URMĂREȘTE-NE PE
LUNI, 21 IANUARIE 2019

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
La cum arată bugetul Oradiei, e clar că cele peste o sută de investiţii se vor întinde pe mai mulţi ani. Asta pentru că în România este imposibil să-ţi planifici ceva şi să iasă la timp. Cauzele sunt multiple, de la suprasolicitarea personalului, la greşeli elementare, la lipsa proiectanţilor şi a constructorilor, toate pe fondul unei birocraţii ucigătoare, bine întreţinute de funcţionarii puşi politic în posturi. Totuşi, Primăria are două restanţe pe care nu mai are voie să le rostogolească pe anii viitori.
Zic şi eu
Adrian Cris
Dumnezeu îţi dă, dar nu-ţi bagă în traistă. Nici peisajele, nici simpla existenţă a pârtiei nu asigură, de la sine, dezvoltarea aşezării. A dovedit-o episodul de la finele anului trecut, întins pe încă două săptămâni anul acesta, când autorităţile locale s-au dovedit incapabile să menţină în funcţiune telescaunul. Ratând vârful sezonului de schi, oraşul a pierdut încasări serioase
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Când mergi în ţări exotice e bine să ştii limba băştinaşilor. Astfel scade considerabil riscul de a fi tratat drept duşman şi s-o sfârşeşti la proţap ori să admiri pe vecie frumuseţile locului dintr-o ţeapă arborată pe meterezele unei cetăţi. Dacă le mai duci localnicilor şi nişte mărgele de sticlă frumos colorate, ai şanse mari să ajungi om respectat şi chiar să urci în ierarhia locală până la statutul de semi-zeu.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre cerinţele organismelor europene adresate României privind consolidarea statului de drept şi stoparea modificării legilor justiţiei?




De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam anterior, legislaţia României permite oricărui cetăţean să aibă acces la informaţiile de interes public, arătând expres ce categorii de informaţii nu sunt considerate de interes public. În ceea ce priveşte procedura prin care cetăţeanul poate avea acces la informaţiile de interes public, Legea nr. 544/2001 prevede că autorităţile şi instituţiile publice au obligaţia de a organiza compartimente specializate de informare şi relaţii publice sau de a desemna persoane cu atribuţii în acest domeniu.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Trichineloza este o boală parazitară acută produsă de Trichinella spiralis (un vierme cilindric lung de 1-4 mm şi cu diametrul de 0,04 mm), care parazitează animalele carnivore, porci mistreţi, urşi, vulpi, câini, pisici, şobolani etc. Sursa de infecţie pentru om este carnea infestată şi insuficient preparată termic...
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Inteligenţa este râvnită în ziua de azi ca un atribut fără de care persoana nu se poate descurca eficient în viaţă. Adevărul este însă că inteligenţa corelează extrem de bine cu probleme de ordin mental, afectiv şi social. Oamenii cu IQ ridicat întâmpină mai multe dificultăţi în a se integra în societate, mulţi suferă de depresie, anxietate sau alte tulburări, iar o mică parte au chiar şi boli mintale.
18 Noiembrie 2012, 23:41

Ţîrle îşi face campanie cu... duşmanii

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Candidat al Alianţei România Dreaptă pentru Colegiul 2 Senat, din zona Aleşd-Beiuş-Ştei, PDL-istul Radu Ţîrle îşi face campania electorală la modul pervers. În vreme ce colegii săi de partid critică prin conferinţe de presă amănuntul că USL-iştii îşi trec pe afişe chipul primarului Ilie Bolojan şi pe cel al preşedintelui Consiliului Judeţean Cornel Popa, pedelistul îşi face reclamă folosindu-se de aceleaşi două "locomotive" liberale!

Pe fluturaşele împărţite în judeţ, Ţîrle şi-a trecut două caracterizări făcute de Bolojan şi Popa în campania de acum patru ani, din 2008, când candida la CJ în haine galbene. "Radu Ţîrle este un om care poate schimba lucrurile, care va gestiona puterea în interesul bihorenilor", apare Ilie Bolojan cu un citat din aprilie 2008.

"Pentru Radu Ţîrle administraţia este un lucru sfânt", zicea, tot atunci, şi Cornel Popa. Aşa stând lucrurile, Bihorel îl felicită pe pedelist pentru inspiraţia de care dă dovadă, dar crede că ar fi fost interesant ca acesta să publice şi părerile mai recente ale lui Bolojan şi Popa. Sau i-o fi jenă?

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
13 Comentarii
Zvonuri
De ce USL promite asa caCACARAUL Si PLAGIATORUL nu mai scot zarva di gura lor sun mai debil mintal ca cei da laPPDD
Postat 30 Noiembrie 2012, 12:59 de Komen
Prietenie
De ce USL sunt asa increzuti Lucia Varga e de neam tiganesc rrom. iar minciunile ei sunt destule date la cale de a fura iar R. Tirle nu este acel cae sa se dusmaneasca cu oamenii ca cei de la PNL cu Anonescu Cac araul -Somnorosul
Postat 30 Noiembrie 2012, 12:50 de Jan
ho, ho, ho
Toti o apa si-un pamant... proprii interese, partinitori, grijulii cu ai lor, etc., etc.,
Postat 20 Noiembrie 2012, 08:40 de la fel
sa-nteleg
e lesne de inteles ca bihoreanul nu-l are la inima pe omul asta. a priceput toata lumea. dar sa scrii 3 (trei) articole despre el, pe aceeasi tema, seamana a "schizofrenie jurnalistica". dom'le, nici chiar asa pe fata. deveniti un ziar de coco
Postat 20 Noiembrie 2012, 01:18 de cozonac
Voi l-ati ridicat ! Voi vreti sa il injositi !
Nu ma intereseaza ce spun alte persoane despre acesta persoana dar din punctul meu de vedere pot sa spun ca a ajutat si multi oameni si poate nu direct ce indirect prin anumite persoane din jurul sau in perioada cand a fost presedintele consiliului Judetean ! Nu pot sa spun ca ar fi nu stiu ce mare savant sau ceva de genul dar stiu ca omul acesta este cum este ( adica pocait , adica a facut facultatea de teologie pastorala baptista sau penticostala ) si cred ca a facut - o pe bune spre deosebire de Ghilea strungaru , plagiatorul de Mang, epilepticul de Claudiu Pop care nu ar avea voie sa detina nici macar permis de conducere , pupincuristul de Bungau, Zero barat Mocanu si alti + toate curvele partidelor politice bihorene care merg prin delegatii si si-o trag cu toti infecti astia de politicieni locali ca mai apoi sa fie propulsate spre candidaturi de deputat/senator/primari/consilieri locali etc. Oricum din partea mea acest om are si va avea un respect mare pentru ca a intins odata o mana de ajutor fara sa se gandeasca de prea multe ori ( si nu ma refer la ajutor financiar sau nu stiu ce manevre cu fac alti ), ma refer ajutor omenesc !
Postat 19 Noiembrie 2012, 21:32 de nume
RUSINE GUNOAIELOR!
Bineinteles ca nu il sutineti ar fi culmea, nu a bagat pe sub mana ca altii si tot nu e bine. De aceea nu aveti nimic pentru ca sunteti un popor nemultumit, si ia numai judecati omnul dupa aparenta. In esenta consta totul... nu stiam unde sa gasesc marii politicieni care s-ar descurca perfect. Mai vorbim cand e gata mandatul lu` Popa ce a facut el pentru Bihor sau cat :)) si ce pentru el! Sa-si poata platii datoriile ca a ajuns presedinte! Nimic nu e pe gratuit "frate frate da branza-i pe bani"
Postat 19 Noiembrie 2012, 20:07 de Anonim
usl'ul si protejatii lor
oare cei pe care Bolovan si Popa prostu ii sustin acum o sa fie alaturi de ei si peste 4 ani? sau si de ei o sa se scuture si o sa spuna ca i-au ajutat intr-un anumit context? :)))
Postat 19 Noiembrie 2012, 18:46 de ofelia
:))) buna miscare
foarte bine a facut Tirle. nu a aratat decat adevarul, cuvantul celor de la USL e zero. ar trebui sa se gandeasca pe cine sustin.
Postat 19 Noiembrie 2012, 18:44 de Mihaela
usl=mizerie
Va meritati soarta jegosilor! Numai cum vreti voi sa fie? Cand era omul vostru era bine, acum ca nu mai e nu e bine! Va dati cu stangul in dreptu;l! Vai s-amar de voi!!!! Bine a facut Tirle!!!
Postat 19 Noiembrie 2012, 14:53 de iuda
stai in banca ta
omule 0(zero) nu mai fa de ris cultul crestin ,iesi din politica si fa altceva la ce te pricepi
Postat 19 Noiembrie 2012, 13:44 de ion ion
SUPER FAZA
USL-UL ISI MERITA SOARTA., CAND A AJUNS LA PUTERE TREBUIA SA ELIMINE TOT RAUL LASAT MOSTENIRE DE FOSTII, IAR PE DEZERTORI TREBUIA SA-I ADUCA PE LINIA MOARTA, CA DOAR EI I-AU LANSAT. SA NU NE MIRAM DE CE O SA MAI APARA IN ACESTA CAMPANIE .
Postat 19 Noiembrie 2012, 10:20 de ARD
ce mistocareala
Ahahahahahaha ce tare ii pocaitu, "licentiat in teologie" .... =)))))))))))))))))))))))))))))))))), asta ii important pt oameni ca ii licentiat in teologie, de unde apar oamenii astia bai frate????
Postat 19 Noiembrie 2012, 09:42 de vlad
Piei......
Acest individ ar trebui ignorat complet, atat de presa cat si de electorat.Nu reprezinta nimic, n-are nimic comun cu traditiile si simtamintele romanilor bihoreni, nu are nici o pregatire in plan material,nu ii reprezinta nici macar pe toti protestantii romani ci doar pe el,familia sa si un mic grup de favoriti.Nu voi vota niciodata cu acest incurca-lume.
Postat 19 Noiembrie 2012, 07:33 de Apostol
count display

FOTO BIHOREANUL

  • 'Infractor chestor şi infractor avocat': Afişe cu avocatul Răzvan Doseanu şi fostul şef al Poliţiei, Liviu Popa, lipite pe instituţii din Oradea (FOTO / VIDEO)
  • Accident în Ungaria: Cinci români au fost răniţi în apropiere de Borş, după ce maşina lor a fost lovită de TIR şi aruncată-n şanţ (FOTO)
  • 'Sunt sechestrată!' O tânără a ameninţat că se aruncă de la etajul trei al unui bloc din Oradea (FOTO / VIDEO)
  • 'Cum să vinzi o pereche de bocanci în toiul verii'. O tânără orădeancă a lansat o carte cu ponturi de vânzări (FOTO)
  • Vernisajul fotojurnaliştilor: Fotograful BIHOREANULUI, Szilágyi Loránd, a primit Cupa Fotoreporterilor Bihoreni (FOTO)
  • Incendiu de proporții la Centrul de plasament pentru copii cu dizabilități din Oradea (FOTO/VIDEO)
  • La polul frigului: În debutul geros al anului, BIHOREANUL a făcut o incursiune în cea mai rece așezare locuită din județ (FOTO / VIDEO)
  • An nou, aceleaşi bătălii... PNL-iştii au boicotat prima şedinţă din 2019 a Consiliului Judeţean, iar un proiect de 7 milioane euro a fost din nou amânat! (FOTO/VIDEO)
  • Un bebeluş de 7 luni, bolnav de rujeolă, este în stare gravă la Spitalul Municipal din Oradea. Părinţii acuză doctorii că ar fi ascuns riscul de îmbolnăvire (FOTO)
  • Accident pe Calea Borşului: Un BMW a ieşit în decor, două persoane au fost rănite (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON