URMĂREȘTE-NE PE
DUMINICĂ, 16 DECEMBRIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Constat cu bucurie că există o concurență serioasă între cele două centre de putere din Bihor: Primăria Oradea și Consiliul Județean, în ce priveşte muzeele. Iar concurența asta nu poate fi decât benefică pentru turismul din Oradea.
Zic şi eu
Adrian Cris
În urmă cu peste un deceniu, un clujean teribilist zicea că s-a săturat de România. Cum n-a explicat că, de fapt, se săturase de balcanism, de corupţie, de minciună, de demagogie, naţionalism primitiv, murdărie şi dezordine, a fost pus la index ca vândut ungurilor. De câteva luni, patru primari din Transilvania pregătesc o iniţiativă mult pragmatică, deci şi mai "periculoasă" decât manifestul lui Sabin Gherman...
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
În primul rând, îmi doresc să nu fie doar o mişcare politică, iar declaraţiile de intenţie ale celor 4 primari (fonduri, dezvoltare, infrastructură etc) să fie doar de faţadă, aşa cum se face în orice campanie electorală. Mi-ar plăcea să nu devină un pol politic şi să nu fie exploatată în consecinţă, deşi, dacă va începe să facă performanţă şi să dea rezultate palpabile, e foarte posibil să se ajungă şi acolo. Primul semnal ar fi atunci când vor cere şi alte oraşe să intre în horă.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre cerinţele organismelor europene adresate României privind consolidarea statului de drept şi stoparea modificării legilor justiţiei?




De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Competenţa de soluţionare a recursurilor declarate împotriva hotărârilor pronunţate în apel de tribunal, în cauzele având ca obiect cereri evaluabile în bani în valoare de până la 200.000 lei inclusiv, ca urmare a pronunţării Deciziei nr. 369/30 mai 2017 a Curţii Constituţionale a României, revine curţilor de apel.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Sistemul colector urinar, format din bazinetele renale (formaţiunile care "captează" urina din cei doi rinichi), cele două uretere ("tuburile" prin care urina ajunge la vezică), vezica urinară şi uretra ("tubul" prin care urina se elimină) este "căptuşit" cu nişte celule epiteliale denumite în ansamblu "uroteliu". Toată această zonă este expusă influenţelor carcinogene, dar cea mai frecventă tumoră este cea a vezicii urinare, urmată de cea de la nivelul bazinetelor.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Vorbim de o "explozie" de depresie în rândul fetelor începând cu anul 2012 şi până în prezent şi toate aceste adolescente au un singur lucru în comun: petrec mult timp pe telefoanele mobile ori în faţa canalelor social media.
03 Decembrie 2012, 18:52

Adio giraţie! Sensul giratoriu de la Real se desfiinţează pentru fluidizarea circulaţiei pe centură

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Angajaţii firmei Selina lucrează la demonarea sensului giratoriu din faţa hypermarket-ului Real.

"În cursul acestei săptămâni se va turna stratul de uzură şi nu se va mai trece pe acolo", a declarat primarul Ilie Bolojan, luni, în cadrul unei conferinţe de presă în care a vorbit despre lucrările la şoseaua de centură desfăşurate de către Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale şi Primărie.

Măsura desfiinţării giraţiei a fost luată pentru fluidizarea circulaţiei pe inelul ocolitor al oraşului. "Ţinta noastră este fluidizarea circulaţiei. Între cele trei sensuri giratorii din Calea Aradului, de la Real şi cel de la strada Universităţii sunt doar 500 de metri, în vreme ce conform normelor ar trebui să fie minim 2 kilometri", a spus edilul.

Un ocol până în giraţie...

În urma desfiinţării sensului giratoriu, conducătorii auto care vin dinspre Calea Aradului vor ajunge la Real fie direct din Calea Aradului, prin parcarea dinspre OBI, fie întorcând în sensul giratoriu de la intersecţia cu strada Universităţii.

Cei care pleacă de la hypermarket către Calea Aradului vor putea ieşi virând dreapta în şoseaua de centură ori tot prin parcarea de la OBI, în vreme ce şoferii care doresc să ajungă în cartierul Nufărul fie vor merge să întoarcă în giraţia de la ieşirea din oraş spre Arad, fie vor ieşi direct prin parcare pe o cale de acces care va fi construită.

"În cursul zilei de marţi vom amenaja o cale de acces prin parcarea hypermarket-ului astfel încât să se poată ieşi direct spre podul din strada Abatorului. Aşa, şoferii care vor să ajungă în Nufărul vor folosi fostul drum militar, a cărui modernizare este în curs de finalizare", a declarat pentru BIHOREANUL Leontin Pătcaş, şef Birou Drumuri şi Poduri din cadrul Primăriei.

Cu "pod" peste giraţii

Desfiinţarea sensului giratoriu de la Real are loc în pregătirea unor investiţii majore care urmează să se facă pe şoseaua de centură a Oradiei. Primăria a depus săptămâna trecută la Agenţia de Dezvoltare Nord-Vest documentele pentru cele două pasaje în valoare de 11 milioane euro care vor fi construite din fonduri europene de-a lungul şoselei de centură, peste giraţiile de la ieşirea din Oradea spre Arad şi Deva.

"Finanţarea pentru cele două proiecte a fost deja aprobată, urmează ca documentaţia să fie evaluată, iar în cursul lunii ianuarie, cel mult februarie anul viitor, vom avea un răspuns. Practic, în primăvara anului viitor ar trebui să fim în măsură să organizăm licitaţia pentru execuţia lucrărilor", a spus Marius Moş, şeful Direcţiei Management Proiecte cu Finanţare Internaţională din cadrul municipalităţii.

În acest context, cel de-al doilea motiv pentru care sensul giratoriu din faţa Real va fi desfiinţat îl constituie faptul că acesta stă în calea viitoarelor lucrări. Rampa podului care va supratraversa pe patru benzi sensul giratoriu din Calea Aradului atinge actuala şosea de centură în dreptul hypermarke-tului şi ar fi absurd să intre direct într-un sens giratoriu.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
11 Comentarii
ALTUL TREBUIA DESFIINTAT
TRebuia desfiintat cel de la Cimitirul Municipal nu cel de la Real!!!!
Postat 13 Decembrie 2012, 14:10 de manu
nu pricep
Imi pare rau dar nu pricep cum incurca acel girator fluiditatea traficului??? din contra! ai putut vira spre straduta dintre piata si cartier sa ajungi mai iute un nufaru\'....
Postat 05 Decembrie 2012, 08:40 de stv3
magarii ...
adevarul este ca dicnolo bate vantul la shopping si interesele celor care au facut saloanele aerisite de oamenii, adica in lipsa voiau ceva nou. Politica pura, sa va naigba pe toti, inainte era banda de incadrare acum nimic. Asaa sa se dea cu viteza gibonule ca se vor fi zburatori care sa sara parapetii vostriii de beton, va fi o centura oribila dar asta este la prosti asta este situatia. Oricum veste bomba ca Auchan va avea preturi mai bune ca si Real si beneintelesul Carefour si astfel ... Pentru cei ce nu cunosc Realul are doua intrari. Ce este important ca OSC si Era SP au 4 autobuze impreuna si degeaba bate vantul in dunga la ei si pe viitor va fi la fel. Deci bagati-va briciul si de acum incolo ca degeaba, nu ati ajuns numai sa-i inraiti mai rau pe unii, oricum un girator este mai bun decat trei, oricum este urat ca interesele dicteaza intotdeauna, si daca ar putea viperele acestea politice ne-ar lua mancare si din gura. La cazan as face sapun din voi ...
Postat 04 Decembrie 2012, 19:12 de calin
Bolojan soperul
Primare ! ,cred ca esti regele sensurilor giratorii in vestul tarii,nu mai are nimeni atatea,,{ cate a-i facut si desfscut}.,dar acum a-i luat cea mai proasta solutie prin aceasta desfintare, din cate vriante au fost pana acum,s-au poate te-a deranjat faptul ca oradeni si bihorenii ,cei mai multi viziteaza Realul??Tu te lauzi ca vrei binele oradenilor.Nu????Poate te mai gandesti la o solutie mai buna.Sincer sper.
Postat 04 Decembrie 2012, 17:36 de nelu
Azi il facem, maine il desfacem
Azi facem un sens giratoriu, maine il desfiintam, ca doar are primaria bani. Dar oare de unde??? Din banii contribuabililor!!!! Iar Selina se bucura, ca doar ea beneficiaza de banii platiti, atat pentru facut cat si pentru "desfacut". Tine-o tot asa d-nule primar:((((((
Postat 04 Decembrie 2012, 14:49 de Adi
Doar o vorba
,,Adio, giratie !" E la cazul vocativ, daca ati auzit de el vreunul de la fituica asta. Sa va luminati si voi si dobitocul (persoana importanta, prof de mate !!!!) care a ,,inventat" noul inteles pt.GIRÁȚIE (‹ fr.; {s} lat. gyro „a învârti”) s. f. Mișcare de rotație a unui avion în jurul axei sale centrale de inerție (axă de g.) care este verticală la deplasarea orizontală a acestuia ◊ Moment de g. = moment al forțelor aerodinamice care se produce când portanța are o distribuție asimetrică. ◊ Raza de g. = distanța, față de o axă sau un punct, la care trebuie să se afle un punct, în care se consideră că ar fi concentrată masa unui corp, pentru ca momentul său de inerție să fie egal cu momentul de inerție al corpului considerat, în raport cu o aceeași axă sau cu un același punct.
Postat 04 Decembrie 2012, 08:39 de pruteanu
Amenzi
Vreti sa spuneti ca sensul giratoriu s-a desfiintat deja, iar politia sta la panda si aplica amenzi pentru cei ce vireaza de pe centura la stanga, la Real (directia de mers Calea Aradului - Nufarul). O spun din proprie experienta, am patit-o ieri (duminica) :(
Postat 03 Decembrie 2012, 23:05 de Anda
@Carp
Carp, n-ai fi un foarte bun primar. Tu daca faci un lucru si dupa cativa ani vrei sa-l faci mai bun, ce faci ? Nu-l mai faci pentru ca ai pus deja niste obstacole de plastic si ar fi prea costisitor sa le ridici de-acolo ? Daca am merge pe mentalitatea ta, n-ar mai trebui nici sa asfaltam ca asta ar insemna sa scoatem asfaltul vechi si uzat... dar pe care am dat o data bani. Sper sa realizezi ce inptii ai scris.
Postat 03 Decembrie 2012, 21:28 de Marius
50%
Numai asa Realul sau noul Auchan isi va pierde 50% din clienti. Daca tot fac giratoriul din Calea Aradului ma duc la Era unde e mai aerisita parcarea si mai lejer in magazin. Aici au fost interesele cuiva! E clar. De ce nu se putea intra macar din dreapta direct din centura?!
Postat 03 Decembrie 2012, 19:45 de oradeanul
Asta ca să vedeţi cât de obiectiv şi inteligent este autorul articolului
Desfiinţarea sensului giratoriu de la Real are loc în pregătirea unor investiţii majore care urmează să se facă pe şoseaua de centură a Oradiei. Primăria a depus săptămâna trecută la Agenţia de Dezvoltare Nord-Vest proiectele pentru cele două pasaje în valoare de 11 milioane euro care vor fi construite din fonduri europene de-la lungul şoselei de centură, peste giraţiile de la ieşirea din Oradea spre Arad şi Deva. PROIECTUL DE LA ADRNV A FOST DEPUS ÎN IANUARIE 2008, DAR DE ATUNCI PRIMARUL NU A FOST ÎN STARE SĂ-L PUNĂ PE ROL. PESTE 4 ANI PIERDUŢI.
Postat 03 Decembrie 2012, 19:45 de Carp III
Tarzan e bun de plată
Încă o lucrare făcută pe banii contribuabililor orădeni şi care se desfiinţează în mod logic. Este firesc ca cei care circulă pe centură să aibă prioritate faţă de cei care intră sau ies de la cumpărături. Costurile de modificare trebuie plătite direct din buzunar de către ordonatorul principal de credite. Adică de primar, care a semnat demararea investiţiei şi recepţionarea lucrărilor după finalizare, respectiv ordinele de plată la executant. Selina e penibilă în acest caz pentru că trebuia să obţină înainte de toate autorizaţia de construire cu toate avizele aferente, inclusiv cel de circulaţie rutieră. Iar cei de la Poliţia Rutieră, care au dormit în bocanci până acum sunt şi ei din neamul lui Tarzan.
Postat 03 Decembrie 2012, 19:40 de Carp III
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Gala Premiilor lui Bihorel 2018. Petrecere cu poante video, caricaturi şi concert Compact la Majoratul BIHOREANULUI. Vezi câteva momente! (FOTO / VIDEO)
  • Campionul K1 Adrian Maxim, prins de procurorii DIICOT Oradea cu un kilogram de cannabis. Sportivul a fost arestat şi trimis în judecată (FOTO)
  • Patriotul Ervin: Cine este orădeanul care a inaugurat Podul Centenarului cu o Dacie tricoloră (FOTO)
  • Două zile de reduceri: S-a deschis KiK, la ERA Park Oradea! (FOTO)
  • Gala Comunității Orădene. Vezi care au fost proiectele premiate! (FOTO)
  • Victorie acasă: CSM CSU Oradea a câștigat derby-ul cu Steaua (FOTO)
  • Primul tren Cluj - Oradea – Viena a plecat 'full'. Biletul cel mai ieftin costă 133 lei (FOTO/VIDEO)
  • 'Asta-i datina străveche': 350 de copii, în straie tradiționale, au colindat pe străzile Oradiei (FOTO/VIDEO)
  • Nervi în Aeroportul din Oradea: Pasagerii cursei Tarom spre Bucureşti, revoltați că... nu au locuri în avion! (FOTO)
  • Inna a strălucit ca o stea: Peste 3.000 de orădeni şi o mână de turcoaice s-au bucurat de concertul talentatei artiste (FOTO / VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON