A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: getimagesize(https://cdn.ebihoreanul.ro/static/gallery_big/reduceri de cheltuieli.jpg): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 400 Bad Request

Filename: controllers/ebh.php

Line Number: 1077

"Taierea" Bolojan: Electrocentrale si Compania de Apa,...
URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 22 IUNIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Angela Lupşea, preşedinta Fundaţiei pentru Protejarea Monumentelor Bihor, conduce muzeele şi Cetatea oraşului cu rezultate modeste. În numeroase ocazii am veştejit-o considerând că e inadmisibil ca, la doi ani după finalizarea reabilitării, în fortăreaţă să nu se întâmple mare lucru. Acum, însă, trebuie să recunosc că Zilele Art Nouveau au fost o reuşită care, cred eu, i-a uluit până şi pe organizatori.
Zic şi eu
Adrian Cris
După 9 luni în care minoritatea celor 17 consilieri judeţeni ai PNL a fost egala majorităţii UDMR-PSD-ALDE, rămasă din septembrie 2017 tot în 17 reprezentanţi prin excomunicarea fostei preferate a şefului PSD Bihor, Ioan Mang, „parlamentul” bihorean a revenit săptămâna trecută, aşa cum a decis Curtea de Apel, la formula rezultată din alegerile locale de acum două veri. Miercuri, cu doar un vot împotrivă şi o abţinere, a fost validat cel de-al 18-lea echipier al alianţei, PSD-istul salontan Adrian Szatmari.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Umorul e ca mâncarea - are mii de forme, gusturi și arome. Nimeni nu agreează toate bucatele de pe pământ. Plaja de preferințe culinare ţine, în cazul celor mai mulți oameni, de cultura locului în care s-au născut, de ce le-a gătit mama toată viața, de posibilitățile financiare, de zona respectivă, de educație și auto-educație, de tradiție și conservatorism.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi pe marginea scandalului legat de „atenţiile” pregătite de părinţi profesorilor de la Colegiul Naţional Emanuil Gojdu?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
În data de 5 iunie 2018 a fost publicată în Monitorul Oficial o importantă decizie pronunţată de Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, în recurs în interesul legii, prin care s-a stabilit, cu caracter obligatoriu, pentru viitor, că sechestrele dispuse în procesele penale nu pot influenţa drepturile celor care aveau anterior o ipotecă cu privire la bunurile sechestrate.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Toxiinfecţiile alimentare sunt boli acute cu manifestări diareice, determinate de salmonele, stafilococi enterotoxici, clostridium perfringens, clostridium botulinum şi alţi agenţi patogeni. Cea mai frecventă toxiinfecţie alimentară este cea determinată de salmonele. Există peste 1.700 de tipuri clasificate de salmonele. 
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
În ultimii ani tot mai mulți tineri au început să-și lase barba să crească, generând o modă de impact global care a atins și România. Vedem pe stradă bărbați cu barbă stufoasă, spre deosebire de acum cinci ani, când moda încă nu prinsese amploare. În acest articol vom încerca să vedem ce stă la baza psihologiei acestui fenomen și de ce bărbații decid să-și lase barbă în încercarea de a atrage mai multe partenere.
08 Ianuarie 2013, 17:07

"Tăierea" Bolojan: Electrocentrale şi Compania de Apă, presate să îşi reducă cheltuielile

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

CET şi CAO vor trebui să umble la cheltuieli. Primarul Ilie Bolojan i-a informat pe consilierii locali orădeni, în şedinţa extraordinară de marţi, că le-a cerut managerilor celor două societăţi aparţinând Consiliului Local să reducă cheltuielile pentru a îmbunătăţi situaţia financiară a companiilor.

"În aceste zile s-a finalizat negocierea contractului colectiv de muncă de la Electrocentrale. Având în vedere situaţia dificilă a societăţii, cele două drepturi moştenite din contractul încheiat încă din anii '90, care nu se mai regăsesc în actualele realităţi economice, au fost anulate", a spus Bolojan.

Începând din acest an, salariaţii Electrocentrale nu vor mai beneficia de prima de vacanţă echivalentă unui salariu şi dreptul de decontare parţială a concediului pe bază de bilet de tratament inclusiv pentru membri familiei. De asemenea, a fost anulat ajutorul lunar în valoare de 150 lei pentru plata energiei electrice.

Noul contract de muncă a fost semnat în cursul dimineţii de marţi. Eliminarea celor două drepturi de care beneficiau salariaţii va reduce cheltuielile de personal cu circa 15% şi vor aduce societăţii economii de circa un milion de euro pe an.

Restructurare în loc de scumpire

Primarul a mai spus că i-a cerut directorului Companiei de Apă Oradea să adopte un plan de măsuri care să ducă la îmbunătăţirea indicatorilor financiari ai societăţii. "În următoarele zile vom fi în posesia acestui plan de măsuri care are ca scop scăderea cheltuielilor societăţii", a spus Bolojan.

CAO, care are deja credite angajate în valoare de 15 milioane euro, va fi nevoită să împrumute alte 8,5 milioane euro pentru a putea finanţa lucrările din cadrul proiectului Aparegio. Finanţatorii împrumutului şi-au manifestat însă scepticismul cu privire la capacitatea societăţii de a rambursa împrumutul în actualele condiţii financiare.

Prima, şi cea mai la îndemână măsură, agreată de BERD dar respinsă de primarul Ilie Bolojan, a vizat scumpirea cu circa 40% a tarifelor pentru canalizare, care în ultimii ani au fost indexate cu rata inflaţiei. Edilul a propus, în schimb, conducerii CAO să se concentreze pe reducerea cheltuielilor, inclusiv a celor de personal, pentru a îmbunătăţi indicatorii financiari ai societăţii.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
11 Comentarii
cifre corecte?
greu de crezut ca taierea celor doua drepturi din CCM aduc economii de 15%... MAI SA FIE dar CET-ul care este cu tone de datorii de ce nu face restructurari?????
Postat 10 Ianuarie 2013, 17:15 de cititor
ro
ce ati crezut ca usl o sa va dea miere si lapte ati crezut ca va face din romanaia a doua elvetie romani smintiti si fara minte nu va mai plangeti suportati va acum propria prostie ati votat acum bucurati va de rodul votului vostru asta sa va fie invatatura de minte toti sunt la fel si dintre doua rele ati ales unu mare
Postat 10 Ianuarie 2013, 12:00 de ro
romania
avem niste conducatori de plans care nu tine cu propriul sau popor dar aveti grija mari conducatori de nimic pentru ca, omul care nu mai are nimic de pierduc se va ridica si fiti cu bagare de seama ca nu sunt putini lupul ranit, flamand si haituit de vanator asi va aduna forta si prin inteligenta si iscusinta sa il va dobori pe vanatorul orbit de rautate aveti grija caci toate au o limita
Postat 10 Ianuarie 2013, 11:01 de rus
Oarşul pierdut într-un viitor rural
Poţi să speri că un ţăran din Vadu Crişului, ales primar de prostimea majoritară a Oradei, va înţelege vreodată mecanismele de funcţionare a instituţiilor supuse restructurărilor necesare dezvoltării durabile a acestui oraş ? Poţi să speri dacă eşti unul dintre inconştienţii care votează doar cu o mână ajunsă independentă ... de restul corpului.
Postat 09 Ianuarie 2013, 20:04 de Carp III
pt primar
cind vom auzi vesti ca datoria orasului a scazut si ca urmare, taxele si impozitele nu mai trebuie sa creasca, ci sa scada? inteleg ca lucrarile incepute trebuiesc terminate, dar ce nevoie mai e ca sa nu prezinte un program pe termen lung de reducere a datoriei orasului? doar astfel , acest oras va fi atragator a locui in el, cand serviciile prestate de administratiile locale se vor regasi la un impact minim asupra populatiei
Postat 09 Ianuarie 2013, 16:43 de d.
@Bolova-Bolojan
Da cheltuielile cu calatoriile(voiajul) de nunta al copiilor angajatilor in paradisuri naturale?? Ele se vor deconta in continuare? Pe surse stiu pe cineva care a incasat 7500lei ca a calatorit nu stiu in ce insule. Da sporurile pentru consumul de energie electrica? Da folosirea SDV-isticii la ciubucuri " ca sia asa nu sunt ale lor" si fac concurenta neloiala micilor intreprinzatori care trebuie sa isi cumpere pe bani grei scule ?
Postat 09 Ianuarie 2013, 13:40 de s.
???
parca altfel sunau promisiunile inainte de alegeri,adica "un guvern usl va ajuta oradea","votind usl votezi pt oradea",etc,acum se pune intrebarea:unde sint banii promisi de guvernul usl?tot ce vedem pina acum sint taxe marite si un nivel de trai mai scazut si prevederile sint sumbre pt oradeni,dar in fond aveti ce ati ales, adica promisiuni si un trai la limita supravietuirii
Postat 09 Ianuarie 2013, 09:13 de luky
Cererea si oferta
Ar fi bine sa nu fortati nota cu asa zisele investitii, fiind ca daca nu producem cit sa ne avem profit pentru a face investitii mi se pare o prostie sa investesti din credite peste credite, aceste credite sint purtatoare de dobanzi, plus trebuie restituite, nu furati modelul capitalimului de catifea promovat de tari ca Spania ori Italia care au datorii ce depasesc 75-80% din PIB, viteza de dezvoltare si dorinta de bunastare in termen scurt va duce economia mondiala la mari probleme economice care se vor termina cu lupte de strada si se poate termina chiar cu un al treilea razboi mondial, presiunea de marire a taxelor si inpozitelor va fi din ce in ce tot mai greu de suportat si de un nr tot mai mare de populatie, la nivel local ati marit inpozitele si cresteti preturile la utilitati, dar sa nu determinati populatiade sa fuga la taxe mai mici fie in unele comune invecinate fie spre alte orase din prejurimi, plus investitorii care se vor orienta tot mai mult spre localitati cu inpozite si taxe mai mici, intotdeauna exista si un recurs a investitiilor, uneori este pozitiv uneori este negativ, cel mai bine este undeva la mijloc. Atentie D- l Primar.
Postat 08 Ianuarie 2013, 22:21 de Economist
@MC
BA, DA PROST MAI ESTI!
Postat 08 Ianuarie 2013, 21:51 de AHA
asa da...
pina cind sa va tot suportam noi toate hotiile si smecheriile voastre pe care le transferati mai apoi in buzunarul nostru prin cresterea tarifelor? Bravo Bolovane, pune piciorul in prag ca de aia te am votat, tuleneamuncur de hoti....
Postat 08 Ianuarie 2013, 19:54 de MC
cine a nasit ,,problema cet"
Imediat după revocarea din funcția de președinte al ANRSC, Mircea Matei (PDL) declara că, dacă nu se va lucra politic, electrocentrale Oradea SA va rămâne fără licență. CET Oradea a rămas fără autorizaţie ca urmare a controalelor efectuate la sfârşitul lunii februarie şi începutul lunii martie de către ANRSC, care acuza operatorul de practicarea unui tarif neunitar la nivelul oraşului. Potrivit ANRSC, electrocentrale Oradea ar fi încasat pe nedrept peste 2,4 milioane de lei, bani pe care va trebui să-i restituie, prin diminuarea facturilor din perioada următoare. Această sumă provine din diferenţele de facturare, între consumatorii preluaţi de la Transgex, care au plătit 193 lei pentru gigacalorie, şi consumatorii care au plătit 235 de lei pe gigacalorie. Succesorul lui Mircea MATEI, Doru CIOCAN, membru psd (!!!), a semnat Ordinul de retragere a licenței. Ciocan a fost șeful uneia dintre echipele de control care au descins la Oradea în iarna trecută, atunci când societatea de termoficare de pe Șoseaua Borșului era în conflict semi-deschis cel puțin cu locuitorii din Ioșia, pe care consiliul local i-a „furat” de la Transgex și i-a pasat la CET. Având în vedere situația , așa cum și Mircea Matei spunea încă de pe vremea când deținea șefia ANRSC, municipalitatea orădeană trebuia să nu piardă timp și să scoată la licitație serviciile de furnizare, transport și distribuție a agentului termic. Varianta procesului in justitie a cazut, primaria Oradea pierzand procesul cu ANRSC. De altfel, în ziua alegerilor locale, primarul Ilie B. le spunea jurnaliștilor cu care a servit o cafea după ce a votat că un scop al deplasării sale la București imediat după 10 iunie ar fi fost încercarea de a-i convinge pe cei de la ANRSC că CET-ul orădean nu este în culpă și, prin urmare, nu i se poate retrage licența. Doar ca Ilie B. a fost trimis la plimbare de conducerea psd-ista a ANRSC. Asta in ciusa a ceea ce declara in primavara lui 2012 presedintele psd Bihor, ioan mang_litorul, la lansarea candidaturii lui Ilie B. : „Atunci când va fi nevoie, vom putea apela la guvernul condus de Victor Ponta” Dacă electrocentrale Oradea nu este „albită” nici în actuala conjunctură politică, înseamnă că sunt probleme într-adevăr mari în felul în care societatea și-a desfășurat activitatea.
Postat 08 Ianuarie 2013, 18:20 de .
count display

FOTO BIHOREANUL

  • 'Apel către mafioţi: Căraţi-vă!'. Orădenii au ieşit din nou să protesteze, în faţa Prefecturii (FOTO / VIDEO)
  • Jurcuţ rade tot! Defrişat de speculanţii imobiliari, un deal din Paleu s-a prăvălit pe o stradă din Oradea (FOTO)
  • Statul paralel: Judecătorul orădean Ovidiu Galea, fost ofiţer de Securitate, suspendat din magistratură şi inculpat, a fost promovat la... Guvern (FOTO)
  • Dublu sau nimic! Bloc de 19 etaje în Oradea, construit printr-un proiect ambițios al magnatului Viorel Micula. Vezi cum va arăta! (FOTO)
  • Accident grav în Sîntandrei: Două persoane rănite, după ce un Audi s-a lovit cu un Peugeot (FOTO/VIDEO)
  • Gerovital, brandul nr. 1 în România, a deschis primul magazin în Oradea. Inaugurarea s-a făcut cu şampanie, o prezentare Eli Lăslean şi reduceri (FOTO)
  • Voluntariat. 20 de orădeni au plantat flori în piaţa Ferdinand într-o acţiune de înfrumuseţare a oraşului (FOTO / VIDEO)
  • Kirchweih la Palota: Micuţa comunitate de germani şi-a sărbătorit întemeietorul şi protectorul spiritual (FOTO/VIDEO)
  • Morţii cu morţii: Drumul între DN 79 şi cimitirul din Nojorid, presărat cu buruieni înalte de 2 metri! (FOTO)
  • Accident grav pe DN 1: Un bărbat a murit şi o femeie este în stare gravă, după ce o maşină s-a ciocnit cu un autocar (FOTO/VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON