A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: getimagesize(https://cdn.ebihoreanul.ro/static/gallery_big/bolojan si regiunea.jpg): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 400 Bad Request

Filename: controllers/ebh.php

Line Number: 1077

"Nu plec nicaieri": Ilie Bolojan dezminte zvonurile ca...
URMĂREȘTE-NE PE
MARȚI, 19 IUNIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Anul trecut, Zilele întemeietorului oraşului Oradea au fost un succes nesperat. Cifrele privind audienţa au fost ameţitoare, organizatorii estimând chiar 60.000 de participanţi la manifestări. Din start, anul acesta organizatorii au anunţat că ar dori ca sărbătoarea să nu fie una a comunităţii maghiare, ci a tuturor orădenilor. Uşor de zis, dar greu de digerat pentru unii.
Zic şi eu
Adrian Cris
Vinerea trecută, şeful Poliţiei de Frontieră Române, orădeanul Ioan Buda, a dat o veste mare: după o întâlnire cu omologul de la Budapesta, a decis deschiderea "ocazională" a unui nou punct de trecere a frontierei în Bihor, la Santăul Mare, exclusiv pentru "efectuarea unor transporturi de materiale de construcţii" necesare construirii autostrăzii din Ungaria. Nimic rău până aici, dar asta numai dacă avem memorie de efemeridă şi nu ne amintim câteva detalii poate, totuşi, relevante...
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Umorul e ca mâncarea - are mii de forme, gusturi și arome. Nimeni nu agreează toate bucatele de pe pământ. Plaja de preferințe culinare ţine, în cazul celor mai mulți oameni, de cultura locului în care s-au născut, de ce le-a gătit mama toată viața, de posibilitățile financiare, de zona respectivă, de educație și auto-educație, de tradiție și conservatorism.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi pe marginea scandalului legat de „atenţiile” pregătite de părinţi profesorilor de la Colegiul Naţional Emanuil Gojdu?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
În 7 iunie 2018, în calitate de cameră decizională, Camera Deputaţilor a adoptat un proiect de lege privind modificarea Codului de procedură civilă, care a fost trimis Preşedintelui României în vederea promulgării. În condiţiile în care unul dintre principalele subiecte actuale din mass media este reprezentat de modificarea codurilor penale, adoptarea acestei legi, mult mai importante pentru cetăţeanul de rând, a trecut aproape neobservată. Sunt modificate aproximativ 100 de articole din Codul de procedură civilă!
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Toxiinfecţiile alimentare sunt boli acute cu manifestări diareice, determinate de salmonele, stafilococi enterotoxici, clostridium perfringens, clostridium botulinum şi alţi agenţi patogeni. Cea mai frecventă toxiinfecţie alimentară este cea determinată de salmonele. Există peste 1.700 de tipuri clasificate de salmonele. 
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Ne naştem, suntem crescuţi de părinţi, ne maturizăm, avem la rândul nostru propriii copii pe care îi creştem, îmbătrânim. Fiecare generaţie trece prin acelaşi ciclu, dar o face în perioade diferite de timp, pe măsură ce în urma noastră rămâne istoria. Aşa se face că aceia care au prins în adolescenţă începuturile comunismului în România au încă memoria vremurilor de dinainte şi au trebuit să se adapteze schimbării.
18 Ianuarie 2013, 11:56

"Nu plec nicăieri": Ilie Bolojan dezminte zvonurile că ar putea să guverneze viitoarea regiune Nord-Vest

0 clipuri
0 audio
0 fisiere
Bolojan nu vrea la Cluj Napoca. Primarul Ilie Bolojan a dezminţit zvonurile vehiculate de presa centrală conform cărora, în urma implementării reformei administrative după modelul propus de premierul Victor Ponta, ar urma să guverneze viitoarea regiune Nord Vest.

"Zvonurile nu au niciun fundament real. Nu plec nicăieri. Sunt primarul Oradiei şi trebuie să îmi fac treaba aici", a declarat edilul.

Conform unui proiect de hotărâre de Guvern reorganizarea administrativă a ţării se va face pe opt regiuni după modelul actualelor zone de dezvoltare. Potrivit proiectului, judeţul Bihor va face parte din regiunea Nord-Vest alături de Cluj, Maramureş, Satu Mare, Sălaj şi Bistriţa Năsăud.

Printre numele vechiculate de presa centrală pentru funcţia de guvernator al regiunii Nord Vest s-au numărat Ilie Bolojan (PNL), Ioan Rus (PSD) şi Alin Tişe (PDL).

Până în prezent Guvernul nu a stabilit dacă guvernatorii vor fi aleşi, precum preşedinţii de consilii judeţene, sau numiţi cum se întâmplă în cazul prefecţilor.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
19 Comentarii
sa nu plecati
dupa principiul care merge f bine la romani ,, daca ucizi pe cineva oamenii te iarta dar daca esti fericit nu te mai iarta,, ma asteptam ca oradenii, pe care eu ii consider cu un nivel mai sus decat coeficientul mediu de civilizatie pe tara, sa nu dea cu pietre in cel ce face ceva pt orasul acesta si sa uite ce au facut primarii precedenti pt Oradea. Fiti sinceri cu voi insiva si treceti peste ambitii personale si egoiste si lasati acest om sa lucreze ca lucreaza bine. Sunt sigur ca nu va pleca si ca isi va continua proiectele pt Oradea.
Postat 21 Ianuarie 2013, 12:12 de oradeanul de bine
hmmmmmmm
ba, sa pleci "drum bun, cale batuta..."
Postat 20 Ianuarie 2013, 22:51 de O oarecare
@gyorgy toser
bai da prost esti. daca taceai filozof ramaneai !
Postat 20 Ianuarie 2013, 18:41 de qed
Multi da pro
Isi tine promisiunile fata de cel care l-au votat. Toata stima!
Postat 19 Ianuarie 2013, 23:50 de oradean
dezmite ca poate fi mai prost , nu cred !
dar de ce dezminte are multe contracte de onorat altora, multii bani bagati in altii, eu iti sugerez tranan de alesd sa pleci ca poate Dna nu te mai suspecteaza :))) nu atingi plafonul, lasa prostiile celor fara minte dar cu cap.
Postat 19 Ianuarie 2013, 08:25 de analfabeti
life is life
alea doua care-l ling in dos mai jos (ce joc de cuvinte, nu gasiti ? :D) pe-alde bolojan sunt anca sas si tuanta aia de arina mos, pe care vrea s-o puna directoare la asco. astea doua, printre alte atributii (vai, raule, dar ce SUGErezi ? :D), au si pe aceea de a posta comentarii pliiine de bunavointa la adresa stapinului :))))
Postat 18 Ianuarie 2013, 22:55 de lampa lui Aladin
Visuri desarte.
De guvernanta regionala suntem departe, cum ii Clujul de Oradea.
Postat 18 Ianuarie 2013, 22:22 de SAFE
Dubla negatie
"Nu plec nicaieri" e o exprimare care-nglobeaza dubla negatie.Sensul logic este:merg oriunde.
Postat 18 Ianuarie 2013, 20:31 de gyorgy tozser
j
argurmente 235 caldura spala strazile la 0 grade si la ora 23 e dus rau
Postat 18 Ianuarie 2013, 20:06 de j
BA DA! PLEACĂ!
Ca să-i împaci pe toţi poţi pleca acasă, dar de tot. Multumesc anticipat.
Postat 18 Ianuarie 2013, 19:34 de ALEXANDRU
La mai mare, pentru binele nostru !?!
Regiunile vor începe să funcţioneze efectiv, cu aparat administrativ, din 2016 încolo, adică după ce se încheie mandatul unui <idiot care (con)duce cu "preşul" nişte ţărani>. Apoi se preconizează că PNL, la acea vreme, nu va mai face parte din USL, iar asta din urmă nu va lăsa nici praful în urmă. Mai apoi, aşa-zisa guvernare de la Cluj va aparţine celor care o au şi acum, adică echipei Boc-Rus-Paskany. Nu există nici un zvon, aşa cum inventează Bihoreanul de dragul pupatului la dosul bolvanului, în cea ce îl priveşte pe primarul de acum al Oradei care, pe de altă parte, e văzut chiar în PNL, la Bucureşti, aşa cum e el de fapt. Adică ăla care (con)duce nişte ţărani. Şi, nu în ultimul rând, dacă ar fi aşa cu zvonurile, atunci în sfârşit am scăpa oraşul nostru de idioţenie.
Postat 18 Ianuarie 2013, 18:15 de Carp III
pentru unii strugurii sunt cam acri
specimenelor care semneaza ma jos Vasile, amic si soso: sunteti -evident- pe langa subiect! daca ati avea cu ce, v-ati putea imagina cum ar arata Oradea daca avea un astfel de primar de la revolutie. vai steaua voastra de latrai!
Postat 18 Ianuarie 2013, 15:29 de magnovaradinum
habarnisti
pentru astia cu giratiile e o singura explicatie : nu stiu sa circule in sensul giratoriu, nu stiu sa semnalizeze si se incurca intre ei. si iaca asa dau vina pe altii
Postat 18 Ianuarie 2013, 15:13 de mihai
giratorii fara rost
Astia de tot criticati giratoriile fara rost, aveti niste argumente valabile pentru opinia voastra sau vi se pare doar asa, dupa ureche, ca ar fi prea multe si asta va irita la ochi ?
Postat 18 Ianuarie 2013, 14:58 de Cristi
!!!!
mi-ai stricat ziua gibonule...pacat , puteai avea sansa de a nenoroci o regiune intreaga..iti dai seama cate giratorii puteai face...dar poate te convinge partenerul Selina....oau...cate contracte pt. voi....mai gandeste....dar ma gindesc ca esti prea marunt in PNL, nu prea te ia nimeni in seama daramite sa-ti mai ofere si pozitii, plus ca ai fi controlat...eheeee nasol sub lupa
Postat 18 Ianuarie 2013, 14:40 de soso
Super!
Ma bucur foarte mult ca ramane la noi. Acest OM a demonstrat ceva in acesti ani. Ma bucur ca inca o data se arata a-i pasa si a iubi orasul si nu avid de putere(nu stiu cati dintre noi isi aminstesc faptul ca acest Bolojan pe care il blamati, a renuntat la postul de Secretar General al guvernului, pentru a candida la functia de primar al orasului??????). Pentru mine asta a spus foarte multe despre el, si nu m-am inselat. Inainte sa aruncati cu pietre...mai bine le-ati utiliza la altceva...
Postat 18 Ianuarie 2013, 14:09 de lisa
taxe
Da relizari in mariri de taxe si scumpiri la caldura si taxe de parcare peste tot sa umfle buzunarele, giratorii fara rost cat incape, plin de realizari.
Postat 18 Ianuarie 2013, 13:41 de amic
@Vasile
Ingrat esti , Vasile, daca nu recunosti ce a facut Bolojan pentru Oradea !Vindeca intai rautatea din sufletul tau inainte de a arunca cu vorbe grele ! Si, la urma urmei, cu pietre se arunca doar in pomul care da roade. Asa ca efectul vorbelor tale nu este cel pe care il astepti !
Postat 18 Ianuarie 2013, 12:32 de Carmen
Negreanu
Duca-se tot batand pe bota!
Postat 18 Ianuarie 2013, 12:04 de Vasile
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Gerovital, brandul nr. 1 în România, a deschis primul magazin în Oradea. Inaugurarea s-a făcut cu şampanie, o prezentare Eli Lăslean şi reduceri (FOTO)
  • Voluntariat. 20 de orădeni au plantat flori în piaţa Ferdinand într-o acţiune de înfrumuseţare a oraşului (FOTO / VIDEO)
  • Kirchweih la Palota: Micuţa comunitate de germani şi-a sărbătorit întemeietorul şi protectorul spiritual (FOTO/VIDEO)
  • Morţii cu morţii: Drumul între DN 79 şi cimitirul din Nojorid, presărat cu buruieni înalte de 2 metri! (FOTO)
  • Accident grav pe DN 1: Un bărbat a murit şi o femeie este în stare gravă, după ce o maşină s-a ciocnit cu un autocar (FOTO/VIDEO)
  • Culturi distruse: Grindina a făcut pagube enorme în mai multe localităţi din Bihor (FOTO/VIDEO)
  • Meciuri internaţionale atractive, la turneul internaţional de box 'Memorialul Nicolae Talpoş' (FOTO)
  • The Lion Kings: Campionii României la baschet au prezentat trofeul în faţa fanilor orădeni, fiind primiţi cu aplauze şi confetti (FOTO/VIDEO)
  • Furtună peste Oradea: Ploaia şi vijelia au inundat străzi şi au doborât copaci cu nemiluita (FOTO/VIDEO)
  • Bucurie în Piața Unirii! CSM Oradea este din nou campioana României la baschet! (FOTO / VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON