A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: getimagesize(https://cdn.ebihoreanul.ro/static/gallery_big/Talida - malpraxis (1).jpg): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 400 Bad Request

Filename: controllers/ebh.php

Line Number: 1077

Adolescenta de 15 ani a carei mama acuza un posibil malpraxis a murit...
URMĂREȘTE-NE PE
MIERCURI, 20 IUNIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Angela Lupşea, preşedinta Fundaţiei pentru Protejarea Monumentelor Bihor, conduce muzeele şi Cetatea oraşului cu rezultate modeste. În numeroase ocazii am veştejit-o considerând că e inadmisibil ca, la doi ani după finalizarea reabilitării, în fortăreaţă să nu se întâmple mare lucru. Acum, însă, trebuie să recunosc că Zilele Art Nouveau au fost o reuşită care, cred eu, i-a uluit până şi pe organizatori.
Zic şi eu
Adrian Cris
După 9 luni în care minoritatea celor 17 consilieri judeţeni ai PNL a fost egala majorităţii UDMR-PSD-ALDE, rămasă din septembrie 2017 tot în 17 reprezentanţi prin excomunicarea fostei preferate a şefului PSD Bihor, Ioan Mang, „parlamentul” bihorean a revenit săptămâna trecută, aşa cum a decis Curtea de Apel, la formula rezultată din alegerile locale de acum două veri. Miercuri, cu doar un vot împotrivă şi o abţinere, a fost validat cel de-al 18-lea echipier al alianţei, PSD-istul salontan Adrian Szatmari.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Umorul e ca mâncarea - are mii de forme, gusturi și arome. Nimeni nu agreează toate bucatele de pe pământ. Plaja de preferințe culinare ţine, în cazul celor mai mulți oameni, de cultura locului în care s-au născut, de ce le-a gătit mama toată viața, de posibilitățile financiare, de zona respectivă, de educație și auto-educație, de tradiție și conservatorism.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi pe marginea scandalului legat de „atenţiile” pregătite de părinţi profesorilor de la Colegiul Naţional Emanuil Gojdu?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
În data de 5 iunie 2018 a fost publicată în Monitorul Oficial o importantă decizie pronunţată de Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, în recurs în interesul legii, prin care s-a stabilit, cu caracter obligatoriu, pentru viitor, că sechestrele dispuse în procesele penale nu pot influenţa drepturile celor care aveau anterior o ipotecă cu privire la bunurile sechestrate.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Toxiinfecţiile alimentare sunt boli acute cu manifestări diareice, determinate de salmonele, stafilococi enterotoxici, clostridium perfringens, clostridium botulinum şi alţi agenţi patogeni. Cea mai frecventă toxiinfecţie alimentară este cea determinată de salmonele. Există peste 1.700 de tipuri clasificate de salmonele. 
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Ne naştem, suntem crescuţi de părinţi, ne maturizăm, avem la rândul nostru propriii copii pe care îi creştem, îmbătrânim. Fiecare generaţie trece prin acelaşi ciclu, dar o face în perioade diferite de timp, pe măsură ce în urma noastră rămâne istoria. Aşa se face că aceia care au prins în adolescenţă începuturile comunismului în România au încă memoria vremurilor de dinainte şi au trebuit să se adapteze schimbării.
10 Noiembrie 2012, 13:05

Adolescenta de 15 ani a cărei mamă acuză un posibil malpraxis a murit

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Talida Maria Varga, adolescenta de 15 ani din comuna Popeşti, a murit sâmbătă dimineaţă la secţia de Anestezie şi Terapie Intensivă a Spitalului Municipal Dr. Gavril Curteanu din Oradea. Adolescenta intrase în comă în 29 octombrie şi era menţinută în viaţă de aparate.

"Pacienta a murit în jurul orei 9.30 la secţia de Terapie Intensivă. Nu a mai putut fi salvată. Era ţinută în viaţă de aparate, iar la un moment dat activitatea cerebrală a încetat", a declarat dr. Ovidiu Laurean Pop, managerul spitalului.

Aşa cum BIHOREANUL a mai scris, tânăra a acuzat primele simptome de boală pe 11 octombrie, când s-a prezentat la medicul de familie din Popeşti cu o durere de cap. Medicul i-a prescris algocalmin, dar, pentru că starea fetei s-a înrăutăţit, pacienta a fost trimisă la spitalul din Marghita, unde i-a fost prescris un tratament pentru fiere. Şi de aici a fost însă trimisă acasă, dar după trei zile, starea de rău i s-a agravat şi a fost transferată la Spitalului Municipal Dr. Gavril Curteanu, la secţia de Boli infecţioase, unde a fost diagnosticată cu meningo-encefalită acută. O săptămână mai târziu, adolescenta a fost transferată la secţia ATI a spitalului, unde a intrat în comă.

Mama tinerei o acuză pe doctoriţa Dobrescu, medic la ATI, de neglijenţă, susţinând că aceasta ar fi refuzat să-i asigure fiicei sale efectuarea unor investigaţii amănunţite cu aparatul RMN, după ce şi investigaţia CT ar fi decis-o cu întârziere. Femeia crede că atitudinea doctoriţei s-ar datora faptului că nu i-ar fi oferit bani, motiv pentru care Claudia Munteanu a depus joi o sesizare la DSP Bihor pentru un posibil caz de malpraxis.

Managerul Spitalului Municipal exclude însă vreo culpă medicală şi spune că evoluţia foarte rapidă a bolii a fost determinată de imunitatea foarte slabă a tinerei, iar drept urmare organismul acesteia nu a răspuns pozitiv la tratamentul aplicat. În plus, nu era nevoie de investigaţia cu RMN.

Comisia de malpraxis a DSP "va studia acest caz în următoarele zile şi, dacă este cazul, săptămâna viitoare vom sesiza Colegiul Medicilor, pentru a stabili o eventuală vinovăţie a personalului medico-sanitar", a declarat vineri doctoriţa Daniela Rahotă, şefa DSP Bihor.

Citiţi detalii despre cazul fetei, în articolul: "Mama unei adolescente aflată în comă la Spitalul Municipal Oradea acuză un posibil caz de malpraxis"

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
16 Comentarii
@biserica slujeste
Si mai invata sa scrii ca din cate stiu eu adjectivul se acorda cu substantivul "bieti oamenii saraci"??????? traiasca limba romana si desteptaciunea ta!
Postat 14 Noiembrie 2012, 09:38 de Cineva
@biserica slujeste
se vede ca esti un c***t cu ochi. habar nu ai pe ce lume traiesti. Daca ai fi un bun crestin asa cum te lauzi, ai tacea din gura si nu l-ai mai pomeni pe Dumnezeu, dar se vede ca nu crezi in absolut nimic si scrii asa aiurea ca sa te afli in treaba, handicapatule!
Postat 14 Noiembrie 2012, 09:36 de Cineva
pe SATAN nu pe D-zeu
biserica nu e casa lui D-zeu ce prosti scrii e casa celor ce il slujec pe SATAN :))) ce cauta aurul si bieti oamenii saraci se duc cu bani la Biserica ?
Postat 11 Noiembrie 2012, 17:52 de biserica slujeste
Interesant
E foarte interesant sa vezi cum toata lumea pune accentul pe credinta si pe Biserica. Cei care nu sunt ortodocsi vin repede si dau vina pe ceilalti cum ca noi facem una alta,de parca voi astialalti sunteti mai buni,voi sfintii planetei. Toti sunteti o apa si-un pamant, numai sa dati vina pe altii stiti. Da o fi gresit doctorita dar o sa plateasca pentru greseala ei, toti suntem oameni si gresim si fiecare isi asuma raspunderea pentru ceea ce face Asa ca mai lasati toata treaba asta cu Biserica,nesimtitilor, veniti si spuneti ca il aveti pe Dumnezeu langa voi, in voi sau mai stiu eu pe unde,dar daca e asa de ce cand se intampla ceva rau dati vina pe Biserica, casa lui Dumnezeu? Tampitilor!!!!!!!!!!!
Postat 11 Noiembrie 2012, 14:50 de Cineva
de ce exista traditia data de biserica ca Romanul sa faca tam-tam cand moare
de ce exista traditia data de biserica ca Romanul sa faca tam-tam cand moare ca nu tine de sanatate altora ? pune o intrebare logica a murit natural sau de boala, boala este rusine cititi biblia, e rusinos sa mori macinat de boala , ti ai neglijat sanatatea pentru ban nu pentru VIATA ea cere sanatate . Animalele mananca ca orice OMUL nu :)))si atunci de ce credeti ca cei ce primesc pomana mortului pot trai doar cu pomana ? cu ce ajuta acesta traditie, uciderea altora ? Inainte de a face ganditi, nu dupa :)).
Postat 11 Noiembrie 2012, 09:31 de ininte de a face gan
voi nu aveti minte nici cat o gaina ?
folositi argintul nu ca bijuteri ci sa beti cu cupe din argint, intoarceti va inapoi pentru ca stramosi nostri au gresit undeva, vreti viata lunga si sanatoasa intoarceti va in timp .
Postat 11 Noiembrie 2012, 08:51 de voi nu aveti minte n
voi nu aveti minte nici cat o gaina ?
au ucis copii nevinovati ca sa platesca demonii lui SATAN ca vor salva vietii, au ucis oameni care au crezut in OM si tehnica in loc sa respecte ECHILIBRU, in final nu realizati ca va desprindeti de ele, ca obositi si vreti LINISTE si pace ? Nu sunt ale lui D-zeu sunt doar o distragere de la SPIRIT, o lacomie materiala, invistitie nula in IUBIRE de seaman.Nu poate o masina sa iubesca precum un OM:)))).Isi bate joc SATANA de voi , are ce manca secole intregi, gene de proasta calitate, viermii pamantului :))) pentru HRANA SANATOASA.
Postat 11 Noiembrie 2012, 08:48 de voi nu aveti minte n
voi nu aveti minte nici cat o gaina ?
ce RMN ,vai de voi !!! stiinta ue cide tocmai in scopul de a demonstra lui D-zeu ca cu jertfa lui il va invinge :)))) noi incurajam CRIMA ? ce porunca mai respectam ?
Postat 11 Noiembrie 2012, 08:44 de voi nu aveti minte n
voi nu aveti minte nici cat o gaina ?
nu mai bagati banul in prosty si nu mai munciti, lasati corpul sa se implinesca si spiritual nu doar material, si fara POSTul IDIOTILOR , hraniti va , iubiti va sanatos nu cu chimicale, nu sunteti singuri niciodata, D-zeu va ocroteste nu OMUL. Cei apropiati de D-zeu se vor intalni in momente grele nu raman singuri, amin ! Biserica nu l reprezinta pe D-zeu aici gresesc multi , explicatie mor cu sutele .
Postat 11 Noiembrie 2012, 08:37 de voi nu aveti minte n
voi nu aveti minte nici cat o gaina ?
care nu l are pe D-zeu alaturi pentru ce traieste VIATA cand urla dupa MOARTE ! voi nu aveti minte nici cat o gaina ? Nu e un Medic mai presus de D-zeu , rugativa, nu lacomiti la cele lumesti , hranaiti va cu hrana sanatoasa data de pamant ca sa va pastrati viata, nu cu medicamente si otravuri date de civilizatie , consumati laptisor de matca, polen si propolis in rest nimic, dacii nu aveau medici :))) IDIOOOTILOR ! aveau hrana sanatoasa nu minte de gaini ce se vad cocosi :))).
Postat 11 Noiembrie 2012, 08:33 de voi nu aveti minte n
se zbat dracii in iad, ha, ha
moartea sa ne scape de toti dracii de pe pamant, amin, jucativa mult de a D-zeu ! habar aveti ce va asteapta daca credeti ca statan va iubeste :)) va batjocoreste copii, neamul si mai mult va ucide cu ajutorul vostru:))) IDIOTI< popor de IDIOTI loviti cu crucea in cap! Nu va salveaza BISERICA ? nici SPITALUL, tulaiiiiiiiiii mooooooor , tulaiiii!
Postat 10 Noiembrie 2012, 21:59 de extraordinar !!
rusine
ar trebui nu investigat acest caz ci omorat cu pietre acel doctor care a gresit. sincere condeleante familiei. daca se afla care este doctorul care a gresit eu unul il voi urmari si voi trece cu masina peste el, sincer mi se rupe de o pedeapasa cu suspendare pentru a face dreptate!!!!!!!!!!!1 (...) M am saturat de afacerile pe bani publice care sa fac acolo la curteanu iar cand mor oameni se face lumea ca ploua
Postat 10 Noiembrie 2012, 21:24 de dani
Pacat :(
mare pacat la asa varsta.. a fost destul timp in care poate se putea face ceva pt a se face bine :( R.I.P
Postat 10 Noiembrie 2012, 17:53 de Omul
Vom pleca
Cel mai bine e sa pleci din aceasta tara. Eu plec. Clar.
Postat 10 Noiembrie 2012, 17:13 de Observer
romania trezestete
da asta ii adevaru doctorilor le trebuiesc foarte multi bani k sa te bage in seamna,daca nu ai bani mori la usi asa cum sa dus si acest inger dintre noi. nu stiu pana cand in tara noastra o sa fie asa nu se da nici o lege ptr ei raman la fel ca si cum nu sa intamplat nimic. daca ai bani si doctorii sunt luati la raspundere daca nu in trei zile se uita tot. CONDOLEANTE FAMILIEI SI MARE DE TOT+ROMANIA TREZESTETE O DATA+
Postat 10 Noiembrie 2012, 17:01 de olimpia
Să vă bântuie
Hai dom' le sa fim seriosi, sa se moara de o meningo-encefalită acută? Se vede clar ca nu ati ivestigat pacienta si normal ca atunci tratamentul a intarziat pana la decesul ei! Bine faci doamnă mamă, sa vază si medicul care are bani in loc de inima, pe pielea lui, ce inseamna pierderea unui copil pentru o mama... Sper sa va bantuie mama asta pana ve-ti vedea panzele albe, domule sef de spital si madamă Dobrescu! Avea imunitatea SCAZUTA, AUZI, ce drecu vreti sa ziceti mai mult...
Postat 10 Noiembrie 2012, 15:52 de Ioana Popa
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Dublu sau nimic! Bloc de 19 etaje în Oradea, construit printr-un proiect ambițios al magnatului Viorel Micula. Vezi cum va arăta! (FOTO)
  • Accident grav în Sîntandrei: Două persoane rănite, după ce un Audi s-a lovit cu un Peugeot (FOTO/VIDEO)
  • Gerovital, brandul nr. 1 în România, a deschis primul magazin în Oradea. Inaugurarea s-a făcut cu şampanie, o prezentare Eli Lăslean şi reduceri (FOTO)
  • Voluntariat. 20 de orădeni au plantat flori în piaţa Ferdinand într-o acţiune de înfrumuseţare a oraşului (FOTO / VIDEO)
  • Kirchweih la Palota: Micuţa comunitate de germani şi-a sărbătorit întemeietorul şi protectorul spiritual (FOTO/VIDEO)
  • Morţii cu morţii: Drumul între DN 79 şi cimitirul din Nojorid, presărat cu buruieni înalte de 2 metri! (FOTO)
  • Accident grav pe DN 1: Un bărbat a murit şi o femeie este în stare gravă, după ce o maşină s-a ciocnit cu un autocar (FOTO/VIDEO)
  • Culturi distruse: Grindina a făcut pagube enorme în mai multe localităţi din Bihor (FOTO/VIDEO)
  • Meciuri internaţionale atractive, la turneul internaţional de box 'Memorialul Nicolae Talpoş' (FOTO)
  • The Lion Kings: Campionii României la baschet au prezentat trofeul în faţa fanilor orădeni, fiind primiţi cu aplauze şi confetti (FOTO/VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON