URMĂREȘTE-NE PE
LUNI, 25 IANUARIE 2021
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Dacă până acum câteva luni marea problemă a orădenilor era dacă noul stadion trebuie să aibă 25.000 de locuri sau mai puţine, acum se pune problema dacă vom mai avea un nou stadion. Şi asta nu neapărat pentru că mulţi miniştri de la Bucureşti se întreabă la ce ne trebuie stadion pe foametea asta, din moment ce n-avem echipă de fotbal...
Cu tupeu
Florin Ciucaş
Pentru cei care sperau asta, o veste tristă: PSD-ul nu este un partid pe cale de dispariţie. Dimpotrivă, e asemenea lui Iliescu, un bătrân care se încăpăţânează să rămână verde (a se citi roşu). Are electoratul său solid, format din nostalgicii, socialiştii, comuniştii şi stângiştii de stil nou, din pomanagiii şi dependenţii de ajutoarele sociale, din sudiştii şi tuciuriii patriei, uşor de cumpărat cu mărunţiş, din bugetari şi lefegii plantaţi şi lăsaţi să sporească şi să rodească prin pleiada de instituţii publice susţinute din greu de pălmaşii şi "liberalii" naţiei...
Zic şi eu
Adrian Cris
Fac parte dintre cei vaccinaţi anti-Covid. Deocamdată cu prima doză, dar sunt optimist că vine şi rapelul. Fac parte, de asemenea, dintre cei care au fentat Covidul în mai multe rânduri de-a lungul celor 11 luni de când ne bântuie pandemia. Am evitat îmbolnăvirea de cel puţin cinci ori în urma unor "contacte directe" cu persoane despre care după două - trei zile aflam că erau infectate cu virusul.
Vorba lu' Lulu
Lucian Cremeneanu
Controversele din ultima vreme pe tema virusului, a pandemiei şi a vaccinului au scos în evidenţă diferenţe între oameni într-un mod mai de speriat decât vremea primelor alegeri libere de după 1989. Cei care au traversat acea perioadă ca adulţi îşi amintesc cu siguranţă cât de adânc intrase zâzania între prieteni, vecini şi rude pe tema politicii. Politica era un subiect nou şi savuros, o preocupare interzisă mulţi ani, şi reuşise să trezească în foarte mulţi oameni pasiuni nebănuite.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre noul vaccin anti-Covid și despre campania de vaccinare gratuită declanșată de autorități?

De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Potrivit Codului administrativ, ministerele se aprobă de către Parlament, prin acordarea votului de încredere asupra Programului de guvernare şi a întregii liste a Guvernului, în procedura de învestitură. Ministerele se organizează şi funcţionează numai în subordinea Guvernului, potrivit prevederilor Constituţiei și codului administrativ.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Hepatita cronică activă autoimună este o afecţiune caracterizată printr-un proces necrotic şi inflamator continuu cu evoluţie spre ciroză şi insuficienţă hepatică. Leziunile hepatice progresive sunt rezultatul unui atac imunologic asupra celulelor hepatice. Predispoziţia către autoimunitate este în general moştenită în majoritatea cazurilor, iar specificitatea hepatică a acestor leziuni este declanşată de factori chimici sau virali (se cunosc cazuri de hepatită acută virală A sau B, aparent cu evoluţie bună, care evoluează spre hepatită cronică activă autoimună, probabil datorită predispoziţiei genetice).
13 Ianuarie 2021, 12:35

O statuie pentru un campion olimpic

O statuie pentru un campion olimpic Foto: www.stefan2001.blogspot.com
0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Mărturisesc că nu știam că Oradea a dat omenirii un campion olimpic. E vorba de Kabos Endre, care la Olimpiada din 1936 de la Berlin a câștigat o medalie de aur la scrimă.

Vestea a fost dată de deputatul UDMR Szabó Ödön, care propune să i se facă o statuie în Parcul 1 Decembrie și să se planteze un vlăstar al stejarului pe care l-a primit cu acea fericită ocazie și care, din motive de România Mare, a fost plantat în Berettyóújfalu.

Mărturisesc că nu sunt un fan al domnului Szabó, care, după mine, este departe de spiritul conciliant al majorității orădenilor, dar descoperirea că orașul nostru are un campion olimpic nu poate decât să ne umple de mândrie.

Sigur că imediat a început că fiarbă clorofila în românii verzi, care susțin că omul nu trebuie omagiat pentru că a ales la Marea Unire să trăiască în Ungaria.

Nu înțeleg ce are una cu alta. În primul rând că decizia a fost probabil a părinților, pentru că el în 1918 avea abia 12 ani. Dar putea să trăiască și în Patagonia, orașul lui de baștină tot Oradea rămâne.

Și de ce să-l acuzi că a ales Ungaria, când el, deși evreu, era crescut în cultura maghiară și limba lui nativă era maghiara? Păi, atunci hai să ne revoltăm și pe cei 4 milioane de români care au plecat de sub stăpânirea românească încotro au văzut cu ochii, cu toate că ei au limba și obiceiurile cetățenilor din mijlocul cărora au preferat să emigreze!

În condițiile infernale ale antisemitismului și rasismului de la Berlin, victoria lui Kabos e cu atât mai meritorie. Oare chiar așa multe valori avem în sport încât să ignorăm un campion olimpic, poate numai pentru că propunerea vine din partea UDMR-ului? Dacă e să facem o listă cu marii noștri sportivi, nu am avea de folosit nici prea multă piatră și nici nu ne-am trezi cu o pădure de stejari în mijlocul urbei.

Primăria ar trebui să ia în discuție propunerea și, eventual, să facă și o dezbatere pe această temă, măcar să mai ia pulsul orădenilor de rit nou.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
8 Comentarii
stefan
1. Mai jos, intrebarile tale sunt cat se poate de corecte. Nu te astepta,insa, ca Ghiorel sa si le puna lui insusi sau celo din Primarie. Mai repede isi scoate un ochi. 2. Pe timpul ocupatiei unguresti, discrminarea impotriva romanilor era totala. Acces la educatie, la sport ? Zero. Acces in "Nagyvarad" ? Zero.
Postat 14 Ianuarie 2021, 18:35 de B90
Trompeta locala ungureasca (de limba romana)
Cand un propagandist de doi bani, expirat, isi pierde orice urma de luciditate, avem parte de astfel de derapaje. E bun si sportul, insa, orice sportiv are nevoie de mancare, de haine, de conditii de viata civilizate. Cine sunt cei care realizeaza aceste bunuri si produse care ofera un trai civilizat ? Creatorii si producatorii de bunuri materiale. Poti sa o lalai cat vrei, pe o scena, pe un stadion, la un colt de strada,atata cat ai ce manca. Cu stomacul gol incepi sa canti si sa fluieri a paguba. Atata timp cat in loc sa vorbim de amplasarea unor statui ale creatorilor de bunuri si produse materiale, care pana la urma sustin viata, vorbim de statui ca cea din cazul de fata, vom avea parte mai mult de circ, decat de paine. Nu ar fi mai bine lasi propaganda binecunoscuta si expirata la o parte si sa traiesti in prezent ? E adevarat ca, mai ales de la o anumita varsta, e greu sa te mai poti schimba, sa te poti debarasa de naravuri si apucaturi vechi, insa, inversarea piramidelor valorilor umane, duce la situatia in care, asa cum am spus, ai parte mai mult de circ decat de paine. Daca tot vrei inca o statuie in oras, aceasta ar trebui sa-i reprezinte tocmai pe cei patru milioane de romani care au ales riscul si conditiile dificile ale unei vieti departe de casa, printre straini. Romani, care din munca si sacrificiile lor, neuitand de unde au plecat, au trimis/adus o multime de bani in tara, ajutandu-te indirect si pe tine. E o diferenta, nu-i asa. Las-o mai incet cu propaganda desantata. Concret, in cazul de fata, daca omul a ales sa traiasca si sa concureze pt Ungaria, normal este ca ungurii sa-i faca statuie. Acest om nu s-a intors niciodata la Oradea. Ce a facut pt Oradea ? Cred ca daca si-ar dori o statuie, o anumita recunoaster, si-ar dori ca aceasta sa fie realizata acolo unde l-a tras inima, unde a decis sa-si traiasca viata.
Postat 14 Ianuarie 2021, 16:27 de B90
Sigismund de Luxemburg.
O statuie a împăratului in cetate se poate? Sau nu există interes politic?
Postat 14 Ianuarie 2021, 15:52 de User anonimizat
PCR transpartinic. Ep: PCR transpartinic [SARS-CoV-RO]. Somnul rațiunii naște şi ...statui deloc necesare. Pe bani bine bugetaţi!
I. ”Sigur că imediat a început că fiarbă clorofila în românii verzi, care susțin că omul nu trebuie omagiat pentru că a ales la Marea Unire să trăiască în Ungaria. Nu înțeleg ce are una cu alta. În primul rând că decizia a fost probabil a părinților, pentru că el în 1918 avea abia 12 ani. Dar putea să trăiască și în Patagonia, orașul lui de baștină tot Oradea rămâne. Și de ce să-l acuzi că a ales Ungaria, când el, deși evreu, era crescut în cultura maghiară și limba lui nativă era maghiara?” 1. Mare noroc pe Oradea, că mai are români verzi, indiferent de ...rit, adică români cu ceva sânge de dac ”în instalație”. 2. Poate că, înainte de a scrie un asemenea articol, ”Bihorel” ar fi trebui să afle şi cauzele reale pentru care părinții acestui sportiv maghiar, s-au mutat în Ungaria (Berettyóújfalu?), căci vorba doamnei Oana Zamfir [Antena 3]: ”Doar adevărul ne poate vindeca!” Şi de ”vuvuzele” mass media, nedocumentate conform! II. ”Păi, atunci hai să ne revoltăm și pe cei 4 milioane de români care au plecat de sub stăpânirea românească încotro au văzut cu ochii, cu toate că ei au limba și obiceiurile cetățenilor din mijlocul cărora au preferat să emigreze!” 1. Oare de ce o fi avut ”viteazul” Bihorel ciocu’ mic în ”Epoca portocalie”, şi pe această temă? III. ”Dacă e să facem o listă cu marii noștri sportivi, nu am avea de folosit nici prea multă piatră și nici nu ne-am trezi cu o pădure de stejari în mijlocul urbei. Primăria ar trebui să ia în discuție propunerea și, eventual, să facă și o dezbatere pe această temă, măcar să mai ia pulsul orădenilor de rit nou.” 1. Poate ne explică cineva (ex: de la PMO) de ce ”orădeanul” Gabriel Bethlen, Principe de Transilvania, are statuie în Oradea, strategic amplasată, şi voievodul Menumorut NU. Pe motiv că cel de-al doilea a încercat sa se opună cotropitorului Árpád? 2. O întrebare decentă pentru conducerea PMO&CJ Bihor: Oare de ce figuri, cu adevărat, reprezentative, ca cea a academicianului Mircea Malița, nu au o statuie în Oradea? Poate află (şi) Bihorel de ce!
Postat 14 Ianuarie 2021, 03:26 de stefan
După ce epuizăm stocul
După ce epuizăm stocul de orădeni cu rezonanță (și, har Domnului, avem cu duiumul), putem să punem și statui de genul. Până atunci, să îi facă statuie Berlinul și Budapesta.
Postat 13 Ianuarie 2021, 16:24 de cartisalex
faca-se
si poate daca tot vor romanii sa isi arate valoarea, sa fie constructivi si sa vina cu inca 4 propuneri argumentate pentru romani de valoare. Si sa invatam de la prietentii maghiari locali si cum sa facem ansambluri de valoare si interactive, precum grupul statuar al poetilor in fata liceului Ady Endre, unde esti invitat sa iei loc la masa alaturi de ei.
Postat 13 Ianuarie 2021, 14:54 de unu
Afirmația că "orașul nostru are un campion olimpic" ...
... demonstrează nivelul precar al jurnalismului local !?! Nu ca orădean a devenit olimpic ... ci ca cetățean maghiar, născut în "colonii" după cum se spunea la Budapesta când era vorba de "vinituri" transilvănene, slovace, etc !?! Trăim în România, Chirilă ... și avem olimpici orădeni destui de atunci încoace !?! La matematică spre exemplu, nu neapărat la sărit de la etaj.
Postat 13 Ianuarie 2021, 13:14 de CrisDumi
Orădean ca mine nu-i!
Avem un campion olimpic orădean evreu, avem trei regi înhumați în cetate și un împărat al Sfântului Imperiu Roman de națiune germană, avem o cultură care cuprinde mai ales alte etnii decât cea majoritară astăzi și avem de ales între a avea un comportament educat sau needucat, între a respecta trecutul orașului sau a ne comporta ca niște venetici, între a înțelege valorile europene sau a ne arunca olița în ventilator!
Postat 13 Ianuarie 2021, 12:58 de decalog
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.0034 RON
  • 1 EUR = 4.874 RON
  • 1 HUF = 0.0137 RON