URMĂREȘTE-NE PE
MIERCURI, 26 FEBRUARIE 2020

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Au trebuit să treacă trei mandate pentru ca primarul Ilie Bolojan să dea liber la refacerea vechilor parcuri. Este adevărat că atunci când faci o casă începi cu fundaţia, cu infrastructura, dar poate că parcurile 1 Decembrie şi Petofi meritau mai de mult o revigorare.
Zic şi eu
Adrian Cris
Orădenii şi bihorenii vor ţine minte doar faptul că după 4 luni de administrare a Aeroportului sub gir PNL tot nu avem curse externe. Vestea şi mai proastă e că, în pofida declaraţiilor primarului Bolojan, nici n-o să avem curând. Ceea ce iar nu spun nici CA, nici edilul, nici şefii CJ. Iar motivul e dezarmant de simplu...
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
90% dintre bucureştenii care au participat la sondajul online iniţiat de primarul general Gabriela Firea au fost împotriva vinietei Oxigen, ce îşi propune să taxeze circulaţia maşinilor poluante în Bucureşti şi să le interzică de tot accesul celor sub Euro 3 în centru. E drept, nu este un sondaj făcut ca la carte, iar Firea nu-i un personaj prea simpatic, dar cu toate acestea rezultatul este uşor de interpretat - oamenilor le pasă mai mult de banii din buzunar decât de sănătate.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre dorința Guvernului Orban de a elimina pensiile speciale ale magistraților și despre grevele anunțate de aceștia ca reacție?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Recent a fost publicată în Monitorul Oficial al României Decizia nr. 581/1 octombrie 2019 a Curţii Constituţionale, prin care s-a stabilit că soluţia legislativă ce permitea menţinerea măsurilor asigurătorii ca urmare a sesizării penale făcute de Fisc este neconstituţională.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Hematuria reprezintă prezenţa sângelui în urină. Cauzele sunt variate şi se pot grupa în 2 categorii: renale şi extrarenale.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Din păcate, cinematografia şi oamenii neinformaţi perpetuează o serie de mituri care impun o stigmă asupra bolnavilor şi asupra celor cu afecţiuni psihice. Un schizofrenic este confundat des cu cei cu personalitate multiplă, cu criminalii în serie, cu cei malefici şi răi, gata de violenţe inimaginabile. Adevărul este, însă, altul...
04 Decembrie 2012, 17:22

Avrigeanu acuză: În prag de alegeri, USL a brevetat "asfaltarea de decembrie"

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

PDL-istul Ionel Avrigeanu, candidat la deputăţie în Colegiul 5 Ceica din partea Alianţei România Dreaptă, susţine că, în prag de alegeri, în mai multe localităţi din Bihor au început asfaltările.

"În Copăcel, în Tăşad, în Holod se toarnă asfalt câte 2-300 de metri în decembrie, pe frig, pe ploaie, nu contează cât va rezista, important e ca cetăţenii să observe că se lucrează cu drag şi spor. Ba chiar în unele locuri li se atrage atenţia că, dacă nu vor vota corespunzător, nu va mai continua asfaltarea de 300 de metri la Tăşad, de exemplu, realizată acum câteva zile când ploua. S-a brevetat o nouă metodă de a turna asfalt: "asfaltul de decembrie". Rămâne de văzut dacă în februarie va mai fi o lopată de asfalt pe drumurile astea", a spus Avrigeanu.

Liderul PDL a luat la puricat programul de guvernare al USL, acuzând că în el sunt multe "gogomănii", exemplificând cu promisiunea că în următorii 4 ani va fi introdusă canalizarea în toate gospodăriile din România, imposibil de realizat de vreme ce până în prezent, de zeci de ani, s-a reuşit asfaltarea a doar 52% dintre acestea.

Pe de altă parte, în aceeaşi conferinţă de presă, candidatul ARD din Colegiul 8 deputaţi, Cristian Puşcaş, a vorbit despre eşecurile Guvernului USL pe probleme macroeconomice, ca de pildă faptul că la începutul anului România avea o creştere economică de 2%, iar acum e doar 0,5%, în vreme ce inflaţia a crescut.

Totodată, Puşcaş a mai anunţat şi că miercuri, la ora 13.30, în Piaţa Magnoliei, el şi echipa lui de campanie va dona trecătorilor aproape 100 de cărţi din Colecţia Adevărul. De ce acest gest? "Pentru că noi considerăm că luptele politice au secătuit lumea şi că e nevoie de lucruri mai umane. Credem că e un gest prin care putem să aducem o rază de soare în acest decembrie. Şi pentru că e uman să citim"...

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
12 Comentarii
asfalt de tasad...
domnul avrigeanu(cu mustata de ceangau) sa o intrebe pe primarita de Dragesti, pdl-ista ca transul,cand a turnat asfaltul in Tasad-Goila,nu tot in decembrie? si dupa o luna sa sfaramat tot. Si cu acest asfalt ,meritul USL-cinste lor, domnule cantidat brevetat Astrigeanu ,se lauda baba de primarita de la Dragesti ca la facut transa si cu badea Tarle ,alt om de omenie al pdleului!!!
Postat 06 Decembrie 2012, 00:51 de tasad
PDl ce facea in 2009
Hai sa va spun eu ce faceau drumarii in data primului tur de prezidentiale din 2009, adica in 22 noiembrie: Intre satul Remeti si motelul Lesu se turna asfalt la ora 8 AM, la o temperatura de 0 grade si pe chiciura... Daca mai caut bine pozele si dau de ele o sa le trimit catre redactia ziarului. Gura mica PDL sau ARD cum va mai numiti. Nici USL nu e mare branza, da hoti mai ingamfati ca PDListii n-am mai vazut!
Postat 05 Decembrie 2012, 11:22 de baba cloanta
niste looseri
Pdl-işti disperaţi, ei simt că mai au câteva zile până când vor ajunge la coşul de gunoi al istoriei !
Postat 05 Decembrie 2012, 10:10 de Cristian B.
???
in fiecare campanie electorala e la fel,doar nu-i doare gura,fiti olteni si votati urmasii lui ilici iliescu,de cind au luat guvernarea economia duduie,va curge lapte si miere dar numai daca votati uslasii
Postat 05 Decembrie 2012, 09:53 de luky
mda...
Nu i bai ca vine Selina la anu i repara asfaltul la pret dublu....traiasca afacerile PNL ului...
Postat 04 Decembrie 2012, 23:41 de Cetateanul turmentat
ASFALTUL REZISTENT
CITEAM SI EU ARTICOLUL SI CHIAR IERI AM TRECUT PRIN ZONA.ASFALTUL NOSTRU SE PARE CA TINE SI PE PLOAIE ,AM PUTEA BREVETA ACEST LUCRU,IN ALTE TARI NU AM VAZUT ASA CEVA. CATA RAUTATE PT CE..LASA-TI-O MAI MOALE CA FACETI RIDURI SI NU E BINE DE LA ACEASTA VARSTA.. "ASFALTUL REZISTENT"
Postat 04 Decembrie 2012, 21:44 de alex
Adevărata cale dreaptă: Arde-i la VOT pe corupţii ”portocalii” şi anexele lor!
I. O concluzie firească: 1. Good luck USL Bihor. Good luck GHEORGHE BOGDAN (Colegiul 5 - C.D.). 2. Good luck IOAN CUPŞA (Colegiul 8 - C.D.). Keep going! II. Pentru ”locomotivele” USL Bihor (Mang, Bolojan, Popa, Bodea): Fiţi muşchetari, nu călugăriţe! Adevăratul popor PSD/USL, cel netraseist si lovit crunt în anii 2009-2011 de ”ciuma” bolşevico-”portocalie” ştie de ce!
Postat 04 Decembrie 2012, 20:25 de stefan
”Epoca (încă) portocalie”. Ep. Alte fumigene ”portocalii”.
I. ”Pe de altă parte, în aceeaşi conferinţă de presă, candidatul ARD din Colegiul 8 deputaţi, Cristian Puşcaş, a vorbit despre eşecurile Guvernului USL pe probleme macroeconomice, ca de pildă faptul că la începutul anului România avea o creştere economică de 2%, iar acum e doar 0,5%, în vreme ce inflaţia a crescut.” 1. Dle candidat: a) Care este sursa oficială a acestor date? b) Aţi solicitat o explicaţie de la dl. vice prim-ministru şi ministru al finanţelor? Un candidat care se respectă, dar, mai ales, care respectă electoratul căruia îi cere votul aşa ar proceda! II. ”Totodată, Puşcaş a mai anunţat şi că miercuri, la ora 13.30, în Piaţa Magnoliei, el şi echipa lui de campanie va dona trecătorilor aproape 100 de cărţi din Colecţia Adevărul...” 1. Jalnică mită electorală. 2. Cât timp ai fost la ”butoane”, câte cărţi ai donat orădenilor, cărora le ceri votul pe 9 decembrie 2012?
Postat 04 Decembrie 2012, 20:22 de stefan
”Epoca (încă) portocalie”. Ep. Un pic de lecitină pentru tov. candidat.
I. ”Liderul PDL a luat la puricat programul de guvernare al USL, acuzând că în el sunt multe "gogomănii", exemplificând cu promisiunea că în următorii 4 ani va fi introdusă canalizarea în toate gospodăriile din România, imposibil de realizat de vreme ce până în prezent, de zeci de ani, s-a reuşit asfaltarea a doar 52% dintre acestea.” 1. Din Programul de guvernare a USL pentru perioada 2013-2016: la pct. ”Dezvoltăm satul românesc” - a). Modernizăm infrastructura de utilităţi: canalizare - de la 52% în prezent, la 90% până în 2016; electrificare - de la 83% în prezent, la 100% în 2014.”
Postat 04 Decembrie 2012, 19:37 de stefan
”Epoca (încă) portocalie”. Ep. Brevet ”portocaliu”, marca tanti Nuţi (& Bocut).
I. ”PDL-istul Ionel Avrigeanu, candidat la deputăţie în Colegiul 5 Ceica din partea Alianţei România Dreaptă, susţine că, în prag de alegeri, în mai multe localităţi din Bihor au început asfaltările.” 1. Tov. Avrigeanu nu ne mai ”aburiţi”: Patentul este unul 100% ”portocaliu”. Şi tanti Nuţi şi ştie de ce! Să vă dau şi o minimă bibliografie: ”Comunitatea din satul Stejaru, comuna Ion Creangă, a asistat miercuri, 7 noiembrie, la asfaltarea unei porțiuni de 1,5 kilometri de drum. Modernizarea acestei porțiuni face parte dintr-un proiect de asfaltare a 7,2 kilometri de drum comunal în comuna Ion Creangă, realizat din fonduri guvernamentale: 2,5 kilometri în satul Stejaru, 1,5 kilometri în satul Izvoru și restul în satul reședință a comunei. Din cei 2,5 kilometri de drum, prevăzuți în proiect să fie modernizați în satul Stejaru, în acest an se asfaltează 1,5 kilometri, restul urmând să fie modernizat anul viitor. Tot anul acesta va fi asfaltat un kilometru de drum din satul Izvoru, dintr-un kilometru și jumătate de drum prevăzut în proiect. Lucrările de asfaltare din satul Stejaru au fost inspectate de inginerul Petru Prichici, primarul PDL al comunei Ion Creangă, consilieri locali și deputatul ELENA UDREA, care este sosită de câteva săptămâni în colegiul pentru care candidează la alegerile din 9 decembrie.” - ”Ziarul de Roman” (8 noiembrie 2012).
Postat 04 Decembrie 2012, 19:28 de stefan
Sotto
dupa ce ne-ati saracit ne dati si carti - sa vi le trege-ti pe P - - - coate BAAA - ma duc acolo sa va injur personal , va iau cartile si imi fac foc cu ele ca lemne nu mai am (as putea fura lemne de la vecinu da io nu is ca voi ma taranilor).
Postat 04 Decembrie 2012, 19:25 de exact
irlanda si anglia ce parere au?
Baaa .... in Anglia si Irlanda se toarna asfalt doar pe ploaie si frig - acolo cand e soare e zi libera - stiu ca vin din zona aia . Atata timp cat se toarna asfalt corect sau beton poate sa fie orice vreme afara. Ai iesit amu si tu sa zici ceva - zi de pensii si de salariile pe care le-ati taiat , zi de banii care i-ati furat si de telegondole care te plimba pe la draculll - Tacetzi ma hotzilor din gura
Postat 04 Decembrie 2012, 19:18 de DA
count display