URMĂREȘTE-NE PE
SÂMBĂTĂ, 18 AUGUST 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Problema subvenţiilor trebuie privită însă cu reticenţă, cel puţin din două motive. O dată, pentru că la ce lipsă de forţă de muncă există în Oradea, e imposibil de crezut că oamenii săraci nu-şi pot găsi de lucru. Şi atunci, de fapt pe cine subvenţionăm? Pe oamenii săraci sau pe oamenii fără chef de muncă?
Zic şi eu
Adrian Cris
Noua mineriadă a PSD nu mai lasă cale de întoarcere pentru că, pur şi simplu, pe aşa-zişii social-democraţi nu-i interesează demult ce spune poporul, ci doar ce spun ei poporului. Li se rupe de imagine, de sondaje, de UE şi de orice alt „moft”, pentru că probabil şi-au pregătit inclusiv planul de a fura alegerile.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
De 4 ani, Untold înseamnă Cluj-Napoca, înseamnă România. Umblă vorba că se vrea mutarea lui în afara orașului, nu din pricina deranjului din centru, ci pentru că scena principală, stadionul adică, e limitativă cu numărul de persoane din motive de siguranță. Dacă se va transforma din festival urban în festival câmpenesc s-ar putea ca percepția să se schimbe.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Unde vă veți petrece vacanța de vară?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam recent, a intrat în vigoare prima dintre cele "trei legi ale justiţiei" mult discutate în ultimul timp în spaţiul public, respectiv Legea nr. 207/2018 pentru modificarea Legii nr. 304/2004 privind organizarea judiciară.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Hematuria reprezintă prezenţa sângelui în urină. Cauzele sunt variate şi se pot grupa în 2 categorii: renale şi extrarenale. Vezi ce boli poate indica!
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
În caz că nu aţi observat, fobiile faţă de anumite vieţuitoare sunt mai des întâlnite decât cele care au ca obiect alte animale. De exemplu, femeile tind să se teamă mai mult de insecte şi păianjeni decât de - să zicem - porumbei. Mult mai mulţi oameni se tem de şerpi decât de pisici. De şobolani decât de mămăruţe. În acest articol vom discuta despre psihologia fricii şi cum teama a jucat un rol adaptativ în dezvoltarea speciei umane.
10 August 2010, 09:57

Să plătească!

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Măgărie mai mare decât omiterea din noile norme fiscale a veniturilor bisericilor nu există. Fiindcă nu este categorie mai favorizată, în ultimii 20 de ani, decât preoţimea de toate confesiunile. Ăsta a fost modul în care clasa politică, hoaţă şi coruptă, a găsit de cuviinţă să se "pună bine" cu Dumnezeu, căutând, tot prin şpagă, iertarea păcatelor.

Nici nu ştiţi câţi slujbaşi ai bisericilor de tot felul, de la securişti prefăcuţi în purtători de vorbe până la businessmeni în sutane, ne blestemă pentru articolele în care demascăm foamea asta stridentă de imobile. Se mistuie, presează, mint, promit, cerşesc de dragul unor averi pe care ori nu le-au avut niciodată, ori le-au avut mai mici, iar de faptul că statul le-a făcut mari şi le-a ţinut în picioare li se rupe.

Ce se petrece e un dublu furt, făcut deopotrivă în numele legii şi al Domnului, chit că Cel de Sus se răsuceşte în Ceruri. În locul unor despăgubiri decente, generosul stat restituie în natură proprietăţi exorbitante, în care a investit zeci de ani. Iar apoi nu pretinde, de la hămesitele biserici, ceea ce pentru toţi ceilalţi e obligaţie: să plătească măcar impozitele aferente vastelor proprietăţi pe care şi le-au dorit.

Mai mult, statul provoacă singur probleme sociale, pe care apoi nu le poate rezolva. Construim din temelii un nou muzeu, în vreme ce vechiul rămâne gol dar neimpozitat, şi tot noi îi măturăm curtea. Ne scoatem copiii din şcoli retrocedate unor călugări fantomă şi ni-i risipim prin tot oraşul fiindcă n-au fost fonduri pentru ridicarea unui campus şcolar. Bine că au fost pentru a plăti chirie aceloraşi episcopii, bine că au fost parcuri de ras pentru a face loc bisericilor, nicidecum şcolilor, grădiniţelor, spitalelor...

Eu unul mă simt furat. Să plătească şi nehaliţii ăştia!

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
19 Comentarii
pip cel intelept
Baietii din redactie, gen PIP, colaboreaza de minune cu securistii! Apropo cand vor plati si ziaristii impozit pe spaga luata ?
Postat 19 August 2010, 10:50 de yoko
Să plătească!
MANCATORI DE RAHAT [11.08.2010, 18:33] Sunteti niste bieti nenorociti bahici care nu mai incapeti de biserici. e dreptul bisericilor sa-si recuperee ce a furat statul comunist! NO...VEDETI,CULTURA DE POPA %LA%
Postat 18 August 2010, 15:23 de pip
Să plătească!
DOAMNELOR,DOMNILOR....NU UTATI DOMNUL NU BATE CU BITA,ORI PICAT MULTI POPI SI O SA MAI PICE...NU VREAU SA SCRIU LUCRURI URITE. DOMNULE AI PERFECTA DREPTATE BISERICA SI TOTI MANELISTII SA PLATEASCA... O DA SI SA NU FIE CEARTA TOATE BISERICILE SA PLATEASCA SI 95% DIN EI FURA INDIFERENT DE CREDINTA...
Postat 18 August 2010, 15:19 de pip
Comori in cer
Bun articol! Treaba bisericii e sa stranga comori in cer, nu pe pamant. Biserica nu e alcatuita din preoti, mai ales de popi din astia mancai, hapsani si curvari!
Postat 18 August 2010, 00:06 de video
preaafacutii
- sa incepem cu popa pintea hotul de case de la batrini hraniti cu coji de piine pe cind pintea si ai lui preoti toti grasi toti hoti toti etc.. -next -zeci de preoti de la sate care numai in acest an de criza au marit cu 100% taxele pentru niste servicii pe care oricum trebuie sa le presteze dar cei de la tara credinciosi de felul lor se supuin si tac... -popa de la cihei care numai el stie care sunt caile de inbogatire(doar nu va asteptati sa scriu caile domnului) -apoi acest vesnic consilier nemes si cred ca ajunge doar rostindu-i numele -sa nu-i uitam pe mai marii greco catolicilor care au furat padurile si zona stina de vale prin niste falsuri grosolane ajutati si de preacredinciosii din judecatoria beius fie numele lor zidite pe zidurile penitenciarului oradea -despre ceilalti va las pe voi amaritilor sa mai scrieti si voi , amin.
Postat 17 August 2010, 09:11 de terminator
pt kaboou
hahahahaha....... bei kaboou esti mai prost decat ar trebui sa permita legea.
Postat 12 August 2010, 22:00 de hahahaha.....
cititor cu limba groasa
Nistoroiule, pe langa ca esti mai lucitor la etaj decat autorul, adica esti chel ca un cur de bebe, macar Ciucas scrie despre hotii de popi, pe cand tu il pupai in cur pe Ceausescu. e o mica mare diferenta :))))
Postat 12 August 2010, 21:05 de obsy
inchizitia
bai kaboou, degeaba tot injuri pe aici. biserica catolica a intarziat progresul omenirii cu cel putin o mie de ani.
Postat 12 August 2010, 21:03 de politica si bani...
Fomisti
e adevarat! nu aveti de ce sa va fie ciuda, postacilor fomisti. catolicii, parca nu se mai satura in veci !
Postat 12 August 2010, 20:23 de bani, averi, etc
intrebare
ce-i trebuie chelului? editorial in bihoreanul...
Postat 12 August 2010, 15:21 de cititor
tara abuzurilor!
ar fi de bun-simt sa priceapa lumea ca proprietatea e sfanta intr-o tara democratica. iar noul muzeu n-a fost construit din temelii, ci a fost refacuta o cazarma. cat priveste regimul privilegiat al bisericii ortodoxe, e de necontestat. pai cine suceste mai bine mintile poporului decat politicienii prin intermediarii lor preotii. acu 20 de ani, la tg-mures, preotii au scos oamenii din case sa-i trimita sa se omoare romanii cu ungurii. motivul se cunoaste, reinfiintarea sri. noroc ca poporul e prost gramada si toate astea vor tine la nesfarsit.
Postat 12 August 2010, 14:51 de mari
impostori
cardasia a juns pana la directori de spitale. care dau gratis parcele de pamant pentru a se construi biserici pana si in curtea spitalului. nu mai departe marele foncea a bagat biserica in curtea spitalului tbc. credca toata zona spitalului ar trebui sa-si faca analizele de tbc pentru ca sigur s-au infectat. si nu de dragul pacientilor a facuto ci pentruca preotul ii este nas. inainte de a pleca din spital ia mai dat si 1 hectar de pamant din curtea spitalului sa-si faca nasul biserica. alo, DNA vezi ce-iacolo.
Postat 12 August 2010, 09:38 de angajat spital tbc
kktoli
sa le dea bisericilor, averea lui Hristos!!!
Postat 12 August 2010, 03:13 de jajajaja
fraierul de serviciu
kelboozo, te-ai trezit tu sa faci dreptate pe pamant? ia mai da-te-n pix...
Postat 11 August 2010, 19:57 de cititor
MANCATORI DE RAHAT
Sunteti niste bieti nenorociti bahici care nu mai incapeti de biserici. e dreptul bisericilor sa-si recuperee ce a furat statul comunist!
Postat 11 August 2010, 18:33 de SANDU
Rusine!
cultele religioase trebuie sa plateasca impozit.
Postat 11 August 2010, 17:38 de due to
Rusine!
adevarul e ca destui popi sunt niste hapsani fara pereche.
Postat 11 August 2010, 17:36 de due to
a
bine zis , arzaiar focul iadului pe preotii nehaliti de averi !
Postat 10 August 2010, 15:01 de ada
clar
punct ochit,punct lovit! problema este ca nu are efect lovitura,trebuie cu toti sa fim de acord altfel...ne batem gura de pomana,ar trebui saptamanal aratati aici "bisericosi" din politica care ne fac zilele amare furand cu legea in mana pt. biserici,poate lumea se trezeste si isi da seama ca interesul lor e altul decat cel pt. care au fost alesi.
Postat 10 August 2010, 11:10 de el doradeo
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Diaspora, Oradea te aşteaptă: 'Stranierii' primiţi la Oradea cu uşile deschise, 'nu cu gaze şi bastoane' (FOTO)
  • Cum va arăta artera Nufărul – Centrul Civic: Linii de tramvai înierbate, străjuite de arbori înalţi, stâlpi de iluminat cu senzori şi camere de supraveghere (FOTO)
  • OTL s-a dotat cu un autobuz decapotabil pentru turişti (FOTO / VIDEO)
  • „Monştri” la Primăria Oradea: Piaţa Unirii a fost invadată (FOTO / VIDEO)
  • Scene dramatice în satul Olosig: Localnicii plâng în hohote văzând cum le sunt omorâte animalele (FOTO/VIDEO)
  • Scandal în satul Olosig: Localnicii, revoltați că autoritățile vor să le omoare toți porcii! (FOTO)
  • Feciorul și tradițiile: De dragul tradiţiilor, un adolescent bihorean a renovat o casă veche de 84 de ani (FOTO)
  • 'Fără implicare nu va fi schimbare': Aproximativ 150 de orădeni au protestat şi duminică seară (FOTO / VIDEO)
  • Hercule e bihorean! Sportivul bihorean Florin Lupaş este considerat cel mai puternic român (FOTO)
  • Festivalul KaravanAct: 'Zarvă' pe picioroange în centrul Oradiei (FOTO / VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON