URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 03 FEBRUARIE 2023
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Studiu de caz. Centura Beiușului, în valoare de 270 milioane lei, bani buni, europeni, a fost scoasă la licitație acum 16 luni. În iunie 2022 licitația a fost contestată, iar după 7 luni justiția noastră a dat verdictul. Cum lucrarea e din fonduri europene și trebuie terminată la finele anului, hai să facem un calcul cât ne costă prostia umană...
Cu tupeu
Florin Ciucaş
E sufocarea pe care o simţi în lipsa libertăţii, obrazul ce-ţi arde încă sub palma securistului care ţi-a curmat cuvântul, ruşinea că te-ai născut într-un loc atât de cenuşiu. E despre "vom muri şi vom fi liberi", "dreptate, ochii plânşi cer să te vadă" sau "mai bine golan...". E despre mulţumirile primite de la omul simplu, care a găsit în tine singurul ascultător şi reazem, înfruntând "sistemul". Despre orele de nesomn...
Zic şi eu
Adrian Cris
La fel ca în bancurile cu olteanul care, atunci când nu are ce face, se dezbracă și își păzește hainele, Compania Națională Poșta Română - firmă de stat care, spre deosebire de oltean, are însă multe de făcut ca să iasă din înapoiere - a intentat BIHOREANULUI un proces pentru o serie de articole publicate în primăvară.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Probele medicale ar putea fi trimise cu drona de la Spitalul Județean la laboratorul din Rogerius. Ce părere aveți despre inițiativă?





De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
În 16 ianuarie 2023, Înalta Curte de Casație și Justiție a pronunțat o hotărâre extrem de importantă, prin care, cel puțin pentru viitor, se repară unele nedreptăți evidente. În concret, Instanţa Supremă a stabilit că, în ipoteza unei privări de libertate în cursul unui proces penal finalizat prin soluţie definitivă de achitare, fără ca nelegalitatea măsurii privative de libertate să fi fost stabilită, soluţia de achitare este suficientă prin ea însăşi pentru acordarea de despăgubiri persoanei private de libertate şi, ulterior, achitate.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Gripa este o boală respiratorie acută determinată de infecţia cu virusuri gripale. Boala afectează căile respiratorii superioare şi/sau inferioare şi este frecvent însoţită de febră, cefalee, dureri musculare şi astenie.
21 Decembrie 2022, 09:01

Mai ușor cu exproprierea! Primăria Oradea, obligată de instanță să plătească despăgubiri uriașe unei firme

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Primăria Oradea a fost obligată de instanță la plata unor despăgubiri de două ori și jumătate mai mari față de cele pe care le-a achitat pentru exproprierea unui imobil din Piața Cetate.

Proprietarul unei hale de 500 metri pătrați în care închiria spații comercianților din piață, expropriat în 2019, a contestat despăgubirea de 730.000 lei acordată de municipalitate. Și a făcut bine. Luna trecută, firma Comfruct a primit de la Curtea de Apel Oradea, prin sentință definitivă și executorie, o despăgubire de nu mai puțin de 1,8 milioane lei, bani care i-au și intrat în cont.

Reclamantul s-a folosit de prevederile unei decizii a Înaltei Curți ce stipulează că, în cazul despăgubirilor pentru exproprieri, valoarea imobilului se raportează la grilele notarilor publici, nu la prețul de piață la care se vând clădirile asemănătoare din localitate.

Or, în cazul unor clădiri vechi, diferența poate fi una semnificativă, cum se vede și în cazul firmei orădene.

Poate pe viitor edilii se vor gândi de două ori înainte de a aplica această măsură extremă...

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!
Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
22 Comentarii
KP aka mama Omida aka CrisDumi
" Cocălarul liberalismului autohton se plânge că-i prost " asta e atac la persoana sau nu e ?
Postat 22 Decembrie 2022, 20:19 de Sandu2100
E chiar de râs ... în hohote.
Cocălarul liberalismului autohton se plânge că-i prost și că se "leagă" unii de el. Asta îmi spune că-i de-al Bihoreanului și că nu-i "independent". E atât de tăntălău caraghiosul, încât se disculpă prin a spune că cei care comentează, despre ce tâmpenii mai fac PNL-iștii, PSD-iștii, UDMR-iștii sau alții ca ei, ar avea nevoie de încurajări ca să-i scuipe pe prădători și nemernici. Caraghiosul nu pricepe că-i dreptul și obligația oricărui contribuabil să sesizeze, într-un fel sau altul dacă vrea, orice abatere a "neterminaților" de la normalitate. Pe banii mei pot critica orice dobitoc care se folosește de mine, ca să trăiască și neamul lui de putori. Dar, la tot gunoiul îi vine rândul, la un moment dat, să fie măturat.
Postat 22 Decembrie 2022, 20:13 de KP
Moderator
Se vede clar cum se leagă unii de mine
Postat 22 Decembrie 2022, 16:09 de Sandu2100
KP aka mama Omida aka CrisDumi
Diar cine ar trebui sa fie încurajat?? TU ? , care il injuri pe Bolojan pe Birta si PNL?? Tu esti in poziție sa fi încurajat ?? Orice face Bolojan pt tine nu e bine nimic.
Postat 22 Decembrie 2022, 16:09 de Sandu2100
Ce va mirati…
Sunteti naivi daca credeti ca “Oradie” mai e a noastra, a oamenilor de bun simt civic si estetic. Nu se vede ce e in piata de o saptamana? Triumful cocalarismului! Pentru ei s-au construit cartiere, platit propaganda din bani publici, “alipuit” neamuri, exacerbat reusite si palmat esecuri. Niciodata nu a fost mai dezradacinat orasul asta, plutind in deriva in cautarea identitatii, reiterand vesnic niste “superlative” mai nesigur ca un adolescent timpuriu in ale vietii. “Dezvoltare” si “eficientizare” au ajuns sinonime pe frontispiciul acestui tripudiu, “life nouveau”.
Postat 22 Decembrie 2022, 16:07 de CT
Apel ... la "prietenii" de postări ai lui SanduXXX.
Acest caraghioslâc de individ trebuie chiar încurajat ... să comenteze, să provoace, să hărțuiască, să bată câmpii, să pupe-n fund pe cine vrea el. Motivul este unul simplu și "sănătos". Cititorii pot astfel realiza cine sunt, de fapt, votanții și susținătorii edililor bihoreni și orădeni ai PNL. E bine să știe, cei care citesc Bihoreanul online, care este nivelul de inteligență, de pregătire profesională și de caracter, pe care îl au fanii liberali.
Postat 22 Decembrie 2022, 14:43 de KP
excalibur
Sunt mai multi care indura de ani de zile care indura abominatiile si excretiile tale si a lui KP , pinonel etc, TDS a plecat. Ce fain ar fi sa fiti numai voi pe aici. Dupa cum vezi in comentarii eu " NU INJUR " . Nu-i frumos sa te plângi si sa minți.
Postat 22 Decembrie 2022, 13:33 de Sandu2100
Domnu' MODERATOR
D-ta esti proaspat pe rolul asta ingrat de cenzor al forumului? Altfel nu se explica obtuzitatea cu care cumpanesti... Suntem citiva care induram de ani de zile (>10) abominatiile si excretiile acestui individ "fara numar". Stim, am inteles ca da bine la rating,trafic si numar vizualizari, dar sa scoti vinovati pe cei afectati de aceasta pecingine, e prea mult. Da, sandu e proiectia frustrarilor pe care deontologia va impiedica pe voi insiva sa va manifestati adulatia, e idealul de iubire neingradita, decerebrata, impusa si autoimpusa. Nu-mi vine sa cred ca puteti avea o astfel de atitudine. Dar, ne obisnuim. Succes!
Postat 22 Decembrie 2022, 10:37 de excalibur
Moderator
Omul asta provoacă, înjură, atacuri la persoana si se da victimă. Se vede clar din comentarii cine e frustrat. La fel face si pe Bihon, doar ca acolo are posibilitatea să-și pună ce nume vrea. Ar trebui suspendat, și ar trebui blocat IMEI-ul.
Postat 21 Decembrie 2022, 20:35 de Sandu2100
Intrebare pt BIHOREANUL
Cat timp mai aveti de gand sa-l tolerati pe sandu2100, cu limbajul lui, cu jignirile cu atacurile la persoana?
Postat 21 Decembrie 2022, 19:42 de adi13
RE: Intrebare pt BIHOREANUL
JIgnirile, insultele, înjurăturile nu le tolerăm. Sandu e mai mult cu provocările și ațâțările. Problema e că și reacțiile voastre, ale celor provocați de el, sunt pigmentate cu jigniri și insulte. Vă înjurați în public, apoi vă reclamați reciproc. Ce ziceți de o suspendare a conturilor până după Crăciun? Să avem Sărbători liniștite, la propriu... :)
Postat 21 Decembrie 2022, 19:55 de Moderator
SANDU PROSTU
Tu in afara de atac la persoana si sa dai limbi zeului tau, esti in stare de altceva? Mori de ciuda sandule. La comportament esti exact ca Bolojan, un frustrat, unul care are ura pe toata lumea. Asa ca fa spume sandule, zvarcoleste-te
Postat 21 Decembrie 2022, 19:40 de adi13
adi13-bolnăvel
Tu nu știi pe ce planeta ești, si spui ca ai afacere ::::)))) ești business MAN ::::)))))
Postat 21 Decembrie 2022, 17:58 de Sandu2100
sandu doar sluga esti
Afla mai frustratule ca platesc destul la stat, ca am afacerea mea, am firma mea. Si eu tin cu bani primaria asta si pe imbecilii ca tine platiti numai sa provoace. Nu am nevoie de alte conturi ca sa iti spun ca esti prost, mai sunt si altii aici care te considera , nici nu stiu ce cuvant sa folosesc sa te descriu. Un jeg, nici nu merita sa iti mai raspund
Postat 21 Decembrie 2022, 17:31 de adi13
adi13 aka Maikeltroll aka Petre93
Ai comentat cu celalalt fake account. Firmele mici dau faliment in capul tău
Postat 21 Decembrie 2022, 16:56 de Sandu2100
Drop/sandu
Esti prost drop. Tot timpul atat te duce capul
Postat 21 Decembrie 2022, 16:17 de Petre93
Cu ce folos? sandule>
SI CE DACA A ATRAS 1,5 MILIARDE? uNDE SUNT BANII IN BETOANE, SE VEDE CUMVA IN NIVELUL DE TRAI? sE VEDE IN AEROPORT CA EXISTA CINE SA ZBOARE, FIRMELE MICI DAU FALIMENT CA NU MAI EXISTA BANI IN ECONOMIE. CEI 1,5 MILIARDE INVESTITI ADUC CEVA PROFIT ORASULUI, SUNT CUMVA INVESTITI CU CAP, SA PRODUCA, SA ATRAGA POPULATIE ASA CUM FACE CLUJUL? ESTI DIN GASCA LUI, SI VA IMBOGATITI CU BANII FURATI LEGAL, PRIN LUCRARI.
Postat 21 Decembrie 2022, 16:11 de adi13
SANDU PROSTU
Ce ai ma imbecilule? Am comentat ceva, acum am vazut articolul si deja m-ai pomenit. Tu esti bolnav ma, ai probleme grave, esti ca Bolojan, amandoi aveti cu capul. Unde naiba vezi tu ca am zis ceva la subiectul asta?
Postat 21 Decembrie 2022, 16:07 de adi13
Petre93 aka adi13 aka KP
Vaslui te caută, acolo nu se plătește nimic :::))) pana una alta pana acum Bolojan a atras 1.5mld € pt noi, tu oricum nu acești taxe.
Postat 21 Decembrie 2022, 13:04 de Sandu2100
RE: Petre93 aka adi13 aka KP
Serios, Sandu, ai o fixație cu Adi13? Lasă omul în pace, nu mai tot provoca! Comentează la subiect și răspunde la persoană.
Postat 21 Decembrie 2022, 19:58 de Moderator
Cine a votat
Sa fie executati silit! Ce sa plateasca din impozitele tuturor? Si daca instanta a zis ca a fost ilegala expropierea cei ce au votat de ce nu au dosar de abuz in serviciu?!
Postat 21 Decembrie 2022, 12:35 de Jianu
Cine plateste?
La stat de ce nu plateste cine greseste. Din banii lui sau dat afara? Asa e simplu sa tot pierzi procesele pe banii altora. Stim cine e capul demolarilor si exproprierilor.
Postat 21 Decembrie 2022, 12:10 de Petre93
Ptr unele pers. mumă, ptr altele ciumă
Sunt proprietari expropriati care asteapta de ani buni dupa o sentinta dar se tot amana. Se pare ca in acest caz au aratat ca se poate, conteaza cine este expropriat! Judtitia ptr unele pers. mumă, ptr altele ciumă!
Postat 21 Decembrie 2022, 11:44 de Bihoreann
S-a depasit recordul gemenilor chimisti!
Peste 270 mii euro plată de la primărie pentru o parcelă de 510 mp de teren expropriat ilegal. Una dintre firmele familiei Micula a obținut la Curtea de Apel Oradea anularea exproprierii terenului, votată în 2018. Ca atare, cl a votat, luna aceasta, cumpărarea a 510 mp de teren la prețul de 450 euro/mp + TVA [adica 535euro/mp!!!!]. Parcela e situată în aleea care leagă Alecsandri de Independenței, fiind parte din suprafață totală de 2.475 mp.[...] Utilitatea pasajului de trecere a fost argumentată prin facilitarea accesului la noul corso, de la parcarea din Independenței. Asta în ciuda faptului că taman în fața parcării se află Pasajul Vulturul Negru!!! (sursa:bihon.ro) P.S. Asta in vreme ce p*lenii carora li se darama casele primesc p**a!
Postat 21 Decembrie 2022, 09:27 de pinonel
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.4632 RON
  • 1 EUR = 4.9024 RON
  • 1 HUF = 0.0126 RON