URMĂREȘTE-NE PE
MIERCURI, 20 MARTIE 2019

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Atunci când se fac investiţii din fonduri guvernamentale, reţeta e simplă. De obicei câştigă o firmă tare din Bucureşti, care are intrare pe la CNAIR, la Ministerul Dezvoltării sau la Compania Naţională de Investiţii. Imediat după adjudecarea licitaţiei, care de regulă are la bază descalificarea concurenţei, fericitul câştigător sună la fraierii care au firme din Oradea şi le propun să le subcontracteze lucrarea.
Zic şi eu
Adrian Cris
Se zice că doar cine nu munceşte nu greşeşte (deşi eu, personal, cred că greşeşte şi cel ce nu munceşte). În orice caz, bărbaţi sunt cei care îşi asumă greşelile, iar eu îmi declar apartenenţa la această categorie. Ca atare, recunosc că după ce am primit reacţia lui Pásztor, i-am verificat argumentele, cum că deplasarea în interes de serviciu în Austria a făcut-o separat de cea în interes privat în Elveţia. 
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Protestul de vineri a avut eficiența unei petale de trandafir în fața șenilei unui tanc de 50 de tone. Conducătorii s-au spart de râs în timpul protestului de un sfert de ceas al celor buni, după care s-au întors în întuneric și fum, la masa de poker pe care joacă soarta acestei nații nefericite. Pe ei nu îi interesează dacă străzile se blochează pentru 15 minute, câtă vreme lucrul acesta oricum se întâmplă zilnic, ore în șir...
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Care credeţi că ar fi soluţia cea mai bună pentru reintroducerea zborurilor internaţionale e Aeroportul din Oradea?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Instanţa Supremă s-a pronunţat recent, printr-o decizie de speţă, în sensul în care Ghidul pentru acordarea daunelor morale emis de Fondul de Protecţie a Victimelor Străzii nu este obligatoriu pentru instanţe.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Scleroza multiplă este o boală caracterizată prin inflamaţia şi distrucţia selectivă a mielinei sistemului nervos central, cu apariţia unor zone de cicatrizare. Mielina este o substanţă care înveleşte fibrele nervoase, având un rol important în conducerera influxului nervos şi care apare în luna a 5-a vieţii intrauterine cu definitivare după naştere. Boala mai este denumită şi scleroza "în plăci" datorită aspectului zonelor cicatrizate ale creierului, leziunile fiind denumite "plăci".
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Din păcate, cinematografia şi oamenii neinformaţi perpetuează o serie de mituri care impun o stigmă asupra bolnavilor şi asupra celor cu afecţiuni psihice. Un schizofrenic este confundat des cu cei cu personalitate multiplă, cu criminalii în serie, cu cei malefici şi răi, gata de violenţe inimaginabile. Adevărul este, însă, altul...
09 August 2010, 17:01

Claudiu Pop, numit director comercial al Companiei de Apă

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Claudiu Pop, fost subprefect de Bihor şi actualul preşedinte al PSD Oradea, este noul director comercial al Companiei de Apă Oradea. Pop a fost numit pe funcţie luni dimineaţă, de către Consiliul de Administraţie al societăţii, şi va ocupa postul vacantat de Ovidiu Gavra după numirea sa, în martie 2009, ca manager al societăţii.

Surse din cadrul PNL şi PSD au declarat BIHOREANULUI că postul de director comercial al regiei a fost cedat de liberali social-democraţilor în schimbul susţinerii promise de aceştia în cadrul Consiliului Local.

„Cu ajutorul consilierilor PSD am putea să trecem prin Consiliu şi proiectele de hotărâre care nu pot fi adoptate decât cu două treimi din voturi", a declarat sub anonimat unul dintre membrii marcanţi ai PNL Bihor.

„Domnul Claudiu Pop va prelua funcţia de director comercial începând cu data de 15 august. Nu e nimic secret. M-am şi mirat că acest lucru nu a fost anunţat în cadrul şedinţei de Consiliu Local de astăzi", a confirmat pentru BIHOREANUL managerul Companiei de Apă, Ovidiu Gavra.

Ultima funcţie publică a lui Claudiu Pop a fost aceea de subprefect de Bihor, deţinută în perioada martie 2009 - februarie 2010. De-a lungul timpului, Pop a fost inspector de credite la West Bank, director comercial la Peco Bihor, iar în perioada 2004-2008 deputat PSD de Bihor.

După îndepărtarea din funcţia de subprefect şi înlocuirea sa cu fostul director al Filarmonicii, susţinut de UDMR, Szarkady Zsolt, fostul deputat a revenit în PSD, iar în iunie a fost ales preşedinte al organizaţiei orădene a partidului.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
16 Comentarii
pop
ce mutra de imbecil, de idiot, etccccccc
Postat 20 August 2010, 19:24 de diana
ce - am votat, aia avem,domnilor
nu cred ca pop claudiu stie despre compania la care a ajuns director mai mult decat ca apa e uda..., poate nici asta..
Postat 20 August 2010, 18:52 de un oradean mintit
nu poţi face din * bici
În primul rând ţin să apreciez faptul că un Boc este preocupat de soarta PSD Bihor, dar din ceea ce scrie acest Boc se naşte o întrebare: Crede cineva că Pop Claudiu este un candidat cu şanse reale pentru primăria Oradea în 2012 sau oricând altcândva? Cred că doar un fanatic Pop poate gândi că ar avea vreo şansă. Personal sunt de părere că singurul post la care putea râvni era cel de viceprimar, şi nu cred ca el ar vrea altceva. Viceprimarul este executiv, face, învârte, manevrează, este ceea ce i se potriveşte. În ceea ce-l priveşte pe Bolojan (sau dacă vreţi bolovan) controversat, stupid, absurd uneori, fixist, sau mai ştiu eu cum, a făcut lucruri demne de toată lauda. Pentru mine e de nota 10 pentru că a făcut centură cu două benzi pe sens (nu pot să nu îl consider tâmpit pe Filip pentru porcăria de drum ce leagă Calea Aradului de DN 76), a făcut o piaţă din câmpul de mocirlă denumit impropriu la acel moment piaţa de vechituri, a făcut locuri de parcare (chiar dacă a tăiat din trotuare) a făcut ceva. Nu sunt "galben" dar încerc să fiu obiectiv şi analitic. Pop e cu alte chestii. Să fim serioşi, nu e iubit nici în PSD Bihor nici în PSD Oradea a cărui şef e.
Postat 11 August 2010, 18:15 de românul complex
Prostie pesedista.
Prin aceasta miscare, greu de calificat, pesedistii isi iau adio de la Primaria Oradea cu doi ani inainte de alegeri. Pop nu merita din partea PSD Bihor un asemenea sacrificiu. Excluderea sau demisia lui Pop din PSD ar fi singurele solutii de relansare a pesedistilor in cursa pentru functia de primar in 2012.Pana la clarificarea situatiei, ramane de constatat un blat pe fata. Se pare ca oradenii sunt condamnati sa-l mai suporte pe bolovan inca un mandat.
Postat 10 August 2010, 18:06 de Emil Boc
ReLAXATIV
Uitati-va la el manca-l-ar mamitzica de fumos!Am ajuns rau de tot oameni buni!...
Postat 10 August 2010, 15:08 de ReLAXATIV
napirce
POP Claudiu va face ca si aceasta companie sa se duca pe apa simbetei. Iar Consiliul local sa isi mai vada de treaba. Ca nici el, nici preacinstittul Bolojan nu au facut nimc de trei ani. Niste nemernici. ce vreti de la pensionarul Tifor, de la Felea, de la Petrut, de la Muresan si altii ca ei? Huo!!!
Postat 10 August 2010, 14:00 de mircea matei
Poponetz 2
Pop Claudiu alias Tremurici sau Cel ce aplauda la volan,e un agramat semianalfabet cu pretentii de intelectual.Poza este foarte sugestiva ...un caine infometat ce asteapta fripturi intr-una...nu se mai satura... El e doar marioneta lui Tata-Big-Daddy-Pop de la Hotel care face combinatiile nasoale.
Postat 10 August 2010, 13:45 de Luidgi
P.S. distele
Da DESPRE IDILA LUI CU madama de la ITM, aia f u t a c i o a s a rau STIATI ?
Postat 10 August 2010, 10:11 de P.S.-
ma zbat si pana la urma imi iese ...
Acest individ se zbate, se zvarcoleste, da din coate, impinge, trage, isi face loc prin orice mijloace, numai sa ajunga intr-un locsor cat de cat caldut. Disperarea se citeste pe fata lui. E un incult, un incompetent, un tupeist fara margini. De fapt cam asta caracterizeaza tot PSD-ul in BH, din pacate ...
Postat 10 August 2010, 09:58 de Khalid
Blatistul
Pe Claudiu nu il recomanda decat banii lui tata.
Postat 10 August 2010, 08:39 de gigi
eu baiat destept
E multe lucruri care nu le inţelege lumea. Nu e lucruri complicate da lumea e proşti, nu ştie cum se face bani, daca îi întrebi de cum se face împărţirea, ei spune că e cu zecimale. Nu frate, împărţirea se face între băieţii deştepţi. Frate, Claudiu e băiat de băiat, ştie cum se face împărţirea că îi place să lucreze cu d-astea. Hai Clau ca îi facem
Postat 10 August 2010, 06:12 de vasile
Asta-i pohta ce-am pohtit
Imi amintesc de sloganul electoral a lui Pop, \"Fara blat, m-am saturat!\". Na, uite ca a primit şi blatu, acuma sa puna putina frisca şi ceva crema si e gata prajiturica, şi o sa se infrupte baietelul cat vrea. O sa se linga pe degete cum doreste sufletelul lui, sa creasca mare baietelul. Sa-l pupe tata pe el de homo politicus ce e, ca numai de competenta a dat dovada pe unde a trecut. Si daca termina prajiturica asta il face tata primar, ca de acolo din dosul Primariei o sa aranjeze treburile sa se faca primar. Asta-i pohta ce-am pohtit! Cred ca toti oradenii sunt bucurosi ca au asa un competent la compania de apa
Postat 10 August 2010, 06:02 de gogu
fără cuvinte
taticul rezolva treaba ca fecioru sa ajunga " derector " rusinos ce aliante si mînării şi ne mai lăudăm că acum suntem corecţi .... ha , ha , ha
Postat 10 August 2010, 00:13 de anonim
pop-psd-primarie
curios va fi ptr.psd cum se va implica in lupta electorala ptr.fotoliul de primar al municipiului Oradea cand presedintele org.municipale deja s-a predat in bratele lui bolojan
Postat 09 August 2010, 22:12 de rop
ATENTIE ORADEANI CRESTE IANR NIVELUL DE TRAI !!
DUPA PLECAREA LUI CIURSAS S-AU PERINDAT PE LA COMPANIA DE APA TOT FELUL DE PARASUTE POLITICE RATATE !!!! INCA O KURVA POLITICA SE OCUPA DE BUNASTAREA NOSTRA !!!
Postat 09 August 2010, 18:14 de SCARBITUL
saraca tara bogata....
claudiu pop e bun, cel mult, de portar la hotelul controlat de taica-sau. cam asta e nivelul lui. restul e politica murdara. rusine, bolojan!
Postat 09 August 2010, 17:56 de cetatean
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Incendiu de proporţii în Oradea, la o firmă din Parcul Industrial (FOTO / VIDEO)
  • La mulți ani, ERA Park! Carla’s Dreams i-a cucerit, sâmbătă seară, pe orădeni (FOTO / VIDEO)
  • Înaripatele Oradiei: Malurile verzi ale Crişului Repede şi stufărişul au atras în oraş numeroase specii noi de păsări (FOTO)
  • Puzderie de lume în centrul Oradiei, de Ziua Maghiarilor. Îmbrăcat în huszár, Szabó Ödön a acuzat că maghiarii sunt discriminaţi (FOTO/VIDEO)
  • #șîeu... NU: Angajaţii lui Ştefan Mandachi de la Oradea, împiedicaţi să protesteze în faţa propriului restaurant printr-un ordin al... „doamnei de la Lotus” (FOTO/VIDEO)
  • #Șîeu: Bihorenii au protestat pentru autostrăzi. Vezi cine și cum a manifestat! (FOTO / VIDEO)
  • Colţ al imaginaţiei: Viitorii designeri orădeni și-au expus munca în holul Bibliotecii Universității (FOTO)
  • Protestul #şieu în Oradea: O firmă şi-a oprit complet activitatea, pentru întreaga zi! (FOTO / VIDEO)
  • #şîeu: BIHOREANUL a făcut un inventar al proiectelor de infrastructură promise în judeţul Bihor şi neonorate (FOTO)
  • Incendiu la blocul Cicero din Oradea (FOTO / VIDEO)