URMĂREȘTE-NE PE
SÂMBĂTĂ, 18 AUGUST 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Problema subvenţiilor trebuie privită însă cu reticenţă, cel puţin din două motive. O dată, pentru că la ce lipsă de forţă de muncă există în Oradea, e imposibil de crezut că oamenii săraci nu-şi pot găsi de lucru. Şi atunci, de fapt pe cine subvenţionăm? Pe oamenii săraci sau pe oamenii fără chef de muncă?
Zic şi eu
Adrian Cris
Noua mineriadă a PSD nu mai lasă cale de întoarcere pentru că, pur şi simplu, pe aşa-zişii social-democraţi nu-i interesează demult ce spune poporul, ci doar ce spun ei poporului. Li se rupe de imagine, de sondaje, de UE şi de orice alt „moft”, pentru că probabil şi-au pregătit inclusiv planul de a fura alegerile.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
De 4 ani, Untold înseamnă Cluj-Napoca, înseamnă România. Umblă vorba că se vrea mutarea lui în afara orașului, nu din pricina deranjului din centru, ci pentru că scena principală, stadionul adică, e limitativă cu numărul de persoane din motive de siguranță. Dacă se va transforma din festival urban în festival câmpenesc s-ar putea ca percepția să se schimbe.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Unde vă veți petrece vacanța de vară?

De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam recent, a intrat în vigoare prima dintre cele "trei legi ale justiţiei" mult discutate în ultimul timp în spaţiul public, respectiv Legea nr. 207/2018 pentru modificarea Legii nr. 304/2004 privind organizarea judiciară.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Hematuria reprezintă prezenţa sângelui în urină. Cauzele sunt variate şi se pot grupa în 2 categorii: renale şi extrarenale. Vezi ce boli poate indica!
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
În caz că nu aţi observat, fobiile faţă de anumite vieţuitoare sunt mai des întâlnite decât cele care au ca obiect alte animale. De exemplu, femeile tind să se teamă mai mult de insecte şi păianjeni decât de - să zicem - porumbei. Mult mai mulţi oameni se tem de şerpi decât de pisici. De şobolani decât de mămăruţe. În acest articol vom discuta despre psihologia fricii şi cum teama a jucat un rol adaptativ în dezvoltarea speciei umane.
09 Ianuarie 2018, 00:42

Succes facil pentru baschetbalişti: CSM CSU Oradea a învins Dinamo cu 104-65 (FOTO)

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Baschetbaliştii de la CSM CSU Oradea şi-au continuat cu o victorie clară parcursul din actuala ediţie a Ligii Naţionale. Aşa cum era de aşteptat, elevii antrenorului Cristian Achim au învins fără probleme singura echipă din campionatul intern care se bazează exclusiv pe jucători români şi care în primele 12 etape nu a obţinut nicio victorie. Scorul întâlnirii dintre CSM CSU Oradea şi Dinamo Bucureşti, desfăşurat luni seară, în Arena "Antonio Alexe", a fost 104-65.

Jocul, care a contat pentru runda a XIII-a a primei divizii naţionale, nu a avut istoric, bihorenii distanţându-se clar încă din primul sfert, pe care şi l-au adjudecat cu 32-14.

Sfertul II a fost identic şi a fost câştigat tot cu 32-14 de orădeni, care în pauza mare conduceau cu 64-28.

Deşi pe parcurs tehnicianul Cristian Achim şi-a introdus şi el pe teren cei mai tineri jucători, gen Gavrilă şi Meluţ, diferenţa a continuat să crească pe tabelă, iar în ultima pauză s-a intrat cu 90-44 pentru CSM CSU.

În ultimele 10 minute, antrenorul formaţiei orădene a decis să trimită în teren doar jucători români, astfel că în ultimul sfert s-au aflat pe parchet Ţîbîrnă, B. Nicolescu, S. Ionescu, Gavrilă şi Meluţ. Pe acest fond, dimanoviştii şi-au adjudecat ultimul sfert, cu 21-14, iar CSM CSU Oradea a depăşit din nou suta de puncte marcate, câştigând cu scorul de 104-65. S-a consemnat, astfel, o victorie facilă, în compania unui adversar modest.

"Un meci, din păcate, fără istoric. Spun din păcate pentru că echipa Dinamo Bucureşti este cea mai titrată din baschetul românesc. Este păcat că sunt în situaţia de a pierde atâtea meciuri. Pe de altă parte, oamenii de baschet din jurul acestui club au demarat un proiect foarte curajos de promovare a jucătorilor români. În acest context mi-aş dori ca măcar 2-3 dintre aceşti jucători să ajungă la un nivel înalt, iar echipa naţională să conteze pe ei în viitor. Acesta ar fi marele câştig al proiectului pe care îl desfăşoară Dinamo în prezent", a declarat, la finalul partidei, antrenorul echipei bihorene, Cristian Achim.

Cel mai eficace jucător de la CSM CSU a fost în această dispută Bobe Nicolescu, cu 18 puncte. El a fost urmat de Milosevic şi Valeika, cu câte 15 puncte, Mandache, cu 13 şi Ionescu, autor a 12 puncte.

De la dinamovişti cei mai eficace au fost: Neagoe, autor a 16 puncte, Casale, cu 14 puncte şi Zaharie, cu 12 puncte.

Orădenii nu au putut conta nici de această dată pe unul dintre cei mai buni jucători ai lor, Martin Zeno, operat la genunchi. Situaţia medicală a acestuia este însă destul de complicată, fapt care le dă bătaie de cap tehnicienilor formaţiei.

"Zeno a dispărut, din păcate, din echipa noastră din nou. El va lipsi o perioadă foarte lungă de timp. Sunt extrem de afectat de pierderea lui Zeno şi în acelaşi timp sunt trist pentru el, deoarece e un băiat deosebit. De asemenea, pentru felul în care a fost construită echipa noastră, Martin Zeno a fost un jucător esenţial. Este extrem de dificil să înlocuieşti un astfel de jucător. Noi sperăm că Zeno va fi recuperat în decurs de patru luni", a mai menţionat Cristian Achim.

Cu acest succes, CSM CSU Oradea a ajuns la cea de-a opta victorie, totalizând acum 21 de puncte.

În etapa viitoare, "roş-albaştrii" bihoreni vor evolua la Galaţi, cu Politehnica Iaşi, sâmbătă, 13 ianuarie.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

FOTO BIHOREANUL

 • Diaspora, Oradea te aşteaptă: 'Stranierii' primiţi la Oradea cu uşile deschise, 'nu cu gaze şi bastoane' (FOTO)
 • Cum va arăta artera Nufărul – Centrul Civic: Linii de tramvai înierbate, străjuite de arbori înalţi, stâlpi de iluminat cu senzori şi camere de supraveghere (FOTO)
 • OTL s-a dotat cu un autobuz decapotabil pentru turişti (FOTO / VIDEO)
 • „Monştri” la Primăria Oradea: Piaţa Unirii a fost invadată (FOTO / VIDEO)
 • Scene dramatice în satul Olosig: Localnicii plâng în hohote văzând cum le sunt omorâte animalele (FOTO/VIDEO)
 • Scandal în satul Olosig: Localnicii, revoltați că autoritățile vor să le omoare toți porcii! (FOTO)
 • Feciorul și tradițiile: De dragul tradiţiilor, un adolescent bihorean a renovat o casă veche de 84 de ani (FOTO)
 • 'Fără implicare nu va fi schimbare': Aproximativ 150 de orădeni au protestat şi duminică seară (FOTO / VIDEO)
 • Hercule e bihorean! Sportivul bihorean Florin Lupaş este considerat cel mai puternic român (FOTO)
 • Festivalul KaravanAct: 'Zarvă' pe picioroange în centrul Oradiei (FOTO / VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

 • 1 USD = 3.8697 RON
 • 1 EUR = 4.5959 RON
 • 1 HUF = 0.015 RON