A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: getimagesize(https://cdn.ebihoreanul.ro/static/gallery_big/holnaposok 01.JPG): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 400 Bad Request

Filename: controllers/ebh.php

Line Number: 1077

Primarul Bolojan si fosta viceprimarita Rozalia Biro s-au asezat...
URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 21 IUNIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Angela Lupşea, preşedinta Fundaţiei pentru Protejarea Monumentelor Bihor, conduce muzeele şi Cetatea oraşului cu rezultate modeste. În numeroase ocazii am veştejit-o considerând că e inadmisibil ca, la doi ani după finalizarea reabilitării, în fortăreaţă să nu se întâmple mare lucru. Acum, însă, trebuie să recunosc că Zilele Art Nouveau au fost o reuşită care, cred eu, i-a uluit până şi pe organizatori.
Zic şi eu
Adrian Cris
După 9 luni în care minoritatea celor 17 consilieri judeţeni ai PNL a fost egala majorităţii UDMR-PSD-ALDE, rămasă din septembrie 2017 tot în 17 reprezentanţi prin excomunicarea fostei preferate a şefului PSD Bihor, Ioan Mang, „parlamentul” bihorean a revenit săptămâna trecută, aşa cum a decis Curtea de Apel, la formula rezultată din alegerile locale de acum două veri. Miercuri, cu doar un vot împotrivă şi o abţinere, a fost validat cel de-al 18-lea echipier al alianţei, PSD-istul salontan Adrian Szatmari.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Umorul e ca mâncarea - are mii de forme, gusturi și arome. Nimeni nu agreează toate bucatele de pe pământ. Plaja de preferințe culinare ţine, în cazul celor mai mulți oameni, de cultura locului în care s-au născut, de ce le-a gătit mama toată viața, de posibilitățile financiare, de zona respectivă, de educație și auto-educație, de tradiție și conservatorism.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi pe marginea scandalului legat de „atenţiile” pregătite de părinţi profesorilor de la Colegiul Naţional Emanuil Gojdu?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
În data de 5 iunie 2018 a fost publicată în Monitorul Oficial o importantă decizie pronunţată de Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, în recurs în interesul legii, prin care s-a stabilit, cu caracter obligatoriu, pentru viitor, că sechestrele dispuse în procesele penale nu pot influenţa drepturile celor care aveau anterior o ipotecă cu privire la bunurile sechestrate.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Toxiinfecţiile alimentare sunt boli acute cu manifestări diareice, determinate de salmonele, stafilococi enterotoxici, clostridium perfringens, clostridium botulinum şi alţi agenţi patogeni. Cea mai frecventă toxiinfecţie alimentară este cea determinată de salmonele. Există peste 1.700 de tipuri clasificate de salmonele. 
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Ne naştem, suntem crescuţi de părinţi, ne maturizăm, avem la rândul nostru propriii copii pe care îi creştem, îmbătrânim. Fiecare generaţie trece prin acelaşi ciclu, dar o face în perioade diferite de timp, pe măsură ce în urma noastră rămâne istoria. Aşa se face că aceia care au prins în adolescenţă începuturile comunismului în România au încă memoria vremurilor de dinainte şi au trebuit să se adapteze schimbării.
25 Octombrie 2012, 15:45

Primarul Bolojan şi fosta viceprimăriţă Rozalia Biro s-au aşezat primii între poeţii maghiari (FOTO)

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Aproximativ 80-100 de orădeni au participat, joi, la festivitatea de dezvelire a grupului statuar al poeţilor Ady Endre, Juhasz Gyula, Dutka Akos şi Emodi Tamas, desfăşurată în prezenţa primarului Ilie Bolojan şi a viceprimarului Ovidiu Mureşan, dar şi a fostei viceprimăriţe Rozalia Biro, cea care - ca preşedinte al Fundaţiei Partium - a avut iniţiativa realizării operei amplasate pe Corso, între restaurantul Irish şi Liceul Ady Endre.

Într-un discurs lapidar, primarul a menţionat că ansamblul a fost lucrat începând de anul trecut, cu sprijinul financiar al Guvernului de atunci, condus de Emil Boc, care a alocat fondurile necesare la solicitarea şi în urma lobby-ului făcut de parlamentarii UDMR.

"Pentru mine, ca primar al municipiului Oradea, acest ansamblu înseamnă o formă de respect pentru ceea ce a realizat comunitatea maghiară în acest oraş, pentru tot ce înseamnă arhitectura şi cultura acestui oraş, indiferent de vremuri şi de regimurile care au fost. În acelaşi timp, este şi o legătură cu ceea ce va fi, pentru că este un monument interactiv şi pentru că şi cetăţenii pot face parte din el, luând loc pe acest scaun", a spus Bolojan, referindu-se la scaunul pe care orădenii şi turiştii se vor putea aşeza pentru a sta "la masă" cu cei care, în secolul al XIX-lea, întemeiau societatea literară Holnap din Oradea.

După primar s-a adresat asistenţei, în limba maghiară, şi fosta viceprimăriţă Rozalia Biro, iar în final cei doi au depus o coroniţă din crengi de brad, Bolojan cu un tricolor românesc, roşu-galben-albastru, iar Biro cu unul unguresc, roşu-alb-verde.

La finalul festivităţii, care nu a durat mai mult de 15 minute, pe scaunul liber din grupul poeţilor s-a aşezat primarul, la rugămintea fotografilor, iar apoi şi Rozalia Biro, care a făcut o glumă, spunând că a dorit să-l lase "pe domnul primar să încălzească scaunul".

La fel ca şi statuia Reginei Maria, dezvelită în Piaţa Ferdinand de Ziua Oradiei, şi grupul statuar de pe Republicii este supravegheat cu camere video, astfel încât eventualii vandali să poată fi depistaţi şi sancţionaţi.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
30 Comentarii
birau cimpanzau
bolojane asta e motivul pt care o sa pierzi alegerile, o sa te mai voteze doar ungurii, milogule........
Postat 26 Octombrie 2012, 22:35 de bolovane
Vreun avocat, ong, nimic ?
Exista vreun avocat/ong/etc care simte cu adevarat romaneste si care vrea sa faca cu adevarat ceva, nu sa dea din clanta pe forumuri ? Atunci sa actioneze in instanta si sa incerce sa obtina o sentinta prin care euroii aia ( 80/90 de mii) sa fie recuperati de la culesii locali, in frunte cu biraul bolovan si sa se cumpere pacura/motorina/carbuni, ca vine dreaqului frigul si troica gligor+tiganu+gibonul + culesii au pus (si) cetul pe butuci !
Postat 26 Octombrie 2012, 19:46 de petru
@nail
N-ai inteles absolut nimic din ce vroiam sa zic. Ti-ai imaginat enunturi la care ai dat raspuns. Interesant. Caz de studiat. O intrebare: A zis cineva sa nu pui alea in centru? Am zis sa fie sub o forma atractiva. Interesanta. Nu stiu cum se zice daceste sa intelegi si tu :))) Eu vorbesc despre prostii exprimabile economic. Cu beneficii pentru locuitorii orasului. Turism, creativitate etc. Daca am vreo opinie cu privire la istorie cu siguranta nu aici o fac public. Sa discutam despre istorie cu cine? Folosim termeni de: "frustrati", "slugi" sau "pacat pt mine"? Ce am eu cu ocupatia ungurilor sau continuitatea romanilor? Sincer nu inteleg de ce indrepti discutia spre frustrari. Eu nu sunt frustrat :-) Ti-am citit argumentele dar nu prea sunt pe subiect. Poti sa scrii cu mai mult respect eventual cum respect si eu argumentele tale.
Postat 26 Octombrie 2012, 17:43 de Observer
ioooiiii te
:)) ce mai tragea bolojan la prelate.... vai de capul lor. i-au postat ca pe niste cocalari, cu masa in mijlocul drumului.
Postat 26 Octombrie 2012, 16:57 de tim
@bilibill
ala, probabil se intreba, " te, oare in ce directie o fi drumul spre casa, te ?"
Postat 26 Octombrie 2012, 16:22 de pasw
hahahahaha....
mahmureli... pe ala care tine mana la tampla, il doare mintea.
Postat 26 Octombrie 2012, 16:12 de bilibill
imaginea
cel putin doua statui arata de parca nu ar fi din trecut,unul parca butoneaza' la ceva tel.mobil,automat iti da impresia ca celelat de langa el chiar vorbeste la un tel.mobil,interesanta imagine.
Postat 26 Octombrie 2012, 15:44 de bilibill
@ionel
asa e. asta le va tine ungurilor, de foame si de caldura ! in loc sa se mai repare un drum, o scoala, etc. pt aiurelile ungurilor sunt bani. n-am stiut ca a costa asa de mult, chiciul, caraghiosenia asta.
Postat 26 Octombrie 2012, 15:24 de Rusine bolojan !
@obsever
problema e la tine, frustratule. cand vorbim de Burebista, Decebal sau de romani vorbim de istorie si de continuitatea romanilor pe aceste meleaguri ! Vorbim de cultura si traditii multimilinare. ungurii au navalit in Europa, tarziu. ce au facut cand au ajuns aici, stim cu totii, din pacate pt tine. Oradea, ca asezare, sub o alta denumire, a existat cu mult inaintea migrarii ungurilor in Europa. ca pe urma ungurii, slugile austriecilor au intrat cu japca in Transilvania este o alta problema. asa au facut si in celelalte tari din jur din care pe urma au fost alungati asa cum au fost alungati si din Romania. In consecinta, statuile lui Burebista si Decebal doi din marii strabuni daci, ar trebui sa existe in Oradea. La fel si statuia Avram Iancu, simbol al luptei pt libertate a romanilor din Transilvania, inclusiv a celor din Oradea perioadei de ocupatie ungureasca.
Postat 26 Octombrie 2012, 15:15 de nail
Ti-aui dat arama pe fata, gibonule !
Sa traiesti pana in 2016 si atunci sa vrei un nou mandat ! Promit sa umplu orasul cu aceste poze, nu de alta dar in vara te dadeai cocos la unguri, ca vei face, ca vei drege, ca romanii trebuie sa fie stapani la ei in casa.... erai mai rau ca vadim ! Cand colo tu dadeai aproape 90.000 de euro ( cet-ul n-are bani de incalzire !) ca sa-ti faci poze cu betivii aia patru ! Trebuia sa-l iei pe popa ciosdel si sa-i provocati la o cruce, castigatorii raman la masa, poate scapam dreaqului de voi, incremeneati pe scaune !
Postat 26 Octombrie 2012, 15:14 de ionel
Foarte frumos
este un exercitiu de cultura si estetica, pe care multi circopiteci se incapataneaza sa-l pice de fiecare data. orasul are nevoie de cat mai multe manifestari de expresie artistica pentru a intari potentialul de care se bucura, prin prizma diversitatii culturale, istoriei si pozitiei strategice. la cat mai multe!
Postat 26 Octombrie 2012, 14:32 de sorel
@Oradean... ?
Decat Burebista si Decebal n-au facut nimic pentru Oradea fiindca Oradea pe vremea lor nu exista. Dar pe de alta parte nu inteleg de ce m-ar deranja daca ar avea si ei cate un monument in cenrul orasului DAR MONUMENTE CARE SUNT CREATIVE SI ATRAG OCHIUL SI UNUI NEAMTZ! Iti explic in detaliu ca judecand dupa cum iti incepi frazele mi-e teama ca tu nu ma intelegi. + Mi-ar place statuia lui Regele Ferdinand chiar in P-ta Unirii. EL A AVUT TREABA CU ORADEA. Deci care este problema ta pana la urma? Nu esti multumit de etnia ta sa te iei etnia altora? Ca aia care au probleme cu propria etnie judeca alte etnii. Rezolvati si tu frustrarile si gandeste-te mai bine ce are acest oras mai bun sa aducem buna stare ca nici urmasii tai, daca vor fi, nu vor trai din orgolii! Corect? Hai, la treaba si tu!
Postat 26 Octombrie 2012, 10:17 de Observer
Plange masa
Masa-i goala, puneti pe ea macar o cutie de pantofi goala, poate trecatorii le mai arunca ceva maruntis.
Postat 26 Octombrie 2012, 10:03 de Bachus
soclu iacs
Statuile sunt ok, postamnetul e ca porcu! E clar, in tara asta nu se poate face o treaba ca lumea de la cap la coada.
Postat 26 Octombrie 2012, 08:46 de sergiu
ebihoreanule,
Romanii din Salonta isi pun sperantele in voi.
Postat 26 Octombrie 2012, 07:06 de Oradean
ebihoreanule,
Pe cand un articol despre Salonta, in legatura cu situatia prezentata de com. "Deceneu" ?
Postat 26 Octombrie 2012, 07:03 de Oradean
pt. Deceneu
Subscriu ! Sa-i bata Dumnezeu, pe toti escrocii aia !!! Arda-i focul !!!
Postat 26 Octombrie 2012, 06:50 de pt. Deceneu
Salonta - loc de umilinta romaneasca!
Daca respectul ar fi reciproc la SALONTA liceul romanesc s-ar numi DACIA!!! E propunerea castigatoare si deopotriva BLOCATA URAT DE TOATE PARTIDELE ROMANESTI, PLUS UDMR!!! Noi nu avem voie la simboluri, la cultura, la identitate de neam! Rusine, Dumnezeu sa va pedepseasca in veci pe cei impotriva alegerii legale!!!
Postat 25 Octombrie 2012, 21:31 de Deceneu
porumbei commando
acum armata romana o sa antreneze porumbei de commando, care sa se cace pe noul grup statuar :)
Postat 25 Octombrie 2012, 19:41 de xfiles
Vax Cultura
Adevarata cultura ungureasca este reprezentata pe centura orasului, acolo unde unguroaicele cu limba lor nobila lustruiesc mii de p...le romanesti :)) Aceea e singura dovada de normalitate in folosirea limbii unguroaicelor: cu de 20 lei, eliberare rapida, placere garantata :))))))
Postat 25 Octombrie 2012, 19:33 de Vax Cultura
business
si uite asa, cu asta si cu alte chestuii separatiste isi mai asigura biro un mandat. banu' sa iasa.
Postat 25 Octombrie 2012, 18:08 de lepre udemeriste
pt Oradean
eu cred ca "observer"-minoritaru', se bucura foarte tare si doar cand o vede pe a lui Mihai Viteazul, primul intemeietor al Unirii Romanilor, ca sa numai vorbesc de ceea a lui Avram Iancu, statuie care ar trebui amplasata in fata primariei.
Postat 25 Octombrie 2012, 17:48 de Valhalla-Asgard
@Observer
:)) tu, esti prost ? dar cand vezi statuile romanesti si tricolorul, tot asa esti de vesel si de vioi ? ce zici de statuile lui Burebista si Decebal, cei doi mari conducatori strabuni ai romanilor ?
Postat 25 Octombrie 2012, 17:39 de Oradean
Terasa lui Pentie
Băiat de treabă primarul ăsta. A dărâmat porcăria aia de terasă a lui Pentie şi a pus de un model incomparabil mai bun, urmând ca marele cârciumar să mai facă 12 mese, 12 scaune şi 11 poeţi metalici grizonaţi, ca să aibă clientelă tot timpul, iarnă-vară. Aştept să văd şi halbele pe acele mese, iar pe cele două scaune libere rămase după finalizarea bairamului, din totalul asistenţei, tot primarul şi blonda din vecini să fie.
Postat 25 Octombrie 2012, 17:35 de Carp III
Turism (?)
Ady pentru literatura maghiara e ca si Eminescu pentru literatura romana. Fara ei nu numai aceste doua etnii ar fi, cultural, mult mai saraci. Statuia nu mi se pare o exagerare avand in vedere ca ungurii asociaza Ady de regula cu Oradea. Orasul lui de suflet. Cred ca vor fi unguri din Ungaria care se vor fotografia aici, vor urca in turnul Primariei, vor face turul centrului cand va iesi din santier (sper ca nu peste 20 ani) iar asta va genera venituri din turism. E putin, dar rentabil. Sa nu fim prosti. O parte am putea trai bine din turism. Orasul e frumos, dar uneori este pacat ca e locuit.
Postat 25 Octombrie 2012, 17:31 de Observer
nu acolo!
in mijlocul str. Independentei trebuia sa o puna.
Postat 25 Octombrie 2012, 17:23 de da
ostentativ
asta ii va satura pe unguri ! nu le va mai trebui nici mancare nici apa. nu le va mai trebui nimic. cat mai multe statui unguresti, daca se poate. pe cele romanesti, sa le retrageti, jigodiilor !
Postat 25 Octombrie 2012, 17:08 de com
vai de noi !!!
ha, ha, ha, ha, ha cum stau itari pe Bolojan zici ca are fusta pe el :))))fusta creta pana in pamant :)))) , frumos din partea ungurilor ca noi Roani dragi de noi nu suntem capabili, le dau un zece cu felicitari!
Postat 25 Octombrie 2012, 16:38 de mama ce am ras !!
Bunul simt in varianta romaneasca.
Astept acelasi gest de bun simt din partea ungurilor atunci cand situatia o va impune. Sper sa nu astept degeaba.
Postat 25 Octombrie 2012, 16:25 de SAFE
frumos
Un gest de normalitate! Bravo!
Postat 25 Octombrie 2012, 16:09 de vsk
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Dublu sau nimic! Bloc de 19 etaje în Oradea, construit printr-un proiect ambițios al magnatului Viorel Micula. Vezi cum va arăta! (FOTO)
  • Accident grav în Sîntandrei: Două persoane rănite, după ce un Audi s-a lovit cu un Peugeot (FOTO/VIDEO)
  • Gerovital, brandul nr. 1 în România, a deschis primul magazin în Oradea. Inaugurarea s-a făcut cu şampanie, o prezentare Eli Lăslean şi reduceri (FOTO)
  • Voluntariat. 20 de orădeni au plantat flori în piaţa Ferdinand într-o acţiune de înfrumuseţare a oraşului (FOTO / VIDEO)
  • Kirchweih la Palota: Micuţa comunitate de germani şi-a sărbătorit întemeietorul şi protectorul spiritual (FOTO/VIDEO)
  • Morţii cu morţii: Drumul între DN 79 şi cimitirul din Nojorid, presărat cu buruieni înalte de 2 metri! (FOTO)
  • Accident grav pe DN 1: Un bărbat a murit şi o femeie este în stare gravă, după ce o maşină s-a ciocnit cu un autocar (FOTO/VIDEO)
  • Culturi distruse: Grindina a făcut pagube enorme în mai multe localităţi din Bihor (FOTO/VIDEO)
  • Meciuri internaţionale atractive, la turneul internaţional de box 'Memorialul Nicolae Talpoş' (FOTO)
  • The Lion Kings: Campionii României la baschet au prezentat trofeul în faţa fanilor orădeni, fiind primiţi cu aplauze şi confetti (FOTO/VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON