URMĂREȘTE-NE PE
MARȚI, 28 IUNIE 2022
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Nu fac parte din categoria celor care sunt convinşi că hipermarketurile taman ce şi-au reînnoit stocul de bice, şi-au dat la galvanizat cătuşele şi au zugrăvit carcerele unde-i terorizează pe angajaţii recalcitranţi. Dar nu-i mai puţin adevărat că asupra unor angajaţi se exercită presiuni inadmisibile, profitând de starea lor de vulnerabilitate.
Cu tupeu
Florin Ciucaş
Deşi practic meseria asta de trei decenii, azi, mâine, nu încetează să mă minuneze un fenomen permanent manifest în politica românească: modul în care se autodevorează coaliţiile de partide ajunse la guvernare, făcându-se cioburi înainte de-a apuca să furnizeze ceva substanţial naivilor de electori. A fost boala CDR-ului, a fost a USL-ului, este a guvernării de azi şi va fi, probabil, şi a celei de mâine...
Zic şi eu
Adrian Cris
Nu surparea dealului Ciuperca e marele eşec al primarului Bolojan, chiar dacă ani de zile a fost tema preferată a opoziţiei locale, subiect de hate pe Facebook şi sursă de meme. Eşecul a fost invalidarea referendumului pentru Oradea Mare, prin unificarea cu Sânmartin, boicotată de UDMR şi de PSD. Dacă alde Szabó Ödön a avut o motivaţie practică, teama că în Oradea Mare UDMR ar fi urmat să aibă mai puţini consilieri şi postul de viceprimar pierdut (ceea ce oricum s-a întâmplat), PSD-ul lui Ioan Mang şi-a făcut socoteala că-i musai să moară capra vecinului liberal. N-a câştigat nimic din asta, dar Oradea a pierdut. Ura!
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Primarul Florin Birta propune reabilitarea pietonalei Republicii, prin pavarea cu porfir și revenirea la modelul estetic cu cercuri, din perioada comunistă. Ce părere aveți?

De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
În data de 8 iunie, Curtea Constituțională a declarat neconstituțională, cu unanimitatea voturilor judecătorilor, o lege adoptată recent de Camera Deputaților prin care se prevedea, în esență, că neexecutarea în termen de 30 de zile a unei hotărâri prin care o amendă este înlocuită cu munca în folosul comunității constituie infracțiune.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
În regiunea ţării noastre, înţepăturile de insecte dau rareori fenomene grave de intoxicaţie; ar fi nevoie de 500-1000 de înţepături de albine pentru a produce moartea. În regiunile tropicale, în America de Nord şi de Sud, în Africa şi Asia Centrală se întâlnesc păianjeni veninoşi ("văduva neagră") şi scorpioni, care sunt foarte periculoşi atât pentru oameni, cât şi pentru animalele domestice.
19 Mai 2022, 12:42

Cum va arăta aquaparkul de la Salonta. A fost semnat contractul de execuție (FOTO)

Cum va arăta aquaparkul de la Salonta. A fost semnat contractul de execuție (FOTO) (sursa imaginilor: Facebook, Cseke Attila)
0 clipuri
0 audio
0 fisiere

La Salonta va fi amenajat un aquapark pe bani de la bugetul central, prin Ministerul Dezvoltării. Aquaparkul „Toldi” va fi construit de Construcții Erbașu, iar contractul de proiectare și execuție a fost semnat, miercuri, la București. 

Anunțul privind semnarea contractelor a fost publicat pe paginile de Facebook ale ministrului Dezvoltării, bihoreanul Cseke Attila, pe pagina de Facebook a Primăriei Salonta și pe site-ul UDMR, însă n-a fost transmis prin canalele oficiale ale ministerului. 

„În București a plouat azi dimineața (n.r. – miercuri). Dar după cum bine știm: ploaia de mai aduce belșug. Așa este și în cazul orașului nostru, deoarece azi la ora 9, primarul orașului nostru, Török László, domnul ministru Cseke Attila, domnul viceprim-ministru Kelemen Hunor și doamna director general al CNI, Manuela Pătrășcoiu, au fost martorii semnării contractului de proiectare și construcție pentru Aquaparkul „Toldi”. La licitația anunțată anul trecut în decembrie au participat 5 companii. În numele câștigătoarei, directorul general Cristian Erbașu a semnat contractul”, a publicat Primăria Salonta. 

La rândul său, pe pagina de Facebook, Cseke Attila a scris că valoarea contractului depășește 98 de milioane de lei. 

Potrivit notei de fundamentare a proiectului, aquaparkul va fi amenajat pe o suprafață de trei hectare, urmând să aibă o clădire principală cu vestiare, cafenea, zonă SPA (masaj, jacuzzi, salină, bazin rece și cald, cameră aburi și cameră zăpadă), un ansamblu de tobogane exterioare, inclusiv de tip „aquatube” și „body slide” și, de asemenea, șase bazine exterioare. 

Aquaparkul „Toldi” - numit după poemul-trilogie scris de Arany János - ar trebui să fie gata în 27 de luni. 

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!
Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
2 Comentarii
nu e cam inghesuit la 20 mil euro?
Nymphaea a fost 27 milioane? Stiu ca s-au scumpit toate in 5 ani, inflatie si una alta, dar nu are aceeasi capacitate interioara, numar de vestiare, incalzire geotermala si in pardoseala, si pare cam inghesuit? Investitia in ape termale in regiunea Crisana e binevenita, dar imi pare calitatea proiectarii mai scazuta decat la Oradea.
Postat 19 Mai 2022, 17:43 de unu
Bravo, dle Cseke!
Cseke e singurul parlamentar/senator/ministru care a adus multi bani de la bugetul central si a construit/investit in tot judetul. Bravo, dle Cseke! *** Din cate vedem, acest aquapark va fi folosit doar pe perioada verii, neavand bazine in interior. *** Intre timp, smecherasii de la hotelul international din felix au facut 100 lei intrarea la piscina...
Postat 19 Mai 2022, 14:28 de roger
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.673 RON
  • 1 EUR = 4.9459 RON
  • 1 HUF = 0.0123 RON