URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 21 IUNIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Angela Lupşea, preşedinta Fundaţiei pentru Protejarea Monumentelor Bihor, conduce muzeele şi Cetatea oraşului cu rezultate modeste. În numeroase ocazii am veştejit-o considerând că e inadmisibil ca, la doi ani după finalizarea reabilitării, în fortăreaţă să nu se întâmple mare lucru. Acum, însă, trebuie să recunosc că Zilele Art Nouveau au fost o reuşită care, cred eu, i-a uluit până şi pe organizatori.
Zic şi eu
Adrian Cris
După 9 luni în care minoritatea celor 17 consilieri judeţeni ai PNL a fost egala majorităţii UDMR-PSD-ALDE, rămasă din septembrie 2017 tot în 17 reprezentanţi prin excomunicarea fostei preferate a şefului PSD Bihor, Ioan Mang, „parlamentul” bihorean a revenit săptămâna trecută, aşa cum a decis Curtea de Apel, la formula rezultată din alegerile locale de acum două veri. Miercuri, cu doar un vot împotrivă şi o abţinere, a fost validat cel de-al 18-lea echipier al alianţei, PSD-istul salontan Adrian Szatmari.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Umorul e ca mâncarea - are mii de forme, gusturi și arome. Nimeni nu agreează toate bucatele de pe pământ. Plaja de preferințe culinare ţine, în cazul celor mai mulți oameni, de cultura locului în care s-au născut, de ce le-a gătit mama toată viața, de posibilitățile financiare, de zona respectivă, de educație și auto-educație, de tradiție și conservatorism.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi pe marginea scandalului legat de „atenţiile” pregătite de părinţi profesorilor de la Colegiul Naţional Emanuil Gojdu?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
În data de 5 iunie 2018 a fost publicată în Monitorul Oficial o importantă decizie pronunţată de Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, în recurs în interesul legii, prin care s-a stabilit, cu caracter obligatoriu, pentru viitor, că sechestrele dispuse în procesele penale nu pot influenţa drepturile celor care aveau anterior o ipotecă cu privire la bunurile sechestrate.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Toxiinfecţiile alimentare sunt boli acute cu manifestări diareice, determinate de salmonele, stafilococi enterotoxici, clostridium perfringens, clostridium botulinum şi alţi agenţi patogeni. Cea mai frecventă toxiinfecţie alimentară este cea determinată de salmonele. Există peste 1.700 de tipuri clasificate de salmonele. 
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
În ultimii ani tot mai mulți tineri au început să-și lase barba să crească, generând o modă de impact global care a atins și România. Vedem pe stradă bărbați cu barbă stufoasă, spre deosebire de acum cinci ani, când moda încă nu prinsese amploare. În acest articol vom încerca să vedem ce stă la baza psihologiei acestui fenomen și de ce bărbații decid să-și lase barbă în încercarea de a atrage mai multe partenere.
22 Februarie 2013, 13:20

Odobasianu, dus în cătuşe la Tribunal: DNA cere arestarea! (FOTO)

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Un complet al Tribunalului Bihor judecă, vineri, cererea de arestare pentru 29 de zile formulată de către procurorii DNA Oradea pe numele fostului subprefect Silviu Odobasianu şi a omului de afaceri Ciprian Berindea, administrator al firmei Top Construct Grup.

Cei doi au fost reţinuţi, cu o zi mai devreme şi sunt acuzaţi de o pagubă de aproape 2 milioane de lei adusă bugetului de stat şi municipiului Beiuş pe vremea când Odobasianu era primar al municipiului.

Adus în cătuşe la Tribunalul Bihor, Odobasianu şi-a susţinut nevinovăţia în faţa ziariştilor: "Legea va demonstra adevărul şi că nu sunt vinovat", a spus PSD-istul înainte de a intra în sala de judecată.

Ciprian Berindea s-a ferit de ziarişti şi a refuzat să facă vreo declaraţie. Avocatul acestuia, Răzvan Doseanu, a precizat, însă, că omul de afaceri nu recunoaşte faptele care îi sunt imputate. "Clientul meu se declară nevinovat", a spus Doseanu.

Procesul celor doi are loc în şedinţă secretă, în sala de judecată având acces doar avocaţii lor.

Detalii despre acuzaţiile care li se aduc celor doi, în articolul: Fostul subprefect PSD Nicu Odobasianu, reţinut de DNA

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
21 Comentarii
secret
Sedinta secreta???V-ati intrebat de ce !?Banii erau publici...functiile de ex-primar,ex-subprefect (O.N.) si cea de "om de afaceri" si ex-vames (C.B.),parca tot publice si platite de contribuabil sunt.Atunci?Sper ca nu se doreste o musama pe tambal !
Postat 04 Martie 2013, 13:59 de romanii cu talent
REPLICA LA ALINA
Draga nici nu vreau sa ajung niciodata la nivelul tau si al lui Odobasian. NU MA COBOR PANA ACOLO , sunteti niste RATATI !!!!!!!!!!!!!!!
Postat 26 Februarie 2013, 12:25 de IULIA
ANA BANANA- ALINA
Nu va cunosc, nu sunt din zona, dar din ce scrie pe aici imi dau seama din ce categorie sociala faceti parte: HOTI, BANDITI, MAFIOTI, MINCINOSI !!!!!!!!!! deoarece vad ca prea tineti parte acestora.
Postat 26 Februarie 2013, 10:18 de PCR
OOOOps
In loc de " BANANA" am scris "BABANA". Ma rog, poate nici n-oi fi gresit tare!
Postat 24 Februarie 2013, 01:16 de TDS
Va rog, tovarasi!
@ALINA, ANA BABANA: Domnul Odobasianu era pana in 1989 tovaras de frunte! Nu-i vorba ca si altii erau! dar, totusi....
Postat 24 Februarie 2013, 01:15 de TDS
REPLICA LA IULIA
ANALFABETO !!!!!!!!!Nu vei ajunge la nivelul Domnului Odobasianu NICIODATA !!!!!!!
Postat 23 Februarie 2013, 22:27 de ALINA
REPLICA LA ANA...
ANA, prin faptul ca lasi comentarii la toate articolele despre Domnul Odobasianu rezulta ca esti o disperata si o inculta sa nu zic chiar proasta, fiindca nici nu stii macar despre ce este vorba! Asa ca mai taci!!!!! Si apropo, sa il pupati pe Domocos in fund toti lingaii lui!!!!
Postat 23 Februarie 2013, 18:28 de ANA BANANA
TE PUP......TE PUP
D-le Odobasian, vezi ce ai patit daca nu ai stiut cand sa te orpesti? Ai crezut probabil ca e ca pe vremea cand erai mare si tare la Infratirea si iti bateai joc de toti sefii, cu toate ca tu erai prost gramada, meserie ZERO, numai gura mare. Mai mare mincinos nu este pe toata zona Beiusului. Sa te vedem cum te scoti , daca esti de vina sa platesti cu toata gasca.
Postat 23 Februarie 2013, 14:28 de ANA
2
Nu cred ca ii aresteaza ca fptele sunt din 2009 si retinerea se opereaza dupa 5 ani de la consumarea infractiunii in care nu se poate retine ca au prezentat pericol pt ordinea publica. Deci eu cred ca o sa ii cerceteze in stare de libertate ca doara nu degeaba suntem renumiti pentru Baile Felix si cele mai blande instante din tara.
Postat 22 Februarie 2013, 19:25 de 1
penalii +CIUMA ROSIE
boc este de vina ciuama ROSIE si si PENALI sunt curati ca LACRIMA .ANUL VICTORIEI FINALE ESTE ACUM (BOLOVAN = echipa de penali )GRIPA AVIARA S-A VA MANANCE.
Postat 22 Februarie 2013, 19:24 de oradeanul
frunza verde iedera DNA e o secera..
Pe la Dragesti cand secera DNA-ul?
Postat 22 Februarie 2013, 18:45 de gicu
@Ametit
Pe primarul nostru Domocos l-am vazut de multe ori pupandu-se cu Odobasian. Acuma nu stiu daca era sarut fratesc sau sarutul lui Iuda.
Postat 22 Februarie 2013, 18:01 de Ametila
INTREBARE
DNA ORADEA, PE DOMOCOS CAND IL LUATI CU ECHIPA DE FOTBAL CARE A TOCAT 200.000 DE EURO???
Postat 22 Februarie 2013, 16:52 de AMETIT
Jumatati de masura....
Daca DNA chiar ar fi Direcţia Naţională Anticorupţie uslamistii si uslamul ar disparea in proportie de 90%, indiferent ca sunt in conducerea uslamului sau talibani (citeste idioti) de rand. Nu-i vorba, nici udmr-ul si nici pdl-ul n-ar scapa usor, dar uslamistii precis ar disparea din istorie ! Si n-ar fi nimic rau in asta, ba dimpotriva.
Postat 22 Februarie 2013, 16:07 de pinonel
Vascau
Speram intr-o actiune a DNA-ului si in zona primarului Porge, din Vascau. Daca Odobasian a furat, dar a si facut ceva, Porginiho a furat si nu a facut nimic. DNA... DNA.. o sesizare , ceva?
Postat 22 Februarie 2013, 15:53 de Climpos
idem
Pe cand si Lucaciu,fostul primar de la Stei.
Postat 22 Februarie 2013, 15:35 de anonim
La multi ani!
La multi ani si la mai mare tuturor celor ca el!
Postat 22 Februarie 2013, 15:22 de Gheorghe
JAF
eu sper ca la un moment dat acelasi lucru sa-l pateasca parintele promovat habar n-am pe ce criterii in diferite "deminitati"! Ultima dintre ele: parintele 3 in 1(sau poate chiar mai multe)face parte din comisia de privatizare a CFR Marfa! JAF asigurat!
Postat 22 Februarie 2013, 14:37 de TDS
Replica la @Emilian
CENZURAT
Postat 22 Februarie 2013, 14:15 de Romanul Simplu
NU ESTE FAPTA FARA RASPLATA
vai draga silviu, sincera sa fiu imi pare rau de tina, dar la cat ai furat la viata ta iti mariti soarta. daca ne uitam tu parca ai muncit cinstit 10 vieti , atat ai realizat , si ne-ai ras in nas ca nu ne stim descurca. cati ca voi la fel sa pateasca; nu doresc raul nimanui D-zeu mi-e martor dar nici chiar asa sa fim luati toti de fraieri.
Postat 22 Februarie 2013, 14:06 de iulia
???!!!
...................DNA-UL LUCREAZA NUMAI IN WEEKEND??? DNA , ADICA DOAMNA !!
Postat 22 Februarie 2013, 13:44 de ADINA
count display

FOTO BIHOREANUL

  • 'Apel către mafioţi: Căraţi-vă!'. Orădenii au ieşit din nou să protesteze, în faţa Prefecturii (FOTO / VIDEO)
  • Jurcuţ rade tot! Defrişat de speculanţii imobiliari, un deal din Paleu s-a prăvălit pe o stradă din Oradea (FOTO)
  • Statul paralel: Judecătorul orădean Ovidiu Galea, fost ofiţer de Securitate, suspendat din magistratură şi inculpat, a fost promovat la... Guvern (FOTO)
  • Dublu sau nimic! Bloc de 19 etaje în Oradea, construit printr-un proiect ambițios al magnatului Viorel Micula. Vezi cum va arăta! (FOTO)
  • Accident grav în Sîntandrei: Două persoane rănite, după ce un Audi s-a lovit cu un Peugeot (FOTO/VIDEO)
  • Gerovital, brandul nr. 1 în România, a deschis primul magazin în Oradea. Inaugurarea s-a făcut cu şampanie, o prezentare Eli Lăslean şi reduceri (FOTO)
  • Voluntariat. 20 de orădeni au plantat flori în piaţa Ferdinand într-o acţiune de înfrumuseţare a oraşului (FOTO / VIDEO)
  • Kirchweih la Palota: Micuţa comunitate de germani şi-a sărbătorit întemeietorul şi protectorul spiritual (FOTO/VIDEO)
  • Morţii cu morţii: Drumul între DN 79 şi cimitirul din Nojorid, presărat cu buruieni înalte de 2 metri! (FOTO)
  • Accident grav pe DN 1: Un bărbat a murit şi o femeie este în stare gravă, după ce o maşină s-a ciocnit cu un autocar (FOTO/VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON