URMĂREȘTE-NE PE
DUMINICĂ, 19 AUGUST 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Problema subvenţiilor trebuie privită însă cu reticenţă, cel puţin din două motive. O dată, pentru că la ce lipsă de forţă de muncă există în Oradea, e imposibil de crezut că oamenii săraci nu-şi pot găsi de lucru. Şi atunci, de fapt pe cine subvenţionăm? Pe oamenii săraci sau pe oamenii fără chef de muncă?
Zic şi eu
Adrian Cris
Noua mineriadă a PSD nu mai lasă cale de întoarcere pentru că, pur şi simplu, pe aşa-zişii social-democraţi nu-i interesează demult ce spune poporul, ci doar ce spun ei poporului. Li se rupe de imagine, de sondaje, de UE şi de orice alt „moft”, pentru că probabil şi-au pregătit inclusiv planul de a fura alegerile.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
De 4 ani, Untold înseamnă Cluj-Napoca, înseamnă România. Umblă vorba că se vrea mutarea lui în afara orașului, nu din pricina deranjului din centru, ci pentru că scena principală, stadionul adică, e limitativă cu numărul de persoane din motive de siguranță. Dacă se va transforma din festival urban în festival câmpenesc s-ar putea ca percepția să se schimbe.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Unde vă veți petrece vacanța de vară?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam recent, a intrat în vigoare prima dintre cele "trei legi ale justiţiei" mult discutate în ultimul timp în spaţiul public, respectiv Legea nr. 207/2018 pentru modificarea Legii nr. 304/2004 privind organizarea judiciară.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Hematuria reprezintă prezenţa sângelui în urină. Cauzele sunt variate şi se pot grupa în 2 categorii: renale şi extrarenale. Vezi ce boli poate indica!
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
În caz că nu aţi observat, fobiile faţă de anumite vieţuitoare sunt mai des întâlnite decât cele care au ca obiect alte animale. De exemplu, femeile tind să se teamă mai mult de insecte şi păianjeni decât de - să zicem - porumbei. Mult mai mulţi oameni se tem de şerpi decât de pisici. De şobolani decât de mămăruţe. În acest articol vom discuta despre psihologia fricii şi cum teama a jucat un rol adaptativ în dezvoltarea speciei umane.
31 Decembrie 2012, 16:30

Biserica din satul Sărsig a fost retrocedată greco-catolicilor

0 clipuri
0 audio
0 fisiere
Biserica din satul Sărsig, judeţul Bihor, a fost retrocedată comunităţii greco-catolice la sfârşitul săptămânii trecute, a anunţat Episcopia Greco-Catolică Oradea, într-un comunicat de presă. Anterior retrocedării, biserica se afla în posesia Bisericii Ortodoxe Române, iar greco-catolicii din localitate foloseau o capelă.

"28 decembrie a fost o zi istorică pentru comuitatea greco-catolică din Sărsig, care a intrat pentru prima dată, după 64 de ani, în biserica din sat construită de stramoşii lor", se arată în comunicat. Acesta mai precizează că de acum încolo, în biserica din Sărsig va putea fi celebrată liturghia greco-catolică.

Procesul a durat mai bine de şapte ani, desfăşurându-se în diferite oraşe: Suceava, Bucureşti, Marghita sau Oradea.

"În momentul punerii în posesie a bisericii parohiale partea ortodoxă a ales să nu fie prezentă. În lipsa lor, executorul judecătoresc a făcut predarea imobilului părţii greco-catolice, partea ortodoxă fiind anunţată prin afişarea procesului verbal şi al programului religios al parohiei greco-catolice pe uşa exterioară a bisericii", precizează comunicatul de presă.

Episcopia Greco-Catolică Oradea menţionează că Biserica Greco-Catolică propune ca lăcaşul de cult să fie folosit alternativ de comunitatea ortodoxă şi de cea greco-catolică.

"Subliniem că nu dorim să scoatem afară din biserică pe credincioşii ortodocşi. Credem că este posibil ca cele două comunităţi (greco-catolică şi ortodoxă) să celebreze alternativ în aceeaşi biserică şi avem atâtea exemple care confirmă acest lucru", se mai arată în comunicat.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
8 Comentarii
rezultat
Daca ardelenii sunt "mai luminati" decat regatenii, se datoreaza Bisericii Catolice si Evenghelice care erau majoritare p'aici. Ortodoxia a devenit majoritara in Transilvania odata cu venirea comunisnului si fortarii Bis. Greco-cat sa devina Ortodoxa
Postat 10 Ianuarie 2013, 19:53 de ion
@petru
tu sigur esti un **** frustrat, imbecilule ! probabil in copilarie, ai fost abuzat de parinti si pari a fi unul care le-o da la buci, alor lui :)
Postat 02 Ianuarie 2013, 08:20 de hehehehehehehe
@wow, etc
Tu gandesti nitel cand scrii ?! Sau altfel spus, poti gandi ? Dupa laturile si zoaiele cu care improsti nu cred ca mai gandesti ! Esti orbit, pardon, prostit, de o ura viscerala impotriva a tot ce nu e ,,ortodox"... Sa-ti fie de bine ! Incercarile tale de a ,,cita" din istoria catolicismului sunt penibile si se potrivesc subiectului ca nuca-n perete. Deoarece prinzi greu si uiti repede, iti repet : nu pune semnul egal intre catolici si greco-catolici. Pari a fi un fost militist, cu o pensie nesimtita si nemeritata, carator de tas oplosit pe langa vreun popa... Stilul, ,,gramatica" dar mai ales prostia, ta te recomanda ca militist.
Postat 02 Ianuarie 2013, 07:20 de petru
pt petru
bai nemernicule, avand in vedere ca tu ai ridicat primul piatra ca sa lovesti, tin sa precizez ca sunt liber cugetator, te intreb pe tine, ca catolic, :)fericita cacofonie, cunoscand faptul ca religia catolica a savarsit crime impotriva umanitatii, crime cunoscute azi de catre toata lume. aceste crime s-au facut in numele asa zisei credinte. in fapt, aceste orori s-au savarsit pt acapararea de bani si putere, cu o ferocitate si o cruzime animalica. au incercat sa suprime alte credinte. pe baza acestor fapte adevarate s-a cladit aceasta religie. este cunoscut ca si in prezent vaticanul are propria banca, (institutie financiara). tot in prezent, foarte multi popi catolici perversi, incercand sa faca abuz de putere au violat, au distrus vietile a zecii de mii de copiii, crezand ca vor putea face asta la infinit, protejati fiind de puterea, influenta bisericii !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! esti si tu un astfel de popa, gunoi pervers, violator ? avand in vedere aceste lucruri, te intreb, nenorocitule, cine va conduce pe voi, Dumnezeu sau dracu\' ? sa-ti fie rusine escrocule !!!!!!!! dracu\' sa te ia cu totul ca mintile ti le-a luat de mult !!!!!!!!!!!
Postat 02 Ianuarie 2013, 05:17 de space
@petru
tu, te exprimi ca un escroc, porcule !!!!!! asta va caracterizeaza pe voi, gunoaie fundamentaliste, lacome ! reco-catolic sau ce dreaq sa te ia esti, e tot una. esti un * fundamentalist ! p.s. eu nu am nici o treaba mai multa cu ortodoxia decat alte culte. cand vad astfel de comentarii rautacioase, culmea, tocmai ale unui catolic, religia care a facut cele mai multe crime, jeafuri si nedreptati , imoralitati de tot felul, cu popi perversi pedofili, nu am cum sa nu scriu. ESTI UN JEG, UMAN ! ESTI UN REBUT, FUNDAMENTALISTULE !!!!!!! REPET, AR TREBUI SA TE BAGI IN PAMANT DE RUSINE, PORC NESATUL !
Postat 02 Ianuarie 2013, 03:14 de wow
@wow
Greco-catolic nu-i totuna cu catolic ! Iar despre pedofilie si dezmatul de prin chilii.... stii ce se spune : sa nu vorbesti de funie in casa spanzuratului. Nu in ultimul rand se vede ca esti un vajnic aparator al dreptei credinte (asta inseamna ortodox ; iti spun pt. ca nu stiai), te exprimi ca un derbedeu sau ca un ortodox, tot aia-i.
Postat 01 Ianuarie 2013, 21:03 de petru
pt petru
oooo...,, dar toate astea se potrivesc de minune catolicilor, plus multimea cazurilor de pedofilie savarsite de popi catolici. asa ca, bai, boule, unul ca tine ar trebui sa se bage in pamant de rusine !
Postat 01 Ianuarie 2013, 08:43 de wow
...........
Ultimile porunci dumnezeesti, asa cum sunt cunoscute de ortodocsi : 8. Sa nu furi.9. Sa nu ridici marturie mincinoasa impotriva aproapelui tau. 10. Sa nu poftesti nimic din ce este al aproapelui tau. Cate din aceste trei porunci calca in picioare biserica ortodoxa in ,,lupta" (de fapt o sminteala ) cu biserica greco-catolica ? Nu stiu, intreb !
Postat 31 Decembrie 2012, 18:04 de petru
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Diaspora, Oradea te aşteaptă: 'Stranierii' primiţi la Oradea cu uşile deschise, 'nu cu gaze şi bastoane' (FOTO)
  • Cum va arăta artera Nufărul – Centrul Civic: Linii de tramvai înierbate, străjuite de arbori înalţi, stâlpi de iluminat cu senzori şi camere de supraveghere (FOTO)
  • OTL s-a dotat cu un autobuz decapotabil pentru turişti (FOTO / VIDEO)
  • „Monştri” la Primăria Oradea: Piaţa Unirii a fost invadată (FOTO / VIDEO)
  • Scene dramatice în satul Olosig: Localnicii plâng în hohote văzând cum le sunt omorâte animalele (FOTO/VIDEO)
  • Scandal în satul Olosig: Localnicii, revoltați că autoritățile vor să le omoare toți porcii! (FOTO)
  • Feciorul și tradițiile: De dragul tradiţiilor, un adolescent bihorean a renovat o casă veche de 84 de ani (FOTO)
  • 'Fără implicare nu va fi schimbare': Aproximativ 150 de orădeni au protestat şi duminică seară (FOTO / VIDEO)
  • Hercule e bihorean! Sportivul bihorean Florin Lupaş este considerat cel mai puternic român (FOTO)
  • Festivalul KaravanAct: 'Zarvă' pe picioroange în centrul Oradiei (FOTO / VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON