URMĂREȘTE-NE PE
DUMINICĂ, 21 OCTOMBRIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Cu fiecare cretin care vandalizează mobilierul urban, ne dăm seama că încă suntem la stadiul de comună primitivă, intrată abuziv şi prin nebăgare de seamă în U.E.
Zic şi eu
Adrian Cris
Nu mă număr între cei care consideră că o convingere religioasă exclude o gândire liberală. Nu cred că a gândi liber(al) înseamnă să fii fără niciun Dumnezeu. Un exemplu notoriu este cel al chirurgilor care mărturisesc că se roagă înaintea intervenţiilor dificile. Şi reciproca e valabilă. Poţi fi ateu, dar cât se poate de retrograd. Prin urmare, recunosc, ca orice om de bun simţ, dreptul oricărui membru PNL de a fi acţionat conform propriei conştiinţe la recentul referendum pentru "familia tradiţională".
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Conferințele 11even, în care 11 oameni vorbesc câte 11 minute, sunt ca nunțile românești - nimeni nu îndrăznește să le facă mai scurte. Teorema care spune că ce e frumos durează puțin nu funcționează... Majoritatea vorbitorilor a dat impresia că tema conferinței, „La trecutu-ți mare, care viitor?”, nu a fost înțeleasă prea bine. Cei mai mulți au vorbit despre ei înșiși, lăsându-le spectatorilor sarcina de a extrage esența și de a construi puzzle-ul.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Aţi votat la recentul referendum pentru redefinirea familiei în Constituţie?

De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam săptămâna trecută, în curând vor intra în vigoare modificările legii privind statutul judecătorilor şi procurorilor ca urmare a faptului că, recent, Curtea Constituţională a respins ultima obiecţie de neconstituţionalitate ce putea fi formulată de preşedintele României cu privire la această lege, iar, vineri, 12 octombrie, Klaus Iohannis a fost nevoit să promulge noul statut al magistraţilor.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
În cursul evoluţiei bolii, după faza septicemică urmează faza organică, în care reapare febra, simultan cu instalarea unor sindroame diferite. Dintre acestea, cele ma frecvente sunt meningita leptospirotică (manifestată prin dureri de cap, fotofobie, redoare a muşchilor cefei, simptome care se remit de cele mai multe ori), sindromul hepatorenal (cu icter şi mărire în volum a ficatului, cu posibilitate de evoluţie spre forme severe), manifestări hemoragice limitate (la nivelul gingiilor, conjunctivelor, mucoasei nazale etc.) sau grave (hemoragii digestive majore) şi insuficienţa renală.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Anxietatea este una din marile probleme psihologice ale secolului nostru. Alături de depresie, este subiectul cel mai des întâlnit în cabinetele de psihologie. Anxietatea variază de la om la om și se manifestă oarecum diferit ca intensitate în cazul fiecăruia.
09 Ianuarie 2018, 00:42

Succes facil pentru baschetbalişti: CSM CSU Oradea a învins Dinamo cu 104-65 (FOTO)

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Baschetbaliştii de la CSM CSU Oradea şi-au continuat cu o victorie clară parcursul din actuala ediţie a Ligii Naţionale. Aşa cum era de aşteptat, elevii antrenorului Cristian Achim au învins fără probleme singura echipă din campionatul intern care se bazează exclusiv pe jucători români şi care în primele 12 etape nu a obţinut nicio victorie. Scorul întâlnirii dintre CSM CSU Oradea şi Dinamo Bucureşti, desfăşurat luni seară, în Arena "Antonio Alexe", a fost 104-65.

Jocul, care a contat pentru runda a XIII-a a primei divizii naţionale, nu a avut istoric, bihorenii distanţându-se clar încă din primul sfert, pe care şi l-au adjudecat cu 32-14.

Sfertul II a fost identic şi a fost câştigat tot cu 32-14 de orădeni, care în pauza mare conduceau cu 64-28.

Deşi pe parcurs tehnicianul Cristian Achim şi-a introdus şi el pe teren cei mai tineri jucători, gen Gavrilă şi Meluţ, diferenţa a continuat să crească pe tabelă, iar în ultima pauză s-a intrat cu 90-44 pentru CSM CSU.

În ultimele 10 minute, antrenorul formaţiei orădene a decis să trimită în teren doar jucători români, astfel că în ultimul sfert s-au aflat pe parchet Ţîbîrnă, B. Nicolescu, S. Ionescu, Gavrilă şi Meluţ. Pe acest fond, dimanoviştii şi-au adjudecat ultimul sfert, cu 21-14, iar CSM CSU Oradea a depăşit din nou suta de puncte marcate, câştigând cu scorul de 104-65. S-a consemnat, astfel, o victorie facilă, în compania unui adversar modest.

"Un meci, din păcate, fără istoric. Spun din păcate pentru că echipa Dinamo Bucureşti este cea mai titrată din baschetul românesc. Este păcat că sunt în situaţia de a pierde atâtea meciuri. Pe de altă parte, oamenii de baschet din jurul acestui club au demarat un proiect foarte curajos de promovare a jucătorilor români. În acest context mi-aş dori ca măcar 2-3 dintre aceşti jucători să ajungă la un nivel înalt, iar echipa naţională să conteze pe ei în viitor. Acesta ar fi marele câştig al proiectului pe care îl desfăşoară Dinamo în prezent", a declarat, la finalul partidei, antrenorul echipei bihorene, Cristian Achim.

Cel mai eficace jucător de la CSM CSU a fost în această dispută Bobe Nicolescu, cu 18 puncte. El a fost urmat de Milosevic şi Valeika, cu câte 15 puncte, Mandache, cu 13 şi Ionescu, autor a 12 puncte.

De la dinamovişti cei mai eficace au fost: Neagoe, autor a 16 puncte, Casale, cu 14 puncte şi Zaharie, cu 12 puncte.

Orădenii nu au putut conta nici de această dată pe unul dintre cei mai buni jucători ai lor, Martin Zeno, operat la genunchi. Situaţia medicală a acestuia este însă destul de complicată, fapt care le dă bătaie de cap tehnicienilor formaţiei.

"Zeno a dispărut, din păcate, din echipa noastră din nou. El va lipsi o perioadă foarte lungă de timp. Sunt extrem de afectat de pierderea lui Zeno şi în acelaşi timp sunt trist pentru el, deoarece e un băiat deosebit. De asemenea, pentru felul în care a fost construită echipa noastră, Martin Zeno a fost un jucător esenţial. Este extrem de dificil să înlocuieşti un astfel de jucător. Noi sperăm că Zeno va fi recuperat în decurs de patru luni", a mai menţionat Cristian Achim.

Cu acest succes, CSM CSU Oradea a ajuns la cea de-a opta victorie, totalizând acum 21 de puncte.

În etapa viitoare, "roş-albaştrii" bihoreni vor evolua la Galaţi, cu Politehnica Iaşi, sâmbătă, 13 ianuarie.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

FOTO BIHOREANUL

 • Joburi multe, pretendenţi mai puţini, la Bursa locurilor de muncă: 'Patronii angajează pe oricine are capul pe umeri!' (FOTO)
 • Fără precedent: 27 de ambasadori vizitează Oradea, la invitaţia Ministerului de Externe, dar gazdele nu ştiu să-i asculte şi să profite de prezenţa lor (FOTO)
 • A cincea ediţie a Festivalului Naţional de Artă Naivă s-a deschis la Muzeul Ţării Crişurilor (FOTO)
 • Arhitectul Cristian Puşcaş spune povestea sinagogilor orădene, cele mai numeroase din ţară, într-un volum lansat la Humanitas (FOTO)
 • „Un milion de stele”: Bisericile catolice din Oradea, unite de Ziua Internaţională pentru Eradicarea Sărăciei (FOTO)
 • Jurnalişti şi scriitori dezbat la Oradea diferenţele şi 'complicităţile' dintre ei (FOTO/VIDEO)
 • Se lucrează la extinderea drumului expres spre Episcopia Bihor. Se va construi şi un viaduct înalt de 10 metri (FOTO/VIDEO)
 • Cum arată Podul Centenarului. Va fi inaugurat înainte de termen, pe 1 Decembrie (FOTO/VIDEO)
 • Copţi, dar buni! Oradea a dat trei campioni la Openul Austriei de Judo Masters! (FOTO)
 • Nu vă jucaţi cu focul! Opt incendii de vegetaţie uscată, într-o singură zi (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

 • 1 USD = 3.8697 RON
 • 1 EUR = 4.5959 RON
 • 1 HUF = 0.015 RON