URMĂREȘTE-NE PE
LUNI, 23 IULIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Niște asociații care primeau de la cetățeni acea brumă de bani de 2% din impozitele pe 2017, pentru a mai acoperi nevoile copiilor cu grave probleme de sănătate, s-au trezit că sumele au fost deturnate către niște parohii ortodoxe. S-au trezit anul acesta pentru că e prima dată când ANAF-ul trimite fiecărui donator o scrisoare prin care-l informează cui a donat acești bani...
Zic şi eu
Adrian Cris
Cel mai important eveniment al săptămânii trecute a fost anunţarea de către primarul Ilie Bolojan a două noi proiecte cu fonduri UE în valoare de 24 milioane euro, pentru decongestionarea traficului pe axa rutieră cea mai problematică a oraşului, între podul Dacia şi zona Cantemir, cu pasaje subterane, favorizarea mijloacelor de transport în comun şi multe, multe detalii inginereşti, precum exacavarea la 4 metri şi relocarea reţelelor de utilităţi…
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
A venit multă lume, Andrei, să îşi ia rămas bun de la tine. Atâtea inimi grele la un loc nu am văzut de mult timp. Uneori trebuie să murim ca să ne dăm seama cine suntem. Ai fi fost mândru, cu toată modestia ta emblematică, să vezi câţi oameni frumoşi au venit să te salute. A fost multă tristeţe în locul acela, pentru că moartea ta a fost mai mult decât breaking news. A fost heart-breaking news.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Unde vă veți petrece vacanța de vară?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Mai pe româneşte, instanţa supremă spune că nu importă dacă agentul constatator a trecut sau nu suspendarea permisului în procesul-verbal, fiind suficient ca sancţiunea suspendării să fie prevăzută în lege, mai ales că termenele de suspendare de 30, 60 sau 90 de zile nu pot fi majorate sau reduse de poliţist tocmai pentru că termenele legale sunt clar determinate.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Ridicarea temperaturii mediului ambiant la peste 32 gr. C şi o umiditate relativă ridicată (peste 60%) determină modificări ale organismului, care se pot grupa în 4 sindroame importante: mialgia termică, insolaţia, accidentele datorate efortului fizic pe caniculă şi şocul hipertermic.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Cercetătorii regnului animal se confruntă de ani de zile cu o problemă spinoasă. Animalele care duc o luptă şi o câştigă au o şansă foarte mare să câştige şi următoarea bătălie. Întrebarea este: "de ce anume?". Sunt la mijloc factori psihologici? Este vorba de încrederea dobândită de către învingător? Mai mult - deoarece acelaşi lucru pare să fie valabil şi în cazul fiinţelor umane - un studiu a încercat să găsească un răspuns la această întrebare: de ce învingătorii continuă să învingă?
10 Martie 2011, 15:25

Corcheş vs. Bolojan: "Candidez la Primărie numai dacă pot să-l bat"

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

"Voi candida la Primărie doar dacă voi considera că îl pot bate pe Ilie Bolojan", a declarat preşedintele PDL Oradea, Dorin Corcheş, într-o conferinţă susţinută joi la sediul partidului.

"Ca cetăţean al oraşului, sunt câteva chestiuni pe care Ilie Bolojan le-a făcut bine, le văd şi eu, la fel ca alţi cetăţeni, dar sunt şi multe pe care le-a promis şi nu le-a realizat. Poate sunt optimist, dar cred că Ilie Bolojan, alături de lista sa de consilieri, poate fi bătut. Nu va fi uşor, dar poate fi bătut", a spus Corcheş.

În ce priveşte o potenţială candidatură la şefia Consiliului Judeţean, sugerată de consilierul judeţean Ionel Avrigeanu, Corcheş a spus că aceasta nu intră în planurile lui, deocamdată, având în vedere că are doar 31 de ani şi că nu are destulă expertiză.

"Sigur, faptul că sunt tânăr poate fi compensat, prin dinamismul şi energia de care pot da dovadă. Dacă Biroul Permanent Judeţean va lua o decizie în acest sens, voi accepta. Dar deocamdată nu se pune problema", a completat PDL-istul.

Declaraţia a fost făcută în contextul în care Ionel Avrigeanu, şeful consilierilor judeţeni ai PDL Bihor, a făcut mai multe referiri la Uniunea Social Liberală, în Bihor. Avrigeanu a spus că aşteaptă cu interes ca alianţa să îşi desemneze candidaţii pentru alegerile locale din 2012, adăugând că PDL va câştiga CJ, dar nu acelaşi lucru se poate spune despre Primărie, unde "e mai complicat". "Ilie Bolojan s-a mişcat bine şi e o opţiune serioasă. Dar nu înseamnă că nu se pot întâmpla şi surprize într-un an şi jumătate", a zis Avrigeanu.

Cât despre propriii candidaţi, PDL-istul s-a ferit să facă multe referiri, afirmând doar că sunt vreo 3-4 oameni care ar putea fi lansaţi în cursă.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
21 Comentarii
nah
Astia-s oamenii lui Blaga, prietenul USL-asilor. Vai de capul vostru!
Postat 12 Martie 2011, 23:39 de seba
alo' urbanismu
mei corches, tu poti candida eventual la paleu, ca acolo te-ai lansat ca politician. poate pune o vorba buna soanyi chis ca doar nu degeaba le-ai dat autorizatii de construire si lui si lu' penalu alalalt de raita. daca pedeleu' nu gaseste alt om nascut in oradea, ma tem ca ar trebui sa lasam sa cistige un bozgorash, ca sa va convingeti definitiv ce varza pot fi concitadini nostri de culoare. pocaitu' de bolojan oricum i-apus orasu' pe tava lui rouji si alex chis, nici o speranta acolo.....
Postat 12 Martie 2011, 11:55 de ovidiu
just
@safe: candidaturile PD-L pentru orice ma intereseaza putin spre deloc, ce ai scris pentru USL sunt inca candidaturile perfecte(sau ma rog, nimeni nu e perfect dar cele mai bune)
Postat 12 Martie 2011, 11:21 de dan oradeanul
Previziuni.
Dorinta fara putinta in cazul Corches. Candidaturile pedeliste la alegerile din 2012 ar putea fi: Mihai Groza la Primaria Oradea si Gavrila Ghilea pentru Consiliul Judetean. USL ar putea merge cu Bolojan- Primaria Oradea si Popa Cornel-Consiliul Judetean, iar UDMR, cu siguranta vor iesi la bataie cu binecunoscutl cuplu: Biro Rozalia-Kiss Alexandru. Desigur, nu sunt excluse surprizele. Vom trai si vom vedea.
Postat 12 Martie 2011, 10:38 de safe
Corches pierde lupta...
am 27de ani si nu am fost niciodata la vot....desi eram simpatizant PDL......dar acum cand stau si ma uit la ce o realizat pdl-u in general in tara asta....si domnul corches in oradea.....nu pot sa spun decat ca-l voi vota pe BOLOJAN ca primar!!!!!
Postat 11 Martie 2011, 18:05 de lucian
nan
Porchessss ar trebui sa invete prima oara bunele maniere, sa aiba cei 7ani de acasa.....si apoi sa candideze la primarie!!!!! da la cum conduce ANIF-ul...vai si amar de noi daca ia Primaria....(asta cand da pe la lucru).. zici ca-i firma lui privata!!!!
Postat 11 Martie 2011, 18:02 de mihai
mihai
Primarrrr???!!!!!!! da la ce FERMA vrea sa candideze Domnul PORRRRRCHESSS????
Postat 11 Martie 2011, 17:52 de marcel
mihai
Primarrrr???!!!!!!! da la ce FERMA vrea sa candideze Domnul PORRRRRCHESSS????
Postat 11 Martie 2011, 17:51 de marcel
ZOAIE PDL-iste
Cati ani ziceai ca ai? CALDABOSULE! Tu te vezi? La 31 de ani sa arati in halul asta? Si mai vrei la Primarie? Nu aveti nici o sansa, elta pdl Jidvei, Porkes,Carpaciu, Adelika... SCARBOSSSSSSSSSSSS
Postat 11 Martie 2011, 12:09 de Razesii
primaria Oradiei
Din tot ce am vazut , auzit si citit despre parerea majoritatii oradenilor in legatura cu primaria si primarul orasului oradea desprind o trista concluzie : majoritatea cetatenilor orasului nu stiu nici acum care sunt atributiile unui primar de municipu de talia Oradiei si ce este mai dureros nu stiu nici ce ar trebui si ar putea sa faca primarul pentru ca viata lor sa fie mai usoara , pentru a fi mai senini cand isi vad orasul si pentru a fi tentati sa se laude , sa se mandreasca ca stau intr-un oras ca Oradea . Odata ce pretentiile majoritatii cetatenilor sunt cele pe care le stim , discutia despre viitorul orasului si viitorul primar se pare ca duc spre acelasi rezultat.....
Postat 11 Martie 2011, 08:15 de suparatu
oh
deci NU!
Postat 11 Martie 2011, 00:12 de dan oradeanul
Cum e sa-ti dai singur cu stingul in dreptul
Rar am vazut asa-zisi politicieni care sa sa fie atit de prosti in politica. Sa spui cu gura ta ca Bolojan este o optiune serioasa inseamna ca nu vrei sa cistigi sau est gramada la capitolul politica. Ce 3-4 PDListi posibili? Doar 2 ar putea sa faca fata, dar si aceia cred ca vor pleca din miezul rahatului.
Postat 10 Martie 2011, 23:01 de Burn
parere doar
Are dreptate Porches cel porcocaliu! O sa-l bata pe Bolojan in parcare la Primarie daca il ajuta Soani Lungu...
Postat 10 Martie 2011, 22:58 de om serios...
jos bolojan !
bolojan / coada de ciocan, udemerist.
Postat 10 Martie 2011, 22:26 de oradean
boloja s-a batut singur
...ungurii stiu de ce.
Postat 10 Martie 2011, 22:23 de alianta
porcusu
porches sa nu te vedem pe tine si partidu tau.....sper sa nu mai vedeti scena politica romaneasca, disparitia sa va mance pe toti pedeleii, auzi are el cu ce sa il invinga pe bolo poate la pumni ca eti mare si atat, oameni ca porches,adelinuta, brutarusef Cicoara( nu Caciora), Carpaciu, dar apropo JIdvei.....................e cu Flipper sa nu se mai nascaaaaaaaaaaaaaaaaa
Postat 10 Martie 2011, 18:06 de io cu mine
corches vs bolojan
o fi bolojan profesor de scoala ajutatoare dar porches are toate calitatile si recomandarile pentru elev....................deci corespunde
Postat 10 Martie 2011, 18:00 de vaivai
porchestein
Copilul meu plange cand vede poza cu Porchestein!Poate la Paleu sa candideze in cartierul prietenului sau Raita ca sef de strada.Oricum a facut destul rau el si partidului asa ca sper sa dispara de pe scena politica in 2012.
Postat 10 Martie 2011, 17:50 de tero
CE AM FACUT EU ?
AM VADUT ORADEA UDMR-ului !! DAEFAPT AM VANDUT-O LIDERILOR UDMR ! CLADIREA TEATRULUI, CLADIREA POLICLINICII ( E A FOST PALATUL DE FINANTE INAINTE DE RAZBOI SI NU PUTEA FI A UDMR-ului ) SI CATE AM MAI VANDUT UDMR-ului PANA SI PE RAMANI I-AM VANDUT UDMR-ului !!! NU MA VOR UITA PE MINE BOLOJAN-COADA DE CIOCAN NEM DE NEAMUL LOR CA I-AM VANDUT PENTRU FONCTIE !! BOGDA-PROSTULE CETATEAN AL ORASULUI ORADEA !!
Postat 10 Martie 2011, 17:01 de BOLOJAN COADA DE CIO
corches
bai baiatule tu chiar te supraapreciezi, chiar asa prosti ne crezi? il bati tu pe bolovanu?cand a zbura porchesu.pardon porcu. tie nu ti-as da 2 gaini sa le pazesti ca nu esti de treaba nici de atat..vai de tine si de palaioara ta ce a ajuns tara asta..............
Postat 10 Martie 2011, 16:50 de ioioio
putinta dorintei impotente
Domnule Corches, eu va sugerez sa il pupati undeva pe dl. Bolojan......daca puteti!
Postat 10 Martie 2011, 16:24 de davidson
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Ali, 'Motanul': Un orădean cu origini siriene este toboşarul celei mai în vogă trupe din România, The Motans (FOTO)
  • Investiţie de peste 700.000 euro. Prima seră hidroponică de roşii cherry din Bihor a fost inaugurată la Toboliu (FOTO)
  • Mai repede! Drumul de Sântandrei peste câmpuri ar putea fi dat în folosinţă în luna noiembrie (FOTO)
  • Rămas bun! Jurnalistul Andrei Şandor a fost condus pe ultimul drum cu muzica formaţiei Toto (FOTO / VIDEO)
  • Regulamentul locurilor de joacă. Orădenii din Ioşia sunt revoltaţi de gălăgia provocată de părculeţul din strada Lăpuşului (FOTO)
  • Proiect internaţional: Studenţi din Asia, la Universitatea din Oradea (FOTO)
  • Şefii PSD, UDMR şi ALDE din Consiliul Judeţean şi-au 'premiat' primarii: 'Banii se împart prin vot politic' (FOTO)
  • Vara şantierelor: De săptămâna aceasta mai multe străzi din toată Oradea vor fi blocate pentru lucrări (FOTO)
  • Sărbătoare nemţească: Tineri germani din ţară şi din străinătate au cântat şi au dansat în centrul Oradiei (FOTO/VIDEO)
  • În vizită la transmisioniştii militari: Bihorenii au putut vedea dotările Centrului 54 Comunicaţii Oradea (FOTO/VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON