URMĂREȘTE-NE PE
MIERCURI, 21 NOIEMBRIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Petru Filip, pe vremea când era primar, avea o tactică ce a dat mereu rezultate. De câte ori trebuia să lanseze în spaţiul public un proiect controversat îl scotea la înaintare pe consilierul său, regretatul Radu Crican. Dacă treaba nu ieşea bine, cel care încasa sudalmele era Crican, iar don Pedro rămânea curat şi uscat. Ceva de genul acesta se petrece acum la Consiliul Judeţean. 
Zic şi eu
Adrian Cris
În timp ce îşi concentrează eforturile pentru a depista orice virgulă pusă greşit de primarul Bolojan, Prefectura ignoră bombele din actele tandemului Pásztor-Mang, iar discriminarea are o singură explicaţie raţională: cea de natură politică. În loc să asigure, cum spune propria lege de funcţionare, respectarea legalităţii de către toate instituţiile, Instituţia Prefectului devine încă una dintre armele Partidului, iar şeful ei se aliniază ca un soldat ascultător al acestuia.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Sâmbătă, la orele 17, ora României, în sute de oraşe de pe continent, printre care şi Oradea, a fost proclamată Republica Europa, ca viitoare formă de organizare a actualelor state europene. "Prin acest gest simbolic, europenii de pe întreg continentul îşi exprimă voinţa de a trăi într-o Europă unită, cu drepturi şi îndatoriri egale pentru toţi cetăţenii, care să fie principalii actori ai unei democraţii reale".
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre cerinţele organismelor europene adresate României privind consolidarea statului de drept şi stoparea modificării legilor justiţiei?




De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
După cum se ştie, în 7 noiembrie Curtea Constituţională a admis sesizarea Guvernului şi a constatat existenţa unui conflict juridic de natură constituţională între Parlament şi Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie. Constatând acest conflict, CCR a obligat ÎCCJ de îndată la desemnarea prin tragere la sorţi a tuturor membrilor completurilor de 5 judecători, cu respectarea art. 32 din Legea nr. 304/2004 privind organizarea judiciară, cum a fost modificat şi completat prin Legea nr. 207/2018.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Incidenţa cancerului de col uterin este semnificativ crescută la femeile din clasele socio-economice inferioare, cu debut al vieţii sexuale la vârstă tânără, parteneri sexuali multipli, istoric de promiscuitate sexuală, număr mare de sarcini şi, nu în ultimul rând, fumătoare.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Vorbim de o "explozie" de depresie în rândul fetelor începând cu anul 2012 şi până în prezent şi toate aceste adolescente au un singur lucru în comun: petrec mult timp pe telefoanele mobile ori în faţa canalelor social media.
18 Noiembrie 2012, 23:41

Ţîrle îşi face campanie cu... duşmanii

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Candidat al Alianţei România Dreaptă pentru Colegiul 2 Senat, din zona Aleşd-Beiuş-Ştei, PDL-istul Radu Ţîrle îşi face campania electorală la modul pervers. În vreme ce colegii săi de partid critică prin conferinţe de presă amănuntul că USL-iştii îşi trec pe afişe chipul primarului Ilie Bolojan şi pe cel al preşedintelui Consiliului Judeţean Cornel Popa, pedelistul îşi face reclamă folosindu-se de aceleaşi două "locomotive" liberale!

Pe fluturaşele împărţite în judeţ, Ţîrle şi-a trecut două caracterizări făcute de Bolojan şi Popa în campania de acum patru ani, din 2008, când candida la CJ în haine galbene. "Radu Ţîrle este un om care poate schimba lucrurile, care va gestiona puterea în interesul bihorenilor", apare Ilie Bolojan cu un citat din aprilie 2008.

"Pentru Radu Ţîrle administraţia este un lucru sfânt", zicea, tot atunci, şi Cornel Popa. Aşa stând lucrurile, Bihorel îl felicită pe pedelist pentru inspiraţia de care dă dovadă, dar crede că ar fi fost interesant ca acesta să publice şi părerile mai recente ale lui Bolojan şi Popa. Sau i-o fi jenă?

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
13 Comentarii
Zvonuri
De ce USL promite asa caCACARAUL Si PLAGIATORUL nu mai scot zarva di gura lor sun mai debil mintal ca cei da laPPDD
Postat 30 Noiembrie 2012, 12:59 de Komen
Prietenie
De ce USL sunt asa increzuti Lucia Varga e de neam tiganesc rrom. iar minciunile ei sunt destule date la cale de a fura iar R. Tirle nu este acel cae sa se dusmaneasca cu oamenii ca cei de la PNL cu Anonescu Cac araul -Somnorosul
Postat 30 Noiembrie 2012, 12:50 de Jan
ho, ho, ho
Toti o apa si-un pamant... proprii interese, partinitori, grijulii cu ai lor, etc., etc.,
Postat 20 Noiembrie 2012, 08:40 de la fel
sa-nteleg
e lesne de inteles ca bihoreanul nu-l are la inima pe omul asta. a priceput toata lumea. dar sa scrii 3 (trei) articole despre el, pe aceeasi tema, seamana a "schizofrenie jurnalistica". dom'le, nici chiar asa pe fata. deveniti un ziar de coco
Postat 20 Noiembrie 2012, 01:18 de cozonac
Voi l-ati ridicat ! Voi vreti sa il injositi !
Nu ma intereseaza ce spun alte persoane despre acesta persoana dar din punctul meu de vedere pot sa spun ca a ajutat si multi oameni si poate nu direct ce indirect prin anumite persoane din jurul sau in perioada cand a fost presedintele consiliului Judetean ! Nu pot sa spun ca ar fi nu stiu ce mare savant sau ceva de genul dar stiu ca omul acesta este cum este ( adica pocait , adica a facut facultatea de teologie pastorala baptista sau penticostala ) si cred ca a facut - o pe bune spre deosebire de Ghilea strungaru , plagiatorul de Mang, epilepticul de Claudiu Pop care nu ar avea voie sa detina nici macar permis de conducere , pupincuristul de Bungau, Zero barat Mocanu si alti + toate curvele partidelor politice bihorene care merg prin delegatii si si-o trag cu toti infecti astia de politicieni locali ca mai apoi sa fie propulsate spre candidaturi de deputat/senator/primari/consilieri locali etc. Oricum din partea mea acest om are si va avea un respect mare pentru ca a intins odata o mana de ajutor fara sa se gandeasca de prea multe ori ( si nu ma refer la ajutor financiar sau nu stiu ce manevre cu fac alti ), ma refer ajutor omenesc !
Postat 19 Noiembrie 2012, 21:32 de nume
RUSINE GUNOAIELOR!
Bineinteles ca nu il sutineti ar fi culmea, nu a bagat pe sub mana ca altii si tot nu e bine. De aceea nu aveti nimic pentru ca sunteti un popor nemultumit, si ia numai judecati omnul dupa aparenta. In esenta consta totul... nu stiam unde sa gasesc marii politicieni care s-ar descurca perfect. Mai vorbim cand e gata mandatul lu` Popa ce a facut el pentru Bihor sau cat :)) si ce pentru el! Sa-si poata platii datoriile ca a ajuns presedinte! Nimic nu e pe gratuit "frate frate da branza-i pe bani"
Postat 19 Noiembrie 2012, 20:07 de Anonim
usl'ul si protejatii lor
oare cei pe care Bolovan si Popa prostu ii sustin acum o sa fie alaturi de ei si peste 4 ani? sau si de ei o sa se scuture si o sa spuna ca i-au ajutat intr-un anumit context? :)))
Postat 19 Noiembrie 2012, 18:46 de ofelia
:))) buna miscare
foarte bine a facut Tirle. nu a aratat decat adevarul, cuvantul celor de la USL e zero. ar trebui sa se gandeasca pe cine sustin.
Postat 19 Noiembrie 2012, 18:44 de Mihaela
usl=mizerie
Va meritati soarta jegosilor! Numai cum vreti voi sa fie? Cand era omul vostru era bine, acum ca nu mai e nu e bine! Va dati cu stangul in dreptu;l! Vai s-amar de voi!!!! Bine a facut Tirle!!!
Postat 19 Noiembrie 2012, 14:53 de iuda
stai in banca ta
omule 0(zero) nu mai fa de ris cultul crestin ,iesi din politica si fa altceva la ce te pricepi
Postat 19 Noiembrie 2012, 13:44 de ion ion
SUPER FAZA
USL-UL ISI MERITA SOARTA., CAND A AJUNS LA PUTERE TREBUIA SA ELIMINE TOT RAUL LASAT MOSTENIRE DE FOSTII, IAR PE DEZERTORI TREBUIA SA-I ADUCA PE LINIA MOARTA, CA DOAR EI I-AU LANSAT. SA NU NE MIRAM DE CE O SA MAI APARA IN ACESTA CAMPANIE .
Postat 19 Noiembrie 2012, 10:20 de ARD
ce mistocareala
Ahahahahahaha ce tare ii pocaitu, "licentiat in teologie" .... =)))))))))))))))))))))))))))))))))), asta ii important pt oameni ca ii licentiat in teologie, de unde apar oamenii astia bai frate????
Postat 19 Noiembrie 2012, 09:42 de vlad
Piei......
Acest individ ar trebui ignorat complet, atat de presa cat si de electorat.Nu reprezinta nimic, n-are nimic comun cu traditiile si simtamintele romanilor bihoreni, nu are nici o pregatire in plan material,nu ii reprezinta nici macar pe toti protestantii romani ci doar pe el,familia sa si un mic grup de favoriti.Nu voi vota niciodata cu acest incurca-lume.
Postat 19 Noiembrie 2012, 07:33 de Apostol
count display

FOTO BIHOREANUL

  • 30 de orădeni au protestat împotriva guvernului şi pentru susţinerea valorilor europene (FOTO / VIDEO)
  • Cel mai mare concurs de mondioring din România, în Cetatea Oradea (FOTO / VIDEO)
  • Sunteţi frumoase! Expoziţie dedicată de fotograful Remus Toderici femeilor bolnave de cancer (FOTO)
  • Mai mult decât i s-a cerut: RER Vest a pregătit de iarnă 40 de utilaje, peste necesarul impus de Primăria Oradea (FOTO/VIDEO)
  • 'Mondialele'. Profesorul Constantin Butişcă şi-a lansat cartea despre istoria campionatelor mondiale de fotbal (FOTO)
  • Investiţie de 800.000 euro: Parcul Palatului Baroc îşi va recăpăta splendoarea şi va găzdui o grădină biblică! (FOTO/VIDEO)
  • Accident pe Clujului: O fetiţă de 6 ani a fost rănită şi dusă la spital (FOTO)
  • Artă cu renume la Muzeul Ţării Crişurilor: a fost deschisă expoziţia de lucrări van Gogh şi Renoir (FOTO)
  • Noul Ford EcoSport, produs în România, te așteaptă în showroom-ul Ford Carbenta Com! (FOTO)
  • Termen: 1 Decembrie. Constructorii au montat grinzile podului din strada Universităţii din Oradea (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON