A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: getimagesize(https://cdn.ebihoreanul.ro/static/gallery_big/Lucia-Varga (2).jpg): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 400 Bad Request

Filename: controllers/ebh.php

Line Number: 1076

Bihoreanca Lucia Varga, presedinta Femeilor Liberale din Romania
URMĂREȘTE-NE PE
MARȚI, 14 AUGUST 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Am mai povestit despre faptele de arme ale doamnei primar Nagy Gizella, din Biharia. Până acum s-a remarcat prin geniala idee de a renunţa să conecteze comuna la reţeaua de apă introdusă prin Apa Regio. Acum băştinaşii beau apă cu mormoloci, în aşteptarea unui ipotetic proiect pritocit de UDMR exclusiv pentru comunele pe care le controlează.
Zic şi eu
Adrian Cris
Zarurile au fost aruncate, Cezar a trecut Rubiconul, cale de întoarcere nu mai este. La doi ani după alegerile care au dat în Consiliul Judeţean o majoritate formată din 18 reprezentanţi PSD-UDMR-ALDE, agresivă, dar totuşi fragilă, şi o minoritate de 17 PNL-işti, mare, dar frustrată că puterea nu ţine cont de ea, vinerea trecută liberalii lui Ilie Bolojan au declarat război exponentului puterii, preşedintele Pásztor Sándor.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
De 4 ani, Untold înseamnă Cluj-Napoca, înseamnă România. Umblă vorba că se vrea mutarea lui în afara orașului, nu din pricina deranjului din centru, ci pentru că scena principală, stadionul adică, e limitativă cu numărul de persoane din motive de siguranță. Dacă se va transforma din festival urban în festival câmpenesc s-ar putea ca percepția să se schimbe.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Unde vă veți petrece vacanța de vară?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Începând din 24 august 2018 o persoană amendată pentru orice contravenţie - indiferent că este o contravenţie de mediu, silvică, la regimul construcţiilor, etc. - va beneficia de un interval de 15 zile în care va trebui să decidă dacă plăteşte amenda (în acest caz achitând jumătate din mimimul prevăzut de lege) sau formulează plângere în instanţă (caz în care, dacă pierde procesul, va plăti amenda prevăzută în procesul-verbal de contravenţie).
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Hematuria reprezintă prezenţa sângelui în urină. Cauzele sunt variate şi se pot grupa în 2 categorii: renale şi extrarenale. Vezi ce boli poate indica!
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
În caz că nu aţi observat, fobiile faţă de anumite vieţuitoare sunt mai des întâlnite decât cele care au ca obiect alte animale. De exemplu, femeile tind să se teamă mai mult de insecte şi păianjeni decât de - să zicem - porumbei. Mult mai mulţi oameni se tem de şerpi decât de pisici. De şobolani decât de mămăruţe. În acest articol vom discuta despre psihologia fricii şi cum teama a jucat un rol adaptativ în dezvoltarea speciei umane.
21 Martie 2011, 08:17

Bihoreanca Lucia Varga, preşedinta Femeilor Liberale din România

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Conferinţa Naţională de desemnare a preşedintelui ONFL, desfăşurată sâmbătă la Bucureşti, a fost una maraton, desfăşurându-se pe un interval de timp de circa zece ore.

Bihoreanca Lucia Varga, fost secretar de stat în Ministerul Mediului în timpul guvernării Tăriceanu, acum deputat de Bihor în colegiul Aleşd, a câştigat alegerile pentru funcţia de preşedintă a femeilor liberale cu un scor aproape dublu faţă de contracandidata sa (641 voturi), bucureşteanca Zvetlana Preoteasa, fost secretar de stat în Ministerul Educaţiei, în aceeaşi guvernare (321 voturi).

Înainte de vot, denunţând jocurile de culise de la Congres, susţinătoarele Luciei Varga au scandat "Noi de aici nu plecăm acasă până Luci (n.r.-Varga) nu va fi aleasă".

Gruparea care a susţinut-o pe Zvetlana Proteasa a încercat să răstoarne raportul de forţe de la Congres, Lucia Varga fiind însă favorită încă de la începutul reuniunii.

Lucia Varga a fost aleasă cu două săptămâni în urmă şi la şefia Organizaţiei Femeilor Liberale din Bihor.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
15 Comentarii
Functionarii partidului stat
Postacul portocaliu Zici ca esti la serviciu? Un serviciu public nu-i asa?La supt banul statului! Ca toti PDL-istii neputinciosi, bagati in fata de "PARTIDUL STAT" Nu conteaza ca nu sunteti buni de nimic, animale mici si obscure. Veti intra in gauri de sobolan nu peste multa vreme.
Postat 23 Martie 2011, 07:43 de ECO
Scopul scuză mijloacele!?
1. Dacă @”adrian varga”, are dreptate: ”Mare ruşinică!” dnă deputat; 2. Cum ar proceda fiica dnei Lucia Varga, dacă părinţii acesteia ar avea venituri modeste (deci, mămica nu ar fi ceea ce este), iar unul dintre aceştia ar fi ”ajutat” constant, de anumiţi (colegi) ”binevoitori”, să aibă un salariu cât mai mic (ex: <1,000 lei net), sau deloc? L-ar părăsi pe acest părinte, manipulată fiind (şi) de către acei ”binevoitori”, inclusiv cu ajutorul a tot felul de ”arginţi”? 3. În loc de concluzii. Dnă deputat: a) Combateţi, mai cu elan, una din cauzele principale a multor drame din România: sărăcia! Evident, împreună cu ceilalţi parlamentari USL; b) Faceţi mai des, ce zice popa/preotul! c) Combateţi mai eficient influența nocivă a sărăciei şi a tot felul de divorţate, în destrămarea familiilor altora! Cu precădere, a acelor frustrate, cu situaţie economică, materială, socială, sau chiar şi politică bune, implicate nu fără interes! Mult succes, dnă deputat!
Postat 22 Martie 2011, 17:18 de d.violeta
Va ce emotie starneste acest articol in randul postacilor de serviciu
Postacii sunt la serviciu si se pare ca nu sunt asa aprigi cand vine vorba de Blaga/Boc/Udrea. S-au gasit lupii moralisti. Bravo fratilor castigati-va painea, este important in vreme de criza.
Postat 22 Martie 2011, 12:26 de Postacul Portocaliu
SA VA FIE RUSINE!!!!
Bai,cei doi de sub mine! Va mananca pizma, izmanari reterdati care sunteti! Limbrici PD-Listi si Rame PSD-iste, va zvarcoliti degeaba! Va iese prostia pe gura si inundati situ-rile cu murdariile voastre! Nu stiti decat sa frecati....... Frecateilor! O sa sfarsiti prin a va ineca in propria voma!!!! SA VA FIE RUSINE!
Postat 21 Martie 2011, 22:30 de ECOUL
BRAVO! BIRTASITA DE LA COADA VACII A AJUNS SEFA MUIERILOR LIBERALE!
POATE NU STIATI CA LUCIA VARGA, PE CARE MAI CA NU O PUPATI IN DOS, SI-A INCEPUT CARIERA INTR-UN MOD \"GLORIOS\", CA SIMPLA BIRTASITA INTR-UN BIRT SATESC DINTR-UN SAT DIN FUNDUL BIHORULUI!...CUM A AJUNS EA PROTEJATA (si nu numai) A UNUIA DIN FRATII MICULA, AR FI UN SUBIECT INCITANT PENTRU ZIARELE DE PROFIL, DAR CUM VOI LUATI BANI DE LA AMINTITII FRATI, NORMAL CA NU VA INTERESEAZA!...TOT EI AU PROMOVAT-O IN TOATE FUNCTIILE SI I-AU PLATIT SI CAMPANIA ELECTORALA PENTRU A AJUNGE PARLAMENTAREASA. CA N-AVEA, SARACA, NICI BANI SA-SI CUMPERE CIORAPI, DACA NU-I DADEA JOHNY!..DE CE CREDETI CA A FOST EA INTR-O VREME \"PLANTATA\" SEFA LA MEDIU?! FABRICILE FRATILOR AU PROBLEME DE MEDIU CU CARUL!..DACA VOI GASITI UN PESTE VIU PE PIRIUL IN CARE SE DEVERSEAZA BORHOTUL DE LA FABRICA DE ALCOOL DIN SUDRIGIU, VA PLATESC GREUTATEA LUI IN AUR! INSA SPAGILE SUNT ATIT DE GRASE INCIT TOATA LUMEA PREFERA SA TACA. INCLUSIV VOI, CIOCHISTILOR!
Postat 21 Martie 2011, 21:50 de adrian varga
BRAVO! BIRTASITA DE LA COADA VACII A AJUNS SEFA MUIERILOR LIBERALE!
POATE NU STIATI CA LUCIA VARGA, PE CARE MAI CA NU O PUPATI IN DOS, SI-A INCEPUT CARIERA INTR-UN MOD "GLORIOS", CA SIMPLA BIRTASITA INTR-UN BIRT SATESC DINTR-UN SAT DIN FUNDUL BIHORULUI!...CUM A AJUNS EA PROTEJATA (si nu numai) A UNUIA DIN FRATII MICULA, AR FI UN SUBIECT INCITANT PENTRU ZIARELE DE PROFIL, DAR CUM VOI LUATI BANI DE LA AMINTITII FRATI, NORMAL CA NU VA INTERESEAZA!...TOT EI AU PROMOVAT-O IN TOATE FUNCTIILE SI I-AU PLATIT SI CAMPANIA ELECTORALA PENTRU A AJUNGE PARLAMENTAREASA. CA N-AVEA, SARACA, NICI BANI SA-SI CUMPERE CIORAPI, DACA NU-I DADEA JOHNY!..DE CE CREDETI CA A FOST EA INTR-O VREME "PLANTATA" SEFA LA MEDIU?! FABRICILE FRATILOR AU PROBLEME DE MEDIU CU CARUL!..DACA VOI GASITI UN PESTE VIU PE PIRIUL IN CARE SE DEVERSEAZA BORHOTUL DE LA FABRICA DE ALCOOL DIN SUDRIGIU, VA PLATESC GREUTATEA LUI IN AUR! INSA SPAGILE SUNT ATIT DE GRASE INCIT TOATA LUMEA PREFERA SA TACA. INCLUSIV VOI, CIOCHISTILOR!
Postat 21 Martie 2011, 21:48 de adrian varga
supliment...
Vai mama noastra...!Are cornelus de la pnl (popa cornel ) o mana de castigator de ma mir...ma mir ca nu a ajuns si el ministru al invatamantului la ce oameni capabili promoveaza. unul si unul...Toti ca unul ,in frunte cu "liberalul " din Beius care de libertin ce este sare pe geam noaptea de la sefa tribunalului .Si sare urmartit de alt liberalist cu arma in mana,sotul muierii ... Si uite asa unii distrug ideea de liberalism si liberalii autentici sunt dati la o parte de cei care sunt "membrii pnlSpunea bine Cioroianul,"notiunea de liberal a devenit diferita de calitatea de membru pnl de cand au ajuns smecherii la conducerea partidului" Si iaca asa si in randul femeilor liberale . Si sa vezi ce de proiecte vor merge catre primariile liberale ,toate prin firmele lucielei vargutza si ale "coleg(i)elor ei... Va bateti joc de liberalism si tara va va judeca aspru.Dar ce conteaza cand ai conturile pline...!? Cornelus....halal...!
Postat 21 Martie 2011, 19:05 de Bure'pista
Peltica de prune
O liberală peltică ... cu prune în gură carevasăzică ... ca să ne arate competenţele de pe lângă peştera muierii ...
Postat 21 Martie 2011, 17:19 de Nail
replica la articol
FELICITARI Lucia Varga!Alegerile ONFL banc .Femei liberale libertine PeNaLe pe cine vreti de presedinta care sa va conduca ?o alegeti pe rusoaica preoteazsa Zvetlana ?sau o alegeti varga lucia bihoraeana?Si femeile din ONFL au ale deputata PNL Varga Lucia :))=)).Acest comentariu este un pamflet si trebuie luat ca si o gluma la adresa ONFL sub aripa PNL ca sa le sara fulgiila femeile din PNL.:))=))Acesta este opinia lui Romanul Simplu.
Postat 21 Martie 2011, 15:13 de Romanul Simplu
exact ca si BLAGA
a ridicat Bihorul corupt in ochii BUCURESTULUI acum trimitem si punctele slabe ale Bihorului la Bucuresti din ce in ce mai rau mergem nu in bine
Postat 21 Martie 2011, 12:07 de ady
Mare lucru ca o bihoreanca este in conducerea PNL
Este un lucru bun pt noi bihorenii ca se aude in toata Romania de noi. Pana acum erau doar barbati, asa ca este bine ca si dintre femei s-au ridicat exemple in politica. Ii doresc succes ca are de luptat la greu daca vrea sa faca ceva.
Postat 21 Martie 2011, 11:10 de Cineva din Bihor
vorba inteleapta ai spus FOCUL
focul are mai multe intelesuri, sper sa i arda pe totii politicieni de 20 de ani nu vedem decat ca GUITEAZA porcii si scroafele din politica , nu s a schimat nimic acelasi sistem comunist a ramas in practica practic ferma de porcii care predomina
Postat 21 Martie 2011, 10:05 de anca
Postacului cetatean si Ha-haila
Pun pariu ca n-o cunoasteti pe Lucia VARGA. Dar chiar daca ati cunoaste-o, v-ati exprima la fel pentru ca va lipsesc cei sapte ani de-acasa. Felul cum va exprimati spune totul despre voi. Sunteti niste NESIMTITI.Punct.
Postat 21 Martie 2011, 09:46 de Bunul simt
oare ce sponsor ia sustinut votanti
ha, ha, ha, sa fim seriosi chiar asa de buna nu este dar se pare ca banii vorbesc din nou.De ce avem mame care isi cres copii singure si nu sunt sustinute in Bihor, de ce avem copii care dorm pe strazi? Intrebati o si tace ca pestele sau da vina pe altii.
Postat 21 Martie 2011, 09:08 de ha, ha, ha
da cat cretinism
asa trece timpul nostru imi aminteste de comunism se strangeau in turma si noi calsa muncitoare muncim ca altii sa traiasca din taxele noastre focul sa i arda p totii cei care traiesc din taxele noastre asta demonstreaza parvenismul politic infect desfasurat in romania, vorbesc de mita si spaga data continuat pentru functii si lucrari , sa va arda focul ca pe sobolani sa reusim deratizare naturala . Si camasa s a speriat de ea, daca faceti o poza nu urmariti tinuta sau vreti sa o umiliti? ce vreti sa aratati cat de penibila e ! "lupul isi schimba parul dar naravul ba" in politica esti sustinut nu meriti un loc fara structura si pioni nu exista politica, e un simplu pion al sistemului daca nu sustinuta o inlaocuieste alta sau altul imediat se dau la inaintare doar pioni.SINCER te compatimesc LUCIA VARGA, mie mila de tine!
Postat 21 Martie 2011, 08:46 de un cetatean
count display

FOTO BIHOREANUL

  • 'Fără implicare nu va fi schimbare': Aproximativ 150 de orădeni au protestat şi duminică seară (FOTO / VIDEO)
  • Festivalul KaravanAct: 'Zarvă' pe picioroange în centrul Oradiei (FOTO / VIDEO)
  • Oradea Summer Film: Caliu și taraful lui au cântat în Parcul Cetății (FOTO / VIDEO)
  • Miting cu repetiţie: Sute de orădeni au ieşit din nou să protesteze (FOTO / VIDEO)
  • Concurs de atelaje la Oşorhei - GALERIE FOTO şi VIDEO
  • Se reaprinde flacăra protestelor: Un orădean, rănit de jandarmi la mitingul diasporei. Sute de orădeni au ieșit în stradă (FOTO / VIDEO)
  • Lucrări la Podul Centenarului: Strada Principatelor Unite se închide până la finalul lunii august (FOTO)
  • Sindicaliştii din Penitenciarul Oradea, în grevă japoneză. Se fac mii de ore suplimentare și ar mai trebui angajate 100 de persoane (FOTO)
  • Centură pentru Biharia: Primăria Oradea va cofinanţa lucrările la o şosea ocolitoare pentru satul vecin (FOTO)
  • 'Alăptare fără limite': Peste 100 de copii şi-au luat cina împreună, în Şanţul Cetăţii din Oradea (FOTO / VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON