URMĂREȘTE-NE PE
DUMINICĂ, 16 DECEMBRIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Constat cu bucurie că există o concurență serioasă între cele două centre de putere din Bihor: Primăria Oradea și Consiliul Județean, în ce priveşte muzeele. Iar concurența asta nu poate fi decât benefică pentru turismul din Oradea.
Zic şi eu
Adrian Cris
În urmă cu peste un deceniu, un clujean teribilist zicea că s-a săturat de România. Cum n-a explicat că, de fapt, se săturase de balcanism, de corupţie, de minciună, de demagogie, naţionalism primitiv, murdărie şi dezordine, a fost pus la index ca vândut ungurilor. De câteva luni, patru primari din Transilvania pregătesc o iniţiativă mult pragmatică, deci şi mai "periculoasă" decât manifestul lui Sabin Gherman...
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
În primul rând, îmi doresc să nu fie doar o mişcare politică, iar declaraţiile de intenţie ale celor 4 primari (fonduri, dezvoltare, infrastructură etc) să fie doar de faţadă, aşa cum se face în orice campanie electorală. Mi-ar plăcea să nu devină un pol politic şi să nu fie exploatată în consecinţă, deşi, dacă va începe să facă performanţă şi să dea rezultate palpabile, e foarte posibil să se ajungă şi acolo. Primul semnal ar fi atunci când vor cere şi alte oraşe să intre în horă.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre cerinţele organismelor europene adresate României privind consolidarea statului de drept şi stoparea modificării legilor justiţiei?




De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Competenţa de soluţionare a recursurilor declarate împotriva hotărârilor pronunţate în apel de tribunal, în cauzele având ca obiect cereri evaluabile în bani în valoare de până la 200.000 lei inclusiv, ca urmare a pronunţării Deciziei nr. 369/30 mai 2017 a Curţii Constituţionale a României, revine curţilor de apel.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Sistemul colector urinar, format din bazinetele renale (formaţiunile care "captează" urina din cei doi rinichi), cele două uretere ("tuburile" prin care urina ajunge la vezică), vezica urinară şi uretra ("tubul" prin care urina se elimină) este "căptuşit" cu nişte celule epiteliale denumite în ansamblu "uroteliu". Toată această zonă este expusă influenţelor carcinogene, dar cea mai frecventă tumoră este cea a vezicii urinare, urmată de cea de la nivelul bazinetelor.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Vorbim de o "explozie" de depresie în rândul fetelor începând cu anul 2012 şi până în prezent şi toate aceste adolescente au un singur lucru în comun: petrec mult timp pe telefoanele mobile ori în faţa canalelor social media.
21 Aprilie 2011, 23:40

Accident spectaculos: BMW contra BMW (FOTO)

Accident spectaculos: BMW contra BMW (FOTO) Accident spectaculos: BMW contra BMW
Accident spectaculos: BMW contra BMW (FOTO) Accident spectaculos: BMW contra BMW
Accident spectaculos: BMW contra BMW (FOTO) Accident spectaculos: BMW contra BMW
Accident spectaculos: BMW contra BMW (FOTO) Accident spectaculos: BMW contra BMW
Accident spectaculos: BMW contra BMW (FOTO) Accident spectaculos: BMW contra BMW
Accident spectaculos: BMW contra BMW (FOTO) Accident spectaculos: BMW contra BMW
Accident spectaculos: BMW contra BMW (FOTO) Accident spectaculos: BMW contra BMW
Accident spectaculos: BMW contra BMW (FOTO) Accident spectaculos: BMW contra BMW
Accident spectaculos: BMW contra BMW (FOTO) Accident spectaculos: BMW contra BMW
Accident spectaculos: BMW contra BMW (FOTO) Accident spectaculos: BMW contra BMW
Accident spectaculos: BMW contra BMW (FOTO) Accident spectaculos: BMW contra BMW
Accident spectaculos: BMW contra BMW (FOTO) Accident spectaculos: BMW contra BMW
Accident spectaculos: BMW contra BMW (FOTO) Accident spectaculos: BMW contra BMW
Accident spectaculos: BMW contra BMW (FOTO) Accident spectaculos: BMW contra BMW
Accident spectaculos: BMW contra BMW (FOTO) Accident spectaculos: BMW contra BMW
Accident spectaculos: BMW contra BMW (FOTO) Accident spectaculos: BMW contra BMW
Accident spectaculos: BMW contra BMW (FOTO) Accident spectaculos: BMW contra BMW
Accident spectaculos: BMW contra BMW (FOTO) Accident spectaculos: BMW contra BMW
Accident spectaculos: BMW contra BMW (FOTO) Accident spectaculos: BMW contra BMW
Accident spectaculos: BMW contra BMW (FOTO) Accident spectaculos: BMW contra BMW
Accident spectaculos: BMW contra BMW (FOTO) Accident spectaculos: BMW contra BMW
Accident spectaculos: BMW contra BMW (FOTO) Accident spectaculos: BMW contra BMW
Accident spectaculos: BMW contra BMW (FOTO) Accident spectaculos: BMW contra BMW
Accident spectaculos: BMW contra BMW (FOTO) Accident spectaculos: BMW contra BMW
Accident spectaculos: BMW contra BMW (FOTO) Accident spectaculos: BMW contra BMW
Accident spectaculos: BMW contra BMW (FOTO) Accident spectaculos: BMW contra BMW
Accident spectaculos: BMW contra BMW (FOTO) Accident spectaculos: BMW contra BMW
Accident spectaculos: BMW contra BMW (FOTO) Accident spectaculos: BMW contra BMW
Accident spectaculos: BMW contra BMW (FOTO) Accident spectaculos: BMW contra BMW
0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Protagoniştii accidentului înregistrat joi seară, în jurul orei 22, pe Bulevardul Ştefan cel Mare, lângă blocul ANL, au fost conducătorii a două BMW-uri, dintre care unul, mai precis una, pilota cu viteză excesivă.

Potrivit primelor constatări ale poliţiştilor care au făcut cercetări la faţa locului, şoferiţa de aproximativ 25 de ani a unui BMW de culoare vişinie conducea cu viteză dinspre Gară în direcţia străzii Transilvaniei. În momentul când a ajuns în dreptul blocului ANL, tânăra ar fi încercat să forţeze deplasarea, deşi semaforul se comutase deja de pe culoarea verde, şi s-ar fi speriat de faptul că din sens opus, adică dinspre strada Transilvaniei, a apărut un alt BMW, de culoare cenuşie, care vira stânga, spre podul de pe Teodor Neş. "Din cauza vitezei mari şi, mai mult ca sigur, a lipsei de experienţă, şoferiţa a tras de volan prea mult înspre dreapta, pentru a evita coliziunea cu celălalt BMW. A ciupit bordura scuarului din mijlocul intersecţiei, iar apoi a sărit peste un alt scuar din intersecţie", a explicat unul dintre poliţiştii care făceau măsurători.

Martorii oculari au confirmat că BMW-ul vişiniu, care venea dinspre Gară, avea viteză mare, şi au spus că tânăra aflată la volanul acesteia a fost scoasă din maşină de personalul unei ambulanţe, fiind transportată la UPU în stare de şoc, dar şi cu buza spartă şi cu un dinte din faţă lipsă.

Alături de şoferiţă era prietenul acesteia, care a afirmat, însă, că vinovat pentru producerea accidentului ar fi şoferul BMW-ului gri. "Celălalt a trecut pe galben şi prietena mea, ca să nu intre în noi, a trebuit să vireze brusc dreapta", a spus tânărul în vârstă de aproximativ 30 de ani.

Şoferul BMW-ului cenuşiu, scăpat fără nicio zgârietură, a respins însă orice acuză că ar fi încălcat regulile, astfel că doar poliţiştii vor fi cei care vor stabili cine are de plătit pagubele provocate. Nu doar BMW-ului vişiniu, al cărui şasiu pur şi simplu s-a rupt din cauza impactului, dar şi scuarului din intersecţie, ale cărui borduri vor trebui înlocuite.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
19 Comentarii
pt.ioana
Sunt de acord cu "ioan". Esti vadit rautacioasa vis a vis de acest articol. Degeaba faci pe desteapta, degeaba faci referire la dictionarul ortografic, ortoepic si de punctuatie, pt. ca, dupa cum scrii comentariile, este evident ca nu l-ai citit vreodata.
Postat 02 Mai 2011, 10:56 de sofia
pt @oradeanul
Bai, da trebuie sa fii chiar nesimtit sa te intrebi chiar acum de ce se ia lumea de BMW-isti. Pai de aia ca erau amandoi erau cu BMW-ul, cine sa fie de vina ala cu Loganu sau ala cu AUDI, mai lasa baiatu etnobotanicele ca nu stii ce vorbesti.
Postat 30 Aprilie 2011, 15:03 de emil
BMW
Punand la o parte statistica ce se confirma pe zi ce trece cu privire la accidentele produse de soferii masinilor "tari', oare cand va exista o firma care sa curete locurile accidentelor imediat dupa accident si sa se remedieze pagubele in infrastructura rutiera, in 24 de ore ??????
Postat 26 Aprilie 2011, 02:19 de alex
bmv
bmw e tare poti trece pe rosu ,poti conduce tare cine-l are e smecher de smecher,sarmana domnita s-a crezut calare pe o magarita iar cand prietenul a zis vezi ca esti pe rosu i-a tras o palma in loc sa franeze spunand ca de unde sie ca e pe rosu ca doar nu a cautat-o in paltaloni dar politia a lamurit-o ca culoarea semaforului era rosie .nu bine si ce sunt doar fiare se repara fara dinte va vorbi mai sasait si va putea lua un ferari rosu ,iar cand va spune prietenul rosu va zice,merci eu am ales culoarea,nu mai semaforul,deci ce am lovit din nou?nimic un cimpalac cu dacie logan poti merge mai departe ca esti fitoasa
Postat 25 Aprilie 2011, 22:32 de bmw
LOL
mama, ce bataie e aici!!!!!!! Ioana si oradeanul, voi doi cred ca ati iesit mai sifonati decit protagonistii accidentului
Postat 24 Aprilie 2011, 20:39 de df
Paste Fericit 2011!
"nu te coborâ la nivelul unui prost, te va bate cu experienta!" se pare ca ciudatii cu BMW-uri fac victime si in online... nasol!
Postat 23 Aprilie 2011, 19:44 de magnovaradinum
Ptr Ioana:)
Ioana: chestia cu bucataria ti am scris-o numa asa ca stiam ca e ceva ce te va deranja si uite, am avut dreptate, reiese clar din reactia ta:) Legat de Adi, nu vad ce a r fi gresit si ce te a deranjat asa tare cum se exprima, si ce conteaza daca nu e domeniul lui?:) te deranjeaza ca nu tu ai scris articolul sau ce?:) Citeste mai profund si ai sa realizezi ca pe mine nu parerea ta m a deranjat ci faptul ca repede te ai bagat in semama si nu ti era clar unde si cum sau decurs lucrurile:) si tu repede la Crisu sa faci pe desteapta, defapt ptr asya ti am si sugerat sa te ocupi mai bine de gatit, sper ca asta iti merge mai bine. Daca esti gazetar, nu poti fi decat careva din ziarele inchide, gen Contrast:) etc....no numa bine. Legat de mine, relax, ador sa gatesc:))) dar asta nu te intereseaza pe tine:)))
Postat 23 Aprilie 2011, 14:10 de Oradeanul
Sarbatori Fericite!
@Oradeanul: Faptul ca tu consideri ca locul femeii este doar la cratita si ca este mereu in lipsa de sex, spune totul despre tine. Din fericire, il cunosc pe Crisu de foarte multi an si stiu ca evenimentele rutiere nu sunt parte din domeniul lui, pur si simplu era el in tura. Pentru Crisu, am tot respectul ca reporter pe politica. Faptul ca nu poti sa accepti ca exista si alte pareri decat ale tale, din nou spune multe despre frustrarile tale. Oricum, Oradeanule, iti doresc sa ai sarbatori fericite si sa te infrupti din bucatele pregatite, probabil, de o doamna.
Postat 23 Aprilie 2011, 11:56 de ioana
Ptr Ioana.....
Draga Ioana, Sarbatori fericite!!!! eu iti zic sa stai mai mult in bucatarie si nu aici sa dai cu parerile:))) aaa si fa sex mai mult ca pari cam nemancata:) cu iq -ul tau cu tot:) Crisu a descris exact venea de la gara spre transilvaniei, si in dreptul blocului ANL, pai asta une putea fi??? in nufaru??? Te ador Ioana numa nu mai fa pe desteapta:) ok?? Ca nu a formulat Adi cum iti placea tie, pai stiu si eu bine ca e ff greu faci sau sa scrii pe placul tuturora si mereu gaseste omu ceva de comentat, ca se putea mai bine sau mai altfel:) Hai sa nu defaza draga Ioana subiectul articolului, si mai bine sa vb de tipa aia cu BMW ul , ce putea sa faca de ex daca tu erai pe trecerea de pietoni la blocurile ANL, sa vb despre neatentie si despre grandomanie....ok Ioana ?:) te astept la noi certuri:) dar nu pe tema asta mai bine zi mi Ioana draga ce bun ai gatir de paste? pot sa merg la stropit?:)
Postat 22 Aprilie 2011, 22:40 de Oradeanul
@oradeanul
Sa traiesti si sa te simti bine la volanul unui bmw!Doamne ajuta-ti! Dar...dar, a lua in considerare o statistica "cu accidentele", nu e relevanta mon cher, fiindca statistica e una (si stim cum se face) si realitatea e alta...Si recunoaste ca cei mai multi posesori de bmw sint niste grobieni...Dar hai sa nu generalizam, nu? Paste fericit!
Postat 22 Aprilie 2011, 17:16 de doc
de ce mereu ei?
Nu toate accidentele sunt produse de, sau nu toate accidentele au ca protagonisti soferi de BMW. In RO exista multe prejudecati legate de aceasta marca, lucru speculat de presa din plin pt cresterea audientei. Tu, in cazul de fata ai luat o imbucatura de informatie gata mestecata de Bihoreanul! Nu cred ca ai chef si nici timp sa cauti tu o statistica cu accidentele, dar minim de bun simt trebuie sa ai pt a vedea cum stau lucrurile. Si da, am un BMW. Si da vad in trafic pe propria-mi piele prejudecatile altora vis a vis de BMW. Nu-mi pasa.
Postat 22 Aprilie 2011, 16:40 de @oradeanul
:/
Tu chiar ai motive sa te feresti!
Postat 22 Aprilie 2011, 16:34 de @doc
"Fujiiiiiti" de bmw-uri!
Pai da! S-o 'ntilnit 2 ghiolbani cu bmw, adica si o ghiolbanitza...Astia de au bmw se cred regii soselelor, ai asfaltului si ai trotuarelor cind nu mai incap pa strada! Toti au pipota marita si creierul micsorat si se umfla riscasu'-n ei de da pa dinafar'! Asa se produc accidente! Feritzi-va din calea unui bmw cu nr de romanica, ca poate fi de bai!
Postat 22 Aprilie 2011, 16:11 de doc
Suntem ofensati:)
@Ioan: Eu zic sa incerci sa citesti ce am scris, cu mintea si cu imaginatia si ai sa vezi ca virgulele sunt puse perfect ortografic si nu sunt puse in dorul lelii... Ia mai incearca o citire corecta cu voce tare a ceea ce am postat. S-ar putea din intonatie, sa vezi ca nu le-am pus degeaba. Cat priveste angajatorul, sugestia mea este sa il intrebi pe al tau daca e foarte multumit de tine, ca eu reclamatii in ceea ce priveste calitatea muncii mele n-am primit inca!
Postat 22 Aprilie 2011, 14:50 de Ioana
pt ioana
Dupa cum pui virgulele, halal reporter ai fost... Iar dupa cat intelegi dintr-un text relativ simplu, ma tem ca ai fost reporter cu incalcarea oricarei pretentii din partea angajatorului
Postat 22 Aprilie 2011, 13:26 de ioan
Hai sa discutam discutii
@ Oradeanul: Logica postarii se indreapta catre jurnalisti, nu catre cititori, si nu, din pacate te dezamagesc, IQ-ul meu il usor depaseste pe al tau: Venea dinspre Gara si se deplasa catre Stefan cel Mare, De unde ati dedus voi ca mergea spre Transilvaniei? Doar pentru ca era o informatie data probabil de catre soferi ca si aspect general...Ati fost acolo? Si nu, stimate oradean, am filmat accidente mai mult decat iti poti tu imagina, in calitate de reporter si am invatat sa scriu o stire, asta ca sa nu mai ai dubii! Sugestia mea, este ca atunci cand nu iti convine o postare sa nu incepi sa spurci omul, ci sa citesti stirea si sa gandesti prin ochii cititorului de rand. Daca tie ti s-a parut stirea clara, te dezamagesc sa iti spun ca din punct de vedere jurnalistic, stirea e cam slaba. BTW, am vazut articole de presa scrise mai clar decat acest articol P.S. Eu am avut decenta de a imi da numele, nu m-am ascuns sub anonimat, asta asa ca moralitate a caracterului.
Postat 22 Aprilie 2011, 10:59 de Ioana
Ptr Ioana.....
Draga Ioana, te rog sa nu vb la plural si nu in numele tuturora, daca tu nu ai logica si neuroinii tai nu fac legatura intre ei asta este o chestie dar nu toata lumea este ca tine. Stirea este cat se poate de clara, dar poate tu cand treceai cu bicicleta pe acolo nu te uitai la numele strazilor si din acest motiv nu intelegi. In stire scrie clar ca "se deplasa inspre str Transilvaniei" nu ca era pe strada respectiva. Mananca mai mult peste, poate niste fosfor te ajuta sa iti imbunatatesti logica. Ioana, iti recomand niste teste de inteligenta si IQ, dar vezi sa nu publici rezultatele ca te faci de cacao:)))) ============================================ Legat de BMW uri, nu inteleg de ce mereu ei:) de ce se cred ei mereu mai presus....des intalnesc situatii in care ptr ei culorile semafoarelor nu sunt valabile, indicatoarele idem. Pacat de masina aia, daca vad bine are roata rupta, baia de ulei sparta...pacat de masina. Cred ca tipa stirbita de impact va tine minte o viata aceasta experienta.
Postat 22 Aprilie 2011, 10:14 de Oradeanul
pt ioana
ioana draga traseul e cat se poate de explicit : venea dinspre gara catre Transilvaniei (o fi Transilvaniei departe dar si gara e la fel de departe, sunt date doar ca puncte de repere pt directie). cealalta masina venea dinspre Transilaniei si facea stanga catre podul de piatra. nu inteleg unde e neclaritatea. singura nedumerire "a incercat sa forteze desi se facuse verde" ?
Postat 22 Aprilie 2011, 09:51 de soso
Atentie la explicatii ca ne omorati cu logica
Oameni buni, mai cititi o data coordonatele, inainte sa publicati stirea, blocurile ANL sunt la mama naibii fata de Strada Transilvaniei! N-am inteles nimic din explicatiile cu zona accidentului. Eventual al doilea sofer a virat stanga din Stefan cel Mare spre pod...
Postat 22 Aprilie 2011, 09:19 de Ioana
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Gala Premiilor lui Bihorel 2018. Petrecere cu poante video, caricaturi şi concert Compact la Majoratul BIHOREANULUI. Vezi câteva momente! (FOTO / VIDEO)
  • Campionul K1 Adrian Maxim, prins de procurorii DIICOT Oradea cu un kilogram de cannabis. Sportivul a fost arestat şi trimis în judecată (FOTO)
  • Patriotul Ervin: Cine este orădeanul care a inaugurat Podul Centenarului cu o Dacie tricoloră (FOTO)
  • Două zile de reduceri: S-a deschis KiK, la ERA Park Oradea! (FOTO)
  • Gala Comunității Orădene. Vezi care au fost proiectele premiate! (FOTO)
  • Victorie acasă: CSM CSU Oradea a câștigat derby-ul cu Steaua (FOTO)
  • Primul tren Cluj - Oradea – Viena a plecat 'full'. Biletul cel mai ieftin costă 133 lei (FOTO/VIDEO)
  • 'Asta-i datina străveche': 350 de copii, în straie tradiționale, au colindat pe străzile Oradiei (FOTO/VIDEO)
  • Nervi în Aeroportul din Oradea: Pasagerii cursei Tarom spre Bucureşti, revoltați că... nu au locuri în avion! (FOTO)
  • Inna a strălucit ca o stea: Peste 3.000 de orădeni şi o mână de turcoaice s-au bucurat de concertul talentatei artiste (FOTO / VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON