URMĂREȘTE-NE PE
MIERCURI, 19 IUNIE 2019

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
S-au făcut multe investiții în Oradea, dar cred că de departe cea mai importantă este centura care ne va lega de mult dorita Autostradă Transilvania - A3. Guvernul a dat o hotărâre în acest sens, CNAIR are acum toate actele, așa că se poate ocupa de lansarea licitației, iar banii de la UE sunt asigurați. Oare ce ar trebui să mai intervină ca această centură să nu se facă?
Zic şi eu
Adrian Cris
Veste bună: Pásztor Sándor, Mang Ioan şi Traian Bodea, triada care conduce Consiliul Judeţean fără să se ţină de puţinele promisiuni făcute în 2016 şi fără să lase nimic în urma ei, cu excepţia căpuşării instituţiilor din subordine cu clientelă pe cât de incompetentă pe tot atât de lacomă, vor deveni din vara anului viitor o amintire urâtă.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Cu mai puține spectacole decât în anii trecuți, mă așteptam să văd mai mulți spectatori la FITO 2019. Dar, la unele, mai ales la cele înscrise în concurs, au fost multe locuri libere în sală. Am bifat 5 zile din cele 8 ale festivalului și voi face o scurtă trecere în revistă a ceea ce am văzut.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre condamnarea la închisoare a preşedintelui PSD, LIviu Dragnea?


De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Codul de procedură civilă prevede reguli cu privire la persoana care suportă cheltuielile ocazionate de derularea unui proces, stabilind ca regulă de principiu că acestea vor fi suportate de către partea care pierde procesul. În ce condiţii, însă?
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Diabetul zaharat este cea mai frecventă boală endocrină, frecvenţa reală fiind mai greu de apreciat din cauza standardelor diferite de diagnostic. Considerând hiperglicemia matinală ca un criteriu de diagnostic, circa 1-2% din populaţie este afectată. Boala se caracterizează prin anomalii metabolice şi prin complicaţii tardive ce afectează ochii, rinichii, nervii şi vasele de sânge.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Din păcate, cinematografia şi oamenii neinformaţi perpetuează o serie de mituri care impun o stigmă asupra bolnavilor şi asupra celor cu afecţiuni psihice. Un schizofrenic este confundat des cu cei cu personalitate multiplă, cu criminalii în serie, cu cei malefici şi răi, gata de violenţe inimaginabile. Adevărul este, însă, altul...
26 Mai 2019, 10:50

Liderii UDMR Bihor, rezervaţi privind rezultatele alegerilor. Cseke Attila: „Vorbim diseară” (FOTO)

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Liderii UDMR Bihor, Cseke Attila şi Szabó Ödön, au mers la urne duminică de dimineaţă. Ambii au părut mai degrabă rezervaţi, chiar dacă, declarativ, au spus că sunt optimişti.

Singur la urne

Cseke Attila, preşedintele UDMR Bihor şi, totodată, candidat pe poziţia a şaptea a formaţiunii, pe un loc neeligibil, a votat la ora 9.15, la Secţia 42 din Podgoria, aproape de casa sa. Senatorul a mers spre urne singur şi pe jos.

În secţia de vot, el a cerut buletinele pentru ambele scrutine electorale, adică şi cel pentru alegerile europarlamentare şi cele pentru referendum. La ieşire, după ce a introdus cele trei buletine în urne, a declarat că a votat pentru ca maghiarii din România să fie auziţi în UE.

"Am votat pentru o comunitate maghiară puternică, pentru ca această comunitate să fie prezentă în Parlamentul European, ca această comunitate să-şi poată auzi vocea când provocările UE în următorii cinci ani vor fi puse pe tapet şi când Uniunea Europeană va fi în permanentă schimbare", a declarat Cseke BIHOREANULUI.

"S-a umplut paharul"

Întrebat dacă este optimist privind rezultatul votului, preşedintele UDMR Bihor a răspuns afirmativ, dar cu rezerve. "Sunt optimist, dar vom vedea la sfârşitul zilei, în funcţie de prezenţa electoratului maghiar şi român", a spus Cseke.

BIHOREANUL l-a întrebat ce se va întâmpla dacă UDMR nu atinge pragul electoral de 5%, aşa cum ultimele sondaje au sugerat, dar şeful UDMR Bihor nu a vrut să se pronunţe pe această temă. "Haideţi să vorbim diseară. Întotdeauna sunt luate în calcul orice fel de variante, dar evident că nici în ziua votului, nici în campania electorală nu la asta ne-am gândit, că atunci nu mai făceam campanie electorală", a mai spus Cseke Attila.

Şeful UDMR Bihor a mai spus că ruperea protocolului cu PSD nu a fost un gest electoral şi nici premeditat, pentru a mai aduna nişte voturi. "Acum s-a umplut paharul şi nu s-a mai putut continua", a declarat Cseke.

Vot anti-naţionalism român

Mai matinal, preşedintele executiv al UDMR Bihor, Szabó Ödön, s-a prezentat la vot la ora 8.30, cu soţia şi trei dintre cei cinci copii, votând atât pentru Parlamentul European, cât şi pentru referendum.

La ieşirea din secţia de votare, Szabó a fost rezervat în declaraţii, rezumându-se să spună că a votat pentru o cât mai mare reprezentare în PE a minorităţii maghiare.

"Am votat pentru o reprezentare cât mai puternică în Parlamentul European, ca să putem apăra valorile şi interesele în Europa, pentru şcolile noastre, pentru viitorul copiilor noştri, pentru ca ei să poată învăţa în limba maternă, am votat pentru bisericile noastre, pentru conservarea identităţii comunităţii noastre, dar şi împotriva naţionalismului român", a declarat Szabó.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.2241 RON
  • 1 EUR = 4.7249 RON
  • 1 HUF = 0.0147 RON