URMĂREȘTE-NE PE
MARȚI, 20 NOIEMBRIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Petru Filip, pe vremea când era primar, avea o tactică ce a dat mereu rezultate. De câte ori trebuia să lanseze în spaţiul public un proiect controversat îl scotea la înaintare pe consilierul său, regretatul Radu Crican. Dacă treaba nu ieşea bine, cel care încasa sudalmele era Crican, iar don Pedro rămânea curat şi uscat. Ceva de genul acesta se petrece acum la Consiliul Judeţean. 
Zic şi eu
Adrian Cris
În timp ce îşi concentrează eforturile pentru a depista orice virgulă pusă greşit de primarul Bolojan, Prefectura ignoră bombele din actele tandemului Pásztor-Mang, iar discriminarea are o singură explicaţie raţională: cea de natură politică. În loc să asigure, cum spune propria lege de funcţionare, respectarea legalităţii de către toate instituţiile, Instituţia Prefectului devine încă una dintre armele Partidului, iar şeful ei se aliniază ca un soldat ascultător al acestuia.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Sâmbătă, la orele 17, ora României, în sute de oraşe de pe continent, printre care şi Oradea, a fost proclamată Republica Europa, ca viitoare formă de organizare a actualelor state europene. "Prin acest gest simbolic, europenii de pe întreg continentul îşi exprimă voinţa de a trăi într-o Europă unită, cu drepturi şi îndatoriri egale pentru toţi cetăţenii, care să fie principalii actori ai unei democraţii reale".
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre cerinţele organismelor europene adresate României privind consolidarea statului de drept şi stoparea modificării legilor justiţiei?




De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
După cum se ştie, în 7 noiembrie Curtea Constituţională a admis sesizarea Guvernului şi a constatat existenţa unui conflict juridic de natură constituţională între Parlament şi Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie. Constatând acest conflict, CCR a obligat ÎCCJ de îndată la desemnarea prin tragere la sorţi a tuturor membrilor completurilor de 5 judecători, cu respectarea art. 32 din Legea nr. 304/2004 privind organizarea judiciară, cum a fost modificat şi completat prin Legea nr. 207/2018.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Incidenţa cancerului de col uterin este semnificativ crescută la femeile din clasele socio-economice inferioare, cu debut al vieţii sexuale la vârstă tânără, parteneri sexuali multipli, istoric de promiscuitate sexuală, număr mare de sarcini şi, nu în ultimul rând, fumătoare.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Vorbim de o "explozie" de depresie în rândul fetelor începând cu anul 2012 şi până în prezent şi toate aceste adolescente au un singur lucru în comun: petrec mult timp pe telefoanele mobile ori în faţa canalelor social media.
08 Iulie 2018, 17:45

Cod portocaliu de furtună, inclusiv în Oradea: Mai multe străzi au fost inundate (FOTO)

Cod portocaliu de furtună, inclusiv în Oradea: Mai multe străzi au fost inundate (FOTO) captură Facebook Infotrafic Bihor / Crina Alexandra Naghi
Cod portocaliu de furtună, inclusiv în Oradea: Mai multe străzi au fost inundate (FOTO) captură Facebook Infotrafic Bihor / Crina Alexandra Naghi
Cod portocaliu de furtună, inclusiv în Oradea: Mai multe străzi au fost inundate (FOTO) captură Facebook Infotrafic Bihor / Crina Alexandra Naghi
Cod portocaliu de furtună, inclusiv în Oradea: Mai multe străzi au fost inundate (FOTO) captură Facebook Infotrafic Bihor / Crina Alexandra Naghi
Cod portocaliu de furtună, inclusiv în Oradea: Mai multe străzi au fost inundate (FOTO) captură Facebook Infotrafic Bihor / Crina Alexandra Naghi
Cod portocaliu de furtună, inclusiv în Oradea: Mai multe străzi au fost inundate (FOTO) captură Facebook Infotrafic Bihor / Anamaria
Cod portocaliu de furtună, inclusiv în Oradea: Mai multe străzi au fost inundate (FOTO) Foto Facebook Infotrafic Bihor Mădălina Ienciu
0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Mai multe localităţi din judeţul Bihor, inclusiv Oradea, au fost vizate, duminică după amiază, de o avertizare de tip cod portocaliu de vreme severă.

Potrivit Administraţiei Naţionale de Meteorologie, codul a fost emis pentru intervalul orar 16.55 - 18, în: Oradea, Marghita, Săcueni, Popeşti, Sânmartin, Tileagd, Diosig, Oşorhei, Suplacu de Barcău, Brusturi, Nojorid, Tăuteu, Sălard, Balc, Biharia, Sântandrei, Chişlaz, Ineu, Derna, Sârbi, Abram, Borş, Girişu de Criş, Roşiori, Abrămuţ, Cherechiu, Cefa, Ciuhoi, Cetariu, Sănnicolau Romăn, Buduslău, Toboliu, Tămăşeu, Săcădat, Paleu, Gepiu, Spinuş, Boianu Mare, Viişoara.

Meteorologii estimează că "se vor înregistra averse ce vor cumula local 35-40 l/mp, frecvente descărcări electrice, intensificări de scurtă durată ale vântului care pot avea aspect de vijelie, grindină de dimensiuni mici şi medii".

Precipitaţiile abundente au inundat mai multe străzi în oraşul de pe Criş.

Potrivit informaţiilor disponibile pe grupul de Facebook Infotrafic Bihor, printre străzile inundate s-au numărat Louis Pasteur, în zona Centrului de Transfuzii şi mai ales în zona intersecţiei cu magazinul Crişul, unde apa măsoară zeci de centimetri, intersecţia Bulevardelor Dacia cu Decebal, dar şi strada Olimpiadei, în zona Stadionului Municipal. De asemenea, potrivit internauţilor, în jurul orei 17.45, exista pericol de acvaplanare în zona Podului CFR din Dragoş Vodă, în zona Lukoil. La ora 18, era inundată și zona Kaufland, din Decebal.

Şi în zona centrală a Oradiei au fost probleme, mai mulți localnici sunând la 112 și cerând ajutorul pompierilor.

"În momentul de faţă (ora 18.05 n.r.) echipajele de pompieri acţionează pentru evacuarea apei din subsolurile a trei locuinţe din Oradea, de pe străzile Principatelor Unite, Republicii, Ştefan Octavian Iosif, dar şi din subsolul unei clădiri din Pasajul Vulturul Negru", a declarat BIHOREANULUI maiorul Camelia Roşca, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Crişana.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
41 Comentarii
!!!
Da, e în viață! Dar l-a sărit și istoricul CP! A preferat să premieze pe alții...
Postat 09 Iulie 2018, 20:25 de pisicarosievargata
nerușinare dusa la extrem și acceptată
Veteranul este decorat/ distins de Ceaușescu Iliescu Constantinescu /Base l-a sărit din fericire / Bolojan... mai da-l dreaq...mai e în viață?
Postat 09 Iulie 2018, 20:23 de pisicarosievargata
E prea mult ...dar lui sandu i se acceptă
erori:derîdere...apostrofăm...vina...
Postat 09 Iulie 2018, 20:19 de pisicarosievargata
!!!
@platona: Asta e diferența! Înțeleg să ne plasăm ironii! Ne apostrofă! Dar să iei în derâdere un om care și-a riscat viața pentru România, care acum este suferind, să zici despre cineva că trăiește pe pensia tatălui chit că persoana este activă este peste puterea mea de a înțelege! Însă cred că vină se află în altă parte!
Postat 09 Iulie 2018, 20:16 de pisicarosievargata
Sandel tată,ai ceva pe limbă......Louie Pastor!!??
Se scrie Dr.Louis Pasteur Sandele tată,asta nu ți-a spus Dorel,de la primărie?Data viitoare să fii mai atent,altfel rămâi fără recompensa. Stii tu ceva;Pasztor a fost directorul ABACrisuri care a supervizat inițiativa tembelă a primarului Bolojan Dorel,de a intuba pârâul Paris.
Postat 09 Iulie 2018, 20:01 de platona
inimaginabil
Redacției: Chiar s-a depășit orice limită! Ne legăm de VETERANII DE RĂZBOI, ne lăudăm că ne spălăm cu șampanie, habar nu avem că se scrie Louis...atacuri cu produs...
Postat 09 Iulie 2018, 20:00 de pisicarosievargata
Louie Pastor
Dr.Louis Pasteur,ești tot atât de inteligent precum stăpânul tău,Dorel de la primărie
Postat 09 Iulie 2018, 10:52 de platona
Tinas
Dar cum adică să vin eu cu argumente???? Tu ziceai la un comentariu " acu va las feciorasi...ma duc sa fac bani... '' DEH la PRODUS
Postat 09 Iulie 2018, 09:43 de Sandu1201
hahah
Observ ca atunci cand ramai fara argumente..o dai pe chestii de produs sau medicale..deh..ce-ai vazut in casa...si da...produc plus valoare,,,ohhhhhhhhhh dar tu nu stii d-astea..un zombi cum esti tu..ma binedispune dimineata....esti ca un papagal c-o pan-n kkur...
Postat 09 Iulie 2018, 09:26 de Tinas
Tinas
Mergi la PRODUS???? SAU SA TE TRATEZI??
Postat 09 Iulie 2018, 09:11 de Sandu1201
Hai ppp munceste...d-aia te platim...
Cat sa platesc salariile voastre..schimbul..1 2 3..multi ani...de ce nu-ti intrebi cornuta.?.501000 cazu la datorie....am obs..ca nu va place sa fiti tratati cu obraznicia pe care o manifestati fata de toti cititorii???Santeti sensibili??? Sa stiti baieti ca toata lumea poate fii ..cum sinteti voi ...mie unul mi-a parut rau ..n-am mai intrat pe acest site..din cauza agresivitatii unor postaci ca voi..Care....nici macar nu citesc articolele. AAAA...alta observatie...campul pt comentarii este pt toata lumea si asta inseamna ca putem avea pareri diferite...nu inteleg de ce comentati comentariile...asa v-a invatat boloban...urat...apropo...ce inseamna floodezi???..acu va las feciorasi...ma duc sa fac bani...doar va spalati cu sampanie,,, .....
Postat 09 Iulie 2018, 08:47 de Tinas
Tinas
Ahahahaha Bolojan e omul care a scos în evidență Oradea, respectele mele pt el. Doar că invidioșii, nu tip pasul cu dezvoltarea orașului ahahahaha. HA , datorită lui Bolojan le plătești Onlinie...haha ca sa intelegi.
Postat 09 Iulie 2018, 08:40 de Sandu1201
pt bagator de seama,,
Onlinie...haha ca sa intelegi
Postat 09 Iulie 2018, 08:22 de Tinas
Tinas
De curiozitate, cat platesti impozite? Ca vad ca tare activ esti. Si floodezi la greu. Piuie whatsappu asa-i?
Postat 09 Iulie 2018, 08:03 de poiu
hahah
Bolojan..ti-am dat o lectie..
Postat 09 Iulie 2018, 03:08 de Tinas
2984
Apropo..stai intr-o amarata de garsoniera data de Bolovan asta ca sa terminam povestile..n-ai platit in viata ta decat biletul de tramvai..cat despre apa..pt tine..se num,este DELICATESSE...
Postat 09 Iulie 2018, 03:07 de Tinas
HAHAHA
Daca tu esti promotor pt Bolojan..ESTE OK.HAHAHA MAI veniti voi dupa baniiiiiiiiihaHAHAH
Postat 09 Iulie 2018, 02:59 de Tinas
Tinas
Plătesc impozite pe 3 mașini și 2 case in ORADEA, și mă spăl cu șampanie, in timp ce tu votezi PSD-ESCU și te speli la lighean, îmi permit am 2 locuri de muncă în lumea asta, plus 3 pensii, că îmi plătesc și în România pensie, și îmi investesc banii in ORADEA PT MINE NU PT TINE, CAND AM SA VIN EU ACASA ,VA FI JALE PT LINGĂII CA TINE LIPITORI DE AFISE.
Postat 09 Iulie 2018, 01:46 de Sandu1201
S3486
Iti mai spun odata.......un om atat de prost cum esti n-am vazut in viata mea...habar n-ai de absolut nimic..se vede f. clar ca esti platit la orice ora raspunzi..interesant..??habar n-am cine e Sarca si nici nu ma intereseaza..in schimb ma intereseaza ca mie mi-au crescut impozitele..pt ca unul ca tine sa fie obraznic si nesimtit.....situ-l asta nu-ti apartine..doar daca directorul este de mare f, acord cu ceea ce injuri tu..dar..undeva trebuie sa te opresti...cand vei plati impozite in Oradea la nivelul celor pe care la platesc eu...adica din ce in ce mari am sa pot accepta jigodismul tau pina atunci..spala-te cu sampanie..stim cine esti..trag mustele la tine...
Postat 09 Iulie 2018, 00:52 de Tinas
Ahahahaha
Mie îmi place când vorbesc cei care nu au nici FLOTANT DE ORADEA.
Postat 09 Iulie 2018, 00:23 de Sandu1201
Aproape că înțelegeți
De aia vrea Bolovan, centură și pasaje și poduri. Sa se adăpostească prostii.
Postat 09 Iulie 2018, 00:17 de Sandu1201
hahah
Acum intelegeti de ce vrea bolovanul cladiri inalte....hahahah
Postat 08 Iulie 2018, 23:16 de Tinas
Yellow submarine
Daca nu s-a inundat piata unirii, totul e in regula.Cei inundati din pricina disfunctiilor canalizarii orasului beneficiaza de scutire de impozit pe anul in curs? Pe sistemul bonus-malus...Ciuperca mai e?
Postat 08 Iulie 2018, 23:04 de excalibur
Ha????????????????????????????????????
Bine mă alogenule te-ai dat singur de gol.Acum poți să te întorci la stăpân să-ți primești rasplata.
Postat 08 Iulie 2018, 23:03 de platona
@4666
e foarte clar unde se face beculetul verde,,,..ma bucur ca mesajul e trimis....
Postat 08 Iulie 2018, 22:59 de Tinas
Tinas
Tu nu ai cum sa vezi, atât timp , când în discotecă porți OCHELARI DE SOARE
Postat 08 Iulie 2018, 22:55 de Sandu1201
Platona prostule
Poza e de pe Spitalului ( Louie Pastor ) , ce legătură are cu DOJA 84????
Postat 08 Iulie 2018, 22:52 de Sandu1201
Pt Sandu 5001000
N-am vazut in viata mea un nesimtit si un prostalau mai mare decat tine...mai bine taci ...sa stii ca banii slabi pe care ii iei pt lins in cur,nu te fac mai bogat si nici mai fericit..marssssssssssssss la munca
Postat 08 Iulie 2018, 22:46 de Tinas
Bolojan!!! dispariiiiiiiiiiiiiii
Multumim Primarului pt impozitele crescute...mai vreti sa va votam??? sau va bazati pe noi la euro??hahah parlamentare??
Postat 08 Iulie 2018, 22:42 de Tinas
Sandele,ai ceva pe limba......
Dacă ai avea un pic de sânge în instalație și nu în ultimul rând,un pic de bun simț și bună creștere,i-ai face o vizită familiei afectate de întubarea pârâului Paris,Doja84.Tot așa de zglobiu și slugarnic te-ai gudura pe lângă Dorel,de la primărie?
Postat 08 Iulie 2018, 22:41 de platona
Platona prostule
O să facă Olimpia un BOT , la mediu , așa că să ne impută ORASUL . Ea înghite , nu scuipă.
Postat 08 Iulie 2018, 22:39 de Sandu1201
"Era nevoie de oameni înalt calificați,pe care nu-i avem...."
Gura păcătosului (Dorel IlieBolojan), adevăr grăiește....."da nu-i bai""Las-o ba, că merge și așa"!!!..... Să vedem ce răspuns vom primi de la Comisariatul General al Gărzii de Mediu precum și de la SGG.
Postat 08 Iulie 2018, 22:14 de platona
Platona prostule
Și Lacul Rosu a fost intubat. Dar la Crișul Market e de mult problema, nu are nici o legătură cu Paris, in cazul in care cunoști Oradea. Ceea ce faci tu e ca un PROST care a intrat frontal in mine pe strada CĂLUGĂRENI și mi-a zis că eu am intrat pe contrasens, când a venit politia A ZIS CA EL NU CUNOAȘTE CARTIERUL ROGERIUS, CA EL LOCUIEȘTE IN NUFĂRU. MORALA STRADA CĂLUGĂRENI E CU DOUA SENSURI. Nu contează cartierele
Postat 08 Iulie 2018, 21:44 de Sandu1201
Poiu
Nu-i ignor. In 2004 era cu o gagica la 3 dimineața am luat de mâncare de sub pasaj, stăteam în mașină și dintr-o dată apa cu mâl și pietre. Nu are nici o legătură cu Bolojan dar domnulPISICUTA-MURDARA comentează de-am P#£&A și țiganii ies din pușcării, când și el are o culoare aparte, cu toate că se laudă că TACSO e mare veteran...
Postat 08 Iulie 2018, 21:37 de Sandu1201
Dorel,de la primărie.......
Am intubat un pârâu,numai și numai pentru a masca deversarea apelor menajere ale agenților economici protejați de administrația Bolojan,în albia pârâului Paris, inclusiv apele încărcate cu agenți patogeni de la toți pacienții tratați în Spitalul Clinic de Urgenta Oradea., fără a ține seama insa și de apele pluviale provenite de pe deal.Statia de pompare, recent inaugurată în incintă Centrului de transfuzii,nu funcționează.... Rețeaua de canalizarea DojaBlZ3,nu este funcțională (deși este finalizată de mai bine de un an de zile).....un imobil de pe str Doja este gata să se năruie, datorită infiltrațiilor apei, atât prin dușumele cat și prin pereți.Dorel,se aude..? Garda de mediu,se aude?.. ...#rezist, se aude?...
Postat 08 Iulie 2018, 21:37 de platona
Sandule
Ignora-i, e provocarea opozantilor, din comanda partidului. Eu am picat si am raspuns, o mica gresala. Dar deh... Saracu tot sarac, cu telefon in rate
Postat 08 Iulie 2018, 19:58 de poiu
Tâmpiților
Acolo se întâmplă asta din 2004 . Cretinilor la fel și pe Octavian Goga , Dacia sub pod.
Postat 08 Iulie 2018, 19:51 de Sandu1201
Ili3
Ce zic? Ca esti pe spate, nu stii scrie si pocesti numele altora. Tipic analfabetilor votanti de Teleorman. Ca am mai vazut situatia asta pe unde am mai umblat prin lume, acu 2 saptamani in Canada? Si probabil ca tot Bolojan o fi de vina si acolo, nu? Dar na, la tine pe duleu de pe care ai ajuns la oras, fiind in deal, nu sta apa. Tot urli dupa bani, fa si tu o scoala, cauta un loc de munca bine platit sa iti permiti impozite. Eu pe 2 masini las peste 4000 de lei impozite pe an, tu pt drujba ta cu cazan cat platesti? Daca eu care chiar platesc impozite nu ma plang (acu o ora navigam si eu pe strazi dar deh... ma ajuta garda la sol), tu la 300 de lei cat lasi pe an ai o gura de zici ca platesti pentru cursul Crișului. Din banii tai se desfunda maxim o gura de canal, de 2 sau 3 ori, nu un an intreg. Te-a sunat mang ca nu te vedea postand? Sau staaai, mai nou aveti grup pe whatsapp. Da sunteti atata de prosti incat habar nu aveti cati anti pesedisti sunt acolo si care dau forward la mesaje. Hai repede, revizuiti lista. Apropo, pe ce strada stai ca vin sa ma dau oleaca cu masina, poate iti ridic kktul la geam.
Postat 08 Iulie 2018, 19:43 de poiu
Inundații pe valea Pasteur/str.L.Pasteur ?
Nu este posibil,doar pârâul Paris a fost intubat.Mai mult, în zona Centrului de Transfuzii,tocmai s-a dat în folosință o stație de pompare a apelor pluviale provenite de pe strada Colinei,cu descărcare în rețeaua de canalizare a orașului.Dorel,de la primărie ?Da!"Dacă esti prost de mic, când ești mare numa'te joci"!Tote pivnițele caselor din vecinătatea pârâului Paris intubat,sunt inundate.
Postat 08 Iulie 2018, 19:27 de platona
Ce zic cim(poiu), david, anti si alti pupincuristi de serviciu?!
La fiecare ploaie mai sanatoasa ne iese kkt ul pe strazi! Nu conteaza, pe ilie de la primarie il intereseaza avioanele (mai precis motoarele lor!), sa contruiasca linii de tramvai pe Peta si sa nu uitam ce e mai important: (SUPRA)IMPOZITELE! Adica banii oradenilor. DOAR BANII!
Postat 08 Iulie 2018, 18:15 de ili3
Bolojane Bolojane
Bolojane, Bolojane.../ Acu oi fi la friptane / Orasul e inundat / Piata te-a preocupat / Si ciuperca e la vale / Bolojane, Bolojane/ Alte giriji nu avusesi/ Universității in adidasi/ Sa-ti dea Bunul Dumnezeu/ Ceea ce il rugai eu/ Precum zici ca esti prea marit/Asa sa fii răsplătit...
Postat 08 Iulie 2018, 17:54 de pisicarosievargata
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Sunteţi frumoase! Expoziţie dedicată de fotograful Remus Toderici femeilor bolnave de cancer (FOTO)
  • Mai mult decât i s-a cerut: RER Vest a pregătit de iarnă 40 de utilaje, peste necesarul impus de Primăria Oradea (FOTO/VIDEO)
  • 'Mondialele'. Profesorul Constantin Butişcă şi-a lansat cartea despre istoria campionatelor mondiale de fotbal (FOTO)
  • Investiţie de 800.000 euro: Parcul Palatului Baroc îşi va recăpăta splendoarea şi va găzdui o grădină biblică! (FOTO/VIDEO)
  • Accident pe Clujului: O fetiţă de 6 ani a fost rănită şi dusă la spital (FOTO)
  • Artă cu renume la Muzeul Ţării Crişurilor: a fost deschisă expoziţia de lucrări van Gogh şi Renoir (FOTO)
  • Noul Ford EcoSport, produs în România, te așteaptă în showroom-ul Ford Carbenta Com! (FOTO)
  • Termen: 1 Decembrie. Constructorii au montat grinzile podului din strada Universităţii din Oradea (FOTO)
  • Parcarea de la intersecţia străzilor Transilvaniei cu Moldovei a fost reabilitată (FOTO)
  • Cel mai 'hot' show: Modele celebre au defilat în lenjerie Victoria's Secret. Adriana Lima s-a retras (FOTO/VIDEO)