URMĂREȘTE-NE PE
MIERCURI, 15 AUGUST 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Problema subvenţiilor trebuie privită însă cu reticenţă, cel puţin din două motive. O dată, pentru că la ce lipsă de forţă de muncă există în Oradea, e imposibil de crezut că oamenii săraci nu-şi pot găsi de lucru. Şi atunci, de fapt pe cine subvenţionăm? Pe oamenii săraci sau pe oamenii fără chef de muncă?
Zic şi eu
Adrian Cris
Noua mineriadă a PSD nu mai lasă cale de întoarcere pentru că, pur şi simplu, pe aşa-zişii social-democraţi nu-i interesează demult ce spune poporul, ci doar ce spun ei poporului. Li se rupe de imagine, de sondaje, de UE şi de orice alt „moft”, pentru că probabil şi-au pregătit inclusiv planul de a fura alegerile.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
De 4 ani, Untold înseamnă Cluj-Napoca, înseamnă România. Umblă vorba că se vrea mutarea lui în afara orașului, nu din pricina deranjului din centru, ci pentru că scena principală, stadionul adică, e limitativă cu numărul de persoane din motive de siguranță. Dacă se va transforma din festival urban în festival câmpenesc s-ar putea ca percepția să se schimbe.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Unde vă veți petrece vacanța de vară?

De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Începând din 24 august 2018 o persoană amendată pentru orice contravenţie - indiferent că este o contravenţie de mediu, silvică, la regimul construcţiilor, etc. - va beneficia de un interval de 15 zile în care va trebui să decidă dacă plăteşte amenda (în acest caz achitând jumătate din mimimul prevăzut de lege) sau formulează plângere în instanţă (caz în care, dacă pierde procesul, va plăti amenda prevăzută în procesul-verbal de contravenţie).
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Hematuria reprezintă prezenţa sângelui în urină. Cauzele sunt variate şi se pot grupa în 2 categorii: renale şi extrarenale. Vezi ce boli poate indica!
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
În caz că nu aţi observat, fobiile faţă de anumite vieţuitoare sunt mai des întâlnite decât cele care au ca obiect alte animale. De exemplu, femeile tind să se teamă mai mult de insecte şi păianjeni decât de - să zicem - porumbei. Mult mai mulţi oameni se tem de şerpi decât de pisici. De şobolani decât de mămăruţe. În acest articol vom discuta despre psihologia fricii şi cum teama a jucat un rol adaptativ în dezvoltarea speciei umane.
12 Iulie 2010, 16:56

Oradea ieri, Oradea azi

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

1948. Reuşite şi promisiuni

Se ştie că pe vremea regimului comunist, tot ce făcea partidul era bine făcut şi frumos din cale-afară. O atestă şi Buletinele Comunale ale municipiului Oradea.

În cel din martie 1948, de pildă, se arată că "cine parcurge cu atenţie teritoriul oraşului nostru, poate vedea prin ce transformări a trecut din punct de vedere urbanistic, în scurtul interval de la instalarea Comitetului Provizoriu".

Printre reuşitele marcate sunt deschiderea malului drept al Crişului Repede, ceea ce a dus la "sporirea parcurilor", şi înfiinţarea unui nou parc în locul fostei grădini a Premontreilor (parcul Palatului Baroc). Acesta, spunea buletinul, va folosi ca teren de sport şi loc de recreaţie "maselor largi muncitoreşti din oraşul nostru".

O altă lucrare de înfrumuseţare a oraşului cu care noua administraţie se lăuda era amenajarea parcului din faţa Gării. Totuşi, în buletin se precizează şi că "nu s-a acordat destulă atenţie amenajării şi întreţinerii străzilor de la periferia oraşului", dar se garantează că în 1950 aceste lucruri vor fi desăvârşite. N-au fost, vreme de jumătate de veac...


plantare.jpg1970. Tu ai sădit un pom?

Indiferent de cum se schimbă vremurile şi cum evoluează oamenii, unele teme au parcă o actualitate veşnică.

În 1970, într-o rubrică intitulată "Creionări" din cotidianul Crişana, Vasile Vetişanu scria un articol de opinie intitulat "Ai sădit un pom?", prin care îşi critica elegant concitadinii pentru că nu se mai obosesc să planteze un copac, obişnuiţi fiind să aibă la îndemână tot ce îşi doresc.

"Cu un pom sădit creşte un om. Parcă simţi cum devii unul din cei care dau zilelor măsuri omeneşti. Sub geamul care stai, pomul se înalţă", se arată în articol.

"Am întâlnit oameni de la oraş, împlantaţi la etajele blocurilor, care nu pot distinge mărul de păr", descrie Vetişanu ruşinea unor orădeni.

"Nu ne lăsăm sufletul să se odihnească, cu ramul ce creşte de sub mâna noastră, sub ochii noştri, iar el ne întreabă: ", încheie jurnalistul.

Chiar dacă de la apariţia acestui editorial au trecut 40 de ani, tema e cât se poate de actuală. E o meteahnă a românului să taie pomi, dar să uite să mai şi pună ceva în loc...

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

FOTO BIHOREANUL

 • Scene dramatice în satul Olosig: Localnicii plâng în hohote văzând cum le sunt omorâte animalele (FOTO/VIDEO)
 • Scandal în satul Olosig: Localnicii, revoltați că autoritățile vor să le omoare toți porcii! (FOTO)
 • Feciorul și tradițiile: De dragul tradiţiilor, un adolescent bihorean a renovat o casă veche de 84 de ani (FOTO)
 • 'Fără implicare nu va fi schimbare': Aproximativ 150 de orădeni au protestat şi duminică seară (FOTO / VIDEO)
 • Hercule e bihorean! Sportivul bihorean Florin Lupaş este considerat cel mai puternic român (FOTO)
 • Festivalul KaravanAct: 'Zarvă' pe picioroange în centrul Oradiei (FOTO / VIDEO)
 • Oradea Summer Film: Caliu și taraful lui au cântat în Parcul Cetății (FOTO / VIDEO)
 • Miting cu repetiţie: Sute de orădeni au ieşit din nou să protesteze (FOTO / VIDEO)
 • Concurs de atelaje la Oşorhei - GALERIE FOTO şi VIDEO
 • Se reaprinde flacăra protestelor: Un orădean, rănit de jandarmi la mitingul diasporei. Sute de orădeni au ieșit în stradă (FOTO / VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

 • 1 USD = 3.8697 RON
 • 1 EUR = 4.5959 RON
 • 1 HUF = 0.015 RON