URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 22 MARTIE 2019

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Atunci când se fac investiţii din fonduri guvernamentale, reţeta e simplă. De obicei câştigă o firmă tare din Bucureşti, care are intrare pe la CNAIR, la Ministerul Dezvoltării sau la Compania Naţională de Investiţii. Imediat după adjudecarea licitaţiei, care de regulă are la bază descalificarea concurenţei, fericitul câştigător sună la fraierii care au firme din Oradea şi le propun să le subcontracteze lucrarea.
Zic şi eu
Adrian Cris
Se zice că doar cine nu munceşte nu greşeşte (deşi eu, personal, cred că greşeşte şi cel ce nu munceşte). În orice caz, bărbaţi sunt cei care îşi asumă greşelile, iar eu îmi declar apartenenţa la această categorie. Ca atare, recunosc că după ce am primit reacţia lui Pásztor, i-am verificat argumentele, cum că deplasarea în interes de serviciu în Austria a făcut-o separat de cea în interes privat în Elveţia. 
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Protestul de vineri a avut eficiența unei petale de trandafir în fața șenilei unui tanc de 50 de tone. Conducătorii s-au spart de râs în timpul protestului de un sfert de ceas al celor buni, după care s-au întors în întuneric și fum, la masa de poker pe care joacă soarta acestei nații nefericite. Pe ei nu îi interesează dacă străzile se blochează pentru 15 minute, câtă vreme lucrul acesta oricum se întâmplă zilnic, ore în șir...
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Care credeţi că ar fi soluţia cea mai bună pentru reintroducerea zborurilor internaţionale e Aeroportul din Oradea?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Instanţa Supremă s-a pronunţat recent, printr-o decizie de speţă, în sensul în care Ghidul pentru acordarea daunelor morale emis de Fondul de Protecţie a Victimelor Străzii nu este obligatoriu pentru instanţe.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Scleroza multiplă este o boală caracterizată prin inflamaţia şi distrucţia selectivă a mielinei sistemului nervos central, cu apariţia unor zone de cicatrizare. Mielina este o substanţă care înveleşte fibrele nervoase, având un rol important în conducerera influxului nervos şi care apare în luna a 5-a vieţii intrauterine cu definitivare după naştere. Boala mai este denumită şi scleroza "în plăci" datorită aspectului zonelor cicatrizate ale creierului, leziunile fiind denumite "plăci".
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Din păcate, cinematografia şi oamenii neinformaţi perpetuează o serie de mituri care impun o stigmă asupra bolnavilor şi asupra celor cu afecţiuni psihice. Un schizofrenic este confundat des cu cei cu personalitate multiplă, cu criminalii în serie, cu cei malefici şi răi, gata de violenţe inimaginabile. Adevărul este, însă, altul...
18 Noiembrie 2012, 23:41

Ţîrle îşi face campanie cu... duşmanii

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Candidat al Alianţei România Dreaptă pentru Colegiul 2 Senat, din zona Aleşd-Beiuş-Ştei, PDL-istul Radu Ţîrle îşi face campania electorală la modul pervers. În vreme ce colegii săi de partid critică prin conferinţe de presă amănuntul că USL-iştii îşi trec pe afişe chipul primarului Ilie Bolojan şi pe cel al preşedintelui Consiliului Judeţean Cornel Popa, pedelistul îşi face reclamă folosindu-se de aceleaşi două "locomotive" liberale!

Pe fluturaşele împărţite în judeţ, Ţîrle şi-a trecut două caracterizări făcute de Bolojan şi Popa în campania de acum patru ani, din 2008, când candida la CJ în haine galbene. "Radu Ţîrle este un om care poate schimba lucrurile, care va gestiona puterea în interesul bihorenilor", apare Ilie Bolojan cu un citat din aprilie 2008.

"Pentru Radu Ţîrle administraţia este un lucru sfânt", zicea, tot atunci, şi Cornel Popa. Aşa stând lucrurile, Bihorel îl felicită pe pedelist pentru inspiraţia de care dă dovadă, dar crede că ar fi fost interesant ca acesta să publice şi părerile mai recente ale lui Bolojan şi Popa. Sau i-o fi jenă?

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
13 Comentarii
Zvonuri
De ce USL promite asa caCACARAUL Si PLAGIATORUL nu mai scot zarva di gura lor sun mai debil mintal ca cei da laPPDD
Postat 30 Noiembrie 2012, 12:59 de Komen
Prietenie
De ce USL sunt asa increzuti Lucia Varga e de neam tiganesc rrom. iar minciunile ei sunt destule date la cale de a fura iar R. Tirle nu este acel cae sa se dusmaneasca cu oamenii ca cei de la PNL cu Anonescu Cac araul -Somnorosul
Postat 30 Noiembrie 2012, 12:50 de Jan
ho, ho, ho
Toti o apa si-un pamant... proprii interese, partinitori, grijulii cu ai lor, etc., etc.,
Postat 20 Noiembrie 2012, 08:40 de la fel
sa-nteleg
e lesne de inteles ca bihoreanul nu-l are la inima pe omul asta. a priceput toata lumea. dar sa scrii 3 (trei) articole despre el, pe aceeasi tema, seamana a "schizofrenie jurnalistica". dom'le, nici chiar asa pe fata. deveniti un ziar de coco
Postat 20 Noiembrie 2012, 01:18 de cozonac
Voi l-ati ridicat ! Voi vreti sa il injositi !
Nu ma intereseaza ce spun alte persoane despre acesta persoana dar din punctul meu de vedere pot sa spun ca a ajutat si multi oameni si poate nu direct ce indirect prin anumite persoane din jurul sau in perioada cand a fost presedintele consiliului Judetean ! Nu pot sa spun ca ar fi nu stiu ce mare savant sau ceva de genul dar stiu ca omul acesta este cum este ( adica pocait , adica a facut facultatea de teologie pastorala baptista sau penticostala ) si cred ca a facut - o pe bune spre deosebire de Ghilea strungaru , plagiatorul de Mang, epilepticul de Claudiu Pop care nu ar avea voie sa detina nici macar permis de conducere , pupincuristul de Bungau, Zero barat Mocanu si alti + toate curvele partidelor politice bihorene care merg prin delegatii si si-o trag cu toti infecti astia de politicieni locali ca mai apoi sa fie propulsate spre candidaturi de deputat/senator/primari/consilieri locali etc. Oricum din partea mea acest om are si va avea un respect mare pentru ca a intins odata o mana de ajutor fara sa se gandeasca de prea multe ori ( si nu ma refer la ajutor financiar sau nu stiu ce manevre cu fac alti ), ma refer ajutor omenesc !
Postat 19 Noiembrie 2012, 21:32 de nume
RUSINE GUNOAIELOR!
Bineinteles ca nu il sutineti ar fi culmea, nu a bagat pe sub mana ca altii si tot nu e bine. De aceea nu aveti nimic pentru ca sunteti un popor nemultumit, si ia numai judecati omnul dupa aparenta. In esenta consta totul... nu stiam unde sa gasesc marii politicieni care s-ar descurca perfect. Mai vorbim cand e gata mandatul lu` Popa ce a facut el pentru Bihor sau cat :)) si ce pentru el! Sa-si poata platii datoriile ca a ajuns presedinte! Nimic nu e pe gratuit "frate frate da branza-i pe bani"
Postat 19 Noiembrie 2012, 20:07 de Anonim
usl'ul si protejatii lor
oare cei pe care Bolovan si Popa prostu ii sustin acum o sa fie alaturi de ei si peste 4 ani? sau si de ei o sa se scuture si o sa spuna ca i-au ajutat intr-un anumit context? :)))
Postat 19 Noiembrie 2012, 18:46 de ofelia
:))) buna miscare
foarte bine a facut Tirle. nu a aratat decat adevarul, cuvantul celor de la USL e zero. ar trebui sa se gandeasca pe cine sustin.
Postat 19 Noiembrie 2012, 18:44 de Mihaela
usl=mizerie
Va meritati soarta jegosilor! Numai cum vreti voi sa fie? Cand era omul vostru era bine, acum ca nu mai e nu e bine! Va dati cu stangul in dreptu;l! Vai s-amar de voi!!!! Bine a facut Tirle!!!
Postat 19 Noiembrie 2012, 14:53 de iuda
stai in banca ta
omule 0(zero) nu mai fa de ris cultul crestin ,iesi din politica si fa altceva la ce te pricepi
Postat 19 Noiembrie 2012, 13:44 de ion ion
SUPER FAZA
USL-UL ISI MERITA SOARTA., CAND A AJUNS LA PUTERE TREBUIA SA ELIMINE TOT RAUL LASAT MOSTENIRE DE FOSTII, IAR PE DEZERTORI TREBUIA SA-I ADUCA PE LINIA MOARTA, CA DOAR EI I-AU LANSAT. SA NU NE MIRAM DE CE O SA MAI APARA IN ACESTA CAMPANIE .
Postat 19 Noiembrie 2012, 10:20 de ARD
ce mistocareala
Ahahahahahaha ce tare ii pocaitu, "licentiat in teologie" .... =)))))))))))))))))))))))))))))))))), asta ii important pt oameni ca ii licentiat in teologie, de unde apar oamenii astia bai frate????
Postat 19 Noiembrie 2012, 09:42 de vlad
Piei......
Acest individ ar trebui ignorat complet, atat de presa cat si de electorat.Nu reprezinta nimic, n-are nimic comun cu traditiile si simtamintele romanilor bihoreni, nu are nici o pregatire in plan material,nu ii reprezinta nici macar pe toti protestantii romani ci doar pe el,familia sa si un mic grup de favoriti.Nu voi vota niciodata cu acest incurca-lume.
Postat 19 Noiembrie 2012, 07:33 de Apostol
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Magazinul de plante Kaluna vă aşteaptă în parcarea Era Park Oradea (FOTO)
  • Bustul generalului Moşoiu a fost coborât de pe soclu pentru reabilitare (FOTO/VIDEO)
  • Echilibru şi spectacol la Cupa Tengo de la Salonta (FOTO)
  • Percheziții ale polițiștilor orădeni într-un dosar cu droguri de mare risc. Captură impresionantă (FOTO / VIDEO)
  • Incendiu de proporţii în Oradea, la o firmă din Parcul Industrial (FOTO / VIDEO)
  • La mulți ani, ERA Park! Carla’s Dreams i-a cucerit, sâmbătă seară, pe orădeni (FOTO / VIDEO)
  • Înaripatele Oradiei: Malurile verzi ale Crişului Repede şi stufărişul au atras în oraş numeroase specii noi de păsări (FOTO)
  • Puzderie de lume în centrul Oradiei, de Ziua Maghiarilor. Îmbrăcat în huszár, Szabó Ödön a acuzat că maghiarii sunt discriminaţi (FOTO/VIDEO)
  • #șîeu... NU: Angajaţii lui Ştefan Mandachi de la Oradea, împiedicaţi să protesteze în faţa propriului restaurant printr-un ordin al... „doamnei de la Lotus” (FOTO/VIDEO)
  • #Șîeu: Bihorenii au protestat pentru autostrăzi. Vezi cine și cum a manifestat! (FOTO / VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.1758 RON
  • 1 EUR = 4.7558 RON
  • 1 HUF = 0.0151 RON