URMĂREȘTE-NE PE
SÂMBĂTĂ, 03 DECEMBRIE 2022
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Încerc să-mi imaginez cum ar arăta un oraș ca Oradea condus de doamna Gabriela Firea, fostul primar general al Capitalei. În primul rând, s-ar termina din start cu tot felul de firme și firmulițe care se bat ca chioarele pe contractele din Oradea. Și asta din două motive...
Cu tupeu
Florin Ciucaş
E sufocarea pe care o simţi în lipsa libertăţii, obrazul ce-ţi arde încă sub palma securistului care ţi-a curmat cuvântul, ruşinea că te-ai născut într-un loc atât de cenuşiu. E despre "vom muri şi vom fi liberi", "dreptate, ochii plânşi cer să te vadă" sau "mai bine golan...". E despre mulţumirile primite de la omul simplu, care a găsit în tine singurul ascultător şi reazem, înfruntând "sistemul". Despre orele de nesomn...
Zic şi eu
Adrian Cris
Aflat recent în Capitală, discutam la un moment dat cu colegi de breaslă din diferite colțuri de țară, la o cafea, pe terasa hotelului ultracentral ce ne găzduia. Sub ochii noștri se etalau mărcile a trei epoci. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Credeți că persoanele cu funcții publice ar trebui să fie obligate să-și declare, fără ocolișuri, apartenența la masonerie?

De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
La începutul acestui an, arătam că în data de 27 ianuarie 2022 Înalta Curte de Casație și Justiție „a pronunțat două decizii obligatorii absolut hilare, care aruncă în derizoriu unele dintre principiile fundamentale ale dreptului”. Prin una dintre ele s-a stabilit că o persoană care poartă mască în timp ce comite un furt într-un spațiu în care masca este obligatorie săvârșește forma calificată (deci agravată) a infracțiunii de furt.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Hipertensiunea arterială (HTA) este una dintre cele mai răspândite boli cardiovasculare şi reprezintă o problemă majoră de sănătate publică pentru că afectează arterele şi organe vitale ca inima, rinichii, creierul şi ochii, fiind responsabilă de aproximativ 75% din toate atacurile de cord şi accidentele vasculare.
19 Mai 2022, 12:42

Cum va arăta aquaparkul de la Salonta. A fost semnat contractul de execuție (FOTO)

Cum va arăta aquaparkul de la Salonta. A fost semnat contractul de execuție (FOTO) (sursa imaginilor: Facebook, Cseke Attila)
0 clipuri
0 audio
0 fisiere

La Salonta va fi amenajat un aquapark pe bani de la bugetul central, prin Ministerul Dezvoltării. Aquaparkul „Toldi” va fi construit de Construcții Erbașu, iar contractul de proiectare și execuție a fost semnat, miercuri, la București. 

Anunțul privind semnarea contractelor a fost publicat pe paginile de Facebook ale ministrului Dezvoltării, bihoreanul Cseke Attila, pe pagina de Facebook a Primăriei Salonta și pe site-ul UDMR, însă n-a fost transmis prin canalele oficiale ale ministerului. 

„În București a plouat azi dimineața (n.r. – miercuri). Dar după cum bine știm: ploaia de mai aduce belșug. Așa este și în cazul orașului nostru, deoarece azi la ora 9, primarul orașului nostru, Török László, domnul ministru Cseke Attila, domnul viceprim-ministru Kelemen Hunor și doamna director general al CNI, Manuela Pătrășcoiu, au fost martorii semnării contractului de proiectare și construcție pentru Aquaparkul „Toldi”. La licitația anunțată anul trecut în decembrie au participat 5 companii. În numele câștigătoarei, directorul general Cristian Erbașu a semnat contractul”, a publicat Primăria Salonta. 

La rândul său, pe pagina de Facebook, Cseke Attila a scris că valoarea contractului depășește 98 de milioane de lei. 

Potrivit notei de fundamentare a proiectului, aquaparkul va fi amenajat pe o suprafață de trei hectare, urmând să aibă o clădire principală cu vestiare, cafenea, zonă SPA (masaj, jacuzzi, salină, bazin rece și cald, cameră aburi și cameră zăpadă), un ansamblu de tobogane exterioare, inclusiv de tip „aquatube” și „body slide” și, de asemenea, șase bazine exterioare. 

Aquaparkul „Toldi” - numit după poemul-trilogie scris de Arany János - ar trebui să fie gata în 27 de luni. 

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!
Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
2 Comentarii
nu e cam inghesuit la 20 mil euro?
Nymphaea a fost 27 milioane? Stiu ca s-au scumpit toate in 5 ani, inflatie si una alta, dar nu are aceeasi capacitate interioara, numar de vestiare, incalzire geotermala si in pardoseala, si pare cam inghesuit? Investitia in ape termale in regiunea Crisana e binevenita, dar imi pare calitatea proiectarii mai scazuta decat la Oradea.
Postat 19 Mai 2022, 17:43 de unu
Bravo, dle Cseke!
Cseke e singurul parlamentar/senator/ministru care a adus multi bani de la bugetul central si a construit/investit in tot judetul. Bravo, dle Cseke! *** Din cate vedem, acest aquapark va fi folosit doar pe perioada verii, neavand bazine in interior. *** Intre timp, smecherasii de la hotelul international din felix au facut 100 lei intrarea la piscina...
Postat 19 Mai 2022, 14:28 de roger
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.7383 RON
  • 1 EUR = 4.9184 RON
  • 1 HUF = 0.0121 RON