URMĂREȘTE-NE PE
SÂMBĂTĂ, 18 AUGUST 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Problema subvenţiilor trebuie privită însă cu reticenţă, cel puţin din două motive. O dată, pentru că la ce lipsă de forţă de muncă există în Oradea, e imposibil de crezut că oamenii săraci nu-şi pot găsi de lucru. Şi atunci, de fapt pe cine subvenţionăm? Pe oamenii săraci sau pe oamenii fără chef de muncă?
Zic şi eu
Adrian Cris
Noua mineriadă a PSD nu mai lasă cale de întoarcere pentru că, pur şi simplu, pe aşa-zişii social-democraţi nu-i interesează demult ce spune poporul, ci doar ce spun ei poporului. Li se rupe de imagine, de sondaje, de UE şi de orice alt „moft”, pentru că probabil şi-au pregătit inclusiv planul de a fura alegerile.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
De 4 ani, Untold înseamnă Cluj-Napoca, înseamnă România. Umblă vorba că se vrea mutarea lui în afara orașului, nu din pricina deranjului din centru, ci pentru că scena principală, stadionul adică, e limitativă cu numărul de persoane din motive de siguranță. Dacă se va transforma din festival urban în festival câmpenesc s-ar putea ca percepția să se schimbe.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Unde vă veți petrece vacanța de vară?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam recent, a intrat în vigoare prima dintre cele "trei legi ale justiţiei" mult discutate în ultimul timp în spaţiul public, respectiv Legea nr. 207/2018 pentru modificarea Legii nr. 304/2004 privind organizarea judiciară.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Hematuria reprezintă prezenţa sângelui în urină. Cauzele sunt variate şi se pot grupa în 2 categorii: renale şi extrarenale. Vezi ce boli poate indica!
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
În caz că nu aţi observat, fobiile faţă de anumite vieţuitoare sunt mai des întâlnite decât cele care au ca obiect alte animale. De exemplu, femeile tind să se teamă mai mult de insecte şi păianjeni decât de - să zicem - porumbei. Mult mai mulţi oameni se tem de şerpi decât de pisici. De şobolani decât de mămăruţe. În acest articol vom discuta despre psihologia fricii şi cum teama a jucat un rol adaptativ în dezvoltarea speciei umane.
01 Aprilie 2011, 11:55

Mai mare ruşinea! Sute de orădeni s-au înghesuit să cumpere detergent la promoţie (FOTO)

Mai mare ruşinea! Sute de orădeni s-au înghesuit să cumpere detergent la promoţie (FOTO) Sute de orădeni s-au înghesuit la coadă pentru a cumpăra 12 kilograme de detergent cu 40 de lei
Mai mare ruşinea! Sute de orădeni s-au înghesuit să cumpere detergent la promoţie (FOTO) Sute de orădeni s-au înghesuit la coadă pentru a cumpăra 12 kilograme de detergent cu 40 de lei
Mai mare ruşinea! Sute de orădeni s-au înghesuit să cumpere detergent la promoţie (FOTO) Sute de orădeni s-au înghesuit la coadă pentru a cumpăra 12 kilograme de detergent cu 40 de lei
Mai mare ruşinea! Sute de orădeni s-au înghesuit să cumpere detergent la promoţie (FOTO) Sute de orădeni s-au înghesuit la coadă pentru a cumpăra 12 kilograme de detergent cu 40 de lei
Mai mare ruşinea! Sute de orădeni s-au înghesuit să cumpere detergent la promoţie (FOTO) Sute de orădeni s-au înghesuit la coadă pentru a cumpăra 12 kilograme de detergent cu 40 de lei
Mai mare ruşinea! Sute de orădeni s-au înghesuit să cumpere detergent la promoţie (FOTO) Sute de orădeni s-au înghesuit la coadă pentru a cumpăra 12 kilograme de detergent cu 40 de lei
Mai mare ruşinea! Sute de orădeni s-au înghesuit să cumpere detergent la promoţie (FOTO) Sute de orădeni s-au înghesuit la coadă pentru a cumpăra 12 kilograme de detergent cu 40 de lei
Mai mare ruşinea! Sute de orădeni s-au înghesuit să cumpere detergent la promoţie (FOTO) Sute de orădeni s-au înghesuit la coadă pentru a cumpăra 12 kilograme de detergent cu 40 de lei
Mai mare ruşinea! Sute de orădeni s-au înghesuit să cumpere detergent la promoţie (FOTO) Sute de orădeni s-au înghesuit la coadă pentru a cumpăra 12 kilograme de detergent cu 40 de lei
Mai mare ruşinea! Sute de orădeni s-au înghesuit să cumpere detergent la promoţie (FOTO) Sute de orădeni s-au înghesuit la coadă pentru a cumpăra 12 kilograme de detergent cu 40 de lei
0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Pe 1 aprilie, încă dis de dimineaţă, sute de orădeni s-au aşezat la coadă în faţa magazinului "miniMax Discount", deschis în data de 31 martie, pe Bulevardul Ştefan cel Mare, lângă intersecţia cu strada Transilvaniei. "Ieri s-a dat zahăr şi a fost şi mai multă lume. Am stat la rând cam două ore. Astăzi se dă detergent", a spus unul dintre cumpărători.

În jurul orei 10, peste 100 de orădeni aşteptau la rând pentru a intra în magazin, în timp ce zeci de cumpărători erau înăuntru la case. Orădenii aşteptau răbdători la coadă să cumpere 12 kilograme de detergent, la un preţ redus de 40 de lei. Astfel, promoţia de 1 aprilie a magazinului a fost detergent Dero Ozon în pachet de şase kilograme la preţul de de 39.59 de lei, la care s-a adăugat un al doilea astfel de pachet gratuit.

Pe 31 martie, în ziua deschiderii, magazinul a fost luat cu asalt de sute de orădeni, care au profitat de promoţia zilei, care a constat în trei kilograme de zahăr la preţul de 15 lei, cu încă trei kilograme cadou.

Supermarketul "miniMax Discount" are timp de o lună o promoţie în cadrul căreia clienţii care cumpără produse în valoare de peste 50 de lei se pot înscrie în tombola al cărei mare premiu este un autoturism Dacia Logan.

Potrivit presei centrale, la magazinele miniMax Discount din Braşov, Vaslui sau Arad sute de oameni s-au înghesuit vineri dimineaţă să cumpere detergent ieftin. După scenariul obişnuit, clienţii s-au aşezat la rând cu mult înainte de deschidere şi s-au repezit când a fost permis accesul în magazin. La Arad unei femei i s-a făcut rău...

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
21 Comentarii
:|
trebuie sa fi retardat rau sa dai un asa titlu unui articol.
Postat 11 Aprilie 2011, 17:11 de ea
:|
nu mi se pare o rusine sa cumperi detergent la promotie. nu am fost acolo..dar ar trebui sa ne mandrim ca vor oradenii sa isi spele rufele. E criza, si odata cu cresterea preturilor, lumea incepe sa nu se mai spele, sa nu mai manance etc. Rusine tarii. REVOLUTIEEEE!!!!
Postat 11 Aprilie 2011, 17:08 de ea
Un foc de paie
Sambata am fost prin zona si am intrat sa vad ce a starnit atata zarva. Fratilor, e un magazin banal. O sa vanda doar la promotii, altfel preturile-s ca peste tot, aceleasi sortimente de produse, doar ca cele de calitate lipsesc (adica poti lua orez inferior dar la pretul altuia de calitate din alt magazin. Asa cum ii spune si numele: produse Mini la preturi Maxi). Si un ABC de cartier e mai tentant si te poate surprinde placut, macar. Ma si miram sa apara in Oradea, unde mafia e mare, un magazin cu preturi de dumping. Promotiile au fost doar simple carlige de agatat clienti. Dar cine-a intrat o data in MiniMax nu cred sa mai intre vreodata.
Postat 04 Aprilie 2011, 14:19 de Kill Bill
nimic
Si de ce e mai marea rusinea, gunoaiele dracu ce sunteti?! Populatia a saracit de tot si voi stati si puneti titluri de c....
Postat 03 Aprilie 2011, 12:03 de cititor
bla-bla-bla
sesizati concurenta neloiala, Oradea e plina de preturi de specula taxe neplatite , de ce nu faceti sesizari? de cinstiti ce sunteti:)) ha, ha, ha dar faceti le la Bucuresti
Postat 03 Aprilie 2011, 10:26 de anca
Money talks
@hulanbator patronatul "strein" este Patriciu, preturile sunt doar cu 35% mai mici decat la concurenta, promotiile fac parte din viata cotidiana in tarile ierbivore din UE (vezi Franta, Germania, Italia, etc)
Postat 03 Aprilie 2011, 09:42 de Patriciu
kkt
marketingul 'strein, te' incearca sa vanda sup pretul pietii incercand sa-si falimenteze concurenta, dupa care urmeaza ridicarea exagerata a pretului....
Postat 02 Aprilie 2011, 21:17 de hulanbator
Da, poate
Poate am spume la gura dar macar nu am gura plina de carii si de p**a la fel ca tine.
Postat 01 Aprilie 2011, 21:16 de unul_
ha, ha, ha, ha
hai mai ca aveti spuam in gura de la detergenti:))) dar spalati va si creierul si data viitoare nu mai cautati reduceri spalalti va creierul ca sa nu stiti suma platita:))
Postat 01 Aprilie 2011, 20:52 de anca pentru unul
ha, ha, ha, ha
hai mai ca aveti spuam in gura de la detergenti:))) dar spalati va si creierul si data viitoare nu mai cautati reduceri spalalti va creierul ca sa nu stiti suma platita:))
Postat 01 Aprilie 2011, 20:52 de anca pentru unul
rusine!
Ruşine, într-adevăr ruşine. Ruşine Dinu Patriciu!
Postat 01 Aprilie 2011, 20:42 de basescianul
De ce rusine????
Idiotii astia de ziaristi nu mai stiu despre ce sa scrie!!!! De ce este rusine??? Credeti ca stau la coada de bogati ce sunt? Nu va dati seama mai nenorocitior, ca astia sunt oameni amariti cu venituri mici pentru care si o reducere la detergent inseamna ceva???? In ce hal a ajuns tara asta!!! Si voi scrieti ca este rusine???? Rusine sa va fie voua ca sunteti niste ziaristi de carton!!!!!!!!!! PT ANCA : Mai tu cred ca esti o analfabeta nespalata,care viseaza la Fat Frumos calare pe un BMW-ul alb. Viseaza in continuare fetita tati. La nivelul care esti probabil o sa primesti o caruta dezafectata. Probabil esti ceva zdreanta care se crede vedeta prin oras!
Postat 01 Aprilie 2011, 18:42 de Soso
prosti
Ancutza, invata mama sa scrii ca esti bomba. Tu nu iti vezi stilul in care scrii? Tu esti si nespalata si proasta!
Postat 01 Aprilie 2011, 17:13 de unul_
o iei prin cavitate...
Pai ce vreti, "ziarista" Zmaranga a facut facultatea mai mult la fara frecventa, diploma si-a luat-o mai mult ca scria "de bine" de profesori si d-na decan, iar meserie a invatat de la santajisti: Ciucas, Chirila, Cris, etc. Ce pretentii putem avea de la ea ?
Postat 01 Aprilie 2011, 17:02 de cuponarii
ha, ha, ha, ha
mai nespalatilor de cand nu v ati mai spalat si acum dati iama la detergent, se poate ! da cum nooo amu trebuie sa ne spalam nu avem incotro!
Postat 01 Aprilie 2011, 16:41 de anca
Cine zice ala e
Ba ruşine să le fie celor care fură, mint, omoară, scriu la comandă. Să fii sărac nu e ruşine. Nici să fii chibzuit şi economon în vreme de criză. Să te pretinzi credincios dar să te buluceşti la moaşte este parcă discutabil. Nici apetitul pentru chilipiruri nu-i un păcat. Păcat este să-i batjocoreşti pe săraci. Bine au făcut cei care au cumpărat la jumatate de pret zahăr şi detergent. Nici să fii spălat pe creier şi manipulat ordinar nu e păcat. E de râs.
Postat 01 Aprilie 2011, 14:52 de Bond
Jurnalisti de 3 lei
care este rusinea sa cumperi mai ieftin cu 35% decat la alte magazine? probabil ca presa in lipsa de alte subiecte lanseaza un titlu pompos "Scandal, rusine, etc" in loc sa observe ca lumea a stat civilizata la coada, fara scandal, a intrat, a cumparat, a plecat vesela. PS: Mai bine ati verifica, de exemplu, nivelul de zgomot produs de aparatele de aer conditionat ale magazinului respectiv, amplasate in spate, precum si mizeria de nedescris tot din aceeasi zona. Hal de ziarist!
Postat 01 Aprilie 2011, 13:01 de Bolovan
oradea
ce articol aiurea!!!!...unde este inghesuiala?sau imbulzeala?...ca este coada e altceva...la romani coada este ceva placut....fata de alte orase....chiar e o coada civilizata(fara imbulzeli).....in toata lumea ziua de reduceri face inghesuiala...vorba acea...o gramada ordonata
Postat 01 Aprilie 2011, 12:59 de oradean
DAR DE CE rusine!
marfa sa expire pe raft, oricum falimentul sa manace sistemul asta de lupi, daca nu mergem in Ungaria si cumparam de acolo dar la reduceri, cat timp credeti ca puteti manipula omul, cat? GAT fratiilor ne am trezit , nu mai suntem copii naivi in ale democratiei.
Postat 01 Aprilie 2011, 12:27 de un roman
Cui sa ii fie rusine
Eu nu inteleg, cui sa ii fie rusine ... celor care au stat la coada sau asa zisului jurnalist care face reclama magazinului si promotiilor acestuia !? Macar nu sta lumea la coada sa isi cumpere scaune ....
Postat 01 Aprilie 2011, 12:24 de unul_
DAR DE CE rusine!
RUSINE SA VA FIE VOUA MAS S MEDIA CA ASCUNDETI SARACIA SI DISPERARAREA OAMENIILOR PENTRU ZIUA DE MAINE CE VA VENI, RUSINE SA VA FIE CA PROMOVATI POLITICA FARA sa scoateti in evidenta traiul lor imbelsugat, banii pubilici care se spala si nu intrazniti ca reprezentanti neutri sa i prezentati, rusine sa i fie Primarului in ce starea a adus orasul praf si poluare continuata, rusine sa le fie Politiei care inchid pe infractori asigurandu si fisa postului, practic lasa infractorii sa se desfasoare ca sa aiba salarii asigurate, deci sa i fie rusine cetateanului ca apreciaza marketingul strain,si nu imbogatesc parvenitii impusi de sistem.NU MAI CUMPARATI PRODUSE DECAT LA REDUCERI in rest sa EXPIRE pe raft, nu imbogatiti parveniti sociali care ne fura continuat.
Postat 01 Aprilie 2011, 12:24 de un roman
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Diaspora, Oradea te aşteaptă: 'Stranierii' primiţi la Oradea cu uşile deschise, 'nu cu gaze şi bastoane' (FOTO)
  • Cum va arăta artera Nufărul – Centrul Civic: Linii de tramvai înierbate, străjuite de arbori înalţi, stâlpi de iluminat cu senzori şi camere de supraveghere (FOTO)
  • OTL s-a dotat cu un autobuz decapotabil pentru turişti (FOTO / VIDEO)
  • „Monştri” la Primăria Oradea: Piaţa Unirii a fost invadată (FOTO / VIDEO)
  • Scene dramatice în satul Olosig: Localnicii plâng în hohote văzând cum le sunt omorâte animalele (FOTO/VIDEO)
  • Scandal în satul Olosig: Localnicii, revoltați că autoritățile vor să le omoare toți porcii! (FOTO)
  • Feciorul și tradițiile: De dragul tradiţiilor, un adolescent bihorean a renovat o casă veche de 84 de ani (FOTO)
  • 'Fără implicare nu va fi schimbare': Aproximativ 150 de orădeni au protestat şi duminică seară (FOTO / VIDEO)
  • Hercule e bihorean! Sportivul bihorean Florin Lupaş este considerat cel mai puternic român (FOTO)
  • Festivalul KaravanAct: 'Zarvă' pe picioroange în centrul Oradiei (FOTO / VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON