URMĂREȘTE-NE PE
MIERCURI, 19 DECEMBRIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Dacă circuli prin oraş, este imposibil ca la 2-300 de metri să nu dai peste un mic şantier. Ba se sparge o stradă, ba se renovează o clădire. Se introduc ţevi, se raşchetează asfaltul, se amenajează pietonale, este o efervescenţă de parcă la noi s-ar ţine Olimpiada Constructorilor.
Zic şi eu
Adrian Cris
În urmă cu peste un deceniu, un clujean teribilist zicea că s-a săturat de România. Cum n-a explicat că, de fapt, se săturase de balcanism, de corupţie, de minciună, de demagogie, naţionalism primitiv, murdărie şi dezordine, a fost pus la index ca vândut ungurilor. De câteva luni, patru primari din Transilvania pregătesc o iniţiativă mult pragmatică, deci şi mai "periculoasă" decât manifestul lui Sabin Gherman...
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Faţă de ediţiile de mai demult, la Gala Premiilor lui Bihorel de anul acesta au lipsit aproape toţi destinatarii înţepăturilor publice cu parfum de premiu. Nu a fost o surpriză pentru nimeni. Din păcate, acesta este un semn că, deşi râde tot mai mult, clasa politică se află într-o pierdere constantă a simţului umorului. Premiile lui Bihorel nu au vrut să umilească niciodată, ci doar au luat în balon lucruri cunoscute de toată lumea: derapaje pe lângă lege, tare de comportament, învârteli şi mânăreli făcute pe sub masă, eşecuri profesionale sau chiar condamnări.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre cerinţele organismelor europene adresate României privind consolidarea statului de drept şi stoparea modificării legilor justiţiei?




De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Competenţa de soluţionare a recursurilor declarate împotriva hotărârilor pronunţate în apel de tribunal, în cauzele având ca obiect cereri evaluabile în bani în valoare de până la 200.000 lei inclusiv, ca urmare a pronunţării Deciziei nr. 369/30 mai 2017 a Curţii Constituţionale a României, revine curţilor de apel.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Sistemul colector urinar, format din bazinetele renale (formaţiunile care "captează" urina din cei doi rinichi), cele două uretere ("tuburile" prin care urina ajunge la vezică), vezica urinară şi uretra ("tubul" prin care urina se elimină) este "căptuşit" cu nişte celule epiteliale denumite în ansamblu "uroteliu". Toată această zonă este expusă influenţelor carcinogene, dar cea mai frecventă tumoră este cea a vezicii urinare, urmată de cea de la nivelul bazinetelor.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Vorbim de o "explozie" de depresie în rândul fetelor începând cu anul 2012 şi până în prezent şi toate aceste adolescente au un singur lucru în comun: petrec mult timp pe telefoanele mobile ori în faţa canalelor social media.
20 Martie 2010, 16:09

"Şomeri" de lux în Senat

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

"Cu regret vă spun că în această săptămână Senatul nu a lucrat nimic", a afirmat Ioan Mang vineri, într-o conferinţă de presă. "Majoritatea formată din PDL, UDMR şi aşa zişii independenţi - pe care eu prefer să îi numesc trădători, având în vedere că şi-au trădat electoratul care i-a votat ca membri ai unui partid - au încercat să ne păcălească", a declarat senatorul.

Liderul PSD Bihor s-a referit la încercarea de a introduce un nou membru, din partea grupului independenţilor, în Comisia de Regulament a Senatului, mişcare prin care s-ar putea realiza debarcarea lui Geoană din funcţia de preşedinte al forului legislativ.

"Potrivit Constituţiei şi regulamentului de funcţionare a Senatului, componenţa comisiilor se stabileşte la început de mandat, conform rezultatelor politice ale partidelor. Dacă noi, PSD, am forma, pe parcurs, şase grupuri cu denumiri distincte, asta nu înseamnă că am putea introduce şase noi membri în comisii", a punctat Mang, afirmând că există riscul ca aceste dispute politicianiste să blocheze în continuare activitatea Senatului.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
7 Comentarii
replica la @Stefan
BAh ratatule @Stefan esti un pupincurist un lingator de fund de kakath al senatorului PSD Ioan Mang:)).@Stefan de ce nu ai raspuns imediat la replica si ai asteptat 2 zile ca sa intre articolul in arhiva ?BAH@Stefan stiu cine esti! esti cel care i-a urmat senatorului PSD Ioan Mang in consiliul Judetean ,un ratat pupincurist lingau si lingusitor mancator de kakath del senatorului PSD-e Ioan Mang asta esti @Stefan.:)))))Acesta este opinia lui Romanul Simplu.
Postat 26 Martie 2010, 22:28 de Romanul Simplu
Maneaua "Romanul simplu" vs "Scopul scuza mijloacele!"
I. Nu va mai faceti de ras! II. Apropo, despre nedreptate, deziluzii si "maturitate" politica: 1. Ce pozitie ati avut, in 2004, fata de modul in care a fost "debarcat" dl. Mang, de la nominalizarea de candidat PSD, pentru functia de Primar al Municipiului Oradea, de catre "monstruoasa coalitie interpartinica" de atunci? 2. Prin inlaturarea singurului contracandidat roman, cu sanse reale de victorie, in fata lui Filip, oare nu si electoratul PSD a pierdut? III. Multe "succesuri" & "ciolane (portocalii s.a.)" pe viitor! Sa fiti tot asa de: a) "pupatori de maini si de picioare"; b) intelectuali ("pur sange"); c) "traseisti politici"; ca si mine! Punct.
Postat 23 Martie 2010, 15:46 de stefan
replica la @Stefan
@Stefan scopul scuza mijloacele ,si atunci cind nedreptatea si deziluziile se dezlantuiesc ,atunci pentru todeauna nu mai exista iertare si intelegere , exista doar distrugere si haos `` asa se procedeaza :)).@Stefan sa-ti fie rusine ca scrii,ceea ce scrii la adresa unui roman simplu ,esti doar un simplu postac la indemina conduceri PSD-e Bihor si a conduceri PSD-e Bihor .@Romanul Simplu este membru simplu de partid PSD-e din 1990 din FSN simplu membru ,dar tu @Stefan de cita vreme esti membru de partid PSD-e?Romanul Simplu intodeauna nu a laudat ,doar a criticat modul de abordare social democrata a senatorului PSD-e Ioan Mang cu simplu membru de partid PSD-e,nu a stiut ca sa socializeze cu el,nu a stiut ca sa-l apropie de dinsul prin vorbe si gesturi .@Stefan ,,Cu simpatie `` inainte de a modifica statutul PSD-e senatorul Ioan Mang si a ne exclude din partid pe talibanii rebeli fanatici din PSD-e Bihor,acestia distrug partidul filiala locala a PSD-e care trece cu totul la partidul unde trec talibanii rebeli fanatici din PSD-e Bihor.@Stefan ,,Cu simpatie `` generatiei tale tinere si nestiutoare,,succese si ciolanuri multe ``cu EBA.:)) Aceasta este opinia lui Romanul Simplu
Postat 21 Martie 2010, 20:10 de Romanul Simplu
Maneaua "Romanul simplu"
I. Un social-democrat, care se respecta, nu procedeaza astfel! 1. Daca sunteti membru PSD Bihor: Pe cand, in "interventiile" dvoastre, model "1946" si "laude" (de genul celor aduse domnului senator), la adresa guvernarii "portocalii"? 2. Originalului Stefan Gheorghiu, i-ar fi rusine sa vada ce epigoni/clone are! II. Multe ..."succesuri" & "ciolane", in U.N.P.R., P.D.-L. s.a. Cu simpatie!
Postat 21 Martie 2010, 17:23 de stefan
replica la @Stefan
@Stefan sunt de multa vreme in PSD-e si am multe campanii electorale facute ,iar afirmatiile mele sunt ale talibanilor nemultumitzi de conducerea PSD-e Bihor si a senatorului PSD-e Ioan Mang ,acesta este singurul mod de a ne exprima nemultumirile in public adica ,,spalarea rufelor murdare in vazul tuturor``spre deliciul si bucuria dusmanilor:)).@Stefan ideea ta nu este rea de a sesiza presedintelui PSD Victor Ponta nemultumirile si illegalitatile din filiala PSD-e Bihor ,dar talibanii rebeli fanatici din PSD-e Bihor vor schimba aceste lucruri prin lupta si scandaluri in mass media ,au fost promovati in PSD-e Bihor traseisti politici si lichele de la alte partide ,iar membri vechi militanti PSD-e au fost marginalizati si da-ti deoparte,nedreptatea a fost mare in PSD-e Bihor ,timpul dreptatii a sosit ,daca o sa ne scoateti din partid o sa mergem la independenti pe care senatorul PSD-e Ioan Mang i-a numit ,,tradatori``, dar sunt luptatori pentru dreptate de care le este frica celor din PSD-e si PNL-e .@Stefan ...Gheorghiu ai rationat prost apropierea de PDL-e:))@Stefan am sprijinit pe Geoana in campania electorala prezidentiala.Aceasta este opinia lui Romanul Simplu.
Postat 21 Martie 2010, 16:33 de Romanul Simplu
Maneaua: "Manie proletara, talibani si ceva ..."Stefan Gheorghiu"! Varianta portocalie"(?)
In atentia, celor din spatele lui ..."Romanul simplu" I. Daca sunteti, cu adevarat (?) membru (membri) PSD, de ce va improscati cu "noroi", propriul senator PSD de Bihor? De ce nu sesizati, ceea ce va deranjeaza, noului presesinte al PSD, dl. Victor Ponta? II. Tinand seama ca "sezonul" racolarilor, este in plina desfasurare (PD-L s.a.), de ce nu va duceti, unde: "ciolanul" este mare; (probabil) veti fi ascultat si (evident) ...promovat! III. Dumneavoastra, ati facut o facultate, asa cum a facut-o dl. Mang? Pe cine deranjeaza un intelectual "pur sange"? Pe vreo "eminenta cenusie", cu diploma de academician "Stefan Gheorghiu"? IV. Din categoria "Adevaratii prostanaci": Cei (si din PSD) care s-au facut ca il sprijina pe dl. Geoana, in alegerile prezidentiale! PS: Romanii simpli, au cu totul si cu totul, alte probleme. Inclusiv si in Bihor!
Postat 21 Martie 2010, 11:26 de stefan
Replica la articolul senatorului PSD-e Ioan Mang
Senat in lux dee ..,,someri``:))Senatorule PSD-e Ioan Mang bine ca recunosteti,,senatul nu a lucrat nimc``:))).,,debarcarea lui Geoana din functia de presedinte al forului legislativ``senatorulePSD-e Ioan Mang stim ca tineti partea lui Mircea Geoana datorita multor favoruri facute ,(presedentia interimara si altele)chiar si noi talibanii rebeli fanatici din PSD-e Bihor tinem partea lui pentru ca ,,Cit de prost(anac)-ui tot al nost u-i al PSD-e :)) ,desi dupa debitatiile lui violet si ale,, Mihaelei dragostea lui`` ne-a facut de rusine partidul PSD-e si pe simpli membri de partid PSD-e .Aceasta este opinia lui Romanul Simplu
Postat 21 Martie 2010, 06:53 de Romanul Simplu
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Urmaşii Marii Uniri îşi cinstesc înaintaşii: În Chioag a fost dezvelită o placă în memoria săteanului care s-a dus, în 1918, la Alba Iulia (FOTO)
  • Cartea 'România, te iubesc' a fost lansată la Oradea. Jurnalistul Alex Dima: „Aici este dovada că se poate!” (FOTO/VIDEO)
  • Drumul nou dintre Oradea şi Sântandrei, deschis circulaţiei. Cei doi primari au anunţat noi investiţii în traficul dintre cele două localităţi (FOTO/VIDEO)
  • Zăpada face ravagii în Bihor: 79 de localităţi fără curent, peste 28.000 de cetăţeni afectaţi! (FOTO)
  • A venit zăpada! Utilajele RER Vest au ieşit pe străzile Oradiei (FOTO)
  • „Lumea contemporană. Puncte de vedere”: La Muzeul Țării Crișurilor a fost vernisată expoziția de sculptură a artistului Ovidiu Pascu (FOTO)
  • Gala Premiilor lui Bihorel 2018. Petrecere cu poante video, caricaturi şi concert Compact la Majoratul BIHOREANULUI. Vezi câteva momente! (FOTO / VIDEO)
  • Campionul K1 Adrian Maxim, prins de procurorii DIICOT Oradea cu un kilogram de cannabis. Sportivul a fost arestat şi trimis în judecată (FOTO)
  • Patriotul Ervin: Cine este orădeanul care a inaugurat Podul Centenarului cu o Dacie tricoloră (FOTO)
  • Două zile de reduceri: S-a deschis KiK, la ERA Park Oradea! (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON