URMĂREȘTE-NE PE
MARȚI, 29 SEPTEMBRIE 2020
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Şefii Consiliului Judeţean al Elevilor i-au pus pe candidaţii la Primăria Oradea să se angajeze că vor da burse elevilor, aşa cum cerea un ordin al Ministerului Educaţiei de prin 2011. Culmea este că cei mai mulţi dintre viitorii primari a făcut primul exerciţiu în funcţie şi au semnat ca atare... Dar de ce trebuie Oradea să le dea elevilor bani? Ce câştigă oraşul din asta? Oricum elevii buni pleacă la facultate în alte oraşe, mulţi tineri o şterg din ţară cu prima ocazie...
Cu tupeu
Florin Ciucaş
Rezultatele alegerilor locale în Bihor și Oradea depășesc orice așteptări. Și cele mai pesimiste, ale învinșilor, și cele optimiste, ale învingătorilor. PNL va avea majoritatea absolută, de două treimi, în Consiliul Local Oradea, și una confortabilă în Consiliul Județean, scor la care nu îndrăzneau decât să viseze liderii PNL-ului, după experiența nefericită trăită acum 4 ani la Județ.
Zic şi eu
Adrian Cris
Doi oameni şi-au îngropat partidele, duminica asta, cu ocazia alegerilor locale, în Bihor. Unul e vechi-vechi, Ioan Mang, sultan la PSD Bihor, celălalt, Silviu Dehelean, se pretinde nou-nouţ... S-ar cuveni, dacă ar avea bun simţ, să plece din fruntea PSD Bihor şi a USR Bihor, pe româneşte spus să-şi prezinte demisiile şi să lase locul altor colegi, mai ştii?, mai vrednici.
Vorba lu' Lulu
Lucian Cremeneanu
În curând, numărul oamenilor care vorbesc va bate numărul celor care ascultă, iar într-un final târziu al umanității, numărul celor care nu vor avea nimic de spus va fi tot mai aproape de zero. Trăim vremuri în care aproape nimeni nu mai ascultă ce are de spus altcineva, cel mult tace până când celălalt se oprește din vorbit, pentru ca apoi să-și dea drumul la gură.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre obligativitatea purtării măştii de protecţie de către copii în şcoli?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Potrivit acestui cod, autonomia locală se exercită de către autorităţile administraţiei publice locale de la nivelul comunelor, oraşelor, municipiilor şi judeţelor. În condiţiile legii, se pot constitui autorităţi ale administraţiei publice locale şi la nivelul subdiviziunilor administrativ-teritoriale ale municipiilor, cum este situația Municipiului București, împărțit în sectoare.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
În cursul evoluţiei bolii, după faza septicemică urmează faza organică, în care reapare febra, simultan cu instalarea unor sindroame diferite. Dintre acestea, cele ma frecvente sunt meningita leptospirotică (manifestată prin dureri de cap, fotofobie, redoare a muşchilor cefei, simptome care se remit de cele mai multe ori), sindromul hepatorenal (cu icter şi mărire în volum a ficatului, cu posibilitate de evoluţie spre forme severe), manifestări hemoragice limitate (la nivelul gingiilor, conjunctivelor, mucoasei nazale etc.) sau grave (hemoragii digestive majore) şi insuficienţa renală.
15 Noiembrie 2012, 11:30

Deprima(n)tul Bunoiu

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

În procesul deschis BIHOREANULUI, pe care îl acuză că i-a pătat imaginea scriind articole despre felul în care acum doi ani a cheltuit banii pentru organizarea festivalului Toamna Orădeană, directorul Casei de Cultură a Municipiului, Flavius Bunoiu, a dorit să impresioneze judecătorul aducând martori "melodramatici", care să povestească trauma prin care ar fi trecut în urma dezvăluirilor făcute.

Jurnalista Dorina Ursente, fostă colegă şi bună prietenă cu Bunoiu, a relatat că la vremea aceea directorul era "foarte supărat, chiar deprimat şi avea lacrimi în ochi", şi asta deoarece, din cauza lui Bihorel, "era pe punctul de a pierde un contract de credit de care avea nevoie pentru a-şi cumpăra o locuinţă", de parcă băncile îşi dau creditele doar după ce citesc presa.

Alt martor, afaceristul Andrei Dragotă, a declarat că l-a recomandat pe directorul CCO pentru o posibilă slujbă la un post TV, dar că acesta n-ar fi fost acceptat din cauza "afirmaţiilor din presă", omul recunoscând totuşi că respectivul studio era de fapt doar o abureală, căci nici nu s-a deschis în Oradea. Altfel spus, Bunoiu a reuşit performanţa să piardă o slujbă care n-a existat niciodată, iar asta numai din pricina lui Bihorel. Ne laşi, deprimatule?...

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
18 Comentarii
tree star(t)
moama dar ce marlani sunteti ! sa faceti mishto de colegii din presa... poate de-asta ati ajuns sa traiti numai din articole platite, ca vindeti maxim 2000 de exemplarte, asa s-o saturat lumea de voi. mai bine citesc crisana :)))))))
Postat 18 Noiembrie 2012, 10:27 de super star
sictir golane
nu va mai crede nimeni ati demonstrat demult ca sunteti doar niste scribalai care joaca asa cum le canta stapanii momentului
Postat 17 Noiembrie 2012, 16:24 de baby boom
da-le doamne !
ar fi un act de mare curaj din partea judecatoarei sa-i condamne pe acesti indivizi, plaga societatii, la niste daune de sa se gandeasca de cinci ori inainte sa-si bata joc de oameni !
Postat 16 Noiembrie 2012, 20:32 de F.N. Bandi Pista
interese
Trebuia sa ma gandesc, Dorina Ursente... mai face reangajari de vedete date afara de Micula? sau stai ca nu are timp, face stiri sau.... ba nu, merge la procese :)))
Postat 16 Noiembrie 2012, 20:00 de Suc
jabalaba
Stimata doamna judecatoare, noi, ziaristii lacomiti la bani publici de la Bihoreanul, va rugam sa ne condamnati la plata unor daune mai mici (maxim 20 de milioane), deoarece inca n-am incasat spaga de campanie electorala, iar Selina, Adeplast si bosorogul ala imoral de Nistreanu n-au virat taxa de protectie pe luna asta. In cazul in care ne obligati la plata unei sume mai mari, va avertizam ca vom scrie nasol de dumneavoastra si familia dumneavoastra, pana cand ne veti ruga sa va spunem cat este spaga ca sa nu mai scriem de dumneavoastra.
Postat 16 Noiembrie 2012, 17:07 de Jaba the Hut
draga...Pulitza
poate ne explici si noua, astia mai lenti la minte, cum se face ca tu stii ce s-a discutat la proces? ca banuiesc ca nu a fost public, nu s-a dat la teve, etc. baa, da ne faceti prosti pe fata?asa ati ajuns? sa va comentati singuri pe site?wai shi amar!
Postat 16 Noiembrie 2012, 16:52 de amedeea
dar din dar
ce mas bucura daca v-ar condamna judecatorii sa platiti niste daune :D poate asa o sa va mai taie din rautaciosenie :))))))))
Postat 16 Noiembrie 2012, 11:26 de Dardanel
booktat
NU-MI VINE SA CRED CATA NESIMTIRE ZACE IN ASA ZISI ZIARISTI CA VOI ! ASTA E CEEA CE VEDE ORADEANUL, CUM VA BATETI JOC DE OAMENI ! DA LAS CA O VENI SI ZIUA JUDECATII !
Postat 16 Noiembrie 2012, 11:24 de Book Mark
sint ziarizda dar nu prestez
ce ati uitat sa scrieti despre martora de ocazie e ca, intrebata de judecatoare daca ea a verificat cele scrise de ziar despre prietenu-sau Bunoiu, sa vada daca sint adevarate sau nu, madama a zis candid ca o fi ea ziarista dar nu face investigatii. ea doar l-a vazut deprimat si inlacrimat pe amicu-sau la intalnirile regulate de marti (dimineata, seara, noaptea, n-a zis), dupa ce citea ziarul... oamenii din astia compun micul fan club Bunoi Gorjean: pupincuristi fara meserie si paraziti hraniti din banul public... dispareti, ciumpalacilor!
Postat 16 Noiembrie 2012, 10:02 de Pulitza
blow(job)
din pacate, judecatorul s-ar putea lasa influentat de astfel de "articole"... sa speram ca va fi totusi judecator, nu cititor al acestei fituici care se simte amenintata de orice om care nu cotizeaza cu bani la ziar, taxa de protectie sau spaga, dupa caz...
Postat 16 Noiembrie 2012, 03:22 de Blow Hobby
lampa(dar)
Ce karaghiosi sunteti: ieri o faceati troaka de porci pe colega de la Crisana, azi aruncati cu noroi in alta colega. Poate ka sunteti si misogini !?
Postat 15 Noiembrie 2012, 23:28 de lampa lui Aladin
Nu scapam odata de omul asta?
Eu nu inteleg de ce nu se poate schimba olteanul din functie? De ce trebuie sa-l mai suport vazandu-l cum sa ne strica toamna oradeana an de an?! Si asta e ca Basescu, toti is impotriva lui doar el sustine ca e bun si face pe victima....Mai CrisTV, da mai lasa-ne sa ne bucuram si noi putin de viata asta care oricum e mizera, ia fugi tu la tine acasa si fa toamna oltena sau craioveana ce o fi..... Ma bucur ca faceti publice stupezeniile lui, oricum stiam ca toata oraganizarea asta a TO este o tocatura de bani si ca totul merge pe pile. Bafta la proces ebihoreanu-le! Sper sa ai avocat bun! Asteptam noi detalii.
Postat 15 Noiembrie 2012, 23:08 de Gyuri
se-apropie sentinta, bihoreanule
Am impresia ca in procesul despre care vorbeati se apropie data la care judecatorul va da o sentinta, de-aia scrieti voi, sa citeasca judecatorul si sa se lase influentat :D Deci daca judecatorul sau judecatoarea pune botu' la vrajeala voastra scarboasa, inseamna ca justitia s-a dus dreaq in tara asta...
Postat 15 Noiembrie 2012, 22:31 de Fratele Urs
Gunoiu
Inlocuiti B cu G... e mai potrivit
Postat 15 Noiembrie 2012, 21:24 de citizen
Ete curva virgina!
Acum cativa ani,nu prea multi, parca suporta mai bine socurile si traumele.Vorbesc de perioada cand lucra la fratii miculisti la radio-tv.La cate bobarnace lua in freza si flegme in bot de la ei se tinea destul de tare.I-o fi trecut si lui vremea si din "bunoiu" a ramas doar "bunicel".Cert este ca pentru cine il tine in carca si pe postul asta, este inca suficient de bun.In rest un pamflutist ca multi altii, pus pe capatuiala!
Postat 15 Noiembrie 2012, 18:50 de Bunicel
@aleodor
Domnule Aleodor, nu e chiar asa ! Daca mi+am facut treaba cu serioyitate si responsabilitate am reusit si fara a avea "aceeasi culoare politica" cu cei care conduc urbea. Dar cu Bunoiu nu merge fara "interes"!!!!!!!!!!!!
Postat 15 Noiembrie 2012, 13:49 de carmen
Pt ca e politic
.......totul e politic........daca ai aceasi culoare politica cu cei care conduc urbea , poti fi DRACU ca tot pe scaun ramai daca iti platesti cotizatia catre cine trebuie la timp.
Postat 15 Noiembrie 2012, 12:55 de Aleodor
deprimant vs deprimat
Un frustrat Bunoiu. Am incercat sa colaborez cu el acum cativa ani in Toamna Oradeana...dar nu se poate decat unde are el interese ! De ce mai ocupa scaunul unul ca el ???????????????
Postat 15 Noiembrie 2012, 12:48 de carmen
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.1828 RON
  • 1 EUR = 4.8705 RON
  • 1 HUF = 0.0134 RON