URMĂREȘTE-NE PE
MARȚI, 20 NOIEMBRIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Petru Filip, pe vremea când era primar, avea o tactică ce a dat mereu rezultate. De câte ori trebuia să lanseze în spaţiul public un proiect controversat îl scotea la înaintare pe consilierul său, regretatul Radu Crican. Dacă treaba nu ieşea bine, cel care încasa sudalmele era Crican, iar don Pedro rămânea curat şi uscat. Ceva de genul acesta se petrece acum la Consiliul Judeţean. 
Zic şi eu
Adrian Cris
În timp ce îşi concentrează eforturile pentru a depista orice virgulă pusă greşit de primarul Bolojan, Prefectura ignoră bombele din actele tandemului Pásztor-Mang, iar discriminarea are o singură explicaţie raţională: cea de natură politică. În loc să asigure, cum spune propria lege de funcţionare, respectarea legalităţii de către toate instituţiile, Instituţia Prefectului devine încă una dintre armele Partidului, iar şeful ei se aliniază ca un soldat ascultător al acestuia.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Sâmbătă, la orele 17, ora României, în sute de oraşe de pe continent, printre care şi Oradea, a fost proclamată Republica Europa, ca viitoare formă de organizare a actualelor state europene. "Prin acest gest simbolic, europenii de pe întreg continentul îşi exprimă voinţa de a trăi într-o Europă unită, cu drepturi şi îndatoriri egale pentru toţi cetăţenii, care să fie principalii actori ai unei democraţii reale".
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre cerinţele organismelor europene adresate României privind consolidarea statului de drept şi stoparea modificării legilor justiţiei?




De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
După cum se ştie, în 7 noiembrie Curtea Constituţională a admis sesizarea Guvernului şi a constatat existenţa unui conflict juridic de natură constituţională între Parlament şi Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie. Constatând acest conflict, CCR a obligat ÎCCJ de îndată la desemnarea prin tragere la sorţi a tuturor membrilor completurilor de 5 judecători, cu respectarea art. 32 din Legea nr. 304/2004 privind organizarea judiciară, cum a fost modificat şi completat prin Legea nr. 207/2018.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Incidenţa cancerului de col uterin este semnificativ crescută la femeile din clasele socio-economice inferioare, cu debut al vieţii sexuale la vârstă tânără, parteneri sexuali multipli, istoric de promiscuitate sexuală, număr mare de sarcini şi, nu în ultimul rând, fumătoare.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Vorbim de o "explozie" de depresie în rândul fetelor începând cu anul 2012 şi până în prezent şi toate aceste adolescente au un singur lucru în comun: petrec mult timp pe telefoanele mobile ori în faţa canalelor social media.
24 Mai 2011, 16:04

Consiliul Local vrea monument comemorativ pentru militarii maghiari

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Maternitatea orădeană va fi desfiinţată. Consiliul Local se întruneşte joi de la ora 14 în şedinţă ordinară pentru a hotărî desfiinţarea Spitalului Clinic de Obstetrică şi Ginecologie şi reorganizarea Spitalului Clinic de Judeţean de Urgenţă.

Conform proiectului de hotărâre, Consiliul Local va decide cu această ocazie ajustarea bugetului Maternităţii prin diminuarea acestuia la nivelul creditelor deja utilizate şi preluarea de către Spitalul Judeţean a creditelor neutilizate până la data de 30 aprilie 2011.

În cadrul întâlnirii de joi consilierii locali îşi vor desemna un reprezentant nou în Adunarea Generală a Acţionarilor de la RER Ecologic. Măsura va fi luată ca urmare a retragerii din AGA, prin demisie, a directorului tehnic al Primăriei, Mircea Ghitea.

Pe ordinea de zi a întâlnirii se mai numără amplasarea în Cimitirul Municipal a unui monument comemorativ pentru militarii maghiari căzuţi în primul şi al doilea război mondial.

Conform raportului de specialitate anexat proiectului de hotărâre, amplasarea monumentului "este o măsură reparatorie faţă de eroii a căror morminte au fost desfiinţate în anii '90".

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
16 Comentarii
Cui foloseste?
Dl. DAN SIMAI, o informatie trunchiata se numeste MANIPULARE PRIN OMISIUNE! De ce nu prezentati in intregime situatia monumentelor soldatilor maghiar cazuti in cele doua razboaie mondiale / deci 1918-1945. Astfel de monument A existat, iar in anii 90 au fost desfiintzate!. Hotararea de a se repune la locul cuvenit , ce se practica in toate tarile civilizate, este rezultatul unei intzelegeri internatzionale, nici de cum a consiliului Judetzean sau Local. Istoria, ca vrem ca nu vrem exista , ea nu se poate modifica, numai falsifica.
Postat 26 Mai 2011, 07:27 de Analistul
Numărul total al evreilor ucişi sub guvernul Antonescu o uitati asa?
A. În 1940 se notau în România Mare circa 800 000 de evrei, din care: 1. Evrei-români rămaşi in viaţă în 1945: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 410 000 2. Evrei-români masacraţi în Transilvania de Nord (cedată Ungariei - guvernul Szálasi). . 135 000 3. Evrei-români dispăruţi, ucişi sau transmutaţi înainte de intrarea trupelor române . . . . .100 000 4. Evrei-români masacraţi sub guvernul Antonescu (800 000 minus 645 000) . . . . . . . . .155 000 B. Evrei-ucrainieni din Transnistria aflată sub ocupaţia Armatei Române: . . . . . . . . . 135 000 Dintre care 1. Rămaşi în viaţă: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 20 000 2. Mascraţi sub guvernul Antonescu: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 115 000 C. Numărul total al evreilor ucişi sub guvernul Antonescu: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 270 000 După Al doilea Război Mondial exodul evreilor către Israel (într-o măsură mai redusă şi către Occident) a dus la dispariţia aproape totală a acestora în România: -în 1945 au fost 410.000 evrei, -în 1961 225.000 evrei, -în 1968 100.000 evrei, -la începutul sec. XXI numărul lor nu depăşa 7.000 persoane.
Postat 26 Mai 2011, 02:03 de onoarea mortilor
Cultul Eroilor indiferent de religie sau etnie
Monumentele şi mormintele soldaţilor români căzuţi pe fronturile din Ungaria nu au fost desfiinţate niciodată. Ele se găsesc în toate cimitirele localităţilor pe unde a trecut Armata Română,în toate localităţile unde au căzut soldaţi români, li s-au adus onorurile cuvenite. În România sunt localităţi unde se impun măsuri reparatorii. La Oradea, amplasarea acestui monument este o măsură reparatorie faţă de eroii a căror morminte au fost desfiinţate în anii ’90. OFICIUL NAŢIONAL PENTRU CULTUL EROILOR Oficiul National pentru Cultul Eroilor (ONCE) - infiintat in baza Legii 379/2003 privind regimul mormintelor si operelor comemorative de razboi si a Hotararii de Guvern nr. 635/2004 (vezi si anexele nr. 3a, 3b, 3c si 4 la Normele tehnice) - este organ de specialitate al administratiei publice centrale, cu personalitate juridica, in subordinea Ministerului Apărării Naţionale. Oficiul este condus de un director, numit prin Ordin al Ministrului Apărării Naţionale. Adresa: str. gl. Candiano Popescu, nr. 6, sector 4, Bucureşti, Cod Fiscal 16583598, Cont: RO89TREZ70423510120XXXXX; RO53TREZ70423510155XXX; RO31TREZ70423510171XXXXX, Trezoreria sector 4. Oficiul este continuatorul de drept al Asezamantului National Regina Maria pentru Cultul Eroilor, iar infiintarea sa reprezinta un pas important in alinierea, in acest domeniu, a legislatiei si practicii Romaniei la cele europene. Oficiul indeplineste functii de reglementare, consiliere, sprijin si control, reprezentare, educatie civica si de administrare a patrimoniului propriu. De asemenea, este abilitat sa caute, sa descopere si sa identifice mormintele si operele comemorative de razboi si sa organizeze sistemul national de cercetare si evidenta a mormintelor si operelor comemorative de razboi, romanesti si straine, aflate pe teritoriului Romaniei, precum si a celor romanesti din strainatate. El colaboreaza cu organizatiile neguvernamentale si cu cultele religioase recunoscute de lege si, la cerere, ofera celor interesati date referitoare la locul de inhumare de razboi. Impreuna cu alte institutii abilitate, elaboreaza programul manifestarilor prilejuite de Ziua Eroilor, care este, potrivit legii, sarbatoare nationala. Pentru incheierea acordurilor internationale privind regimul mormintelor si operelor comemorative de razboi, Oficiul National pentru Cultul Eroilor colaboreaza cu Ministerul Afacerilor Externe si ia masurile necesare pentru infiintarea si protejarea celor aflate in strainatate, fiind abilitat sa reprezinte Guvernul Romaniei la activitatile din afara granitei. Pentru aceasta, O.N.C.E poate finanta activitatile de infiintare si protejare a mormintelor si operelor comemorative de razboi romanesti din strainatate, in limita bugetului si potrivit tratatelor internationale la care Romania este parte. Oficiul acorda avize pentru modificarea si stramutarea mormintelor si operelor comemorative de razboi, precum si pentru realizarea acestora din urma si acorda aprobari pentru infiintarea de cimitire si parcele de onoare cu morminte romanesti. In exercitarea atributiilor sale, directorul emite ordine si instructiuni. De asemenea, acesta angajeaza personalul Oficiului, cu respectarea dispozitiilor legale, in limita numarului maxim de posturi stabilit prin H.G. nr. 635/2004. http://turulkutatocsoport.ro/index.php?view=detail&id=805&option=com_joomgallery http://turulkutatocsoport.ro/index.php?view=detail&id=1307&option=com_joomgallery
Postat 26 Mai 2011, 01:47 de onoarea mortilor
titlu
Criminalii de razboi nu pot fi eroi! Consiliul local ar trebui sa se ocupe de probleme mai importante, nu de prostii de genul acesta.
Postat 25 Mai 2011, 12:11 de nume
tradatori
Sa vedem cum vor vota romanii din CL, indiferent de culoarea lor politica. Normal, initiativa asta a udmr ar trebui sa aiba voturi pentru doar de la udmr. Cat tupeu au astia, dupa ce gunoiu ala l-a spanzurat pe Avram Iancu, acum vor statuie pt hortisti. Maine, poimaine o sa ii faca statuie chiar lu horti. Da vina principala o au partidele romanesti, care le dau tto ce vor, atat la nivel central (vezi legea educatiei si legile pregatite pt minoritati si regionalizare) cat si la nivel local (teatrul maghiar si alte mizerii de genul asta). Rusine politicienilor romani, tradatori de tara, astia pentru un galben si-ar vinde si mama.
Postat 25 Mai 2011, 11:22 de roman
bravoooo ce va mai trebuie?
o dam pe ELENA UDREA in custodie si le dam statuie in GURA, ha,ha, ha, ha, ce labe triste sunt unguri daca nu vad statuia le cade arma:)) ce drak fac cei din Primarie afara cu BIRO ca astia si o iau rau in gura daca nu se potolesc sunt MINORITARI nu majoritari sau avem nevoie de ajutoare , ha, ha, ha, felicitari BOLOJAN le ai dat sacun POFTIM! ne alegem si cu urzica
Postat 25 Mai 2011, 10:17 de anca
hunii
aloo, peneluu\' ?!? voi astia de pe plan local nu v-ati hotarit unde sa va integrati la ponta sau la chis alex.... hai sa va traduc intentiile politrucilor de la penele. asadar, aripa pocaita penele sucursala bihor vrea sa le faca ungurilor hortisti, statuie, pe banii romanilor. adica celor care au trimis la Auschwitz mii de evrei din Oradea, tocmai cei care au creat ceea ce e cit de cit remarcabil in orasu\' asta. trebuie sa fii ungur sa fii in stare de atita nesimtire, cit despre tradatorii de neam si de tara de la penele ar trebui inventata o pedeapsa exemplara. ceilalti politruci de la pedele mi-e teama ca ar fi procedat la fel ca pocaitii. da\' nu-i nimic ca am scapat noi si de Ceausescu, cel care in comparatie cu dementii astia din zilele noastre a fost un patriot......
Postat 25 Mai 2011, 09:29 de OVIDIU
NU STATUIE
sa spunem noi lcetatenii acestui oras un NU cat hotaratsa ajunga la urechile alesilor locali fie PNL fie UDMR ,nu ne trebuie monument soldatului hortyst multi dintre ei raspunzatori pentru moartea a 30000evrei bihoreni
Postat 24 Mai 2011, 23:06 de karton
Aveti bani oradeni ?
Militarii maghiari despre care se face vorbire erau aliate cu trupele germane sau cu cele sovietice ? Pentru ca si intr-un caz si in altul, de ce pe banii cetatenilor oradeni trebuie suportate asemenea aberatii ? Mai sunt destui tributari ai fascismului si comunismului care umbla liber prin cladirea municipalitatii, in afara de Bolojan si Biro ?
Postat 24 Mai 2011, 21:36 de BIND
E VORBA DE CRIMINALI ?
Este vorba de militarii unguri care au cotropit Ardealu si Crisana? Da?! De cei care au omorat romanii la ei acasa ? Pai atunci Ungurul Bolojan Coada de ciocan tre sa-si faca treaba ca el a fost dincolo de linia de frontiera !!!
Postat 24 Mai 2011, 19:23 de CURIOSUL
oradenii nu au nimic de spus?
probabil in memoria lui Horti.chiar nu putet consulta oradenii sau cl e condus de udmr?faceti compromisuri cu udmr ,ii pupati in fund numai sa fiti majoritari in cl,ati uitat de IP si MOISEI si TREZNEA si de alte crime facute in ardealul cedat,ar putea sa va fie rusine
Postat 24 Mai 2011, 19:18 de luky
mda
Dar ca Aeroportul din Satu Mare va avea din vara anului viitor curse internationale?La noi de ce nu se misca nimic?...
Postat 24 Mai 2011, 17:16 de bihorean
mai bine....
@gg: hai sa propunem si noi ca 4 august 1919 sa fie zi de sarbatoare in romania (4 august 1919 - Armata Romana cucerea budapesta)
Postat 24 Mai 2011, 16:59 de unu
ha ha
pe cand a romanilor cazuti in luptele din Ungaria??? ca apoi sunt de acord cu aceasta!!! sau una in Budapesta , ca doar tot a fost cucerit de romani o data ???Amintiti-va .
Postat 24 Mai 2011, 16:43 de gg
huooooo
Adica tradus pe romaneste, vor sa faca o statuie pentru honvezii care au omorat romani in primul razboi mondial si pentru hortistii care au omorat romani in al doilea razboi mondial. e cam mult, rusine!!!!
Postat 24 Mai 2011, 16:32 de unu
afara cu voi
afara cu ungurii din tara
Postat 24 Mai 2011, 16:23 de patriotul
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Sunteţi frumoase! Expoziţie dedicată de fotograful Remus Toderici femeilor bolnave de cancer (FOTO)
  • Mai mult decât i s-a cerut: RER Vest a pregătit de iarnă 40 de utilaje, peste necesarul impus de Primăria Oradea (FOTO/VIDEO)
  • 'Mondialele'. Profesorul Constantin Butişcă şi-a lansat cartea despre istoria campionatelor mondiale de fotbal (FOTO)
  • Investiţie de 800.000 euro: Parcul Palatului Baroc îşi va recăpăta splendoarea şi va găzdui o grădină biblică! (FOTO/VIDEO)
  • Accident pe Clujului: O fetiţă de 6 ani a fost rănită şi dusă la spital (FOTO)
  • Artă cu renume la Muzeul Ţării Crişurilor: a fost deschisă expoziţia de lucrări van Gogh şi Renoir (FOTO)
  • Noul Ford EcoSport, produs în România, te așteaptă în showroom-ul Ford Carbenta Com! (FOTO)
  • Termen: 1 Decembrie. Constructorii au montat grinzile podului din strada Universităţii din Oradea (FOTO)
  • Parcarea de la intersecţia străzilor Transilvaniei cu Moldovei a fost reabilitată (FOTO)
  • Cel mai 'hot' show: Modele celebre au defilat în lenjerie Victoria's Secret. Adriana Lima s-a retras (FOTO/VIDEO)