URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 18 OCTOMBRIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Neisprăviţii de la Ministerul Educaţiei au mai fătat o mărgică. Au elaborat un Cod de etică prin care se interzice profesorului care predă la clasă să îşi mediteze propriii elevi. Hai să zicem că acest aspect e corect, chit că poate fi uşor de eludat dacă profesorii fac schimb de elevi între ei. Mă aşteptam să interzică total meditaţiile, dar probabil că nu i-a dus capul până acolo.
Zic şi eu
Adrian Cris
Nu mă număr între cei care consideră că o convingere religioasă exclude o gândire liberală. Nu cred că a gândi liber(al) înseamnă să fii fără niciun Dumnezeu. Un exemplu notoriu este cel al chirurgilor care mărturisesc că se roagă înaintea intervenţiilor dificile. Şi reciproca e valabilă. Poţi fi ateu, dar cât se poate de retrograd. Prin urmare, recunosc, ca orice om de bun simţ, dreptul oricărui membru PNL de a fi acţionat conform propriei conştiinţe la recentul referendum pentru "familia tradiţională".
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Conferințele 11even, în care 11 oameni vorbesc câte 11 minute, sunt ca nunțile românești - nimeni nu îndrăznește să le facă mai scurte. Teorema care spune că ce e frumos durează puțin nu funcționează... Majoritatea vorbitorilor a dat impresia că tema conferinței, „La trecutu-ți mare, care viitor?”, nu a fost înțeleasă prea bine. Cei mai mulți au vorbit despre ei înșiși, lăsându-le spectatorilor sarcina de a extrage esența și de a construi puzzle-ul.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Aţi votat la recentul referendum pentru redefinirea familiei în Constituţie?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam săptămâna trecută, în curând vor intra în vigoare modificările legii privind statutul judecătorilor şi procurorilor ca urmare a faptului că, recent, Curtea Constituţională a respins ultima obiecţie de neconstituţionalitate ce putea fi formulată de preşedintele României cu privire la această lege, iar, vineri, 12 octombrie, Klaus Iohannis a fost nevoit să promulge noul statut al magistraţilor.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
În cursul evoluţiei bolii, după faza septicemică urmează faza organică, în care reapare febra, simultan cu instalarea unor sindroame diferite. Dintre acestea, cele ma frecvente sunt meningita leptospirotică (manifestată prin dureri de cap, fotofobie, redoare a muşchilor cefei, simptome care se remit de cele mai multe ori), sindromul hepatorenal (cu icter şi mărire în volum a ficatului, cu posibilitate de evoluţie spre forme severe), manifestări hemoragice limitate (la nivelul gingiilor, conjunctivelor, mucoasei nazale etc.) sau grave (hemoragii digestive majore) şi insuficienţa renală.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Anxietatea este una din marile probleme psihologice ale secolului nostru. Alături de depresie, este subiectul cel mai des întâlnit în cabinetele de psihologie. Anxietatea variază de la om la om și se manifestă oarecum diferit ca intensitate în cazul fiecăruia.
05 Mai 2011, 16:09

Adelina Coste candidează la preşedinţia femeilor din PDL

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Aproximativ 400 de femei PDL-iste se vor întruni vineri după amiază la Filarmonica de Stat Oradea, pentru a lua parte la conferinţa de alegeri a conducerii organizaţiei de Femei a PDL.

Evenimentul se va desfăşura începând cu ora 18, iar pentru principala funcţie, cea de preşedintă, s-a înscris în cursă o singură candidată, Adelina Coste, şefa Cancelariei Prefectului, care e, totodată, şi secretar general adjunct al PDL Bihor.

Funcţia de preşedintă a femeilor democrat-liberale este ocupată în prezent de dr. Marilena Crişan, fost manager la Spitalul Municipal Gavril Curteanu.

La alegerile de vineri va participa, în calitate de invitat special, şi consilierul de stat al primului ministru, Andreea Paul Vass, care va lansa la Oradea şi cartea "Forţa politică a femeilor", pe care o coordonează.

Evenimentul se va desfăşura vineri, la ora 12, la Librăria Humanitas - Mircea Eliade, făcând parte dintr-un proiect de promovare la nivel naţional a cărţii şi a mesajului de implicare a femeilor în viaţa politică.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
9 Comentarii
Blonda de la ........ dreapta
Ingrozita de mine, se ingrozeste pe zi ce trece - ingrozitoare intrebare: oare toate femeile din politica romaneasca musai sa fie blonde????????? Oare si madam Adelina Coste se vopseste la acelasi coafor cu Udrea, Vass, Roberta....si alte bolonde?
Postat 07 Mai 2011, 18:34 de Floricita Ingrozita
"Epoca portocalie". Ep. Asa partid, asa activiști/nomenclatura!
1. Așteptăm și finalul telenovelei (prea bine bugetata): "(Re)Alegeți-l pe Emil!". 2. "Draji" tov. de la guvernare: Si "căruța" cu promisiuni electorate neonorate contează! Tot mai mult. PS "Multe succesuri" în alegerile democratice interne de partid!
Postat 06 Mai 2011, 09:42 de stefan
niciuna
pe mine personal ce ma sperie cel mai mult este ca tot sistemul este mizerabil adica in 2012 pe oricare il vom vota sigur prin fatele anterioare au pe rol o cauzatie, deci practic nu exista un OM in sistemul actual NEPATAT, si atunci imi ramane un singur lucru de facut : NU VOI MAI VOTA, pe oricare il aleg datorita conjuncturi au incalcat legea.As dori nu stiu cum sa spun sa aleg bine dar nu am pe cine , lumea este athiata dupa putere cu orice pret, chair cu pretul de a face rau celorlati.nu este o fapta de luat in considerare oferira unui favor social cu pretul de a umili pe cei care contribuie la acest favor, simtiti balanta exista o forma sociala grava care nu respecta omul: slugaria, sanatajul financiar, etc.
Postat 06 Mai 2011, 08:31 de anca
niciuna
are NOROC pentru ca e sustinuta in GURUP de alte femei care au un ideal ca viata sociala, sincer unele aleg grupuri cu motivatie sexuala, altele grupuri cu motivatie profesionala, deci exsta si grupul celor care vor si se implica sa faca politica dar au acelasi efect trebuie sa ai caracter si sa nu te lasi manipulata, simplu in orice grup exista si oamenii ff slabi care pot distruge tot ce ai cladit, e un sistem MLM, sau caritas daca se opreste e dezastru calamitate sociala.DA specific jurnalistilor JAPITA, rusine sa va fie e un cuvant din GRUP:)) vedeti e bine sa cunosti dar sau si cazi in tentatii, eu recomnd nimanui sa se ia dupa vorbe, intalneste te cu ursul, respectal si invata sa eviti cand si cum sau daca e cazul chiar sa l UCIZI=ignori:)) in tot rau binele este ca nu ieses scandal e doar ea, pentru ca celelte nu vor sau sunt santajate, le este frica e clar ca nu e singura femeie de grup capabil, se vede la lumina zile, daca aveti curajul hai sa le privim si va garantez ca din 400 200 o pot inlocui oricand.DAR E FAPTA EI, sa raspunda pentru ea.
Postat 06 Mai 2011, 08:25 de anca
muratura
Dar ce , madam Muratura-Coste este femeie? E cea mai dezagreabila fiinta de pe șpamint. O pedelista nenorocita, o japita obosita. Mars acasa, gheonoaie!
Postat 06 Mai 2011, 08:18 de mircea matei
merite
care sunt meritele acestei doamne care detine concomitent atatea functii: sefa de birou la ghilea, secretar general, consilier local, vicepresedinte local pdl. ce calitati iesite din comun trebuia sa ai ca sa obtii politic in doi, trei ani atatea functii. ce meserie are femeia asta?
Postat 05 Mai 2011, 21:19 de femeie
nu e usor sa faci politica
sincer nu mi as nenoroci tineretea cu prostimea din POLITICA chiar nu perseverezi
Postat 05 Mai 2011, 21:16 de anca
ce sa mai spui calitatea de presa difera unii sunt ok atii superficiali dau jumatati de informatii:)
Din nou alegeri cu final cunoscut în cadrul PDL Bihor. Vineri, 6 mai, la Filarmonica de Stat din Oradea, femeile democrat-liberale își vor alege noua conducere. Evenimentul politic va reuni aproape 400 de delegate pedeliste din județ. Potrivit datelor primite de la liderul PDL Oradea, Dorin Corcheș, pentru șefia Organizației de Femei (OF) candidează numai Adelina Coste (șefa Cancelariei prefectului), care este și secretar general adjunct al filialei bihorene a PDL. De asemenea, Florica Chintovan și Florentina Pușcău își doresc funcțiile de prim-vicepreședinte, în timp ce Viorica Iovan (care s-a aflat pe lista PDL pentru Consiliul Local Oradea) candidează pentru postul de secretar general al OF. Alegerea noii conduceri a femeilor democrat-liberale din Bihor va avea loc începând cu ora 18.
Postat 05 Mai 2011, 20:46 de bihor stiri
candidatura
1. Daca e singura candidata, sigur va castiga, altfel era in pericol. 2. Dr. Crisan si-a dat demisia din functie, de aceea este calea libera pentru d-na Coste, care la alegerile anterioare a pierdut cu totata incercarea de fraudare din partea celor care o sprijineau...in sala mare a Casei de Cultura a Sindicatelor plina ochi, peste 700 de delegate ... 3. Dupa ce a pierdut la trecutele alegeri in favoarea dr. Crisan, acum se poate instala linistita in fotoliu...jocurile sunt facute !
Postat 05 Mai 2011, 18:55 de claudiu
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Nu vă jucaţi cu focul! Opt incendii de vegetaţie uscată, într-o singură zi (FOTO)
  • Să tragem linie! Lucrările pentru reamenajarea liniei de tramvai vor bloca cel puţin o lună circulaţia prin Calea Aradului (FOTO)
  • Statuia Evei Heyman din Parcul Bălcescu a fost donată Primăriei Oradea (FOTO/VIDEO)
  • Accident pe Calea Borşului: Ambulanță în misiune, lovită de un Ford și proiectată într-un TIR. Două persoane au ajuns la spital (FOTO)
  • Sprijin pentru persoanele cu dizabilităţi. A fost lansată filiala orădeană a asociaţiei 'Ridică-te şi umblă' (FOTO)
  • Luceafărul s-a revanșat: 4-1, sâmbătă, acasă cu CS Balotești! (FOTO)
  • Cetate 'de vânzare': Cetatea Oradea continuă să fie slab vândută, în ciuda atuurilor care o fac unică în Sud-Estul Europei (FOTO / VIDEO)