URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 18 OCTOMBRIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Neisprăviţii de la Ministerul Educaţiei au mai fătat o mărgică. Au elaborat un Cod de etică prin care se interzice profesorului care predă la clasă să îşi mediteze propriii elevi. Hai să zicem că acest aspect e corect, chit că poate fi uşor de eludat dacă profesorii fac schimb de elevi între ei. Mă aşteptam să interzică total meditaţiile, dar probabil că nu i-a dus capul până acolo.
Zic şi eu
Adrian Cris
Nu mă număr între cei care consideră că o convingere religioasă exclude o gândire liberală. Nu cred că a gândi liber(al) înseamnă să fii fără niciun Dumnezeu. Un exemplu notoriu este cel al chirurgilor care mărturisesc că se roagă înaintea intervenţiilor dificile. Şi reciproca e valabilă. Poţi fi ateu, dar cât se poate de retrograd. Prin urmare, recunosc, ca orice om de bun simţ, dreptul oricărui membru PNL de a fi acţionat conform propriei conştiinţe la recentul referendum pentru "familia tradiţională".
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Conferințele 11even, în care 11 oameni vorbesc câte 11 minute, sunt ca nunțile românești - nimeni nu îndrăznește să le facă mai scurte. Teorema care spune că ce e frumos durează puțin nu funcționează... Majoritatea vorbitorilor a dat impresia că tema conferinței, „La trecutu-ți mare, care viitor?”, nu a fost înțeleasă prea bine. Cei mai mulți au vorbit despre ei înșiși, lăsându-le spectatorilor sarcina de a extrage esența și de a construi puzzle-ul.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Aţi votat la recentul referendum pentru redefinirea familiei în Constituţie?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam săptămâna trecută, în curând vor intra în vigoare modificările legii privind statutul judecătorilor şi procurorilor ca urmare a faptului că, recent, Curtea Constituţională a respins ultima obiecţie de neconstituţionalitate ce putea fi formulată de preşedintele României cu privire la această lege, iar, vineri, 12 octombrie, Klaus Iohannis a fost nevoit să promulge noul statut al magistraţilor.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
În cursul evoluţiei bolii, după faza septicemică urmează faza organică, în care reapare febra, simultan cu instalarea unor sindroame diferite. Dintre acestea, cele ma frecvente sunt meningita leptospirotică (manifestată prin dureri de cap, fotofobie, redoare a muşchilor cefei, simptome care se remit de cele mai multe ori), sindromul hepatorenal (cu icter şi mărire în volum a ficatului, cu posibilitate de evoluţie spre forme severe), manifestări hemoragice limitate (la nivelul gingiilor, conjunctivelor, mucoasei nazale etc.) sau grave (hemoragii digestive majore) şi insuficienţa renală.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Anxietatea este una din marile probleme psihologice ale secolului nostru. Alături de depresie, este subiectul cel mai des întâlnit în cabinetele de psihologie. Anxietatea variază de la om la om și se manifestă oarecum diferit ca intensitate în cazul fiecăruia.
20 Martie 2010, 16:09

"Şomeri" de lux în Senat

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

"Cu regret vă spun că în această săptămână Senatul nu a lucrat nimic", a afirmat Ioan Mang vineri, într-o conferinţă de presă. "Majoritatea formată din PDL, UDMR şi aşa zişii independenţi - pe care eu prefer să îi numesc trădători, având în vedere că şi-au trădat electoratul care i-a votat ca membri ai unui partid - au încercat să ne păcălească", a declarat senatorul.

Liderul PSD Bihor s-a referit la încercarea de a introduce un nou membru, din partea grupului independenţilor, în Comisia de Regulament a Senatului, mişcare prin care s-ar putea realiza debarcarea lui Geoană din funcţia de preşedinte al forului legislativ.

"Potrivit Constituţiei şi regulamentului de funcţionare a Senatului, componenţa comisiilor se stabileşte la început de mandat, conform rezultatelor politice ale partidelor. Dacă noi, PSD, am forma, pe parcurs, şase grupuri cu denumiri distincte, asta nu înseamnă că am putea introduce şase noi membri în comisii", a punctat Mang, afirmând că există riscul ca aceste dispute politicianiste să blocheze în continuare activitatea Senatului.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
7 Comentarii
replica la @Stefan
BAh ratatule @Stefan esti un pupincurist un lingator de fund de kakath al senatorului PSD Ioan Mang:)).@Stefan de ce nu ai raspuns imediat la replica si ai asteptat 2 zile ca sa intre articolul in arhiva ?BAH@Stefan stiu cine esti! esti cel care i-a urmat senatorului PSD Ioan Mang in consiliul Judetean ,un ratat pupincurist lingau si lingusitor mancator de kakath del senatorului PSD-e Ioan Mang asta esti @Stefan.:)))))Acesta este opinia lui Romanul Simplu.
Postat 26 Martie 2010, 22:28 de Romanul Simplu
Maneaua "Romanul simplu" vs "Scopul scuza mijloacele!"
I. Nu va mai faceti de ras! II. Apropo, despre nedreptate, deziluzii si "maturitate" politica: 1. Ce pozitie ati avut, in 2004, fata de modul in care a fost "debarcat" dl. Mang, de la nominalizarea de candidat PSD, pentru functia de Primar al Municipiului Oradea, de catre "monstruoasa coalitie interpartinica" de atunci? 2. Prin inlaturarea singurului contracandidat roman, cu sanse reale de victorie, in fata lui Filip, oare nu si electoratul PSD a pierdut? III. Multe "succesuri" & "ciolane (portocalii s.a.)" pe viitor! Sa fiti tot asa de: a) "pupatori de maini si de picioare"; b) intelectuali ("pur sange"); c) "traseisti politici"; ca si mine! Punct.
Postat 23 Martie 2010, 15:46 de stefan
replica la @Stefan
@Stefan scopul scuza mijloacele ,si atunci cind nedreptatea si deziluziile se dezlantuiesc ,atunci pentru todeauna nu mai exista iertare si intelegere , exista doar distrugere si haos `` asa se procedeaza :)).@Stefan sa-ti fie rusine ca scrii,ceea ce scrii la adresa unui roman simplu ,esti doar un simplu postac la indemina conduceri PSD-e Bihor si a conduceri PSD-e Bihor .@Romanul Simplu este membru simplu de partid PSD-e din 1990 din FSN simplu membru ,dar tu @Stefan de cita vreme esti membru de partid PSD-e?Romanul Simplu intodeauna nu a laudat ,doar a criticat modul de abordare social democrata a senatorului PSD-e Ioan Mang cu simplu membru de partid PSD-e,nu a stiut ca sa socializeze cu el,nu a stiut ca sa-l apropie de dinsul prin vorbe si gesturi .@Stefan ,,Cu simpatie `` inainte de a modifica statutul PSD-e senatorul Ioan Mang si a ne exclude din partid pe talibanii rebeli fanatici din PSD-e Bihor,acestia distrug partidul filiala locala a PSD-e care trece cu totul la partidul unde trec talibanii rebeli fanatici din PSD-e Bihor.@Stefan ,,Cu simpatie `` generatiei tale tinere si nestiutoare,,succese si ciolanuri multe ``cu EBA.:)) Aceasta este opinia lui Romanul Simplu
Postat 21 Martie 2010, 20:10 de Romanul Simplu
Maneaua "Romanul simplu"
I. Un social-democrat, care se respecta, nu procedeaza astfel! 1. Daca sunteti membru PSD Bihor: Pe cand, in "interventiile" dvoastre, model "1946" si "laude" (de genul celor aduse domnului senator), la adresa guvernarii "portocalii"? 2. Originalului Stefan Gheorghiu, i-ar fi rusine sa vada ce epigoni/clone are! II. Multe ..."succesuri" & "ciolane", in U.N.P.R., P.D.-L. s.a. Cu simpatie!
Postat 21 Martie 2010, 17:23 de stefan
replica la @Stefan
@Stefan sunt de multa vreme in PSD-e si am multe campanii electorale facute ,iar afirmatiile mele sunt ale talibanilor nemultumitzi de conducerea PSD-e Bihor si a senatorului PSD-e Ioan Mang ,acesta este singurul mod de a ne exprima nemultumirile in public adica ,,spalarea rufelor murdare in vazul tuturor``spre deliciul si bucuria dusmanilor:)).@Stefan ideea ta nu este rea de a sesiza presedintelui PSD Victor Ponta nemultumirile si illegalitatile din filiala PSD-e Bihor ,dar talibanii rebeli fanatici din PSD-e Bihor vor schimba aceste lucruri prin lupta si scandaluri in mass media ,au fost promovati in PSD-e Bihor traseisti politici si lichele de la alte partide ,iar membri vechi militanti PSD-e au fost marginalizati si da-ti deoparte,nedreptatea a fost mare in PSD-e Bihor ,timpul dreptatii a sosit ,daca o sa ne scoateti din partid o sa mergem la independenti pe care senatorul PSD-e Ioan Mang i-a numit ,,tradatori``, dar sunt luptatori pentru dreptate de care le este frica celor din PSD-e si PNL-e .@Stefan ...Gheorghiu ai rationat prost apropierea de PDL-e:))@Stefan am sprijinit pe Geoana in campania electorala prezidentiala.Aceasta este opinia lui Romanul Simplu.
Postat 21 Martie 2010, 16:33 de Romanul Simplu
Maneaua: "Manie proletara, talibani si ceva ..."Stefan Gheorghiu"! Varianta portocalie"(?)
In atentia, celor din spatele lui ..."Romanul simplu" I. Daca sunteti, cu adevarat (?) membru (membri) PSD, de ce va improscati cu "noroi", propriul senator PSD de Bihor? De ce nu sesizati, ceea ce va deranjeaza, noului presesinte al PSD, dl. Victor Ponta? II. Tinand seama ca "sezonul" racolarilor, este in plina desfasurare (PD-L s.a.), de ce nu va duceti, unde: "ciolanul" este mare; (probabil) veti fi ascultat si (evident) ...promovat! III. Dumneavoastra, ati facut o facultate, asa cum a facut-o dl. Mang? Pe cine deranjeaza un intelectual "pur sange"? Pe vreo "eminenta cenusie", cu diploma de academician "Stefan Gheorghiu"? IV. Din categoria "Adevaratii prostanaci": Cei (si din PSD) care s-au facut ca il sprijina pe dl. Geoana, in alegerile prezidentiale! PS: Romanii simpli, au cu totul si cu totul, alte probleme. Inclusiv si in Bihor!
Postat 21 Martie 2010, 11:26 de stefan
Replica la articolul senatorului PSD-e Ioan Mang
Senat in lux dee ..,,someri``:))Senatorule PSD-e Ioan Mang bine ca recunosteti,,senatul nu a lucrat nimc``:))).,,debarcarea lui Geoana din functia de presedinte al forului legislativ``senatorulePSD-e Ioan Mang stim ca tineti partea lui Mircea Geoana datorita multor favoruri facute ,(presedentia interimara si altele)chiar si noi talibanii rebeli fanatici din PSD-e Bihor tinem partea lui pentru ca ,,Cit de prost(anac)-ui tot al nost u-i al PSD-e :)) ,desi dupa debitatiile lui violet si ale,, Mihaelei dragostea lui`` ne-a facut de rusine partidul PSD-e si pe simpli membri de partid PSD-e .Aceasta este opinia lui Romanul Simplu
Postat 21 Martie 2010, 06:53 de Romanul Simplu
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Nu vă jucaţi cu focul! Opt incendii de vegetaţie uscată, într-o singură zi (FOTO)
  • Să tragem linie! Lucrările pentru reamenajarea liniei de tramvai vor bloca cel puţin o lună circulaţia prin Calea Aradului (FOTO)
  • Statuia Evei Heyman din Parcul Bălcescu a fost donată Primăriei Oradea (FOTO/VIDEO)
  • Accident pe Calea Borşului: Ambulanță în misiune, lovită de un Ford și proiectată într-un TIR. Două persoane au ajuns la spital (FOTO)
  • Sprijin pentru persoanele cu dizabilităţi. A fost lansată filiala orădeană a asociaţiei 'Ridică-te şi umblă' (FOTO)
  • Luceafărul s-a revanșat: 4-1, sâmbătă, acasă cu CS Balotești! (FOTO)
  • Cetate 'de vânzare': Cetatea Oradea continuă să fie slab vândută, în ciuda atuurilor care o fac unică în Sud-Estul Europei (FOTO / VIDEO)