URMĂREȘTE-NE PE
DUMINICĂ, 22 SEPTEMBRIE 2019

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
E foarte traumatizant să ți se dărâme casa, chiar dacă aceasta este amplasată între blocuri, unde vecinii știu exact ce mănânci la cină. Oricât s-ar strădui Primăria să-i despăgubească civilizat pe cei care își vor pierde locuințele, nicio sumă de bani nu va putea acoperi disconfortul unei mutări și neplăcerile schimbării modului de viață.
Zic şi eu
Adrian Cris
Nefirească, în şarada jucată la ceas de seară de Cuc, Mang şi Rus, e intersectarea dintre propaganda politică şi profitul privat, ambele cam forţate. Ce căuta ministrul acolo unde treaba merge ca unsă, nu pe restul celor 415 kilometri ai autostrăzii începute acum 15 ani? Dar şeful PSD Bihor, despre care nu ţin minte să se fi tras în poză şi pe selenarul drum judeţean DJ191B Popeşti-Suplac? Răspunsul poate ar trebui căutat nu în relaţia de amour-à-trois dezinteresat, ci în preţul piperat pentru cei 5,35 km dintre Borş şi Biharea...
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Am intrat în magazin uşor ezitant. Era prima dată când trebuia să cumpăr un candelabru şi mă simţeam nesigur. Nu e genul de obiect pe care să îl cumperi prea des. De obicei stau 2 ore să mă hotărăsc asupra unei perechi de pantaloni şi nici atunci nu sunt sigur că am făcut alegerea corectă. În cazul unui candelabru, cu care poţi înfrumuseţa sau distruge o cameră, alegerea părea mult mai dificilă.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre dorinţa Primăriei Oradea de a demola circa 20 de case pentru a muta parcările de pe bulevardul Nufărul în spatele blocurilor?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Codul de procedură civilă intrat în vigoare la 15 februarie 2013 prevede, pentru prima dată în România, posibilitatea formulării unei contestații în cazul în care se apreciază că procesul se prelungește nejustificat. Conform articolului 522 din Codul de procedură civilă, oricare dintre părţi, precum şi procurorul care participă la judecată, pot face o contestaţie prin care, invocând încălcarea dreptului la soluţionarea procesului într-un termen optim şi previzibil, să solicite luarea măsurilor legale pentru ca această situaţie să fie înlăturată.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
În aprecierea igienico-sanitară a surselor de apă, o importanţă deosebită trebuie acordată conţinutului natural de substanţe minerale deoarece acestea participă activ în procesele vitale, organismul primindu-le din mediul extern, inclusiv prin intermediul apei.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Din păcate, cinematografia şi oamenii neinformaţi perpetuează o serie de mituri care impun o stigmă asupra bolnavilor şi asupra celor cu afecţiuni psihice. Un schizofrenic este confundat des cu cei cu personalitate multiplă, cu criminalii în serie, cu cei malefici şi răi, gata de violenţe inimaginabile. Adevărul este, însă, altul...
28 Februarie 2016, 10:59

Controalele Curţii de Conturi au stabilit un prejudiciu de 439.000 lei la Primăria Oradea

Consiliul Local şi-a asumat vineri, rapid şi fără comentarii, rezultatul controalelor făcute anul trecut de Curtea de Conturi la Primărie. Verificările au vizat activitatea din anul 2014.

"Valoarea prejudiciilor constatate de către Curtea de Conturi în urma controlului efectuat la instituţiile publice ordonatori de credite din bugetul local este de 439.000 lei şi reprezintă 0,05% din bugetul consolidat al municipiului Oradea pe anul 2014", se menţionează în informarea depusă pe masa aleşilor locali.

Potrivit auditorilor Curţii de Conturi, prejudiciul creat bugetului local prin plăţi făcute nejustificat a fost recuperat.

Pe lista firmelor care, în urma serviciilor prestate, au beneficiat de plăţi mai mari decât cele justificate se numără constructorul Herald Com Impex, care a trebuit să ramburseze plăţi nejustificate în valoare de 88.400 lei încasate pentru lucrările de desfacere a termoizolaţiei de la platforma tehnică a heliportului Spitalului Judeţean.

În urma auditului, firma Decons SRL a trebuit să returneze bugetului local 28.400 lei încasaţi necuvenit pentru lucrările de refacere a gardului UM 01232 pe lângă care trece pista de biciclete de pe malul Pârâului Peţa, iar Constructorul Sălard a rambursat la rândul său 28.200 lei încasaţi în plus pentru lucrările de amenajare de alei în Parcul Salca.

Controalele Curţii de Conturi au mai scos la inveală materiale decontate peste prevederi la lucrările de reabilitare a Casei Armatei şi diferite nereguli în contabilitarea unor şcoli orădene.

În evidenţele municipalităţii auditorii au descoperit un minus de 14.256 lei reprezentând autorizaţii de execuţie a unor branşamente eliberate pentru Compania de Apă Oradea, Distrigaz, RCS&RDS şi alţi prestatori de servicii, dar şi contribuabili decedaţi ţinuţi încă în evidenţe cu amenzi neplătite în valoare totală de 3.600 lei.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
11 Comentarii
@tds
Nu te cunosc. Dar chiar tu ai spus domeniul in care lucrezi. Nu stiu unde, ce si nici nu ma intereseaza.
Postat 02 Martie 2016, 12:01 de andy
@TDS
Eu cred ca n-ar mai trebui sa faci atata caz cand cineva iti spune pe nume sau stie foarte multe chestii despre tine, pentru ca lasi o dara pe net de se vede din avion.
Postat 01 Martie 2016, 23:21 de anticomunist
JAPITELE GALBENE
@andy : Vad ca si tu faci parte din categoria " celor care ma cunosc ". N-as putea sa-ti dau un raspuns precis pentru ca in urma controalelor nu s-au constatat mari nereguli. Ceea ce spuneau ei era just si se putea corecta rapid. Nici un control de vreo 10 ani nu a amendat societatea in care prestez! Dar revin la " durerea " mea ! Camera de Conturi Bihor ( ca asa se numeste, nu Curtea de Conturi, aceasta e la nivel national ) a fost sesizata de mine intr-o problema a PMO ( pe care nici dreaq n-ar fi sesizat-o) si mi-a dat dreptate ( am documentul ). A urmat dispozitia organului de control ca PMO sa inregistreze in contabilitate suma de 1.500.000 E cu titlu de penalitati. Evident partea adversa a contestat si s-a ajuns in Instanta ! AZI, 1 MARTIE E TERMEN ( Dosar 9297 /111/ 2010 Tribunalul Bihor ). I-am cerut lui Bolojan de 380 ( TREISUTEOPTZECI DE ORI ) sa ma propuna martor in proces ! Nu stiu daca Instanta ar fi aprobat ! Dar BOLOJAN nici macar nu a incercat ! DESI STIA EXACT CA MARTURIA MEA AR PUTEA INCLINA LEJER BALANTA IN FAVOAREA PRIMARIEI ! De ce nu ma vrea martor? Pentru ca intre timp BOLOJAN S-A PUPAT PE GURA CU PARTEA ADVERSA INTR-O ALTA SPETA , DREPT PENTRU CARE " ASA E TOT MERSUL FACUT " ( am citat din clasici in viata, iti suna cunoscut ? ). Deci BOLOJAN NU MA VREA MARTOR ( CU O MARTURIE ZDROBITOARE ) in urma CAREIA MUNICIPIUL AR PUTEA CASTIGA 1.500.000 EURO ( Pe bune, crede-ma ca stiu ce zic !!! Oi fi eu nebun sau cum zic unii ca trebuie sa-mi iau medicamentele dar si CAMERA DE CONTURI BIHOR ? Pai de ce sa ma sustina pe mine ? ). Asa ca...NO COMMENT ! BOLOJAN S-A DOVEDIT A FI O JAPITA ! ( Pentru cei care eventual nu cunosc termenul JAPITA = OM LIPSIT DE CARACTER ! )
Postat 01 Martie 2016, 00:52 de TDS
Domnule Bolojan,ce-ati zice de o placintarie. Pe urma ,om mai vedea cui dam Primaria Oradea.
Ce ma deranjeaza,este faptul ca,"niste neica nimeni", precum cei de la Curtea de Conturi, se gasesc "in treaba" si interpreteaza in fel si chip Legea,doar,doar l-or gasi vinovat pe primarul nostru cel iubit,gospodar de rang 1 in Oradea Mare(inca fara Sanmartin!!??) secretar general pe tara la"partidul nostru conducator", PeNaL,sau poate vor gasi vreo "hiba " la administratia bolojianista,care musteste de valori, pe masura insprancenatului.Deci urmeaza:pistele de biciclete, drumul expres,intubarea paraulu Paris urmata de o pseudo-canalizarea suspendata...Acestea vor fi verificari inopinante,fara tematica,fara mama fara tata. Domnule Bolojan,ce-ar fi sa deschideti o placintarie, vorba unui anticomunist,ca ABC-urile din Birtin au cam dat faliment.
Postat 29 Februarie 2016, 19:58 de platona
@andy
Foarte corect ce spui. Ce ma deranjeaza, ca fac aprecieri de valoare, oameni care n-au condus in viata lor nici macar o placintarie.
Postat 29 Februarie 2016, 14:55 de anticomunist
curtea de conturi
Suma este intr-adevar mare dar asa cum scrie in articol s-a recuperat si nu de la primarie ci de la beneficari, asa ca nu suportam noi. Pe de alta parte tot ce gaseste curtea de conturi nu este neaparat delapidare sau plati nejustificate. Daca aveti firma si ati fost vreodata controlat de fisc in control de fond stiti foarte bine ca interpretarile sunt diferite. Chiar daca respecti legea ei au un mod de a interpreta anumite prevederi astfel incat sa gaseasca cheltuieli nejustificate. Si toate acestea pt ca daca nu gasesc sunt considerati incompetenti si penalizati. La fel e si la curtea de conturi. Nu contest ca poate chiar eraiu nejutificate dar eu pun tot timpul un semn de intrebare dupa concluziile unui control. @TDS esti economist, cred ca ai trecut prin multe controale. La cate dintre ele era corect ce s-a scris acolo din punctul tau de vedere?
Postat 29 Februarie 2016, 11:34 de andy
bolovan
sa ii dea dumnezeu mult noros la falimetarea orasului
Postat 29 Februarie 2016, 08:05 de pcr
439.000 lei delapidati de administratia Bolojan &Co
439000 lei,delapidati ? "Un fleac", 0.05% din bugetul "consolidat al municipiului Oradea", adica din banii publici,din taxele, impozitele si amenzile nesimtite impuse de administratia Bolojan,cetatenilor oradeni, pentru progresul si dezvoltarea urbei.Banii au fost recuperati !!! Vai ,ce usurare pentru edili nostri dragi,care" nici usturoi n-au mancat,nici gura nu le miroase","sfinti printre sfinti".Deci,ne intereseaza persoanele care se fac vinovate de creerea acestui prejudiciu,dosaare penale deschise pentru abuz un serviciu,....etc,etc.In anul 2013,Curtea de Conturi a scos la iveala o delapidare(praduire a banului public) de 250000 lei,in 2014 aproape dublu,si..."un fleac", 0.05%.Fara sa mai socotim faptul ca, fiecare control se desfasoara pe baza unui plan tematic, prin care se stabilesc obiectivele de verificat, entitatile supuse controlului, perioada asupra careia se efectueaza verificarea( ex:de la A la D),segmentul ramas neverificat ramane precum proverbul "hotul neprins,este negustor cinstit",sau mai nou "dezvoltator de succes".
Postat 29 Februarie 2016, 00:02 de platona
buna ziua
votati bolojan
Postat 28 Februarie 2016, 12:22 de pcr
REFERENDUM - OTL
Binesss ! Pregatesc materiale pentru Camera de Conturi Bihor aferente anului 2015 ! Spre exemplu afisajul destinat Referendum-ului din mijloacele de transport in comun OTL ( OTL-ul subordonat CLO dominate de pedeelei / penelei ). O fi existat contract ? Care a fost pretul contractului ?
Postat 28 Februarie 2016, 12:07 de TDS
buna ziua
si cate tone o furat selina la lucrarile lor beni rus cate sticle de bautura o bagat in buzunar ?
Postat 28 Februarie 2016, 11:40 de pcr
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.2846 RON
  • 1 EUR = 4.7415 RON
  • 1 HUF = 0.0142 RON