URMĂREȘTE-NE PE
DUMINICĂ, 22 IULIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Degeaba ne-am străduit să facem noi un Untold mai mare, e imposibil. Nici de o Gărână mai deșteaptă nu cred că suntem în stare. În schimb, la ce mândrețe de Cetate avem, nu cred că există localitate în România să poată rivaliza cu noi când este vorba de un Festival Medieval.
Zic şi eu
Adrian Cris
Cel mai important eveniment al săptămânii trecute a fost anunţarea de către primarul Ilie Bolojan a două noi proiecte cu fonduri UE în valoare de 24 milioane euro, pentru decongestionarea traficului pe axa rutieră cea mai problematică a oraşului, între podul Dacia şi zona Cantemir, cu pasaje subterane, favorizarea mijloacelor de transport în comun şi multe, multe detalii inginereşti, precum exacavarea la 4 metri şi relocarea reţelelor de utilităţi…
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
A venit multă lume, Andrei, să îşi ia rămas bun de la tine. Atâtea inimi grele la un loc nu am văzut de mult timp. Uneori trebuie să murim ca să ne dăm seama cine suntem. Ai fi fost mândru, cu toată modestia ta emblematică, să vezi câţi oameni frumoşi au venit să te salute. A fost multă tristeţe în locul acela, pentru că moartea ta a fost mai mult decât breaking news. A fost heart-breaking news.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Unde vă veți petrece vacanța de vară?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Mai pe româneşte, instanţa supremă spune că nu importă dacă agentul constatator a trecut sau nu suspendarea permisului în procesul-verbal, fiind suficient ca sancţiunea suspendării să fie prevăzută în lege, mai ales că termenele de suspendare de 30, 60 sau 90 de zile nu pot fi majorate sau reduse de poliţist tocmai pentru că termenele legale sunt clar determinate.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Ridicarea temperaturii mediului ambiant la peste 32 gr. C şi o umiditate relativă ridicată (peste 60%) determină modificări ale organismului, care se pot grupa în 4 sindroame importante: mialgia termică, insolaţia, accidentele datorate efortului fizic pe caniculă şi şocul hipertermic.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Cercetătorii regnului animal se confruntă de ani de zile cu o problemă spinoasă. Animalele care duc o luptă şi o câştigă au o şansă foarte mare să câştige şi următoarea bătălie. Întrebarea este: "de ce anume?". Sunt la mijloc factori psihologici? Este vorba de încrederea dobândită de către învingător? Mai mult - deoarece acelaşi lucru pare să fie valabil şi în cazul fiinţelor umane - un studiu a încercat să găsească un răspuns la această întrebare: de ce învingătorii continuă să învingă?
17 Februarie 2011, 16:15

A încercat să iasă din ţară cu 20 de metri cubi de lemne, pe baza unor acte "refolosibile"

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Poliţiştii de frontieră bihoreni au prins miercuri dimineaţa un şofer care transporta, într-un autocamion DAF, 20 de metri cubi de lemne şi care a prezentat la ieşirea din ţară prin Punctul de Trecere a Frontierei Borş acte de însoţire a mărfii falsificate, au anunţat joi reprezentanţii Inspectoratului Judeţean al Poliţiei de Frontieră (IJPF) Bihor.

"Şoferul a prezentat la controlul de frontieră un aviz primar de însoţire a mărfii care a fost completat cu un pix cu cerneală specială, după completare datele înscrise putând fi şterse. Astfel, este posibilă utilizarea de mai multe ori a aceluiaşi aviz, contrar prevederilor legale", se arată în comunicatul trimis joi de IJPF Bihor.

Şoferul a declarat că a primit avizul falsificat de la administratorul unei firme de profil din comuna bihoreană Ceica şi trebuia să ducă transportul la o societate comercială din localitatea Gyula, Ungaria. "Conducătorul auto a declarat că a primit avizul de însoţire de administratorul unei societăţi de profil din comuna Ceica, care a recunoscut faptul că a întocmit avizul primar în cauză, menţionând că a folosit un pix special de culoare albastră", se mai arată în informarea IJPF Bihor.

Şoferului i-au fost întocmite actele premergătoare urmăririi penale pentru uz de fals, iar administratorului pentru săvârşirea infracţiunilor de fals material în înscrisuri oficiale. Întreaga cantitate de lemn a fost indisponibilizată în custodia societăţii exportatoare, fără posibilitatea de a fi valorificate până la finalizarea cercetărilor. "Cercetările sunt în curs de desfăşurare pentru stabilirea întregii activităţi infracţionale", se mai precizează în comunicat.

Luni, poliţiştii de frontieră bihoreni au descoperit cinci astfel de transporturi, pentru care şoferii au prezentat la ieşirea din ţară acte falsificate cu pix cu cerneală specială. Cantitatea totală de lemne care se afla în cele cinci camioane a fost de 100 de metri cubi.

Totodată, potrivit comunicatului trimis joi, poliţiştii de frontieră au prins miercuri şi un şofer în vârstă de 33 de ani, care conducea un Audi cu numere provizorii de Germania. După ce au constatat că seria de pe talonul provizoriu nu corespunde cu cea de pe motor, poliţiştii l-au condus pe şofer la sediul IJPF, unde au aflat că numărul de înmatriculare corespunde unui alt autoturism de aceeaşi marcă şi model. Conducătorul auto este cercetat pentru conducere pe drumurile publice a unui autoturism cu numere false.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
18 Comentarii
politia de la Pietroasa
Raul,tu te trezesti sa vorbesti?cel care inchizi ochii mereu?De ce nu ai fost in stare sa zici nimic atunci cand ai fost scos afara in suturi de la Regina,ca doar esti seful de post?De ce nu comentezi si atunci cand primesti comision din vanzarea de lemne?Cel mai frecventat bar este in fata postului de politie,chiar si tu,stai in bar cu cetacenii,ii vezi ca,consuma alcool,iar atunci cand se urca in masina sa plece tu nu zici nimic si tot tu esti cel care se trezeste sa comenteze.Ai grija cu cine faci afaceri ca te stie tot satul.RUSINE sa iti fie!!!!!!
Postat 27 Februarie 2011, 20:40 de anonim
vinovati
varciu e unul dintre cei vinovati. vina lui e cu atat mai mare cu cat e platit tocmai ca sa nu lase sa se intample ce se intampla. si el ce face? fura mai mult ca altii. da' o veni si vremea lui. si nu numai a lui...
Postat 23 Februarie 2011, 22:59 de raul
smenari, bine zis
care dezvoltare? cu ce bani? cu aia facuti din tot felul de gainarii? cu toate intrigile dintre voi, cu toate "tepele" pe care vi le dati unii altora, cu grija de "capra vecinului" mai mult decat de a voastra, cum sa va dezvoltati? nu-i unu acolo care sa faca o afacere "curata". o adunatura de parveniti. cum incearca unu' sa ridice capu' sar repede ceilalti sa-l aseze cu botu' pe labe. nu cunva sa aiba mai mult ca ei. oameni care n-au alt scop in viata decat sa-si cumpere masina "bengoasa" cu care sa se plimbe prin glod si sa se creada cei mai grozavi de pe planeta... vai si-amar... acolo o sa ramaneti veci' sa va balaciti in propria mocirla...
Postat 23 Februarie 2011, 22:50 de tot un gino
smenari
pietroasa este comuna bogata si puternica si va continua dezvoltarea indiferent de opiniile dvs. La revedere fraierilor.
Postat 22 Februarie 2011, 18:28 de gino
invidiosii
ce va tot plangeti atata si tot comentati?voi sunteti "curati" sau va pare rau ca nu sunteti in stare sa faceti si voi banii pe care-i fac cei pe care ii acuzati?incercati sa ii aflati pe cei care vand avizele acolo si cei care fac o gramada de bani din asa ceva.nu va mai legati de o singura persoana,iar domnul serparu sa se gandeasca sa dea socoteala pt pasunea de care este acuzat de atata timp.toti cei care va ocupati cu lemne in zona aia(majoritatea cetatenilor ca in fond si la urma urmei este singura voastra sursa de venit)sunteti implicati si acum va treziti a 3a zi dupa Scripturi si dati vina pe Virciu.
Postat 21 Februarie 2011, 19:21 de anonim
invidia asta
sa stea pe spate la vice cate lemne a dus el fara aviz, ala e un gunoi de om
Postat 21 Februarie 2011, 18:01 de x
de prin zona
ala care vinde avize ii vai de capu' lui. cam fraier da cu aere de mare afacerist. asta cred ca o so ia in goarna de la toti pana la urma
Postat 19 Februarie 2011, 18:57 de vanu
vremea lor a trecut oricum
virciu. numele celui care vinde avize te las pe tine sa-l spui. daca tot zici ca esti viteaz
Postat 19 Februarie 2011, 18:46 de serparu
furam tot
dejaba tot vorbiti, nu stiu cine sunteti si daca cunoasteti ce-i acolo dar eu va spun clar ca nici unul din voi nu va pronunta numele celor doi frati sau al lui ala care vinde avize pentru ca va e frica de ei ca v-a cumparat demult pe toti si traiti toti de pe spatele furtului lor. noroc bun
Postat 19 Februarie 2011, 18:12 de neata
vai, vai, vai
domnu' vice, da' tu de ce nu spui numele fratilor, daca tot zici ca stii? si a celor care vand avize? mai bine ai vedea ce faci cu pasunea impadurita pe care o pastoresti. ca i-a veni si ei scadenta cat de repede... si n-a fi bine... veta sigur n-o sa umble sa te scape de imputarea sutelor de cioate... si ca sa nu-ti faci probleme degeaba, stai linistit, numele celor care fura lemn si care falsifica acte sunt stiute de cine trebuie...
Postat 19 Februarie 2011, 11:52 de raul
vai,vai
Aha, vad ca nu ai curajul sa spui si numele fratilor, ti-e frica? se vede.... Iar de cei ce vand avize acolo sunt convins ca nu poti sa le spui numele,si tu stii de ce nu poti...si nu in ultimul rand vreau sa-ti mai spun ca in viitor nu se va intampla nimic, eventual se va mari cota de lemne de furat. Acesta a fost raspunsul pentru mesajul anterior, o zi buna la toata lumea si sa speram...
Postat 19 Februarie 2011, 10:01 de serparu
minciuni
buna seara. pentru ca s-au scris aici tot felul de acuze la adresa sefului de post din pietroasa, tin sa precizez ca nimic nu este adevarat. seful de post nu sustine mafia lemnului din pietroasa, nu fura impreuna cu ei si nu inchide ochii la masinile cu lemne care trec prin fata postului de politie. si asta se va demonstra in viitorul foarte apropiat. chiar daca ITRSV-ul si DSO nu sustin actiunile de combatere a infractiunilor comise de cei care fura lemnul si de catre cei care vand avize in fals. vai de capul lor daca au ajuns sa vanda un aviz pentru un tir de lemne cu 400 de lei... sunt jalnici... si vor regreta ce au facut cat de curand. si domnii de la ocolul silvic o sa regrete. cei doi frati ara trebui sa se mai gandeasca... si sa se teama
Postat 18 Februarie 2011, 22:43 de raul
stat in stat
In Pietroasa nu va face nimeni nici un control,nu are nimeni voie pentru ca traieste multi oameni mari si grei din aceasta tara. ITRSV-ul, IPJ si DSO ocrotesc acesta zona cu un interes aparte, iar seful de post din Pietroasa fura cot la cot cu toti iar pe Valea Lazului activeaza un agent economic si un padurar care vinde acte pe lemne la negru cu acordul sefului de post.
Postat 18 Februarie 2011, 18:21 de neata
si politia locala inchide ochii
chiar asa, pe cand ITRSV-ul si IPJ Bihor se gandesc sa faca un control la iesirea din Pietroasa, pe Valea Lazului la locul de incarcare a TIR-urilor care pleaca in Ungaria??? si cine o sa-i puna niste intrebari despre asta sefului de post, post care-i situat la cateva sute de metri de acest loc si prin fata caruia trec TOATE masinile incarcate cu lemne? chiar asa, pe cand???
Postat 18 Februarie 2011, 15:05 de serparu
STATUL trebuie tras la raspundere
cum este posibil sa avem producatori care produc instrumente pentru a comite falsul in acte? vama sa raspunda pentru importuri care contravin legi, felicitari avem garantia ca statul ne reprezinta si apara drepturile!
Postat 18 Februarie 2011, 13:49 de un roman
pe bune EXISTA pix cu cerneala care se sterge?
atunci cati am facut fals in acte INCONSTIENT:)) ? deci POLITIA ROMANA sa cerceteze toate documentele scrise cu PIX CU CERNEALA CARE SE STERGE si sa descopre sursa care aprovizioneaza CETATEANUL sa comita aceste grave INFRACTIUNI:)) VAI DE CAPUL VOSTRU, mai traiti, mai respirati! DE CE nu avem OXIGEN :))! DAR NU POLITICA permite CORUPTIA si SPAGA acum vrem ca DOBITOACELE sa faca AMNEZIE TOTALA :)) peste noapte...
Postat 18 Februarie 2011, 09:02 de anca
fura toata lumea
Buna seara oameni buni. Vreau sa incep in primul rand sa va spun ca acest trafic nu se va opri niciodata, de ce? pentru ca este intretinut de toate institutiile cu rol de control. As vrea sa incep cu Inspectoratul Teritorial de Regim Silvic si Vanatoare: acesta institutie functioneaza doar pentru a colecta bani si lua cat mai multe spagi, atat poate cel care o conduce si ajutat de minunatii angajati (ingineri silvici). Continuam cu faptul ca fiecare transport de lemne pleaca din o localitate sat, comuna, oras, unde este un post de politie care nu fac altceva decat inchid ochii, ba mai mult fac si ei contrabanda cu lemn, (ex.postul Pietroasa). Aceste transporturi pleaca pe langa ei si ei nu-i vad, se mai mira ca 10000 din ei trebuie dati afara. Nu in ultimul rand sunt cei care ar trebui sa pazeasca padurea(padurarii in frunte cu d-l Mateuta, care nu intamplator este si director la DSO) care nu stie cum sa vanda cat mai multa si pe bani de nimic. Am ajuns si la asa zisi agenti economici(hoti de padure) care fac orice pentru un ban in plus fura, falsifica nu conteaza pentru ca ei nu au un temei in viata, nu se preteaza pentru ei onoarea si ce e mai rau este ca asa vad ei afcerile.
Postat 17 Februarie 2011, 20:12 de osvat S
eu nu intele exista acest PIX!
"un aviz primar de însoţire a mărfii care a fost completat cu un pix cu cerneală specială ", LEGEA cere sa dati cetateanului informati exacte exista pe piata PIX cu cerneala speciala care după completare datele înscrise putând fi şterse ? ASTA INSEAMNA fals in acte, dar de ce se comercializeaza asemenea PIX -uri? UPSSSSSS S.O.S.
Postat 17 Februarie 2011, 17:38 de un cetatean
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Investiţie de peste 700.000 euro. Prima seră hidroponică de roşii cherry din Bihor a fost inaugurată la Toboliu (FOTO)
  • Mai repede! Drumul de Sântandrei peste câmpuri ar putea fi dat în folosinţă în luna noiembrie (FOTO)
  • Rămas bun! Jurnalistul Andrei Şandor a fost condus pe ultimul drum cu muzica formaţiei Toto (FOTO / VIDEO)
  • Regulamentul locurilor de joacă. Orădenii din Ioşia sunt revoltaţi de gălăgia provocată de părculeţul din strada Lăpuşului (FOTO)
  • Proiect internaţional: Studenţi din Asia, la Universitatea din Oradea (FOTO)
  • Şefii PSD, UDMR şi ALDE din Consiliul Judeţean şi-au 'premiat' primarii: 'Banii se împart prin vot politic' (FOTO)
  • Vara şantierelor: De săptămâna aceasta mai multe străzi din toată Oradea vor fi blocate pentru lucrări (FOTO)
  • Sărbătoare nemţească: Tineri germani din ţară şi din străinătate au cântat şi au dansat în centrul Oradiei (FOTO/VIDEO)
  • În vizită la transmisioniştii militari: Bihorenii au putut vedea dotările Centrului 54 Comunicaţii Oradea (FOTO/VIDEO)
  • Şedinţa Consiliului Judeţean nu s-a putut ţine pentru că PNL-iştii şi un PSD-ist au lipsit. Pásztor avertizează că judeţul ar putea rata fonduri europene (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON