URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 19 APRILIE 2019

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Aeroportul Oradea, ca orice instituţie girată de Consiliul Judeţean, este în picaj. Ghinionul său este dublu: au plecat operatorii externi şi a rămas Taromul, cu preţurile sale neruşinate. Bietul Bimbo Tibor Szuhai a fost pus preşedinte al Consiliului de Administraţie al Aeroportului probabil ca să se facă de râs, nu să facă treabă, pentru că habar nu are de avioane.
Zic şi eu
Adrian Cris
Săptămâna trecută am scris despre revolta unui orădean somat pe 1 aprilie să-şi stingă o datorie de 312 lei la CASS despre care nici nu ştia, din 2014, scadentă în iunie, cu precizarea că până la 31 martie putea beneficia de o bonificaţie de 10%. De atunci, am primit mesaje din partea altor păţiţi, cărora ANAF le-a notificat restanţe în pragul prescrierii.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Am o mică plăcere perversă, nemărturisită până acum: îmi place să urmăresc mitingurile electorale. Acele întâlniri dintre "ne prefacem că ne pasă" şi "ne prefacem că vă credem că vă pasă" sunt o combinaţie irezistibilă ce te face să întorci capul, în timp ce, paradoxal, te atrage să priveşti mai departe.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Care credeţi că ar fi soluţia cea mai bună pentru reintroducerea zborurilor internaţionale e Aeroportul din Oradea?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
În 19 martie 2019 a fost publicată în Monitorul Oficial Decizia nr. 76/2018 a Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, prin care s-a stabilit că legea aplicabilă dreptului la repararea pagubei de către stat ca urmare a unei hotărâri de achitare ulterioare unei hotărâri definitive de condamnare este cea în vigoare la momentul rămânerii definitive a hotărârii de achitare.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Gastrita este o inflamaţie a mucoasei gastrice (învelişul interior al stomacului). Nu se poate vorbi despre gastrită ca despre o boală singulară, ci despre un grup de boli care au în comun modificări la nivelul mucoasei gastrice şi care se deosebesc clinic între ele.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Din păcate, cinematografia şi oamenii neinformaţi perpetuează o serie de mituri care impun o stigmă asupra bolnavilor şi asupra celor cu afecţiuni psihice. Un schizofrenic este confundat des cu cei cu personalitate multiplă, cu criminalii în serie, cu cei malefici şi răi, gata de violenţe inimaginabile. Adevărul este, însă, altul...
29 Ianuarie 2016, 18:27

Sala Polivalentă din strada Ogorului are toate avizele pentru demararea investiţiei (FOTO)

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Sala Polivalentă din strada Ogorului are toate avizele necesare demarării investiţiei. "Sala Polivalentă are asigurate toate taxele, avizele şi autorizaţiile necesare. Am primit inclusiv studiul realizat de Autoritatea Aeronautică, ceea ce înseamnă că ultimul aviz a fost obţinut şi se poate trece la realizarea proiectului tehnic", a anunţat vineri, în cadrul unei conferinţe de presă, şeful Direcţiei Patrimoniu Imobiliar, Lucian Popa.

Potrivit acestuia, municipalitatea a făcut tot ceea ce ţinea de ea pentru demararea investiţiei, următoarele demersuri urmând să fie demarate de Compania Naţională de Investiţii. "Urmează să se facă proiectul tehnic şi să se organizeze licitaţia pentru desemnarea unui constructor. Lucrările ar putea începe încă din toamnă", a spus Popa.

Termenul de predare a lucrărilor este de doi ani de la obţinerea ultimului aviz aşa că, teoretic, la sfârşitul anului 2018, Oradea ar putea avea o sală polivalentă modernă.

Construcţia, cu o capacitate de 5.000 de locuri şi o amprentă la sol de 8.900 metri pătraţi, va fi amplasată pe un teren de 7,9 hectare situat peste drum de cartierul Europa. Sala va putea găzdui competiţii interne şi internaţionale de handbal, baschet şi volei, dar şi congrese, concerte, expoziţii şi târguri.

Terenul aferent sălii de sport va fi împărţit în două. Terenul principal, reprezentând suprafaţa de joc, va fi despărţit de terenul de antrenament prin elemente culisante. În interior se va putea monta şi o scenă pentru evenimente.

Sala va fi dotată cu vestiare, sală de forţă, cabinete medicale, sală de instruire, sală de antrenamente, iar la parter, în zona foaierului, vor fi amenajate spaţii comerciale şi grupuri sanitare.

Spaţiile şi platformele de parcare vor fi realizate de către Primăria Oradea, care va amenaja şi aleile carosabile şi pietonale, împrejurimile, iluminatul, spaţiile verzi şi mobilierul urban.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
25 Comentarii
concluzie
Stire pentru toti papagalii care contesta oportunitatea noii sali de sport...am ajuns astazi 07.02.2016,cu oarecare intarziere la meciul de baschet CSM ORADEA-DINAMO BUCURESTI,era cu 15 minute inaintea inceperii meciului,erau afara la coada cel putin 200 de oameni..am plecat acasa...sala era plina....in concluzie?...
Postat 07 Februarie 2016, 22:12 de zorro
mai platona
Parca voiai argumente constructive....acum trecem la parinti?...eu ii vad pe cei care sant gica contra ca tine...chiar nu stiu ce ar putea sa te multumeasca....asta in cazul ca esti un om de buna credinta..asa cum vrei sa te dai...hai ca poti mai mult..sau am asteptari prea mari de la tine?
Postat 01 Februarie 2016, 08:45 de zorro
Masca lui Zoro la... Primaria Oradea
Zoroooo,ei,asa baiete,acum parca "mai vii de acasa",de la mamica si de la taticul tau,cei care ti-au dat(sau nu ?),cei 7 ani de acasa. Si inca ceva :mamica ta,atunci cand ti-a dat recuzita personajului Zoro,nu ti-a spus sa nu iesi la joaca,din batatura casei ? Mare grije cu spada pe la Primarie,poate o intepi pe Dna Lipoveanu si atunci sa vezi...procese,amenzi...
Postat 01 Februarie 2016, 00:14 de platona
Atentie la ISU !
Nastase7case a umplut tara de sali de sport. Cat de utile sunt, ce costuri de intretinere , ce problem de intretinere ridica? Ce eficienta au??????? Atentie la ISU sa nu ajungem ca cei din capital; dublu pret pe gunoi !!!! In rest speranta moare ultima. O intrebare : din ce fonduri?????
Postat 31 Ianuarie 2016, 18:18 de scortosul
mai platona
Te-ai inrosit rau...vezi sa nu faci apoplexie....probabil ca daca era administratie mang(l)ista toare erau la superlativ...si dadeai limbi la greu...
Postat 31 Ianuarie 2016, 15:41 de zorro
Nu pot sa cred,chiar avem toate avizele necesare ?Chiar si de intransigenta Lipoveanu (pana "acum "doar la la sesizarile cunostintelor)? Waouu !
........
Postat 31 Ianuarie 2016, 14:07 de platona
FRUCTE DE SEZON
Sper ca m-am exprimat cat de cat OK in condittile in care tocmai se terminase finla DJOKOVIC - MURRAY ! Sa vexi asta si sa scrii despre sportul oradean , cam greu ! Chiar daca , evident , nu putem compara mere cu pere..
Postat 31 Ianuarie 2016, 14:05 de TDS
(pana "acum "doar la la sesizarile cunostintelor)? Waouu !
Nu pot sa cred.Chiar avem toate avizele necesare ?PUZ-ul, PUD-ul ,chiar si PUG-ul fara nici o corectie ?ISC Oradea , fara nici o obiectie ? Iata,in sfarsit un proiect "perfect",ca de altfel,toate cele demarate sub administratia Bolojan&Co.Important este totusi,ca se face CEVA,bun sau rau,cine le mai da atentie,cate unu doi postaci,in rest...." Traiasca si infloreasca" conducerea noastra inteleapta.... Spitalul Judetean Clinic de Urgenta Oradea ,inca nu are o statie de preepurare a apei menajere,incarcata cu agentii patogeni de la toti pacientii tratatii,conform Directivelor Europene de protectie a mediului,acerasta deversandu-se in paraul Paris,smechereste intubat de Bolojan in tandem cu ABA Crisuri(Pasztor Sandor),iar apoi in Crisul Repede. Sa ne traiti,dragi edili ! Ar mai fi "nevoie" si de un teren de fotbal ? Ce ziceti ? Banii, nu sunt o problema,nu-i asa ?
Postat 31 Ianuarie 2016, 13:55 de platona
STIU SI EU...
@zorrro : Ba da , am citit si chiar m-am mirat ! Nu cred ca poza e o fantezie a celor de la Bihoreanul pentru ca ziaristii de aici sunt foarte buni ! Nu cred ca ar face asa ceva ! Mai mult ca sigur au luat poza de undeva ! Acuma ce sa zic ? Eu m-as bucura ca CSM-ul sa ma contrazica !
Postat 31 Ianuarie 2016, 13:47 de TDS
TDSU
Nu mai fii carcotas,anul asta poate facem eventul la baschet...poza aia e vreo fantezie a redactiei..nu ai citit ca abia acum se va face proiectarea?
Postat 31 Ianuarie 2016, 13:21 de zorro
WHY?
@unu: Eu raman in...Europa pana cand ajung peste drum ! Deci cresterea valorii nu ma prea intereseaza ! Cred ca te referi la echipa de baschet...E OK dar nici macar ea nu este chiar de top ! Nu poate Oradea sa produca echipe de mare valoare europeana ! Eu ma gandesc ca vor fi mari costuri pentru noua sala ( care nu-mi spune mare lucru nici din punct de vedere aritectonic / cel putin din ceea ce vad in poze ! ). Remarc totusi ca ne putem " contra " in comenntarii ( cu ironiile de rigoare ) in termeni normali ! ( evident ca " trec " peste episodul cu cartierul , adica ai vrut SI TU sa-mi transmiti ca stii cine sunt si unde locuiesc ! Bun , dar la ce iti foloseste ? ).
Postat 31 Ianuarie 2016, 09:03 de TDS
Bucura-te, nu fi ranchiuros. Macar primim bani de la centru...
TDS, ar trebui sa te bucuri, poate poate creste valoarea caselor din Europa. Poate-poate se alege investitia si cu un pasaj nou la centura, in zona. Poate-poate se pot organiza si in Oradea evenimente si concerte... Avem echipe ce fac performanta, poate vom vedea si mai multe competitii sportive la oradea. A propos, in bugetul pe 2016 s-a incadrat si asfaltari in cartierul de renume pt dumneata. Ah, da, si sa fim constienti de mica teapa si scapare a lu Dragnea: sala o avea 3500 locuri pe scaune, doar ca incap si 5000 inghesuiti la concerte dc sta lumea si pe teren... Cred totusi ca merita Oradea o sala de 7-8k locuri, ca la Debrecen.
Postat 31 Ianuarie 2016, 04:37 de unu
@tds
tds iar ti s-a inrosit gatul, si nu de la tuse.
Postat 30 Ianuarie 2016, 22:33 de Mekla
OK
@zorro : Daca a ramas Cluj -ul e bine ! Nu stiu cum ne-am descurca cu un eventual Eurovision...ca nu se stie niciodata....
Postat 30 Ianuarie 2016, 15:20 de TDS
da Clujul
Forul european a fost de acord cu varianta Cluj,avand in vedere situatia de la bucuresti..au propus ai nostri...asta-i legea la noi...sa moara si capra vecinului....
Postat 30 Ianuarie 2016, 14:42 de zorro
DA, OH DA !
@zorro : Sala din Bucuresti s-a blocat din cauza contestatiilor in instanta! A fost de vina Oprescu ? A dorit vreun potential constructor sa coteste doar asa, de-al d...qului, HABAR N-AM ! Nu stiu sigur nici daca a ramas Cluj-ul !
Postat 30 Ianuarie 2016, 14:30 de TDS
tdsu&adina
Nu va mai sfaramati "creierii" degeaba,de exemplu Clujul organizeaza campionatul european de gimnastica,in locul bucurestiului(care nu e in stare sa-si faca o sala ca lumea),asta inseamna milioane si la bugetul local..dar nu va duce pe voi mintea pana acolo,sau se vor putea face mai multe sectii cu sport de performanta......iar nu va duce capul...mai bine asteptam sa pice ceva din cer....
Postat 30 Ianuarie 2016, 13:28 de zorro
Postacii isi arata fata
grigore ne-a demonstrat ca intr-adevar ajunge doar sa fii retardat ca sa fii postac psd-ist :))))
Postat 30 Ianuarie 2016, 10:49 de hateretards
@grigore
Ia cu hartie igienica ca esti plin de maro pe la bot. Du-te ca deschid granitele Teleormanului.
Postat 30 Ianuarie 2016, 07:20 de gigi1
ORADEA=MEGALOPOLIS
Oameni buni, consitoaieni, lasati sa se faca multe si de toate, de ce nu? unde sa primim si ce sa le aratam milioanelor de turisti ce vor navali aici? iar noi vom fi slugile turistilor care vor da bacsisuri groase!!!!!
Postat 30 Ianuarie 2016, 00:58 de ADINA
INUTIL
Eu o vad inutila ( ca e promisa de PSD , ca o face PNL ! ). Actuala sala abia este intretinua dar asta noua ? Ce sa faci in ea ? Campionate europene de baschet pentru juniori ? Alti bani praduiti pe nimic !
Postat 29 Ianuarie 2016, 22:00 de TDS
DA DA
Nu va grabiti sa ziceti hop..miticii fac o super sala si in bucuresti..acolo trebuia sa aiba loc campionatul european de gimnastica...dar miticii nici nu au desenat sala ....asa ca grigore baga limbi...
Postat 29 Ianuarie 2016, 21:53 de zorro
bietul grigore
Si iata cum toate comentariile bietului grigore capata o explicatie... :)
Postat 29 Ianuarie 2016, 21:49 de TanarSiNelinistit
Psd
Se pare ca vom avea 2 sali noi de sport in Oradea, cea facuta de primarie, si cea promisa de PSD in campanie - doar ca nu s-a precizat anul inceperii lucrarilor. Se poate sa fi fost doar pomana electorala din partea PSd-ului? Nu se poate, doar au promis-o Ponta si Dragnea!
Postat 29 Ianuarie 2016, 20:52 de Mekla
Felicitari..
Multumim Ovidiu MURESAN si Liviu Dragnea,multumim PSD!...Mai sunt si oameni seriosi in tara asta...!!!
Postat 29 Ianuarie 2016, 19:58 de grigore
count display

FOTO BIHOREANUL

  • 'Dumnezeu a plâns pentru Fiul Său!': Devoţiunea Calea Crucii din Parcul Olosig s-a ţinut pe ploaie (FOTO / VIDEO)
  • „Fenomenul Trench Art”, noua expoziție de la Muzeul Țării Crișurilor, a fost deschisă publicului (FOTO)
  • Cioloş, mică baie de mulţime în centrul Oradiei, în cojoc de Beiuş. L-a primit de la oamenii locului (FOTO / VIDEO)
  • BNR Bihor şi-a deschis porţile: Liceenii orădeni și-au pus faţa pe bancnote de 1.000 de lei (FOTO)
  • Turn de instrucţie, pentru antrenamentele pompierilor din Aleşd (FOTO / VIDEO)
  • Încolonaţi pe centură: Peste 200 de taximetrişti din Oradea au protestat împotriva Uber, deşi serviciul nu există în oraş (FOTO)
  • Nepoata lui Traian Moșoiu, la expoziția dedicată generalului, în Piața Unirii: „Atenție, Bucureștiule! Oradea știe să își comemoreze eroii” (FOTO)
  • Tramvaiul Siemens a fost mutat cu greu spre depou. Circulaţia tramvaielor a fost reluată în Nufărul (FOTO / VIDEO)
  • Dezbaterea bugetului Oradiei: Primarul Ilie Bolojan promite reluarea finanţării ONG-urilor din 2020 (FOTO)
  • Un tramvai Siemens a deraiat în Oradea, în cartierul Cantemir. Circulaţia este blocată! (FOTO / VIDEO)