URMĂREȘTE-NE PE
MARȚI, 19 IUNIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Anul trecut, Zilele întemeietorului oraşului Oradea au fost un succes nesperat. Cifrele privind audienţa au fost ameţitoare, organizatorii estimând chiar 60.000 de participanţi la manifestări. Din start, anul acesta organizatorii au anunţat că ar dori ca sărbătoarea să nu fie una a comunităţii maghiare, ci a tuturor orădenilor. Uşor de zis, dar greu de digerat pentru unii.
Zic şi eu
Adrian Cris
Vinerea trecută, şeful Poliţiei de Frontieră Române, orădeanul Ioan Buda, a dat o veste mare: după o întâlnire cu omologul de la Budapesta, a decis deschiderea "ocazională" a unui nou punct de trecere a frontierei în Bihor, la Santăul Mare, exclusiv pentru "efectuarea unor transporturi de materiale de construcţii" necesare construirii autostrăzii din Ungaria. Nimic rău până aici, dar asta numai dacă avem memorie de efemeridă şi nu ne amintim câteva detalii poate, totuşi, relevante...
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Umorul e ca mâncarea - are mii de forme, gusturi și arome. Nimeni nu agreează toate bucatele de pe pământ. Plaja de preferințe culinare ţine, în cazul celor mai mulți oameni, de cultura locului în care s-au născut, de ce le-a gătit mama toată viața, de posibilitățile financiare, de zona respectivă, de educație și auto-educație, de tradiție și conservatorism.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi pe marginea scandalului legat de „atenţiile” pregătite de părinţi profesorilor de la Colegiul Naţional Emanuil Gojdu?

De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
În 7 iunie 2018, în calitate de cameră decizională, Camera Deputaţilor a adoptat un proiect de lege privind modificarea Codului de procedură civilă, care a fost trimis Preşedintelui României în vederea promulgării. În condiţiile în care unul dintre principalele subiecte actuale din mass media este reprezentat de modificarea codurilor penale, adoptarea acestei legi, mult mai importante pentru cetăţeanul de rând, a trecut aproape neobservată. Sunt modificate aproximativ 100 de articole din Codul de procedură civilă!
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Toxiinfecţiile alimentare sunt boli acute cu manifestări diareice, determinate de salmonele, stafilococi enterotoxici, clostridium perfringens, clostridium botulinum şi alţi agenţi patogeni. Cea mai frecventă toxiinfecţie alimentară este cea determinată de salmonele. Există peste 1.700 de tipuri clasificate de salmonele. 
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Ne naştem, suntem crescuţi de părinţi, ne maturizăm, avem la rândul nostru propriii copii pe care îi creştem, îmbătrânim. Fiecare generaţie trece prin acelaşi ciclu, dar o face în perioade diferite de timp, pe măsură ce în urma noastră rămâne istoria. Aşa se face că aceia care au prins în adolescenţă începuturile comunismului în România au încă memoria vremurilor de dinainte şi au trebuit să se adapteze schimbării.
09 Ianuarie 2018, 00:42

Succes facil pentru baschetbalişti: CSM CSU Oradea a învins Dinamo cu 104-65 (FOTO)

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Baschetbaliştii de la CSM CSU Oradea şi-au continuat cu o victorie clară parcursul din actuala ediţie a Ligii Naţionale. Aşa cum era de aşteptat, elevii antrenorului Cristian Achim au învins fără probleme singura echipă din campionatul intern care se bazează exclusiv pe jucători români şi care în primele 12 etape nu a obţinut nicio victorie. Scorul întâlnirii dintre CSM CSU Oradea şi Dinamo Bucureşti, desfăşurat luni seară, în Arena "Antonio Alexe", a fost 104-65.

Jocul, care a contat pentru runda a XIII-a a primei divizii naţionale, nu a avut istoric, bihorenii distanţându-se clar încă din primul sfert, pe care şi l-au adjudecat cu 32-14.

Sfertul II a fost identic şi a fost câştigat tot cu 32-14 de orădeni, care în pauza mare conduceau cu 64-28.

Deşi pe parcurs tehnicianul Cristian Achim şi-a introdus şi el pe teren cei mai tineri jucători, gen Gavrilă şi Meluţ, diferenţa a continuat să crească pe tabelă, iar în ultima pauză s-a intrat cu 90-44 pentru CSM CSU.

În ultimele 10 minute, antrenorul formaţiei orădene a decis să trimită în teren doar jucători români, astfel că în ultimul sfert s-au aflat pe parchet Ţîbîrnă, B. Nicolescu, S. Ionescu, Gavrilă şi Meluţ. Pe acest fond, dimanoviştii şi-au adjudecat ultimul sfert, cu 21-14, iar CSM CSU Oradea a depăşit din nou suta de puncte marcate, câştigând cu scorul de 104-65. S-a consemnat, astfel, o victorie facilă, în compania unui adversar modest.

"Un meci, din păcate, fără istoric. Spun din păcate pentru că echipa Dinamo Bucureşti este cea mai titrată din baschetul românesc. Este păcat că sunt în situaţia de a pierde atâtea meciuri. Pe de altă parte, oamenii de baschet din jurul acestui club au demarat un proiect foarte curajos de promovare a jucătorilor români. În acest context mi-aş dori ca măcar 2-3 dintre aceşti jucători să ajungă la un nivel înalt, iar echipa naţională să conteze pe ei în viitor. Acesta ar fi marele câştig al proiectului pe care îl desfăşoară Dinamo în prezent", a declarat, la finalul partidei, antrenorul echipei bihorene, Cristian Achim.

Cel mai eficace jucător de la CSM CSU a fost în această dispută Bobe Nicolescu, cu 18 puncte. El a fost urmat de Milosevic şi Valeika, cu câte 15 puncte, Mandache, cu 13 şi Ionescu, autor a 12 puncte.

De la dinamovişti cei mai eficace au fost: Neagoe, autor a 16 puncte, Casale, cu 14 puncte şi Zaharie, cu 12 puncte.

Orădenii nu au putut conta nici de această dată pe unul dintre cei mai buni jucători ai lor, Martin Zeno, operat la genunchi. Situaţia medicală a acestuia este însă destul de complicată, fapt care le dă bătaie de cap tehnicienilor formaţiei.

"Zeno a dispărut, din păcate, din echipa noastră din nou. El va lipsi o perioadă foarte lungă de timp. Sunt extrem de afectat de pierderea lui Zeno şi în acelaşi timp sunt trist pentru el, deoarece e un băiat deosebit. De asemenea, pentru felul în care a fost construită echipa noastră, Martin Zeno a fost un jucător esenţial. Este extrem de dificil să înlocuieşti un astfel de jucător. Noi sperăm că Zeno va fi recuperat în decurs de patru luni", a mai menţionat Cristian Achim.

Cu acest succes, CSM CSU Oradea a ajuns la cea de-a opta victorie, totalizând acum 21 de puncte.

În etapa viitoare, "roş-albaştrii" bihoreni vor evolua la Galaţi, cu Politehnica Iaşi, sâmbătă, 13 ianuarie.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

FOTO BIHOREANUL

 • Gerovital, brandul nr. 1 în România, a deschis primul magazin în Oradea. Inaugurarea s-a făcut cu şampanie, o prezentare Eli Lăslean şi reduceri (FOTO)
 • Voluntariat. 20 de orădeni au plantat flori în piaţa Ferdinand într-o acţiune de înfrumuseţare a oraşului (FOTO / VIDEO)
 • Kirchweih la Palota: Micuţa comunitate de germani şi-a sărbătorit întemeietorul şi protectorul spiritual (FOTO/VIDEO)
 • Morţii cu morţii: Drumul între DN 79 şi cimitirul din Nojorid, presărat cu buruieni înalte de 2 metri! (FOTO)
 • Accident grav pe DN 1: Un bărbat a murit şi o femeie este în stare gravă, după ce o maşină s-a ciocnit cu un autocar (FOTO/VIDEO)
 • Culturi distruse: Grindina a făcut pagube enorme în mai multe localităţi din Bihor (FOTO/VIDEO)
 • Meciuri internaţionale atractive, la turneul internaţional de box 'Memorialul Nicolae Talpoş' (FOTO)
 • The Lion Kings: Campionii României la baschet au prezentat trofeul în faţa fanilor orădeni, fiind primiţi cu aplauze şi confetti (FOTO/VIDEO)
 • Furtună peste Oradea: Ploaia şi vijelia au inundat străzi şi au doborât copaci cu nemiluita (FOTO/VIDEO)
 • Bucurie în Piața Unirii! CSM Oradea este din nou campioana României la baschet! (FOTO / VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

 • 1 USD = 3.8697 RON
 • 1 EUR = 4.5959 RON
 • 1 HUF = 0.015 RON