URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 16 AUGUST 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Problema subvenţiilor trebuie privită însă cu reticenţă, cel puţin din două motive. O dată, pentru că la ce lipsă de forţă de muncă există în Oradea, e imposibil de crezut că oamenii săraci nu-şi pot găsi de lucru. Şi atunci, de fapt pe cine subvenţionăm? Pe oamenii săraci sau pe oamenii fără chef de muncă?
Zic şi eu
Adrian Cris
Noua mineriadă a PSD nu mai lasă cale de întoarcere pentru că, pur şi simplu, pe aşa-zişii social-democraţi nu-i interesează demult ce spune poporul, ci doar ce spun ei poporului. Li se rupe de imagine, de sondaje, de UE şi de orice alt „moft”, pentru că probabil şi-au pregătit inclusiv planul de a fura alegerile.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
De 4 ani, Untold înseamnă Cluj-Napoca, înseamnă România. Umblă vorba că se vrea mutarea lui în afara orașului, nu din pricina deranjului din centru, ci pentru că scena principală, stadionul adică, e limitativă cu numărul de persoane din motive de siguranță. Dacă se va transforma din festival urban în festival câmpenesc s-ar putea ca percepția să se schimbe.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Unde vă veți petrece vacanța de vară?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam recent, a intrat în vigoare prima dintre cele "trei legi ale justiţiei" mult discutate în ultimul timp în spaţiul public, respectiv Legea nr. 207/2018 pentru modificarea Legii nr. 304/2004 privind organizarea judiciară.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Hematuria reprezintă prezenţa sângelui în urină. Cauzele sunt variate şi se pot grupa în 2 categorii: renale şi extrarenale. Vezi ce boli poate indica!
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
În caz că nu aţi observat, fobiile faţă de anumite vieţuitoare sunt mai des întâlnite decât cele care au ca obiect alte animale. De exemplu, femeile tind să se teamă mai mult de insecte şi păianjeni decât de - să zicem - porumbei. Mult mai mulţi oameni se tem de şerpi decât de pisici. De şobolani decât de mămăruţe. În acest articol vom discuta despre psihologia fricii şi cum teama a jucat un rol adaptativ în dezvoltarea speciei umane.
05 Mai 2011, 16:09

Adelina Coste candidează la preşedinţia femeilor din PDL

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Aproximativ 400 de femei PDL-iste se vor întruni vineri după amiază la Filarmonica de Stat Oradea, pentru a lua parte la conferinţa de alegeri a conducerii organizaţiei de Femei a PDL.

Evenimentul se va desfăşura începând cu ora 18, iar pentru principala funcţie, cea de preşedintă, s-a înscris în cursă o singură candidată, Adelina Coste, şefa Cancelariei Prefectului, care e, totodată, şi secretar general adjunct al PDL Bihor.

Funcţia de preşedintă a femeilor democrat-liberale este ocupată în prezent de dr. Marilena Crişan, fost manager la Spitalul Municipal Gavril Curteanu.

La alegerile de vineri va participa, în calitate de invitat special, şi consilierul de stat al primului ministru, Andreea Paul Vass, care va lansa la Oradea şi cartea "Forţa politică a femeilor", pe care o coordonează.

Evenimentul se va desfăşura vineri, la ora 12, la Librăria Humanitas - Mircea Eliade, făcând parte dintr-un proiect de promovare la nivel naţional a cărţii şi a mesajului de implicare a femeilor în viaţa politică.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
9 Comentarii
Blonda de la ........ dreapta
Ingrozita de mine, se ingrozeste pe zi ce trece - ingrozitoare intrebare: oare toate femeile din politica romaneasca musai sa fie blonde????????? Oare si madam Adelina Coste se vopseste la acelasi coafor cu Udrea, Vass, Roberta....si alte bolonde?
Postat 07 Mai 2011, 18:34 de Floricita Ingrozita
"Epoca portocalie". Ep. Asa partid, asa activiști/nomenclatura!
1. Așteptăm și finalul telenovelei (prea bine bugetata): "(Re)Alegeți-l pe Emil!". 2. "Draji" tov. de la guvernare: Si "căruța" cu promisiuni electorate neonorate contează! Tot mai mult. PS "Multe succesuri" în alegerile democratice interne de partid!
Postat 06 Mai 2011, 09:42 de stefan
niciuna
pe mine personal ce ma sperie cel mai mult este ca tot sistemul este mizerabil adica in 2012 pe oricare il vom vota sigur prin fatele anterioare au pe rol o cauzatie, deci practic nu exista un OM in sistemul actual NEPATAT, si atunci imi ramane un singur lucru de facut : NU VOI MAI VOTA, pe oricare il aleg datorita conjuncturi au incalcat legea.As dori nu stiu cum sa spun sa aleg bine dar nu am pe cine , lumea este athiata dupa putere cu orice pret, chair cu pretul de a face rau celorlati.nu este o fapta de luat in considerare oferira unui favor social cu pretul de a umili pe cei care contribuie la acest favor, simtiti balanta exista o forma sociala grava care nu respecta omul: slugaria, sanatajul financiar, etc.
Postat 06 Mai 2011, 08:31 de anca
niciuna
are NOROC pentru ca e sustinuta in GURUP de alte femei care au un ideal ca viata sociala, sincer unele aleg grupuri cu motivatie sexuala, altele grupuri cu motivatie profesionala, deci exsta si grupul celor care vor si se implica sa faca politica dar au acelasi efect trebuie sa ai caracter si sa nu te lasi manipulata, simplu in orice grup exista si oamenii ff slabi care pot distruge tot ce ai cladit, e un sistem MLM, sau caritas daca se opreste e dezastru calamitate sociala.DA specific jurnalistilor JAPITA, rusine sa va fie e un cuvant din GRUP:)) vedeti e bine sa cunosti dar sau si cazi in tentatii, eu recomnd nimanui sa se ia dupa vorbe, intalneste te cu ursul, respectal si invata sa eviti cand si cum sau daca e cazul chiar sa l UCIZI=ignori:)) in tot rau binele este ca nu ieses scandal e doar ea, pentru ca celelte nu vor sau sunt santajate, le este frica e clar ca nu e singura femeie de grup capabil, se vede la lumina zile, daca aveti curajul hai sa le privim si va garantez ca din 400 200 o pot inlocui oricand.DAR E FAPTA EI, sa raspunda pentru ea.
Postat 06 Mai 2011, 08:25 de anca
muratura
Dar ce , madam Muratura-Coste este femeie? E cea mai dezagreabila fiinta de pe șpamint. O pedelista nenorocita, o japita obosita. Mars acasa, gheonoaie!
Postat 06 Mai 2011, 08:18 de mircea matei
merite
care sunt meritele acestei doamne care detine concomitent atatea functii: sefa de birou la ghilea, secretar general, consilier local, vicepresedinte local pdl. ce calitati iesite din comun trebuia sa ai ca sa obtii politic in doi, trei ani atatea functii. ce meserie are femeia asta?
Postat 05 Mai 2011, 21:19 de femeie
nu e usor sa faci politica
sincer nu mi as nenoroci tineretea cu prostimea din POLITICA chiar nu perseverezi
Postat 05 Mai 2011, 21:16 de anca
ce sa mai spui calitatea de presa difera unii sunt ok atii superficiali dau jumatati de informatii:)
Din nou alegeri cu final cunoscut în cadrul PDL Bihor. Vineri, 6 mai, la Filarmonica de Stat din Oradea, femeile democrat-liberale își vor alege noua conducere. Evenimentul politic va reuni aproape 400 de delegate pedeliste din județ. Potrivit datelor primite de la liderul PDL Oradea, Dorin Corcheș, pentru șefia Organizației de Femei (OF) candidează numai Adelina Coste (șefa Cancelariei prefectului), care este și secretar general adjunct al filialei bihorene a PDL. De asemenea, Florica Chintovan și Florentina Pușcău își doresc funcțiile de prim-vicepreședinte, în timp ce Viorica Iovan (care s-a aflat pe lista PDL pentru Consiliul Local Oradea) candidează pentru postul de secretar general al OF. Alegerea noii conduceri a femeilor democrat-liberale din Bihor va avea loc începând cu ora 18.
Postat 05 Mai 2011, 20:46 de bihor stiri
candidatura
1. Daca e singura candidata, sigur va castiga, altfel era in pericol. 2. Dr. Crisan si-a dat demisia din functie, de aceea este calea libera pentru d-na Coste, care la alegerile anterioare a pierdut cu totata incercarea de fraudare din partea celor care o sprijineau...in sala mare a Casei de Cultura a Sindicatelor plina ochi, peste 700 de delegate ... 3. Dupa ce a pierdut la trecutele alegeri in favoarea dr. Crisan, acum se poate instala linistita in fotoliu...jocurile sunt facute !
Postat 05 Mai 2011, 18:55 de claudiu
count display

FOTO BIHOREANUL

  • OTL s-a dotat cu un autobuz decapotabil pentru turişti (FOTO / VIDEO)
  • „Monştri” la Primăria Oradea: Piaţa Unirii a fost invadată (FOTO / VIDEO)
  • Scene dramatice în satul Olosig: Localnicii plâng în hohote văzând cum le sunt omorâte animalele (FOTO/VIDEO)
  • Scandal în satul Olosig: Localnicii, revoltați că autoritățile vor să le omoare toți porcii! (FOTO)
  • Feciorul și tradițiile: De dragul tradiţiilor, un adolescent bihorean a renovat o casă veche de 84 de ani (FOTO)
  • 'Fără implicare nu va fi schimbare': Aproximativ 150 de orădeni au protestat şi duminică seară (FOTO / VIDEO)
  • Hercule e bihorean! Sportivul bihorean Florin Lupaş este considerat cel mai puternic român (FOTO)
  • Festivalul KaravanAct: 'Zarvă' pe picioroange în centrul Oradiei (FOTO / VIDEO)
  • Oradea Summer Film: Caliu și taraful lui au cântat în Parcul Cetății (FOTO / VIDEO)
  • Miting cu repetiţie: Sute de orădeni au ieşit din nou să protesteze (FOTO / VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON