URMĂREȘTE-NE PE
DUMINICĂ, 22 IULIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Degeaba ne-am străduit să facem noi un Untold mai mare, e imposibil. Nici de o Gărână mai deșteaptă nu cred că suntem în stare. În schimb, la ce mândrețe de Cetate avem, nu cred că există localitate în România să poată rivaliza cu noi când este vorba de un Festival Medieval.
Zic şi eu
Adrian Cris
Cel mai important eveniment al săptămânii trecute a fost anunţarea de către primarul Ilie Bolojan a două noi proiecte cu fonduri UE în valoare de 24 milioane euro, pentru decongestionarea traficului pe axa rutieră cea mai problematică a oraşului, între podul Dacia şi zona Cantemir, cu pasaje subterane, favorizarea mijloacelor de transport în comun şi multe, multe detalii inginereşti, precum exacavarea la 4 metri şi relocarea reţelelor de utilităţi…
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
A venit multă lume, Andrei, să îşi ia rămas bun de la tine. Atâtea inimi grele la un loc nu am văzut de mult timp. Uneori trebuie să murim ca să ne dăm seama cine suntem. Ai fi fost mândru, cu toată modestia ta emblematică, să vezi câţi oameni frumoşi au venit să te salute. A fost multă tristeţe în locul acela, pentru că moartea ta a fost mai mult decât breaking news. A fost heart-breaking news.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Unde vă veți petrece vacanța de vară?

De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Mai pe româneşte, instanţa supremă spune că nu importă dacă agentul constatator a trecut sau nu suspendarea permisului în procesul-verbal, fiind suficient ca sancţiunea suspendării să fie prevăzută în lege, mai ales că termenele de suspendare de 30, 60 sau 90 de zile nu pot fi majorate sau reduse de poliţist tocmai pentru că termenele legale sunt clar determinate.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Ridicarea temperaturii mediului ambiant la peste 32 gr. C şi o umiditate relativă ridicată (peste 60%) determină modificări ale organismului, care se pot grupa în 4 sindroame importante: mialgia termică, insolaţia, accidentele datorate efortului fizic pe caniculă şi şocul hipertermic.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Cercetătorii regnului animal se confruntă de ani de zile cu o problemă spinoasă. Animalele care duc o luptă şi o câştigă au o şansă foarte mare să câştige şi următoarea bătălie. Întrebarea este: "de ce anume?". Sunt la mijloc factori psihologici? Este vorba de încrederea dobândită de către învingător? Mai mult - deoarece acelaşi lucru pare să fie valabil şi în cazul fiinţelor umane - un studiu a încercat să găsească un răspuns la această întrebare: de ce învingătorii continuă să învingă?
12 Iulie 2010, 16:56

Oradea ieri, Oradea azi

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

1948. Reuşite şi promisiuni

Se ştie că pe vremea regimului comunist, tot ce făcea partidul era bine făcut şi frumos din cale-afară. O atestă şi Buletinele Comunale ale municipiului Oradea.

În cel din martie 1948, de pildă, se arată că "cine parcurge cu atenţie teritoriul oraşului nostru, poate vedea prin ce transformări a trecut din punct de vedere urbanistic, în scurtul interval de la instalarea Comitetului Provizoriu".

Printre reuşitele marcate sunt deschiderea malului drept al Crişului Repede, ceea ce a dus la "sporirea parcurilor", şi înfiinţarea unui nou parc în locul fostei grădini a Premontreilor (parcul Palatului Baroc). Acesta, spunea buletinul, va folosi ca teren de sport şi loc de recreaţie "maselor largi muncitoreşti din oraşul nostru".

O altă lucrare de înfrumuseţare a oraşului cu care noua administraţie se lăuda era amenajarea parcului din faţa Gării. Totuşi, în buletin se precizează şi că "nu s-a acordat destulă atenţie amenajării şi întreţinerii străzilor de la periferia oraşului", dar se garantează că în 1950 aceste lucruri vor fi desăvârşite. N-au fost, vreme de jumătate de veac...


plantare.jpg1970. Tu ai sădit un pom?

Indiferent de cum se schimbă vremurile şi cum evoluează oamenii, unele teme au parcă o actualitate veşnică.

În 1970, într-o rubrică intitulată "Creionări" din cotidianul Crişana, Vasile Vetişanu scria un articol de opinie intitulat "Ai sădit un pom?", prin care îşi critica elegant concitadinii pentru că nu se mai obosesc să planteze un copac, obişnuiţi fiind să aibă la îndemână tot ce îşi doresc.

"Cu un pom sădit creşte un om. Parcă simţi cum devii unul din cei care dau zilelor măsuri omeneşti. Sub geamul care stai, pomul se înalţă", se arată în articol.

"Am întâlnit oameni de la oraş, împlantaţi la etajele blocurilor, care nu pot distinge mărul de păr", descrie Vetişanu ruşinea unor orădeni.

"Nu ne lăsăm sufletul să se odihnească, cu ramul ce creşte de sub mâna noastră, sub ochii noştri, iar el ne întreabă: ", încheie jurnalistul.

Chiar dacă de la apariţia acestui editorial au trecut 40 de ani, tema e cât se poate de actuală. E o meteahnă a românului să taie pomi, dar să uite să mai şi pună ceva în loc...

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

FOTO BIHOREANUL

 • Investiţie de peste 700.000 euro. Prima seră hidroponică de roşii cherry din Bihor a fost inaugurată la Toboliu (FOTO)
 • Mai repede! Drumul de Sântandrei peste câmpuri ar putea fi dat în folosinţă în luna noiembrie (FOTO)
 • Rămas bun! Jurnalistul Andrei Şandor a fost condus pe ultimul drum cu muzica formaţiei Toto (FOTO / VIDEO)
 • Regulamentul locurilor de joacă. Orădenii din Ioşia sunt revoltaţi de gălăgia provocată de părculeţul din strada Lăpuşului (FOTO)
 • Proiect internaţional: Studenţi din Asia, la Universitatea din Oradea (FOTO)
 • Şefii PSD, UDMR şi ALDE din Consiliul Judeţean şi-au 'premiat' primarii: 'Banii se împart prin vot politic' (FOTO)
 • Vara şantierelor: De săptămâna aceasta mai multe străzi din toată Oradea vor fi blocate pentru lucrări (FOTO)
 • Sărbătoare nemţească: Tineri germani din ţară şi din străinătate au cântat şi au dansat în centrul Oradiei (FOTO/VIDEO)
 • În vizită la transmisioniştii militari: Bihorenii au putut vedea dotările Centrului 54 Comunicaţii Oradea (FOTO/VIDEO)
 • Şedinţa Consiliului Judeţean nu s-a putut ţine pentru că PNL-iştii şi un PSD-ist au lipsit. Pásztor avertizează că judeţul ar putea rata fonduri europene (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

 • 1 USD = 3.8697 RON
 • 1 EUR = 4.5959 RON
 • 1 HUF = 0.015 RON