URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 17 IANUARIE 2019

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
La cum arată bugetul Oradiei, e clar că cele peste o sută de investiţii se vor întinde pe mai mulţi ani. Asta pentru că în România este imposibil să-ţi planifici ceva şi să iasă la timp. Cauzele sunt multiple, de la suprasolicitarea personalului, la greşeli elementare, la lipsa proiectanţilor şi a constructorilor, toate pe fondul unei birocraţii ucigătoare, bine întreţinute de funcţionarii puşi politic în posturi. Totuşi, Primăria are două restanţe pe care nu mai are voie să le rostogolească pe anii viitori.
Zic şi eu
Adrian Cris
Dumnezeu îţi dă, dar nu-ţi bagă în traistă. Nici peisajele, nici simpla existenţă a pârtiei nu asigură, de la sine, dezvoltarea aşezării. A dovedit-o episodul de la finele anului trecut, întins pe încă două săptămâni anul acesta, când autorităţile locale s-au dovedit incapabile să menţină în funcţiune telescaunul. Ratând vârful sezonului de schi, oraşul a pierdut încasări serioase
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Când mergi în ţări exotice e bine să ştii limba băştinaşilor. Astfel scade considerabil riscul de a fi tratat drept duşman şi s-o sfârşeşti la proţap ori să admiri pe vecie frumuseţile locului dintr-o ţeapă arborată pe meterezele unei cetăţi. Dacă le mai duci localnicilor şi nişte mărgele de sticlă frumos colorate, ai şanse mari să ajungi om respectat şi chiar să urci în ierarhia locală până la statutul de semi-zeu.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre cerinţele organismelor europene adresate României privind consolidarea statului de drept şi stoparea modificării legilor justiţiei?




De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam anterior, legislaţia României permite oricărui cetăţean să aibă acces la informaţiile de interes public, arătând expres ce categorii de informaţii nu sunt considerate de interes public. În ceea ce priveşte procedura prin care cetăţeanul poate avea acces la informaţiile de interes public, Legea nr. 544/2001 prevede că autorităţile şi instituţiile publice au obligaţia de a organiza compartimente specializate de informare şi relaţii publice sau de a desemna persoane cu atribuţii în acest domeniu.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Trichineloza este o boală parazitară acută produsă de Trichinella spiralis (un vierme cilindric lung de 1-4 mm şi cu diametrul de 0,04 mm), care parazitează animalele carnivore, porci mistreţi, urşi, vulpi, câini, pisici, şobolani etc. Sursa de infecţie pentru om este carnea infestată şi insuficient preparată termic...
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Inteligenţa este râvnită în ziua de azi ca un atribut fără de care persoana nu se poate descurca eficient în viaţă. Adevărul este însă că inteligenţa corelează extrem de bine cu probleme de ordin mental, afectiv şi social. Oamenii cu IQ ridicat întâmpină mai multe dificultăţi în a se integra în societate, mulţi suferă de depresie, anxietate sau alte tulburări, iar o mică parte au chiar şi boli mintale.
22 Februarie 2013, 13:20

Odobasianu, dus în cătuşe la Tribunal: DNA cere arestarea! (FOTO)

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Un complet al Tribunalului Bihor judecă, vineri, cererea de arestare pentru 29 de zile formulată de către procurorii DNA Oradea pe numele fostului subprefect Silviu Odobasianu şi a omului de afaceri Ciprian Berindea, administrator al firmei Top Construct Grup.

Cei doi au fost reţinuţi, cu o zi mai devreme şi sunt acuzaţi de o pagubă de aproape 2 milioane de lei adusă bugetului de stat şi municipiului Beiuş pe vremea când Odobasianu era primar al municipiului.

Adus în cătuşe la Tribunalul Bihor, Odobasianu şi-a susţinut nevinovăţia în faţa ziariştilor: "Legea va demonstra adevărul şi că nu sunt vinovat", a spus PSD-istul înainte de a intra în sala de judecată.

Ciprian Berindea s-a ferit de ziarişti şi a refuzat să facă vreo declaraţie. Avocatul acestuia, Răzvan Doseanu, a precizat, însă, că omul de afaceri nu recunoaşte faptele care îi sunt imputate. "Clientul meu se declară nevinovat", a spus Doseanu.

Procesul celor doi are loc în şedinţă secretă, în sala de judecată având acces doar avocaţii lor.

Detalii despre acuzaţiile care li se aduc celor doi, în articolul: Fostul subprefect PSD Nicu Odobasianu, reţinut de DNA

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
21 Comentarii
secret
Sedinta secreta???V-ati intrebat de ce !?Banii erau publici...functiile de ex-primar,ex-subprefect (O.N.) si cea de "om de afaceri" si ex-vames (C.B.),parca tot publice si platite de contribuabil sunt.Atunci?Sper ca nu se doreste o musama pe tambal !
Postat 04 Martie 2013, 13:59 de romanii cu talent
REPLICA LA ALINA
Draga nici nu vreau sa ajung niciodata la nivelul tau si al lui Odobasian. NU MA COBOR PANA ACOLO , sunteti niste RATATI !!!!!!!!!!!!!!!
Postat 26 Februarie 2013, 12:25 de IULIA
ANA BANANA- ALINA
Nu va cunosc, nu sunt din zona, dar din ce scrie pe aici imi dau seama din ce categorie sociala faceti parte: HOTI, BANDITI, MAFIOTI, MINCINOSI !!!!!!!!!! deoarece vad ca prea tineti parte acestora.
Postat 26 Februarie 2013, 10:18 de PCR
OOOOps
In loc de " BANANA" am scris "BABANA". Ma rog, poate nici n-oi fi gresit tare!
Postat 24 Februarie 2013, 01:16 de TDS
Va rog, tovarasi!
@ALINA, ANA BABANA: Domnul Odobasianu era pana in 1989 tovaras de frunte! Nu-i vorba ca si altii erau! dar, totusi....
Postat 24 Februarie 2013, 01:15 de TDS
REPLICA LA IULIA
ANALFABETO !!!!!!!!!Nu vei ajunge la nivelul Domnului Odobasianu NICIODATA !!!!!!!
Postat 23 Februarie 2013, 22:27 de ALINA
REPLICA LA ANA...
ANA, prin faptul ca lasi comentarii la toate articolele despre Domnul Odobasianu rezulta ca esti o disperata si o inculta sa nu zic chiar proasta, fiindca nici nu stii macar despre ce este vorba! Asa ca mai taci!!!!! Si apropo, sa il pupati pe Domocos in fund toti lingaii lui!!!!
Postat 23 Februarie 2013, 18:28 de ANA BANANA
TE PUP......TE PUP
D-le Odobasian, vezi ce ai patit daca nu ai stiut cand sa te orpesti? Ai crezut probabil ca e ca pe vremea cand erai mare si tare la Infratirea si iti bateai joc de toti sefii, cu toate ca tu erai prost gramada, meserie ZERO, numai gura mare. Mai mare mincinos nu este pe toata zona Beiusului. Sa te vedem cum te scoti , daca esti de vina sa platesti cu toata gasca.
Postat 23 Februarie 2013, 14:28 de ANA
2
Nu cred ca ii aresteaza ca fptele sunt din 2009 si retinerea se opereaza dupa 5 ani de la consumarea infractiunii in care nu se poate retine ca au prezentat pericol pt ordinea publica. Deci eu cred ca o sa ii cerceteze in stare de libertate ca doara nu degeaba suntem renumiti pentru Baile Felix si cele mai blande instante din tara.
Postat 22 Februarie 2013, 19:25 de 1
penalii +CIUMA ROSIE
boc este de vina ciuama ROSIE si si PENALI sunt curati ca LACRIMA .ANUL VICTORIEI FINALE ESTE ACUM (BOLOVAN = echipa de penali )GRIPA AVIARA S-A VA MANANCE.
Postat 22 Februarie 2013, 19:24 de oradeanul
frunza verde iedera DNA e o secera..
Pe la Dragesti cand secera DNA-ul?
Postat 22 Februarie 2013, 18:45 de gicu
@Ametit
Pe primarul nostru Domocos l-am vazut de multe ori pupandu-se cu Odobasian. Acuma nu stiu daca era sarut fratesc sau sarutul lui Iuda.
Postat 22 Februarie 2013, 18:01 de Ametila
INTREBARE
DNA ORADEA, PE DOMOCOS CAND IL LUATI CU ECHIPA DE FOTBAL CARE A TOCAT 200.000 DE EURO???
Postat 22 Februarie 2013, 16:52 de AMETIT
Jumatati de masura....
Daca DNA chiar ar fi Direcţia Naţională Anticorupţie uslamistii si uslamul ar disparea in proportie de 90%, indiferent ca sunt in conducerea uslamului sau talibani (citeste idioti) de rand. Nu-i vorba, nici udmr-ul si nici pdl-ul n-ar scapa usor, dar uslamistii precis ar disparea din istorie ! Si n-ar fi nimic rau in asta, ba dimpotriva.
Postat 22 Februarie 2013, 16:07 de pinonel
Vascau
Speram intr-o actiune a DNA-ului si in zona primarului Porge, din Vascau. Daca Odobasian a furat, dar a si facut ceva, Porginiho a furat si nu a facut nimic. DNA... DNA.. o sesizare , ceva?
Postat 22 Februarie 2013, 15:53 de Climpos
idem
Pe cand si Lucaciu,fostul primar de la Stei.
Postat 22 Februarie 2013, 15:35 de anonim
La multi ani!
La multi ani si la mai mare tuturor celor ca el!
Postat 22 Februarie 2013, 15:22 de Gheorghe
JAF
eu sper ca la un moment dat acelasi lucru sa-l pateasca parintele promovat habar n-am pe ce criterii in diferite "deminitati"! Ultima dintre ele: parintele 3 in 1(sau poate chiar mai multe)face parte din comisia de privatizare a CFR Marfa! JAF asigurat!
Postat 22 Februarie 2013, 14:37 de TDS
Replica la @Emilian
CENZURAT
Postat 22 Februarie 2013, 14:15 de Romanul Simplu
NU ESTE FAPTA FARA RASPLATA
vai draga silviu, sincera sa fiu imi pare rau de tina, dar la cat ai furat la viata ta iti mariti soarta. daca ne uitam tu parca ai muncit cinstit 10 vieti , atat ai realizat , si ne-ai ras in nas ca nu ne stim descurca. cati ca voi la fel sa pateasca; nu doresc raul nimanui D-zeu mi-e martor dar nici chiar asa sa fim luati toti de fraieri.
Postat 22 Februarie 2013, 14:06 de iulia
???!!!
...................DNA-UL LUCREAZA NUMAI IN WEEKEND??? DNA , ADICA DOAMNA !!
Postat 22 Februarie 2013, 13:44 de ADINA
count display

FOTO BIHOREANUL

  • An nou, aceleaşi bătălii... PNL-iştii au boicotat prima şedinţă din 2019 a Consiliului Judeţean, iar un proiect de 7 milioane euro a fost din nou amânat! (FOTO/VIDEO)
  • Un bebeluş de 7 luni, bolnav de rujeolă, este în stare gravă la Spitalul Municipal din Oradea. Părinţii acuză doctorii că ar fi ascuns riscul de îmbolnăvire (FOTO)
  • Accident pe Calea Borşului: Un BMW a ieşit în decor, două persoane au fost rănite (FOTO)
  • CSM CSU Oradea a învins cu 82-76 echipa din Piteşti şi a încheiat prima fază a Ligii Naţionale pe locul IV (FOTO)
  • Oradea ninsă: RER Vest a intervenit aproape 24 de ore continuu, pentru deszăpezire (FOTO)
  • Botezul Domnului. Sute de credincioşi orădeni au participat la sfinţirea apelor în bisericile din centrul oraşului (FOTO/VIDEO)
  • Toţi la zăpadă! Cozi de kilometri și probleme cu locurile de parcare în staţiunile montane din Bihor (FOTO/VIDEO)
  • La mulţi ani, 2019! Mii de orădeni au sărbătorit Revelionul în centrul oraşului (FOTO/VIDEO)
  • Accident în Tileagd: Un tânăr de 23 de ani a pierdut controlul unui BMW şi a lovit o autoutilitară, iar apoi un cap de pod (FOTO)
  • Omagiu generalului Berthelot: Pe faţada Gării din Oradea a fost dezvelită o placă comemorativă în cinstea consilierului militar al Regelui Ferdinand (FOTO/VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON