.
Postat 10 Martie 2011, 22:23 de alianta
porcusu
porches sa nu te vedem pe tine si partidu tau.....sper sa nu mai vedeti scena politica romaneasca, disparitia sa va mance pe toti pedeleii, auzi are el cu ce sa il invinga pe bolo poate la pumni ca eti mare si atat, oameni ca porches,adelinuta, brutarusef Cicoara( nu Caciora), Carpaciu, dar apropo JIdvei.....................e cu Flipper sa nu se mai nascaaaaaaaaaaaaaaaaa
Postat 10 Martie 2011, 18:06 de io cu mine
corches vs bolojan
o fi bolojan profesor de scoala ajutatoare dar porches are toate calitatile si recomandarile pentru elev....................deci corespunde
Postat 10 Martie 2011, 18:00 de vaivai
porchestein
Copilul meu plange cand vede poza cu Porchestein!Poate la Paleu sa candideze in cartierul prietenului sau Raita ca sef de strada.Oricum a facut destul rau el si partidului asa ca sper sa dispara de pe scena politica in 2012.
Postat 10 Martie 2011, 17:50 de tero
CE AM FACUT EU ?
AM VADUT ORADEA UDMR-ului !! DAEFAPT AM VANDUT-O LIDERILOR UDMR ! CLADIREA TEATRULUI, CLADIREA POLICLINICII ( E A FOST PALATUL DE FINANTE INAINTE DE RAZBOI SI NU PUTEA FI A UDMR-ului ) SI CATE AM MAI VANDUT UDMR-ului PANA SI PE RAMANI I-AM VANDUT UDMR-ului !!! NU MA VOR UITA PE MINE BOLOJAN-COADA DE CIOCAN NEM DE NEAMUL LOR CA I-AM VANDUT PENTRU FONCTIE !! BOGDA-PROSTULE CETATEAN AL ORASULUI ORADEA !!
Postat 10 Martie 2011, 17:01 de BOLOJAN COADA DE CIO
corches
bai baiatule tu chiar te supraapreciezi, chiar asa prosti ne crezi? il bati tu pe bolovanu?cand a zbura porchesu.pardon porcu. tie nu ti-as da 2 gaini sa le pazesti ca nu esti de treaba nici de atat..vai de tine si de palaioara ta ce a ajuns tara asta..............
Postat 10 Martie 2011, 16:50 de ioioio
putinta dorintei impotente
Domnule Corches, eu va sugerez sa il pupati undeva pe dl. Bolojan......daca puteti!
Postat 10 Martie 2011, 16:24 de davidson
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Se lucrează la extinderea drumului expres spre Episcopia Bihor. Se va construi şi un viaduct înalt de 10 metri (FOTO/VIDEO)
  • Cum arată Podul Centenarului. Va fi inaugurat înainte de termen, pe 1 Decembrie (FOTO/VIDEO)
  • Copţi, dar buni! Oradea a dat trei campioni la Openul Austriei de Judo Masters! (FOTO)
  • Nu vă jucaţi cu focul! Opt incendii de vegetaţie uscată, într-o singură zi (FOTO)
  • Să tragem linie! Lucrările pentru reamenajarea liniei de tramvai vor bloca cel puţin o lună circulaţia prin Calea Aradului (FOTO)
  • Statuia Evei Heyman din Parcul Bălcescu a fost donată Primăriei Oradea (FOTO/VIDEO)
  • Accident pe Calea Borşului: Ambulanță în misiune, lovită de un Ford și proiectată într-un TIR. Două persoane au ajuns la spital (FOTO)
  • Sprijin pentru persoanele cu dizabilităţi. A fost lansată filiala orădeană a asociaţiei 'Ridică-te şi umblă' (FOTO)
  • Luceafărul s-a revanșat: 4-1, sâmbătă, acasă cu CS Balotești! (FOTO)
  • Cetate 'de vânzare': Cetatea Oradea continuă să fie slab vândută, în ciuda atuurilor care o fac unică în Sud-Estul Europei (FOTO / VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON