URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 12 DECEMBRIE 2019

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Fraţii Micula au câştigat un proces cu Statul Român, în urma căruia acesta era obligat să le plătească despăgubiri de 84,5 milioane euro. Cum nimeni nu s-a sinchisit de această problemă, după calcularea dobânzilor şi penalităţilor suma a ajuns la aproape 400 milioane de euro.
Zic şi eu
Adrian Cris
Într-o societate ipocrită, vestea că aproape jumătate din adolescenţii României sunt analfabeţi funcţional (potrivit celei mai recente testări PISA, a Organizaţiei pentru Cooperare şi Dezvoltare Economică, 44% nu înţeleg un text, deşi cunosc literele care îi formează cuvintele) a fost întoarsă pe toate feţele câteva zile, după care, ca de obicei, a şi fost uitată pentru a face loc altor uimiri, nou-nouţe.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Un monstru în sine, birocrația creează la rândul ei alți monștri. Birocratul are infinit mai mult respect pentru o hârtie semnată și stampilată decât pentru un om în carne și oase. Din spatele unui birou sau baricadat în spatele unei tejghele cu geam termopan, birocratul se simte o ființă superioară, un supra-om, care va descalifica orice biped lipsit de hârtiile necesare pentru a dovedi ce are de dovedit.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre decizia Primăriei Oradea de a taxa eliberarea pe loc a documentelor la ghişeu şi de a încuraja, inclusiv prin reduceri fiscale, relaţia online între cetăţeni şi administraţie?



De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Recent, Înalta Curte de Casație și Justiție a pronunțat o decizie obligatorie cu privire la termenul în care se pot solicita despăgubiri în cazul provocării unei pagube printr-un act administrativ nelegal. Mai concret, s-a stabilit că termenul de un an pentru solicitarea de despăgubiri în instanță curge de la data la care persoana vătămată a luat cunoștință de paguba efectivă.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Coronarografia reprezintă o metodă de diagnostic invazivă (nu de tratament) ce permite vizualizarea directă a arterelor inimii (coronare) afectate prin infarct. Coronarografia presupune introducerea unui cateter (un tub minuscul) la nivelul arterei inghinale de la rădăcina coapsei şi înaintarea lui, sub control radiologic, până la nivelul arterelor coronare, moment în care se injectează o substanţă de contrast ce permite astfel stabilirea locului stenozat (îngustat) sau obstruat (înfundat) şi a atitudinii terapeutice: tratament medical, angioplastie sau tratament chirurgical.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Din păcate, cinematografia şi oamenii neinformaţi perpetuează o serie de mituri care impun o stigmă asupra bolnavilor şi asupra celor cu afecţiuni psihice. Un schizofrenic este confundat des cu cei cu personalitate multiplă, cu criminalii în serie, cu cei malefici şi răi, gata de violenţe inimaginabile. Adevărul este, însă, altul...
23 Noiembrie 2012, 17:51

Candidaţii USL s-au întâlnit cu studenţii orădeni, ca să le ceară voturile (FOTO)

0 clipuri
0 audio
0 fisiere
Casa de Cultură a Municipiului Oradea s-a umplut, vineri dimineaţă, de studenţi, cu ocazia unei întâlniri electorale organizată de USL Bihor. Evenimentul a fost combinat cu un târg de joburi pentru tineri, la care s-au prezentat însă doar trei firme orădene (una de asigurări, una de recrutare personal şi un producător de mobilier tapetat) şi la mesele cărora studenţii nici nu s-au prea înghesuit.

La întâlnire au participat candidaţii USL din Oradea, adică Florica Cherecheş (Colegiul 9 Deputaţi), Ioan Cupşa (Colegiul 8 Deputaţi) şi Florian Bodog (Colegiul 4 Senat), dar şi cei care "girează" pentru aceştia, mai precis vicepreşedintele Consiliului Judeţean Ioan Mang şi viceprimarul Oradiei Ovidiu Mureşan.

După ce li s-a vorbit despre eforturile municipalităţii orădene din ultimii 4 ani pentru crearea de noi locuri de muncă, studenţilor li s-au adresat şi rugăminţi. "Din punctul nostru de vedere, singurii care ne pot ajuta pentru finanţarea proiectelor sunt candidaţii USL. Vă rog să daţi acelaşi semnal prietenilor, cunoştinţelor, familiei: singurii care pot şi îşi doresc să ne ajute ca şi comunitate sunt candidaţii USL", a spus vicele Mureşan.

La rândul său, Mang a vorbit despre necesitatea investiţiilor în întreg Bihorul. "Orice vot dat în afara USL e un vot dat către Băsescu, Bot, Udrea sau Blejnar. Rugămintea pe care o avem noi e ca în municipiul Oradea, dar şi în Bihor, să se voteze candidaţii USL", a spus Mang.

Apoi, fiecare candidat USL s-a prezentat şi a spus ce are de gând să facă din calitatea de parlamentar. Astfel, Cupşa a garantat că va sprijini municipalitatea orădeană în crearea a 10.000 de locuri de muncă până la sfârşitul anului 2016, dar i-a şi îndemnat pe studenţi să înveţe, astfel încât să fie pregătiţi pentru angajare.

Florica Cherecheş i-a îndemnat pe studenţi să fie activi, să se implice în acţiunile ONG-urilor şi să participe la cât mai multe seminarii ori conferinţe. "Vă rog să vă implicaţi în comunitate. Intraţi în partide politice. Nu putem sta pe margine şi să criticăm", a spus Cherecheş.

Foarte scurt în discurs, Florian Bodog le-a spus tinerilor că şi-ar fi dorit ca la evenimentul USL să fie prezente mult mai multe firme care să le ofere locuri de muncă, dar le-a garantat că va lupta, ca parlamentar pentru ei.

În final, după ce i-au ascultat timp de o oră pe politicieni, studenţii n-au avut nicio întrebare pentru cei care le cer voturile.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
15 Comentarii
p@oradea
Bine mai! USL a facut extrem de multe pentru Oradea.. Bolojan nici nu se compara cu Filip. Insa Filip a trecut la USL.... ca sa mai zic de Becali, Voiculescu, Negoita... cateva dintre gunoiele USL-iste. Cat despre activitatea la nivel national a PSD-ui... hai sa fim seriosi....sunt niste mizerii dar daca ii voteaza toi ce sa zic... sa va fie de bine romani ca va place saracia si tampirea comunista.
Postat 25 Noiembrie 2012, 00:12 de aa
initiativa
Foarte buna initiativa celor de la USL! :D
Postat 24 Noiembrie 2012, 13:51 de t.
@oradea
2004-2008 guvernul Tariceanu {nu era criza economica} in strinsa legatura cu PSD inlatura PDLde la guvernare si majoreaja salarii si pensii pt propaganda electorala in vederea alegerilor din 2008,a fost prima incercare de destabilizare a statului roman,au incercat sa-l inlature pe marinar pt ca le incurca socotelile,si acum si atunci au primat interesele de gasca,pt cei cu memoria scurta nu am uitat privatizarile "reusite" facute de PSD sub glorioasa conducere a lui Ilici si Nastase,actualul guvern e condus din umbra de Felix,nu sint mai buni unii ca ceilalti dar macar ARD incearca sa aduca nume noi in politica in locul marilor "politicieni" Filip,Bot,Seremi,etc.restul sint povesti pt. adormirea oradenilor. spune-mi cit au crescut utilitatile sub glorioasa cirmuire a Gibonului?pe mine ma intereseaza traiul meu de zi cu zi,sa nu ramin dator cu darile sa-mi trimita bolovanul somatii de plata,sa pot parca si eu ca altii in fata blocului fara parcometru,sa platesc apa la pret rezonabil nu la pret de combustibil,totul e pt a accede la functii bine platite din banii nostri,asa ca lasama cu marile "realizari" USL,vad ca multi oradeni devin olteni
Postat 24 Noiembrie 2012, 12:51 de luky
A
La anu vor fi mai mulţi angajatori.
Postat 24 Noiembrie 2012, 12:50 de ionel
catre ala de delireaza
nu cred ca deliram... am vazut clar ce scria pe foaia aia de prezenta! Anul II management, marketing, parca si ceva cu ec si ai ... ceva prescurtari. Si nume peste nume...
Postat 24 Noiembrie 2012, 12:42 de studentul silitor
UNDE?
:)))))))))))))))))))))) UNDE AIIIIIIIII FOST MAHHHHHHHHHH?:))))))))) era-i invisibil si nu te`o vazut nimeni ?:)))))))!!!!!!!
Postat 24 Noiembrie 2012, 12:21 de @ Am fost acolo
kasfkafskjakdfka
Un copil zic eu "ciumet" scria putin mai jos la Titlu: "Ce telenovela siropoasa". PE BUNE? Hai sa dam putin timpu-n spate.. ce a facut PDL-ul pentru Oradea? Nu ma intereseaza ce a facut guvernul ci partidul PDL care a fost la putere 8 ani de zile daca nu ma insel, inainte sa apara USL-ul la Oradea. Acum haideti sa ne amintim ce a facut echipa USL cu bune si cu rele .. pentru orasul ORADEA ! Iar apoi.. putem sa spunem ca sunt telenovele..ca sunt basme..vrajeli sau cum mai vreti voi..
Postat 24 Noiembrie 2012, 12:17 de oradea
delirezi
@Studentu Silitor tu chiar delirezi, sau incerci esti membru al vre unui partid politic si-ncerci orice... orice prost stie ca la stiinte economice sunt mult mai multi studenti in comparatie cu numarul de locuri din sala respectiva.. deci mai bine taci naibii decat sa vorbesti prostii....
Postat 24 Noiembrie 2012, 12:12 de @studentu silitor
replica la articol
O mare mare manipoulare publica ordinara a celor din PSD Bihor ,acelor din USL Bihor ,si acelor din PNL Bihor au dus ca si vitele la targ studentii acolo in sala aceea din mijlocul orasului Oradea ,de ce nu a facut acesta adunare electorala cu studentii in campusul universitatii di Oradea ?De FRICA de studentii oradenii de aceea!:))=)).Totiipoliticienii PSd Bihor de acolo niste nulitatii oportunisrti tupeistii senatorul PSD Ioan Mang PLAGIATORUL,vice primarul PSd Ovidiu Muresan Obezul si-a pus nevasta mare director peste Posta ,consilierul judetean PSD Emilian Pavel alias Pepea *, famenul,gauazarul care afacut de rusine PSD Bihor cu faptele lui homosexuale ,poponare ,famene ,Florin Bodog cu 2-3 functii platite din banii publici ,asta-i social democrat?2-3 bihoreni sunt someri ca asta are 2-3 functii in plus ,Florica Chereches de la PNL bihor mai bine spunea studentiulor cum i-a adus banii de chirie dupa casele din Atlanta SUa ale primarului PeNaL Iile Bolojan.Acestia sunt caddidatii politicienii USL BIHOR, RUSINE!RUSINE!RUSINE! Asta-i alianta social (democrata)liberala numai ei ca sa traiasca bine si restul pioporulAceasta este opinia lui Romanul Simplu.
Postat 24 Noiembrie 2012, 10:27 de Romanul Simplu
Am fost acolo
Am fost acolo si va spun ca este o bataie de joc si spalare pe creier =))))))) PENIBILI !!
Postat 24 Noiembrie 2012, 01:22 de Am fost acolo
Ce telenovela siropoasa....!
Dragi studenti este simplu si sper ca ati inteles. Domnul Cupsa face rost de 10 mii de locuri de munca, iar doamna Chereches regreta ca nu au venit si firmele impreuna cu USL ca sa va dea joburi. Dar.. data viitoare... va promitem ca le aducem cu noi si o sa aveti multe multe joburi ca doar noi cei de la USL scoatem joburile din poseta. Iar de Mang... ce mai vreti sa stiti...? De el trebuie sa ascultati ca dansul e un om foarte destept care impreuna cu sotia si familia stiu sa xeroxeze carti. Data viitoare cand mai are dansul treaba la xerox va face ceva si pentru dumneavostra si va xeroxa cel 10 mii de joburi de la Cupsa cu alte mii de la Chereches...? Cum sa nu votezi asa padure de aburiti si sa nu uitati ca au colegi si mai destepti si harnici, Antonescu care e chiulangiu, Voiculescu care toarna tot, Iliescu.. da inca traieste... Pontanescu Prostescu si minunatul Filip fost primar de Oradea.
Postat 23 Noiembrie 2012, 23:37 de aa
băi...
uaaa, o tot anu II de la stiinte economice ii acolo. Le.ati promis ceva in schimbul prezentei...??? am vazut ca circula o foaie de prezenta...a ajuns si in mana mea, dar cum nu eram student, n-am avut dupa ce sa ma trec pe lista.
Postat 23 Noiembrie 2012, 21:14 de studentu silitor
minciuna s-au plagiatura
Chiar in halul asta ai ajuns d-le Mang ,sa-i mai minti si pe acesti tineri ,pe care , dupa ce nu sunt dimineata la cursuri, ii inveti sa faca ca si tine sa plagieze s-au sa fuga de cinste si respect ,pentru opinia fiecarui . Lasate balta si nu-i mai pomenii pe altii vezi cine esti tu.
Postat 23 Noiembrie 2012, 20:27 de ivet
modelul Mang?
ce o fi promis Mang studentilor?le "aranjaza" examenele?a spus si pretul?chiar e misto cu "dr.mang" pe post de propagandist,numai sa nu plinga la anul,va amintiti ca dupa "democratia originala instaurata de Ilci Iliescu aparea zicala:ceausescu sa ne ierti ca-n decembrie am fost beti; urmasii lui ilici vor sa ne aduca din nou democratia pumnului in gura,intrebarea e cine va juca rolul lui Miron Cosma si al minerilor?in rest modelul e acelasi,vindem si cea mai ramas din industria romaneasca si dupa noi potopul,principalul e sa ajunga comisioanele la cine trebuie