URMĂREȘTE-NE PE
LUNI, 12 APRILIE 2021
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
E scandal mare cu colectarea gunoaielor, chit că, prin comparaţie cu alte judeţe, noi deja suntem în secolul XXII. Dar când vine vorba de scumpiri, chiar dacă e vorba de contravaloarea unui pachet de ţigări, tot omul se revoltă.
Cu tupeu
Florin Ciucaş
Nu, titlul nu e o glumă! Dacă Sandu Lungu, carismaticul luptător care a pus Bihorul pe hartă cu pumnul său necruţător şi dimensiunile sale respectabile, s-a pus în fruntea unei "armate" de protestatari cu care a bătut străzile Oradiei, dacă a pus mâna pe megafon pentru a se adresa mulţimii, asemenea unui lider politic, nu e de glumă...
Zic şi eu
Adrian Cris
Miercurea trecută am aşteptat o oră şi jumătate în stradă pentru o "programare" la doctoriţa Flavia Groşan. De fapt, îmi încercam norocul. În ciuda mesajului pe care aceasta l-a transmis pe Facebook jurnaliştilor orădeni după "discuţia elegantă" de la Colegiul Medicilor, cum că n-o interesează presa locală, speram să accepte un interviu în care să-i adresez întrebările pe care Antena 3 nu a vrut să i le pună, fiindcă i-a "centrat" doar "servite"...
Vorba lu' Lulu
Lucian Cremeneanu
Dacă toate radiourile, televiziunile, ziarele şi site-urile de ştiri din lume ar trompeta la unison că naţiunea română este cea mai înzestrată genetic şi predispusă la genialitate dintre toate naţiile lumii, încrederea poporului în mass-media ar fi maximă. Dar iată că realitatea ne contrazice din nou credinţele, cu delicateţea unui camion scăpat de sub control şi intrat pe contrasens cu 120 km/h.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre protestele anti-măști și anti-restricții organizate în Oradea?





De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
În data de 31 martie, Preşedintele României a promulgat o lege care aduce modificări importante în materia evaziunii fiscale, odată publicată în Monitorul Oficial. Legea a fost adoptată de Parlament cu ceva vreme în urmă, însă a fost atacată la Curtea Constituţională de către Guvern şi Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie. Cu toate acestea, judecătorii CCR au stabilit că este perfect constituţională, iar preşedintele a semnat decretul de promulgare.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Este mai uşor de depistat un cancer de col decât de tratat. Colul uterin este uşor de investigat, astfel încât examenul ginecologic anual oferă posibilitatea diagnosticului leziunilor precursoare şi tratamentul lor adecvat. De aceea se recomandă examenul citologic Papanicolau pentru femeile asimptomatice cu vârsta peste 20 de ani şi pentru cele sub 20 de ani sexual active (se fac 2 teste consecutive anual, apoi cel puţin un test la fiecare 3 ani, până la vârsta de 65 ani).
10 Iunie 2011, 13:54

Blasfemie de Sorbonică

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Numeroasele festivităţi prin care Universitatea orădeană acordă titluri de Doctor Honoris Causa, desfăşurate în Aula Magna, îi face pe profesorii, studenţii şi jurnaliştii care asistă la ele să-şi plimbe privirile pe pereţii încăperii într-un ritm direct proporţional cu numărul acestor ceremonii.

Aşa a zărit şi Bihorel o icoană a Fecioarei, dar fără clasicul Prunc Iisus, în locul acestuia existând doar o siluetă vopsită în auriu. Concluzia este fie că şefii de la Sorbonica s-au pocăit, căci doar protestanţii renunţă la transfigurările plastice ale personajelor biblice, fie că vor să introducă un concept nou, de iconografie iconoclastă, adică icoane care batjocoresc eroii Evangheliilor.

Oricare ar fi explicaţia, sigur este că "sorboneii" nu dau semne să aibă vreun Dumnezeu. La ce păcate au adunat, e de mirare?...

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
13 Comentarii
Sunteti iritati?
Va deranjeaza adevarul? Nu am pomenit nicaieri despre averi, ci despre castiguri, caci "angajatul" facea referire la salariul de sef din vremuri bune. La ploaia de epitete pe care le-ati proliferat la adresa mea, vad care este nivelul vostru, dar vorba aceea: Cine zice, ala e. Cat despre frustrare, voi confundati frustrarea cu nemultumirea, Cert este ca nici nu stiti cat de departe sunteti de adevar, dar ma bucur ca v-am scos din minti.
Postat 16 Iunie 2011, 13:27 de una
@una
ESTI TARE (mare curva de om). Pacat ca esti proasta.(prost). Te descompiri foarte usor fraiere.
Postat 15 Iunie 2011, 22:31 de profesor
sorbonica frustata
Fraiero nu este vb. despre averi in articol este vb. despre prostie si incompetenta . Avea dreptate angajatul. Halal de cel ce raspunde de aula aia. Sorbonica blonda si frustata (sau deghizatule) habar nu ai de lumea asta. Stii ce inseamna blasfemie ? De unde.
Postat 15 Iunie 2011, 22:19 de neutru
stimata una
"Sau Ples Aurel" . Am precizat in 10.06.2011, 17:05] Halal oameni ai pe langa tine domnule Antal. Fii mai atenta. Sau nu te duce capul nici pe tine. Daca nu cumva esti Ples deghizat (ca atunci inteleg ). Doar ca Ples raspunde de Aula teoretic practic este o nulitate in materie nu "ma manca" mai Ples Aurel ca nu stai in spatele meu si nici nu vei ajunge niciodata la nivelul meu. Nu tu esti de vina. Antal este vinovat ca te-a pus acolo unde esti si pe tine si pe ceilalti de care zici tu si pe care tot el ia numit. Diferenta este ca uni dintre ei isi fac datoria si nu i-am vazut la furat ca si pe tine. Nu averea ta sau a lor este problema ce modul cum a-ti dobandit-o atat tu cat si altii. Pe tine aroganta si faptul ca multa lume stie de activitatile tale din trecut si a sotiei tale (la banca) te-au facut "celebru". Asculta de prof. dr. Ghergeles. Stimata una, tot de la sorbonica esti si tu, te rog nu mai manca litere ca te deconspiri.
Postat 15 Iunie 2011, 17:41 de angajat
@angajat
Mai ANGAJAT, vad ca te mananca grija lui Ples, dar nu ai ochi sa vezi ce salarii au oamenii lui Antal. Verifia declaratia de avere a "inteligentului" Vancea Cristi si a celor din echipa Danei Bococi, a "profesionistei" Gherlea Crina, ca asta si-a schimbat declaratia de avere, ca si ei ii e rusine sa vada lumea ce salar are, dupa ce ca angajeaza la greu consultanta economico-financiara, sa-i faca treaba. Sa mai continui? Mai am exemple, dar mai verifica si tu.
Postat 14 Iunie 2011, 11:23 de una
fsdf
ala care a scris articolul, de ce nu te semnezi, cacat cu ochi !? si de ce sa existe in primul rand daca e institutie publica? romania era stat laic ultima data cand am verificat...
Postat 11 Iunie 2011, 12:57 de fdsfs
fsdf
ala care a scris articolul, de ce nu te semnezi, cacat cu ochi !? si de ce sa eiste in primul rand daca e institutie publica? romania era stat laic ultima data cand am verificat...
Postat 11 Iunie 2011, 12:57 de fdsfs
prieten
Am fost partener de afaceri cu Aurel Ples. Nu il ponegriti asa. Nu este baiat rau. Doar nu stie ce face. Se joaca uneori cu focul si s-ar putea sa faca pipi in pat daca continua. Uneori are probleme cu prieteni si fosti parteneri de "afaceri" si nu se poate abtine de la ....(stie el). Noi suntem cu ochi pe el si il vom corecta de acum inainte. Nu vrem sa il lasam sa mai greseasca. In numele lui ne cerem iertare pentru gafa cu tabloul sau alte gafe care le mai face. Ce sai faci este greu cu prostul si daca mai este si fudul....... Tare ma tem ca daca nu se linisteste si mai face gafe in continuare sa nu cumva sa gaseasca vreun nas care sa il "mosasca" pe gratis(ca nu este foarte greu). Are cativa doritori din cate stiu eu. Si eu sunt de parere ca Rectorul Antal este vinovat pentru tablou si vina lui este ca nu il pune pe prostanacul de Ples pe undeva pe unde sa nu aibe raspunderi si initiative. Mai Aurel retragete in liniste nu te face de ras si de minune. Ascultama asa cum o faceai pe vremuri cand faceam afaceri bune impreuna cu prietenii nostri din Oradea , Bucuresti si alte orase din tara.
Postat 10 Iunie 2011, 17:35 de prof. dr. Ghergeles
nu va mai plictisiti ?
Halal oameni ai pe langa tine domnule Antal.
Postat 10 Iunie 2011, 17:05 de angajat
bravo chis
Fraierilor aula aia are un sef "destept" care rapunde de ce este acolo si de ce se intampla acolo. Numele lui este Ples Aurel. Celebrul jurist (cu diploma facuta la norma pe vremea cand era deja angajatul lui Maghear, sluga lui si pupincuristul acestuia ) fost director General pe vremea lui Maghiar. Unul din cei mai cretini oameni aflati pe functie in istoria judetului Bihor. Actual Sef al femeilor de servici, cu salar de Sef (salar ramas neschimbat de pe vremurile bune a pierdut doar puterea, mita si furtisagurile pe care le facea inainte vezi casa care o are mobilierul din casa, geamurile termopan etc. Are facturi pe ele? Ca uni vorbesc ca si le-a "procurat" din diferite locuri si orase Stie el de unde si cum.) El este vinovat de tablou domnilor ziaristi. Vina lui Antal este ca la tinut langa el dandu-i o "paine" buna.
Postat 10 Iunie 2011, 17:04 de angajat
bravo chis
Bravo chis!!!!!! Ai depistat neregula de la universitate facuta cu sprijinul maternitatii sa stii ca "sigur rectorul Antal este de vina" si sigur a complotat cu doamna Antal daca tabloul este de pe vremea cand era directoare la maternitate. Daca este mai recent sigur a complotat cu Grebenisan cea ce inseamna ca sunt defapt prieteni nui asa? Sunteti penibili ziaristilor de teapa lui Chis. Voi chiar nu mai aveti subiecte? Scrieti si despre beneficiile care le aduce "sorbonica " acestui Oras. Daca nu stiti intrebati care sunt.
Postat 10 Iunie 2011, 16:42 de sustinator
cine fura azi un...
Io zic ca-i inca o lipsa din inventar pe care Curtea de conturi trebuie sa i-o impute gestionarului principal, Rectorul. Se va intocmi Proces verbal de constatare a lipsei Pruncului din icoana, dovada a activitatii defectuoase desfasurate de Maternitate in colaborare cu Universitatea.
Postat 10 Iunie 2011, 15:54 de Tata hotilor
catre autorul articolului
Presupun ca nu l-ati intrebat pe pictorul icoanei ce inseamna icoana. ati presupus ca din moment ce toate icoanele pe care le-ati vazut pana acum Il au pe Isus Cristos in bratele Maicii, toate trebuie sa fie la fel. Exista un tipar dupa care se fac icoane. dar, ca sa ne informati corect, trebuia sa oferiti perspectiva pictorului. nu ati facut-o: greseala de incepator.
Postat 10 Iunie 2011, 14:16 de Ciprian Simut
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.1382 RON
  • 1 EUR = 4.9212 RON
  • 1 HUF = 0.0137 RON