URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 18 AUGUST 2022
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Acum câţiva ani, când uzina DNA-ului duduia, cel mai simplu mod pentru ca un primar să intre la puşcărie era să bage banii comunităţii locale în fotbal. Mulţi oameni de afaceri şi politicieni au păţit-o, dar la noi nu a fost cazul. Şi asta nu neapărat fiindcă edililor le era frică de slujbaşii doamnei Kövesi, ci pentru că Ilie Bolojan avea o indiferenţă feroce faţă de fenomenul sportiv.
Cu tupeu
Florin Ciucaş
Deşi practic meseria asta de trei decenii, azi, mâine, nu încetează să mă minuneze un fenomen permanent manifest în politica românească: modul în care se autodevorează coaliţiile de partide ajunse la guvernare, făcându-se cioburi înainte de-a apuca să furnizeze ceva substanţial naivilor de electori. A fost boala CDR-ului, a fost a USL-ului, este a guvernării de azi şi va fi, probabil, şi a celei de mâine...
Zic şi eu
Adrian Cris
Actualul ministru al Transporturilor, Sorin Grindeanu, anunţa joia trecută – pe Facebook, căci aşa comunică oficialii noştri de când au descoperit că internetul e cel mai ieftin instrument de propagandă – o nouă licitaţie pentru cei 28,55 km de autostradă dintre Chiribiş şi Biharia, pentru care ultimul contract, încheiat în 2020 cu o asociere de firme din grupul Selina, a fost reziliat în luna mai...
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Primarul Florin Birta propune reabilitarea pietonalei Republicii, prin pavarea cu porfir și revenirea la modelul estetic cu cercuri, din perioada comunistă. Ce părere aveți?

De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Potrivit noii reglementări, contestaţia este de competenţa instanţei ierarhic superioare, care o soluţionează în complet format din 3 judecători. Când procesul se judecă la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, contestaţia se soluţionează în completul de 5 judecători, iar când procesul îl judecă un complet de 5 judecători, contestaţia se soluţionează de un alt complet de 5 judecători.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Clima (de la grecescul klima care înseamnă înclinaţia razelor solare) reprezintă regimul caracteristic al vremii unei regiuni pe timp îndelungat. Regimul climatic se caracterizează printr-o relativă stabilitate, modificările putând fi urmărite numai prin observaţii îndelungate şi pe perioade lungi de timp.
31 Iulie 2022, 17:30

Oradea nocturnă: Artiști din cinci țări expun fotografii cu orașul de pe Crișul Repede

Oradea nocturnă: Artiști din cinci țări expun fotografii cu orașul de pe Crișul Repede (foto: Claudiu Oros)
Oradea nocturnă: Artiști din cinci țări expun fotografii cu orașul de pe Crișul Repede foto: Monica Marton
Oradea nocturnă: Artiști din cinci țări expun fotografii cu orașul de pe Crișul Repede foto: Monica Marton
0 clipuri
0 audio
0 fisiere

În Turnul Primăriei Oradea, Asociația Internațională Euro Foto Art a deschis o nouă expoziție dedicată orașului de pe Crișul Repede.

Artiști fotografi din cinci țări, inclusiv din îndepărtatea Americă ori din Japonia, își prezintă imaginile făcute în Oradea, pe timp de noapte. „Fotografiile expuse prezintă minunatul nostru oraș fotografiată noaptea așa cum au imortalizate prin obiectivul aparatelor de fotografiat sau ale  telefoanelor inteligente artiștii fotografi expozanți”, a transmis asociația Euro Foto Art.

Potrivit organizatorilor, expoziția cuprinde  20 de fotografii color realizate de reputați artiști fotografi SUA (California), Europa (România și Ungaria) și Asia (China și Japonia). Mai precis, expun imagini Bock Paul (America), Gyapjas Ferenc (Ungaria), Kenéz Emese, Koppány György, Oros Claudiu, Szabó Claudiu EFIAP, Ștefan Tóth István AFIAP, ESFIAP din (România), Tazaki Ryuichi (Japonia) și Zhang Hui (China).

Vernisajul a avut loc joi (foto sus), fiind deschis de Angela Lupșea, directoarea Fundației de Protejare a Monumentelor Istorice din județul Bihor.  

„Această expoziție prezintă într-un mod artistic deosebit orașul nostru iubit, în diferite anotimpuri ale anului. Văzând lucrările expuse, publicul vizitator se poate convinge că orașul nostru este minunat atât ziua, cât mai ales noaptea. Luminile nocturne scot în relief arhitectura clădirilor construite în stil art nouveau”, a precizat artistul fotograf Ștefan Tóth.

Expoziția organizată cu sprijinul Summit Agro România va rămâne la dispoziția publicului vizitator până la data de 25 august, putând fi vizitată de marți până duminică, între orele 10 și 18.

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!
Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.8018 RON
  • 1 EUR = 4.8849 RON
  • 1 HUF = 0.012 RON