URMĂREȘTE-NE PE
LUNI, 24 SEPTEMBRIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Cel mai tânăr cartier mamut al orașului este Nufărul. În perioada în care țăranii veneau la fabricile din Oradea să se odihnească, astfel că la coasă ajungeau gata osteniți, partidul comunist a decis să-i stabilizeze, și uite așa s-a născut cartierul Nufărul.
Zic şi eu
Adrian Cris
Condiţia minimă a comunicării este să existe un mesaj (un conţinut), un emiţător (care îl transmite) şi un receptor (care îl primeşte). Partidul care pune mai presus de orice "comunicarea" (cuvânt prin care, de fapt, înţelege propagandă şi atât) ignoră însă tocmai condiţia ei elementară: receptarea şi procesarea mesajului.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
După ce, zeci de ani, românii au plătit taxa de drum în prețul combustibilului, rovignete pentru drumuri și taxe de trecere pentru poduri, după ce au trecut ani mulți de la semnarea celui mai păgubos contract din istorie pentru România (contractul cu Bechtel, mulțumim Adrian Năstase!) fără ca cineva să facă pușcărie, după ce s-a furat din banii de drumuri ca-n filme, ei bine, după toate acestea, românilor li se cer din nou bani pentru a nu fi tratați drept animale și pentru a avea dreptul de a circula pe o șosea cu pretenții de autostradă. O adevărată taxă pe prostie!
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre felul în care gestionează autorităţile combaterea pestei porcine africane?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Legea nr. 203/2018 privind măsurile de eficientizare a achitării amenzilor contravenţionale, lege care a intrat în vigoare pe 24 august 2018, prevede că în materia contravenţiilor rutiere se va aplica, de la 1 ianuarie 2019, o nouă metodă referitoare la achitarea acestora.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Muşcătura multor specii de păianjeni produc iritaţie locală, iar unele specii pot produce intoxicaţii mortale. În SUA există 2 specii de păianjeni importante din punct de vedere medical: văduva neagră şi păianjenul singuratic.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Se pare că minciuna îl poate face pe un politician să pară mai... autentic. Oamenii tind să vadă minciunile emise de un lider politic drept o tentativă a acestuia de a se lupta cu mâinile murdare împotriva unui sistem corupt; asta în pofida faptului că minciunile sunt sfruntate şi demistificate ulterior.
30 Ianuarie 2013, 14:01

La iniţiativa Floricăi Cherecheş, sute de elevi au mărşăluit împotriva violenţei în şcoli (FOTO)

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Corso-ul orădean a fost plin, miercuri dimineaţa, după ora 10, de sute de elevi de la 13 şcoli orădene, mai multe decât cele anunţate iniţial, care au mărşăluit de Ziua Internaţională pentru Nonviolenţa în Şcoală.

Marşul a fost organizat la iniţiativa deputatei liberale Florica Cherecheş, care a motivat că în acest fel poate să ofere mai multă vizibilitate mesajului transmis şi de Inspectoratul de Poliţie Judeţean Bihor, care organizează periodic acţiuni antiviolenţă în şcolile şi liceele din Oradea.

"Deoarece astăzi este Ziua Internaţională pentru Nonviolenţa în Şcoală, am zis că trebuie să întărim acest mesaj, în primul rând de prevenire, iar în al doilea rând de educare a tinerilor că divergenţele se pot rezolva şi altfel decât prin violenţă. O elevă mi-a spus că aşa putem da un mesaj şi adulţilor, căci de multe ori copiii urmează exemplul adulţilor", a spus deputatul Florica Cherecheş.

O parte dintre cei circa 500 de elevi adunaţi la marşul care a început la magazinul Crişul şi s-a încheiat în faţa Casei de Cultură a Municipiului au purtat pancarte şi mesaje specifice precum "Nu lăsa violenţa să te transforme într-un infractor!", "Violenţa este arma celor slabi" sau "Stop violenţei în şcoli!". La finalul acţiunii, ei au intrat în sediul CCMO, unde au urmărit un film educativ pus la dispoziţie de IPJ Bihor, numit "Cheia e la tine!", care prezintă destăinuirile unor tineri care au ajuns la închisoare din cauza violenţei.

Acţiunea de miercuri a fost organizată în colaborare cu IPJ Bihor şi cu Inspectoratul Şcolar Judeţean Bihor. Iniţial, la marş şi-au anunţat prezenţa şcolile: Colegiul Naţional "Emanuil Gojdu", Colegiul Naţional "Mihai Eminescu", Colegiul Naţional "Iosif Vulcan", Colegiul Tehnic "Mihai Viteazul", Colegiul Tehnic "Traian Vuia", Colegiul Tehnic "Transilvania", Colegiul Tehnic "Constantin Brâncuşi", Liceul Teoretic "Ady Endre", Liceul Tehnologic Sanitar "Vasile Voiculescu", Liceul Reformat "Lorántffy Zsuzsanna" şi Liceul Greco-Catolic "Iuliu Maniu".

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
13 Comentarii
violenta
Stimata Doamna Chereches! Organizati si dvs. actiuni pt. cadrele didactice, directori de scoli si licee... din pacate violentele scolare apar in urma nesolutionarii problemelor aparute de catre unitatea de invatamant..,pe motiv ca "vin parintii si ne da in judecata" sau "depun sesizare la inspectoratul scolar".
Postat 31 Ianuarie 2013, 08:33 de fuel
Du-te la servici!!!
Eu nu mai inteleg nimic!!! De ce naiba te-am votat mai chereches???? Du-te la servici!!! In parlament! Fa ceva pentru judetul asta, ca suntem de rasul curcilor! Oriunde mergem si orice incercam sa facem suntem discriminati! Judet si oras de doi lei, rad toti de noi!!! pd-istii aia nu s-au vazut la putere, vad ca voi le-ati luat-o pe urme! Pana nu ai facut ceva concret pt. noi, oradenii, nu mai vreau sa te vad in actiuni de campanie, bune numai pentru presa.
Postat 30 Ianuarie 2013, 23:32 de din Bihor
fa dati demisia, fa !
nu stiu de ce nu si da demisa deputatul PNL are niste proiecte demne de gradinite :)))) nu aveam incotro ce sa votam ca ne satuarasem de javrele pdiste imputite si de hotiile lor la cratita , burti si de 70 kg :))) ca in udmr .
Postat 30 Ianuarie 2013, 20:32 de ce astepti ?
Vorbe....
Aia peste 60%, cei mai prosti, sunteti multumiti de cum ati votat ?! S-a rezolvat cu gazele de sist (mai corect cu otravrea panzei freatice), s-a rezolvat cu investitiile de la guvern, autostrada, aeroport, s-a rezolvat regionalizarea, gata ! putem iesi la mars ! Sa va fie rusine, asa-zisi parlamentari ! Sa le fie rusine si celor care au garantat pt. niste gunoaie... zic bine nea ilie ? zic bine popa ciordel ? ce zici, mang_litorule ?
Postat 30 Ianuarie 2013, 19:53 de pinonel
mars!
tovarasa deputat nu are treba la parlament cu bugetul? o platim sa faca marsuri? mars acasa!
Postat 30 Ianuarie 2013, 16:31 de dfc
intrebare :
"sute de elevi au mărşăluit împotriva violenţei în şcoli " Adica mai pruncilor voi ati marsaluit ca sa va obositi un pic si sa nu va mai bateti in scoala! Nu? Acu intrebarea e daca ati marsaluit destul sau daca ati obosit suficient a nu va mai bateti la scoala?
Postat 30 Ianuarie 2013, 16:23 de miratul
Cati ca voi ??
Atatea postari idioate la un loc nu am mai citit !!! cati ca voi mai sunt?
Postat 30 Ianuarie 2013, 16:17 de miratul
defectele VICTIMEI sunt cauza efectelor infractionale:))))))
BIBLIA mentioneaza ca e pacat sa nu fi SANATOS, cum esti sanatos daca nu poti sa te aperi in caz de violenta si dai vina pe altul ? cum poate fi altul vinovat de sanatatea ta precara , de imunitatea , rezistenta ta NULA ? defectele VICTIMEI sunt cauza efectelor infractionale:))))))
Postat 30 Ianuarie 2013, 15:18 de marsssss
polulatiei active comparativ cu parazitii sociali impusi de sisitem!!!
cauza faptelor infractionale nu sunt violenta :)))))))) efectele violentei sunt asa cum se constata in practica sanatatea precara a victimei care nu lupta pentru nimic, sta ca un parazit fara sa si intaresca imunitatea si logic ca cel ce se aprara si nu o ia la masea e vinovat, cum explicati ca doua lovituri aplicate in acelasi loc la persoane diferite uneia ii cauzeaza o vatamare si alteia nu , legea nu este adaptata sistemului nociv in ce priveste sinuciderea in masa datorita repausului, atrofierii muschilor, daca numai manacam si muncim aproape delok este normal ca lovitura sa provoace vatamari grave !!!! ce facem intretinem parazitii socili si pe cei activi ii inchidem !! datorii imense face Romania din cauza evaluarii polulatiei active comparativ cu parazitii sociali impusi de sisitem!!!Parazitism ne ofera si religia :))) nu fa, nu fa si in final bagam in inchisoare pe cei SANATOSI, lagar
Postat 30 Ianuarie 2013, 15:12 de parazitii sunt si ce
un copil responsabil pentru viitor nu exclude violenta,
un copil responsabil pentru viitor nu exclude violenta, singurul mod de aparare cand viata lui este pusa in pericol, cum va stii sa aplaneze un conflict fara sa nu cunoasca balanta fizica impusa de o lovitura, cum va stii cat poate suporta , cum ? Lupta de dominare exista si va exista fara violenta esti un amarat de pamapalau care va curata kurul altora :))) dati le in gura la toti smecheri de cartier, fara mila indiferent de sex ! Constrangerea este un act de suicid social, de limitare a dezvoltarii naturale , libertatea in desfasurarea inseamna VIATA in rest sunteti morti, suspusi. O sa avem copii care vor face pipi pe ei daca unul ridica vocea , complexati de frica ca nu stiu , nu au siguranta in ei ?
Postat 30 Ianuarie 2013, 14:59 de Lupta de dominare ex
dati ne noua mult lumina
pocaita penticostalilor nu bataia si violenta ii sperie pe copii ci mita pe care dascalii o impun obligat pentru note de trei date dupa ochii :)))) care nu vad decat bani :))) tu crezi ca in scoli se aplica reguli de pocaime ? analfabeta rau , cel mai mare pacat este necunoasterea realiotatii, iart o Dpamne ca se preface ca e in cainta !
Postat 30 Ianuarie 2013, 14:42 de sa avem ochii sanato
cine naiba e taratura asta ?
ha, ha, ha, ha, mai bine marsaluiau pentru " mama mai vreau un fratior si apara l de spitale" :)))) violenta este sanatoasa comparativ cu lipsa fratilor si constrangere in spitale, libertate ce inseamna pentru o pocaita, SUPUNERE, constrangere ? din mosi stramosi luptele la tranta au existat acum ce mai vor si rebuturi din copii ?
Postat 30 Ianuarie 2013, 14:40 de vai de capul ei :)))
Non sens!
Ce rost are tot marsul, nu noi parintii trebuie sa stim si sa vedem asta ci tocmai voi care marsaluiti. Pierdere de timp, pana ce tocmai cei ce marsaluiesc sunt cei violenti in scoli! problema asta nu se rezolva pe strada ci in scoli deci acolo trebuie sa aveti acctiuni specifice de combatere.
Postat 30 Ianuarie 2013, 14:34 de Anushka
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Adio, Champions League! Baschetbaliștii de la CSM CSU Oradea au pierdut și meciul de acasă cu campioana Finlandei (FOTO)
  • Ziua internaţională a surzilor, sărbătorită printr-un marş cu mănuşi albe prin centrul Oradiei (FOTO/VIDEO)
  • Sărbătoarea Recoltei: Ce bunătăţi sunt în Cetatea Oradea şi de ce a plecat un floricultor bihorean supărat acasă (FOTO)
  • Victorie la debut de nou sezon pentru echipa de handbal a CSM Oradea: 33-32 cu HC Szejke Odorhei (FOTO)
  • 'Puncte de vedere': În Cetatea Oradea a fost vernisată o expoziţie de imagini 3D din timpul Primului Război Mondial (FOTO)
  • 'Portretele Unirii' își așteaptă vizitatorii în Piaţa Unirii din Oradea (FOTO)
  • Deţinuţii din mai multe judeţe s-au întrecut la fotbal: Orădenii, pe locul II (FOTO / VIDEO)
  • Se toarnă fundaţia! Au început construcţia podului din strada Universităţii (FOTO)
  • Lucrările s-au terminat, ambuteiajele continuă! Trecerea de nivel cu calea ferată din strada Uzinelor a fost modernizată degeaba (FOTO)
  • Figaro și Lucifer, doi motani singuratici au ajuns de la Paris la Zoo Oradea (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON