URMĂREȘTE-NE PE
MIERCURI, 24 OCTOMBRIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Ideea cu bugetarea participativă nu e deloc rea. Noi am preluat-o de la clujeni, dar nu ei au fost cei care au inventat roata. Ideea e că Primăria pune o sumă la bătaie, iar cetăţenii n-au decât să-şi spargă capul ca să găsească proiecte cât mai isteţe. Cum era de aşteptat, proiectele de anul trecut sunt încă în stadiu de avizare, pentru că nu-i destul să ai idei bune, trebuie să ai şi foarte multă răbdare, din cauza birocraţiei ucigătoare din România.
Zic şi eu
Adrian Cris
Cineva din Ministerul de Externe, însărcinat să "marcheze" Centenarul, a avut o idee bună: diplomaţii din Bucureşti să fie duşi prin oraşele importante ale României. Să vadă, să asculte, să intermedieze şi consolideze legături. Aşa au ajuns la Oradea, la finele săptămânii trecute, 27 de ambasadori.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Conferințele 11even, în care 11 oameni vorbesc câte 11 minute, sunt ca nunțile românești - nimeni nu îndrăznește să le facă mai scurte. Teorema care spune că ce e frumos durează puțin nu funcționează... Majoritatea vorbitorilor a dat impresia că tema conferinței, „La trecutu-ți mare, care viitor?”, nu a fost înțeleasă prea bine. Cei mai mulți au vorbit despre ei înșiși, lăsându-le spectatorilor sarcina de a extrage esența și de a construi puzzle-ul.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Aţi votat la recentul referendum pentru redefinirea familiei în Constituţie?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam săptămâna trecută, în curând vor intra în vigoare modificările legii privind statutul judecătorilor şi procurorilor ca urmare a faptului că, recent, Curtea Constituţională a respins ultima obiecţie de neconstituţionalitate ce putea fi formulată de preşedintele României cu privire la această lege, iar, vineri, 12 octombrie, Klaus Iohannis a fost nevoit să promulge noul statut al magistraţilor.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
În cursul evoluţiei bolii, după faza septicemică urmează faza organică, în care reapare febra, simultan cu instalarea unor sindroame diferite. Dintre acestea, cele ma frecvente sunt meningita leptospirotică (manifestată prin dureri de cap, fotofobie, redoare a muşchilor cefei, simptome care se remit de cele mai multe ori), sindromul hepatorenal (cu icter şi mărire în volum a ficatului, cu posibilitate de evoluţie spre forme severe), manifestări hemoragice limitate (la nivelul gingiilor, conjunctivelor, mucoasei nazale etc.) sau grave (hemoragii digestive majore) şi insuficienţa renală.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Anxietatea este una din marile probleme psihologice ale secolului nostru. Alături de depresie, este subiectul cel mai des întâlnit în cabinetele de psihologie. Anxietatea variază de la om la om și se manifestă oarecum diferit ca intensitate în cazul fiecăruia.
22 Februarie 2013, 17:38

Bunoiu, pe liber: Bolojan confirmă desfiinţarea Casei de Cultură a Municipiului

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Aşa cum BIHOREANUL a anticipat, Casa de Cultură a Municipiului se mută în Primărie. Primarul Ilie Bolojan a anunţat vineri, în cadrul unei conferinţe de presă, că instituţia va fi transformată într-un serviciu care va funcţiona în cadrul municipalităţii.

"Casa de Cultură a Municipiului va fi desfiinţată ca şi structură de sine stătătoare. Aceasta va funcţiona împreună cu alte două servicii din Primărie, Serviciul Administrativ şi Serviciul Informatică, în cadul unei viitoare Direcţii Administrative", a declarat edilul.

Astfel, instituţia nu va mai avea un manager distinct, cum era până acum, în persoana lui Flavius Bunoiu, ci va fi condusă cel mai probabil de Mircea Oaie, şeful Serviciului Administrativ din Primăria Oradea.

Bolojan a explicat, vineri, că măsura are ca scop "eficientizarea activităţii instituţiei", prin eliminarea unor posturi de conducere. Primarul a dat, însă, asigurări că bugetul alocat pentru organizarea de evenimente nu va fi redus, ci va rămâne la nivelul din 2012.

"Vom menţine alocările financiare pentru organizarea de evenimente la nivelul din 2012, urmând ca treptat, în următorii doi-trei ani, să împărţim fonduri din acest buget în cadrul sesiunii de depunere de cereri de finanţare care are loc la începutul fiecărui an", a promis Ilie Bolojan.

Pe de altă parte, edilul a explicat că evenimentele culturale în oraşul de pe Criş vor fi mai numeroase, deoarece odată cu reabilitarea clădirilor din centrul oraşului, această zonă va fi pusă în valoare prin organizarea de evenimente care să atragă public. "Am dori să dezvoltăm activităţi în perimetrul central astfel încât să organizăm aici în fiecare lună un festival important. În prezent, banii se pulverizează pe mai multe proiecte de mică amploare", a declarat Bolojan.

Edilul a mai spus că la îmbogăţirea acestui calendar al evenimentelor vor mai contribui pe lângă Primăria Oradea, Teatrul "Regina Maria", Filarmonica şi alte instituţii culturale, inclusiv Ministerul Culturii.

BIHOREANUL a aflat că noua organigramă a primăriei a şi fost depusă spre avizare la Agenţia Naţională a Funcţionarilor Publici, urmând să fie supusă votului Consiliului Local în şedinţa din martie, cu aplicare din 1 aprilie.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
18 Comentarii
zero barat
doamne Dumnezeule dar balbajan e un cretiiin congenital: sa desfiintezi tu ceva ce mergea bine ! pai la Zilele Cetatii a fost super, fara inghesuiala aia de mici si bere, iar Toamna Oradeana a fost chiar ok, mai ales spectacolele de la Casa de Cyultura, unde a avut acces si iubitorul de cultura mai sarac, datorita biletelor pe potriva buzunarului ! un dobitoc balbajan asta !
Postat 24 Februarie 2013, 13:29 de Zeno
beee
manelist e oaie, dar clanul se destrama ca oaia s a saturat de familie!!!!!!!!!!!!!!!
Postat 24 Februarie 2013, 11:03 de vio
bolovanul...
aaaa, dar ce a mai imbatranit bolovanu' !
Postat 23 Februarie 2013, 23:34 de book
BOLO = BASE
Din pacate Bolojan a ajuns ca si Basescu, mai precis azi zice una - maine face fix pe dos. - cand a venit la primarie a zis ca termina \"cu cumetriile\" din primarie - ghici ce - cumetriile sunt mai multe ca oricand (vezi clanul Oaie); - cand a venit la primarie a zis ca.... multi functionari au facultati facute la FF sau la facultati fantoma sau \"Sorbonica\" din Oradea, prin urmare acestia nu sunt bine pregatiti si trebuie restructurati - ghici ce - noii lui protejazi, avansati au studiile te miri pe unde; - cand a venit in primarie a zis ca... sunt prea multi sefi, prea multi directori - ghici ce - in ultimele luni sau creat vreo 4 noi directori; - cand a venit in primarie a zis ca face restructurari, raman doar oamenii competenti si acestia vor fi recompensati mai bine - ghici ce - cei care sunt recompensati bine - cu bani din proiecte europene - sunt protejatii lui Bolojan, sefii care il pupa in dos toata ziua; Le urez tuturor \"SUCCESURI \" !!!
Postat 23 Februarie 2013, 22:05 de Pe BUNE ?!?!?
Dar despre proces?
Scrieti ceva si despre procesul pe care BIHOREANUL l-a pierdut cu Bunoiu. Ca-i subiect misto.
Postat 23 Februarie 2013, 21:04 de Sigismund
beeee
Ce are maneaua si cultura in comun? oaia aia e manelist !....viata culturala oradeana chiar nu mai are nicio speranta in bine. Chiar sunt oameni care doresc sa mai vada piese bune, festivitati de calitate si nu doar targuri de haine si muzica populara.
Postat 23 Februarie 2013, 20:19 de oau
Bolojan e cu aritmetica !
Cat mai sta pe aici Bolojan se va restructura municipalitatea pana la a avea toata primaria ca serviciu subordonat Politiei Locale spre exemplu. Ca si asa, toata administratia locala se comporta ca organ coercitiv asupra contribuabililor si nu ca unul in slujba cetatenilor.
Postat 23 Februarie 2013, 11:34 de TAMTAM
nu ati inteles...
Ati citit, dar nu ati inteles.... Se desfiinteaza Casa de Cultura ca serviciu de sine statator ! Va continua sa existe, dar integrata in Directia Administrativa, ca sa mai reduca un post de director... La cativa oameni cati erau angajati acolo, pot functiona si fara un director numai al lor !
Postat 23 Februarie 2013, 10:02 de maria
???
vor mai fi evenimente cind vine Cacarau si Dottore la Oradea,la fel ca in campania electorala si totul pe banii nostri,in alta parte se autofinanteaza prin organizarea de diferite evenimente,dar la noi ca la nimeni
Postat 23 Februarie 2013, 09:28 de l
du te cu vantul !
nu ne mai obosi , pleaca ! FILIP 2 :))) copy paste :)))
Postat 23 Februarie 2013, 09:21 de lasa ne !
Tare
Ce tare, unii dati cu parerea fara sa stiti... Casa de Cultura a Municipiului nu e cea din parcul 1Decembrie.
Postat 22 Februarie 2013, 21:47 de Hopala
ce a patit ?
scumpule , taranasule nu te sinucide pentru noi, nu meritam, fi bun si da ti demisia nu te vrem MORT, amin ! te iubim dar pleaca !!!
Postat 22 Februarie 2013, 21:39 de wwwooow ce a sl;abit
Fosta membru CAP
Rau arata dom.primar, o fi bolnav, l-o fi ajuns blestamele babelor cu cate un petec de teren arabil pe care Primaria l-a impozitat ca pe unu cu vile. VINE BAIU.
Postat 22 Februarie 2013, 20:09 de Nana Floare
noua mega turbo giratie cu petreceri
io zis ca bage bolojan o mega ultra turbo giratie in locul casei de cultura, ca sa se poate extinda cea prezenta! va dati seama cat spatiu s-ar elibera daca ar detona casa de cultura? oaaau, am putea aduce ansambluri folclorice, manelisti si filarmonica direct in turbo giratie, sa vada lumea spectacol, pe muzica directa de la catedrala aia noua, ca si asa are niste boxe afara de iti vine sa bagi dinamita in gura popilor. asa ceva, doar in bololand s-ar putea intampla...
Postat 22 Februarie 2013, 19:58 de roger
BUNA IDEEA dar sa nu o facem de OAIE!!!
Decizia de reducere a cheltuielilor nu este o decizie proasta (pt. ca aveam pe unii cu "reply"-ul care ma acuzau ca sunt anti-bolo convins). Baiul e la banii multi... sau altfel zis "sa nu fie scump la tarate si ieftin la faina". Ca "faina" are mai multa trecere, face cozonacul pufos...iar dupa cum se stie taratele sunt pt. boi, vitei... Deci in final dl. Bolojan sa nu o faca de "Oaie"!!!
Postat 22 Februarie 2013, 19:42 de Adi Oradeanul
ia mai mergi taran de A;lesd la oitele tale penticostale
cum adica inchide CASA DE CULTURA, ati INEBUNIT, in strada !!!! ce crede penticostalu ca o sa faca biserica acolo ?
Postat 22 Februarie 2013, 19:22 de ANCA :)))
Brrrrrrrrrrrrr!!!
Cand o sa dispara asta vom sterge praful de pe toba.....nu contenesc sa ma minunez de fizionomia lui....bine ca-i pe placul ancutei.......
Postat 22 Februarie 2013, 18:58 de soso
O parere
Bravo domnule primar! Desfiintarea culturii e exact ceea ce ne lipsea; in rest numai bine...
Postat 22 Februarie 2013, 18:13 de Un cetatean
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Sălacea-i „fruncea”! Locuitorii comunei Sălacea sunt singurii din Bihor care-şi aruncă deşeurile în 5 recipiente diferite (FOTO/VIDEO)
  • Cauza accidentului de la Gheghie: viteza prea mare a şoferului de BMW. Cei trei morţi sunt tineri de 20 şi 24 de ani, din Bihor (FOTO)
  • Şi noaptea se aleargă! 350 de sportivi au concurat la Oradea Night Run (FOTO/VIDEO)
  • Retroparada toamnei: 'Bătrânele doamne' expuse în centrul Oradiei (FOTO)
  • Joburi multe, pretendenţi mai puţini, la Bursa locurilor de muncă: 'Patronii angajează pe oricine are capul pe umeri!' (FOTO)
  • Fără precedent: 27 de ambasadori vizitează Oradea, la invitaţia Ministerului de Externe, dar gazdele nu ştiu să-i asculte şi să profite de prezenţa lor (FOTO)
  • A cincea ediţie a Festivalului Naţional de Artă Naivă s-a deschis la Muzeul Ţării Crişurilor (FOTO)