URMĂREȘTE-NE PE
LUNI, 19 NOIEMBRIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Petru Filip, pe vremea când era primar, avea o tactică ce a dat mereu rezultate. De câte ori trebuia să lanseze în spaţiul public un proiect controversat îl scotea la înaintare pe consilierul său, regretatul Radu Crican. Dacă treaba nu ieşea bine, cel care încasa sudalmele era Crican, iar don Pedro rămânea curat şi uscat. Ceva de genul acesta se petrece acum la Consiliul Judeţean. 
Zic şi eu
Adrian Cris
Pe scurt, doi parlamentari implicaţi şi cu bun simţ. Ambii, însă, au dat-o în bară, şi încă rău de tot, cu o lună în urmă, când alături de alţi 8 colegi din PNL, 3 de la PSD şi câte unul de la ALDE şi Minorităţi, au semnat "Întrebarea nr. 5759A/10-10-2018", către Autoritatea Naţională pentru Protecţia Drepturilor Copilului şi Adopţie...
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Sâmbătă, la orele 17, ora României, în sute de oraşe de pe continent, printre care şi Oradea, a fost proclamată Republica Europa, ca viitoare formă de organizare a actualelor state europene. "Prin acest gest simbolic, europenii de pe întreg continentul îşi exprimă voinţa de a trăi într-o Europă unită, cu drepturi şi îndatoriri egale pentru toţi cetăţenii, care să fie principalii actori ai unei democraţii reale".
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre cerinţele organismelor europene adresate României privind consolidarea statului de drept şi stoparea modificării legilor justiţiei?




De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
După cum se ştie, în 7 noiembrie Curtea Constituţională a admis sesizarea Guvernului şi a constatat existenţa unui conflict juridic de natură constituţională între Parlament şi Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie. Constatând acest conflict, CCR a obligat ÎCCJ de îndată la desemnarea prin tragere la sorţi a tuturor membrilor completurilor de 5 judecători, cu respectarea art. 32 din Legea nr. 304/2004 privind organizarea judiciară, cum a fost modificat şi completat prin Legea nr. 207/2018.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Incidenţa cancerului de col uterin este semnificativ crescută la femeile din clasele socio-economice inferioare, cu debut al vieţii sexuale la vârstă tânără, parteneri sexuali multipli, istoric de promiscuitate sexuală, număr mare de sarcini şi, nu în ultimul rând, fumătoare.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Vorbim de o "explozie" de depresie în rândul fetelor începând cu anul 2012 şi până în prezent şi toate aceste adolescente au un singur lucru în comun: petrec mult timp pe telefoanele mobile ori în faţa canalelor social media.
09 Decembrie 2015, 21:35

A "crăpat" un cazan! O avarie din CET a lăsat fără apă caldă Oradea şi Sînmartin

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Oradea şi Sînmartin au rămas fără apă caldă, iar caloriferele s-au mai răcit. O avarie izbucnită miercuri seară la instalaţiile sub presiune a scos din funcţiune unul dintre cele două cazane cu care Electrocentrale încălzeşte municipiul şi comuna limitrofă.

"În jurul orei 19, la unul dintre cele două cazane a avut loc o avarie a instalaţiei sub presiune. Popular spus, ţevile în formă de fagure care trec prin foc agentul termic au cedat, iar cazanul a trebuit oprit şi lăsat să se răcească", a precizat BIHOREANULUI Stănel Necula, administratorul special al Electrocentrale.

La ora publicării acestei știri, centrala funcţiunează cu un singur cazan, fapt pentru care Necula a dispus oprirea furnizării de agent termic pentru apă caldă, pentru a putea asigura încălzirea locuinţelor orădene. Şi aceea în parametri reduşi.

"Astăzi în jurul orei 17 am mărit temperatura de pe retur de la 42 la 44 grade Celsius la solicitarea orădenilor care spuneau că este prea frig în apartamente, iar la ora 19 a avut loc avaria. În prezent temperatura de ieşire din centrală a fost redusă de la 105 la 78 grade Celsius, ceeea ce înseamnă undeva la 38 grade Celsius pe retur", a declarat Necula.

Potrivit acestuia, sistemul de termoficare va reintra în regim de funcţionare normal undeva în după-amiaza zilei de joi. "Avem deja în reparaţii un cazan, lucrările vor fi terminate mâine în jurul orei 10, iar acesta va fi şi pus în funcţiune. Undeva în cursul după-amiezii vom putea asigura parametrii necesari pentru încălzire şi furnizarea de apă caldă", a spus Necula.

Sistemul de termoficare orădean se bazează pe trei cazane, din care două în funcţiune în mod curent şi unul de rezervă. Unul dintre cazane a cedat în urmă cu zece zile şi a intrat în reparaţii. Acesta va fi pus în funcţiune joi după care echipele de întreţinere vor începe lucrările la cazanul avariat miercuri seară. Care va sta în rezervă până la următoarea avarie...

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
16 Comentarii
de dragul 'eficientizarii'
Bolojan nu este vinovat pentru aceasta asa zisa 'avarie' dar e raspunzator pentru situatia in care a ajuns orasul: a insistat pe eficientizarea sistemului de termoficare prin scaderea costurilor + a numarului de angajati, externalizarea anumitor servicii si ruperea productiei de distributie. Toate aceste lucruri au insemnat servicii de mai proasta calitate la preturi mai mari + impunerea unui monopol. Asa ca 'multumim' bolo si lingailor care iti sustin ideile!
Postat 10 Decembrie 2015, 23:03 de User anonimizat
Este ora 2,dupa-amiaza zilei de joi,in anul de gratie 2015
Este ora 20. Suntem in data de 10.12.2015,in dupa-amiaza zilei de joi,orele 20 si inca nu avem apa calda!Primarul Bolojan nu are nici o legatura cu acest accident,dar cuvantul este Cuvant, iar respectul pentru oradeni (contribuabil)de aici se naste.Nu din discursuri fara noima,nu din articole elogioase la adresa unor edili diletanti,nu din postarile bolojianiste ale unor surucate cu state de plata la primaria Oradea.Deci,dupa-amiaza,dupa masa de pranz,pana la orele ......24 ?
Postat 10 Decembrie 2015, 20:21 de platona
@andy
Controlul se face periodic şi, în plus, verifică şi respectarea lucrărilor de mentenanţă şi întreţinere. Aici s-ar complica lucrurile în eventualitatea unui control în cazul în care scriptic se declară că acestea au fost făcute iar în realitate nu. Reavizarea se face în cazul modificărilor, reparaţiile - până la un accident - controlului periodic. Este similar cu ISU. Respecte.
Postat 10 Decembrie 2015, 18:02 de eutanasiu
@eutanasiu
Scuze, am crezut ca te referi la accidentul de munca. Referitor la cazan acolo da, e responsabil ISCIR-ul, dar in situatia de mai sus nu pot face nimic. Cazanul se verifica daca rezista la presiune si nu acel "fagure" care in timp, din cauza focului se deterioreaza si cedeaza. Tocmai din acest motiv exista acel cazan de rezerva. "Fagurele" se inlocuieste si cazanul poate functiona fara a avea nevoie de un nou aviz ISCIR. Deci daca, cazanele au aviz ISCIR atunci avaria respectiva nu implica o noua reavizare.
Postat 10 Decembrie 2015, 15:46 de andy
?!
Eu sper ca unii dintre voi (ducfer, AgentulTermic) va faceti, si nu sunteti atat de prosti precum dati impresia.
Postat 10 Decembrie 2015, 14:52 de marius_ro
@andy
ISCIR = Inspectia de Stat pentru Controlul Cazanelor, Recipientelor sub Presiune si Instalatiilor de Ridicat. În privinţa dosarului penal exact asta scriam şi eu. ITM nu are nici o competenţă în acest caz, nefiind un accident de muncă. Mai caută şi alte proverbe.
Postat 10 Decembrie 2015, 14:52 de eutanasiu
@eutanasiu
Hai ca esti tare!!!!. Domnul Sidor a cazut de pe excavator in canalul cu apa fierbinte si asuferit un traumatism cranio-cerebral. Unde e implicat ISCIR-ul aici? Poate te-ai referit la ITM. De asemenea in cazul respectiv este deschis deja un dosar penal in care sunt implicati atat inginerul cat si societatea de Termoficare.Daca taceai, filozof ramaneai!
Postat 10 Decembrie 2015, 12:48 de andy
CET funcţionează legal?
ISCIR ce face? Nu e suficient un dosar penal pentru accidentul de muncă în care a murit domnul Sidor?
Postat 10 Decembrie 2015, 11:33 de eutanasiu
niste nenorociti isi bat joc de orasul asta
Pai cin' sa fie vinovat decat boboru' ? Normal, Balbajan cu gasca lui n-au nici o vina, poate doar ca au cumparat cazan pe gaz si au anuntat dupa ce-au dat banii ca o sa-i coste pe fraierii de oradeni de trei ori mai mult mentenanta :)))))) Las' c-asa le trebuie votantilor, mereti la vot, hai ca mai e putin, mai votati inca o data cu asta sau cu aia "sustinuti" de el ! O sa muriti de frig si de foame in casele voastre amarate, in timp ce EI au palate, copiii vostri vor invata numai la scoli de meserii, in timp ce copiii LOR vor invata in strainatate cum sa-i manevreze pe-ai vostri etc.
Postat 10 Decembrie 2015, 11:16 de AgentulTermic
...
Nu,nu Bolojan a spart cazanu.Dar,totuşi răspunde şi el pentru ceva în oraşul ăsta?Că la merite e primul,la eşecuri nu-l văd niciodată!Atîtea probleme nu au fost niciodată şi totuşi EL atotputernic rămîne...spălați pe creier că pe cap nu aveți cu ce!
Postat 10 Decembrie 2015, 09:30 de ducfer
@tds
..tds ,tu esti caz de studiat.Bolojan a spart teava?a dat cu ciocanul pe ea .esti vuvuzela acestui forum.
Postat 10 Decembrie 2015, 02:06 de gogul
OBIECTIV
@neutryno: Dumnezeule , EU AM CREAT PROLEMELE cu CALDURA si APA CALDA sau cuplul Bolojan / Necula ? Apropos , Necula locuieste intr-o casa din Blume , una dintre cele cinci case obtinute de Bolojan in urma TRANZACTIEI cu Lucian Mateescu ( directorul IMPACT proaspat SALTAT de DNA ! ). Ca scriu aceste ADEVARURI inseamna ca nu sunt obiectiv ? Dar ce inseamna sa fii obiectiv ? Sa dai limbi lui Bolojan , PNL-ului , Floricai Chereches , lui Puscas ( ca a supravegheat restaurarea sinagogii urmarind si interese proprii...dulci ! ) , lui Bodea care dracuie la TV ca si cum ar zice plm , lui Cupsa ( total neinspiratul initiator al Legii darii in plata ) , cuplului Hellvig- Bolos ? Atunci as fi obiectiv ?
Postat 09 Decembrie 2015, 23:19 de TDS
Timpul liber ar trebui sa fie o comoara
Esti trompeta acestui forum, doar ca ne asurzesti de cele mai multe ori, domnule TDS! Si nu esti obiectiv deloc!
Postat 09 Decembrie 2015, 22:50 de Neutryno
MARTE
@David: Chiar nu sesizezi ca Bolojan&comp. imi pune subiecte pe tava zilnic?
Postat 09 Decembrie 2015, 22:05 de TDS
@TDS
pentru tine nu este nici targ de craciun. Tu esti oricum de pe alta planeta
Postat 09 Decembrie 2015, 21:57 de David
VIENNA CALLING
Si-nca una mai baieti...bine ca avem Targ de Craciun !
Postat 09 Decembrie 2015, 21:49 de TDS
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Mai mult decât i s-a cerut: RER Vest a pregătit de iarnă 40 de utilaje, peste necesarul impus de Primăria Oradea (FOTO/VIDEO)
  • 'Mondialele'. Profesorul Constantin Butişcă şi-a lansat cartea despre istoria campionatelor mondiale de fotbal (FOTO)
  • Investiţie de 800.000 euro: Parcul Palatului Baroc îşi va recăpăta splendoarea şi va găzdui o grădină biblică! (FOTO/VIDEO)
  • Accident pe Clujului: O fetiţă de 6 ani a fost rănită şi dusă la spital (FOTO)
  • Artă cu renume la Muzeul Ţării Crişurilor: a fost deschisă expoziţia de lucrări van Gogh şi Renoir (FOTO)
  • Noul Ford EcoSport, produs în România, te așteaptă în showroom-ul Ford Carbenta Com! (FOTO)
  • Termen: 1 Decembrie. Constructorii au montat grinzile podului din strada Universităţii din Oradea (FOTO)
  • Parcarea de la intersecţia străzilor Transilvaniei cu Moldovei a fost reabilitată (FOTO)
  • Cel mai 'hot' show: Modele celebre au defilat în lenjerie Victoria's Secret. Adriana Lima s-a retras (FOTO/VIDEO)
  • Karoy de România: Povestea sculptorului orădean interzis de comunişti, care şi-a făcut renume în America (FOTO)
Ultimele Comentarii
  • Cum adică eșec la CJ Pastorul zice că noi nu vedem cate face... Postat 19 Noi 2018, 00:12 de Sandu1206
  • unom Nu e bine, PSD never. AUTOSTRĂZI MU13PSD,... Postat 19 Noi 2018, 00:04 de Sandu1206