URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 19 APRILIE 2019

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Aeroportul Oradea, ca orice instituţie girată de Consiliul Judeţean, este în picaj. Ghinionul său este dublu: au plecat operatorii externi şi a rămas Taromul, cu preţurile sale neruşinate. Bietul Bimbo Tibor Szuhai a fost pus preşedinte al Consiliului de Administraţie al Aeroportului probabil ca să se facă de râs, nu să facă treabă, pentru că habar nu are de avioane.
Zic şi eu
Adrian Cris
Săptămâna trecută am scris despre revolta unui orădean somat pe 1 aprilie să-şi stingă o datorie de 312 lei la CASS despre care nici nu ştia, din 2014, scadentă în iunie, cu precizarea că până la 31 martie putea beneficia de o bonificaţie de 10%. De atunci, am primit mesaje din partea altor păţiţi, cărora ANAF le-a notificat restanţe în pragul prescrierii.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Am o mică plăcere perversă, nemărturisită până acum: îmi place să urmăresc mitingurile electorale. Acele întâlniri dintre "ne prefacem că ne pasă" şi "ne prefacem că vă credem că vă pasă" sunt o combinaţie irezistibilă ce te face să întorci capul, în timp ce, paradoxal, te atrage să priveşti mai departe.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Care credeţi că ar fi soluţia cea mai bună pentru reintroducerea zborurilor internaţionale e Aeroportul din Oradea?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
În 19 martie 2019 a fost publicată în Monitorul Oficial Decizia nr. 76/2018 a Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, prin care s-a stabilit că legea aplicabilă dreptului la repararea pagubei de către stat ca urmare a unei hotărâri de achitare ulterioare unei hotărâri definitive de condamnare este cea în vigoare la momentul rămânerii definitive a hotărârii de achitare.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Gastrita este o inflamaţie a mucoasei gastrice (învelişul interior al stomacului). Nu se poate vorbi despre gastrită ca despre o boală singulară, ci despre un grup de boli care au în comun modificări la nivelul mucoasei gastrice şi care se deosebesc clinic între ele.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Din păcate, cinematografia şi oamenii neinformaţi perpetuează o serie de mituri care impun o stigmă asupra bolnavilor şi asupra celor cu afecţiuni psihice. Un schizofrenic este confundat des cu cei cu personalitate multiplă, cu criminalii în serie, cu cei malefici şi răi, gata de violenţe inimaginabile. Adevărul este, însă, altul...
18 Ianuarie 2013, 11:56

"Nu plec nicăieri": Ilie Bolojan dezminte zvonurile că ar putea să guverneze viitoarea regiune Nord-Vest

0 clipuri
0 audio
0 fisiere
Bolojan nu vrea la Cluj Napoca. Primarul Ilie Bolojan a dezminţit zvonurile vehiculate de presa centrală conform cărora, în urma implementării reformei administrative după modelul propus de premierul Victor Ponta, ar urma să guverneze viitoarea regiune Nord Vest.

"Zvonurile nu au niciun fundament real. Nu plec nicăieri. Sunt primarul Oradiei şi trebuie să îmi fac treaba aici", a declarat edilul.

Conform unui proiect de hotărâre de Guvern reorganizarea administrativă a ţării se va face pe opt regiuni după modelul actualelor zone de dezvoltare. Potrivit proiectului, judeţul Bihor va face parte din regiunea Nord-Vest alături de Cluj, Maramureş, Satu Mare, Sălaj şi Bistriţa Năsăud.

Printre numele vechiculate de presa centrală pentru funcţia de guvernator al regiunii Nord Vest s-au numărat Ilie Bolojan (PNL), Ioan Rus (PSD) şi Alin Tişe (PDL).

Până în prezent Guvernul nu a stabilit dacă guvernatorii vor fi aleşi, precum preşedinţii de consilii judeţene, sau numiţi cum se întâmplă în cazul prefecţilor.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
19 Comentarii
sa nu plecati
dupa principiul care merge f bine la romani ,, daca ucizi pe cineva oamenii te iarta dar daca esti fericit nu te mai iarta,, ma asteptam ca oradenii, pe care eu ii consider cu un nivel mai sus decat coeficientul mediu de civilizatie pe tara, sa nu dea cu pietre in cel ce face ceva pt orasul acesta si sa uite ce au facut primarii precedenti pt Oradea. Fiti sinceri cu voi insiva si treceti peste ambitii personale si egoiste si lasati acest om sa lucreze ca lucreaza bine. Sunt sigur ca nu va pleca si ca isi va continua proiectele pt Oradea.
Postat 21 Ianuarie 2013, 12:12 de oradeanul de bine
hmmmmmmm
ba, sa pleci "drum bun, cale batuta..."
Postat 20 Ianuarie 2013, 22:51 de O oarecare
@gyorgy toser
bai da prost esti. daca taceai filozof ramaneai !
Postat 20 Ianuarie 2013, 18:41 de qed
Multi da pro
Isi tine promisiunile fata de cel care l-au votat. Toata stima!
Postat 19 Ianuarie 2013, 23:50 de oradean
dezmite ca poate fi mai prost , nu cred !
dar de ce dezminte are multe contracte de onorat altora, multii bani bagati in altii, eu iti sugerez tranan de alesd sa pleci ca poate Dna nu te mai suspecteaza :))) nu atingi plafonul, lasa prostiile celor fara minte dar cu cap.
Postat 19 Ianuarie 2013, 08:25 de analfabeti
life is life
alea doua care-l ling in dos mai jos (ce joc de cuvinte, nu gasiti ? :D) pe-alde bolojan sunt anca sas si tuanta aia de arina mos, pe care vrea s-o puna directoare la asco. astea doua, printre alte atributii (vai, raule, dar ce SUGErezi ? :D), au si pe aceea de a posta comentarii pliiine de bunavointa la adresa stapinului :))))
Postat 18 Ianuarie 2013, 22:55 de lampa lui Aladin
Visuri desarte.
De guvernanta regionala suntem departe, cum ii Clujul de Oradea.
Postat 18 Ianuarie 2013, 22:22 de SAFE
Dubla negatie
"Nu plec nicaieri" e o exprimare care-nglobeaza dubla negatie.Sensul logic este:merg oriunde.
Postat 18 Ianuarie 2013, 20:31 de gyorgy tozser
j
argurmente 235 caldura spala strazile la 0 grade si la ora 23 e dus rau
Postat 18 Ianuarie 2013, 20:06 de j
BA DA! PLEACĂ!
Ca să-i împaci pe toţi poţi pleca acasă, dar de tot. Multumesc anticipat.
Postat 18 Ianuarie 2013, 19:34 de ALEXANDRU
La mai mare, pentru binele nostru !?!
Regiunile vor începe să funcţioneze efectiv, cu aparat administrativ, din 2016 încolo, adică după ce se încheie mandatul unui <idiot care (con)duce cu "preşul" nişte ţărani>. Apoi se preconizează că PNL, la acea vreme, nu va mai face parte din USL, iar asta din urmă nu va lăsa nici praful în urmă. Mai apoi, aşa-zisa guvernare de la Cluj va aparţine celor care o au şi acum, adică echipei Boc-Rus-Paskany. Nu există nici un zvon, aşa cum inventează Bihoreanul de dragul pupatului la dosul bolvanului, în cea ce îl priveşte pe primarul de acum al Oradei care, pe de altă parte, e văzut chiar în PNL, la Bucureşti, aşa cum e el de fapt. Adică ăla care (con)duce nişte ţărani. Şi, nu în ultimul rând, dacă ar fi aşa cu zvonurile, atunci în sfârşit am scăpa oraşul nostru de idioţenie.
Postat 18 Ianuarie 2013, 18:15 de Carp III
pentru unii strugurii sunt cam acri
specimenelor care semneaza ma jos Vasile, amic si soso: sunteti -evident- pe langa subiect! daca ati avea cu ce, v-ati putea imagina cum ar arata Oradea daca avea un astfel de primar de la revolutie. vai steaua voastra de latrai!
Postat 18 Ianuarie 2013, 15:29 de magnovaradinum
habarnisti
pentru astia cu giratiile e o singura explicatie : nu stiu sa circule in sensul giratoriu, nu stiu sa semnalizeze si se incurca intre ei. si iaca asa dau vina pe altii
Postat 18 Ianuarie 2013, 15:13 de mihai
giratorii fara rost
Astia de tot criticati giratoriile fara rost, aveti niste argumente valabile pentru opinia voastra sau vi se pare doar asa, dupa ureche, ca ar fi prea multe si asta va irita la ochi ?
Postat 18 Ianuarie 2013, 14:58 de Cristi
!!!!
mi-ai stricat ziua gibonule...pacat , puteai avea sansa de a nenoroci o regiune intreaga..iti dai seama cate giratorii puteai face...dar poate te convinge partenerul Selina....oau...cate contracte pt. voi....mai gandeste....dar ma gindesc ca esti prea marunt in PNL, nu prea te ia nimeni in seama daramite sa-ti mai ofere si pozitii, plus ca ai fi controlat...eheeee nasol sub lupa
Postat 18 Ianuarie 2013, 14:40 de soso
Super!
Ma bucur foarte mult ca ramane la noi. Acest OM a demonstrat ceva in acesti ani. Ma bucur ca inca o data se arata a-i pasa si a iubi orasul si nu avid de putere(nu stiu cati dintre noi isi aminstesc faptul ca acest Bolojan pe care il blamati, a renuntat la postul de Secretar General al guvernului, pentru a candida la functia de primar al orasului??????). Pentru mine asta a spus foarte multe despre el, si nu m-am inselat. Inainte sa aruncati cu pietre...mai bine le-ati utiliza la altceva...
Postat 18 Ianuarie 2013, 14:09 de lisa
taxe
Da relizari in mariri de taxe si scumpiri la caldura si taxe de parcare peste tot sa umfle buzunarele, giratorii fara rost cat incape, plin de realizari.
Postat 18 Ianuarie 2013, 13:41 de amic
@Vasile
Ingrat esti , Vasile, daca nu recunosti ce a facut Bolojan pentru Oradea !Vindeca intai rautatea din sufletul tau inainte de a arunca cu vorbe grele ! Si, la urma urmei, cu pietre se arunca doar in pomul care da roade. Asa ca efectul vorbelor tale nu este cel pe care il astepti !
Postat 18 Ianuarie 2013, 12:32 de Carmen
Negreanu
Duca-se tot batand pe bota!
Postat 18 Ianuarie 2013, 12:04 de Vasile
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Meniu de front: Vizitatorii expoziţiei dedicate lui Traian Moşoiu în Cetate au fost omeniţi cu varză cu cartofi (FOTO / VIDEO)
  • Ilie Bolojan, emoţionat până la lacrimi la dezvelirea statuii lui Iuliu Maniu în Oradea. Vezi care a fost atmosfera la eveniment! (FOTO / VIDEO)
  • 'Dumnezeu a plâns pentru Fiul Său!': Devoţiunea Calea Crucii din Parcul Olosig s-a ţinut pe ploaie (FOTO / VIDEO)
  • „Fenomenul Trench Art”, noua expoziție de la Muzeul Țării Crișurilor, a fost deschisă publicului (FOTO)
  • Cioloş, mică baie de mulţime în centrul Oradiei, în cojoc de Beiuş. L-a primit de la oamenii locului (FOTO / VIDEO)
  • BNR Bihor şi-a deschis porţile: Liceenii orădeni și-au pus faţa pe bancnote de 1.000 de lei (FOTO)
  • Turn de instrucţie, pentru antrenamentele pompierilor din Aleşd (FOTO / VIDEO)
  • Încolonaţi pe centură: Peste 200 de taximetrişti din Oradea au protestat împotriva Uber, deşi serviciul nu există în oraş (FOTO)
  • Nepoata lui Traian Moșoiu, la expoziția dedicată generalului, în Piața Unirii: „Atenție, Bucureștiule! Oradea știe să își comemoreze eroii” (FOTO)
  • Tramvaiul Siemens a fost mutat cu greu spre depou. Circulaţia tramvaielor a fost reluată în Nufărul (FOTO / VIDEO)