URMĂREȘTE-NE PE
DUMINICĂ, 04 IUNIE 2023
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
În relația cu administrația centrală, Bihorul și Oradea au avut câteva episoade faste, dar și niște ghinioane teribile. Marea lovitură a fost trecerea a zeci de hectare de teren situat în centrul Oradiei în posesia Consiliului Județean, odată cu marea retragere a armatei la minimum 60 de kilometri de graniță. Dar putem spune că am avut și ghinion pentru că...
Cu tupeu
Florin Ciucaş
E sufocarea pe care o simţi în lipsa libertăţii, obrazul ce-ţi arde încă sub palma securistului care ţi-a curmat cuvântul, ruşinea că te-ai născut într-un loc atât de cenuşiu. E despre "vom muri şi vom fi liberi", "dreptate, ochii plânşi cer să te vadă" sau "mai bine golan...". E despre mulţumirile primite de la omul simplu, care a găsit în tine singurul ascultător şi reazem, înfruntând "sistemul". Despre orele de nesomn...
Zic şi eu
Adrian Cris
Ajunsă deocamdată la prima săptămână, greva din învățământ se așterne ca o piatră tombală peste domnia președintelui Klaus Iohannis. Încă de mult, mulți dintre cei care l-au votat au ajuns să-l disprețuiască, să-l considere groparul marilor speranțe din 2014, dar abia prestația sa în actuala criză din învățământ le pune definitiv lespedea.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Credeți că greva generală a profesorilor este justificată și că salariile lor ar trebui mărite?
De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Chiar dacă toată lumea știe că anumite fapte se pot proba numai cu martori, legea este foarte strictă cu privire la condițiile în care se poate propune această probă, pe de-o parte, iar pe de altă parte există anumite limitări ale utilizării acestei probe.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Consumul de apă poate avea o influenţă nefavorabilă asupra organismului atunci când apa conţine agenţii patogeni ai bolilor infecţioase, când are o compoziţie deosebită de cea a apei potabile şi când apa are gust sau miros ce o fac improprie consumului. Aceste modificări ale normelor de potabilitate pot fi determinate cel mai des de caracteristicile solului stăbătut de către ape şi impurificării cu ape uzate fecaloid-menajere sau industriale.
23 Martie 2023, 14:06

BBSO invită orădenii la un Târg de Primăvară, ca-n familie!

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Eveniment cu tradiție în rândul comunității noastre, Târgul BBSO sărbătorește ediția cu numărul 13 în zilele de vineri, 31 martie (între orele 17 - 21), și sâmbătă, 1 aprilie (între orele 9 și 20).

Orădenii sunt așteptați cu  specialități de cafea oferite de Street Coffee Roasters, babka coapte de Piața9, pizza napoletană, paella, precum și dulciuri de casă și alte bunătăți.

Mai mult, vom avea tobogan pentru copii, servicii diverse, jocuri video și campionate, plante și multe alte surprize.

Dincolo de produsele și serviciile oferite în cadrul târgului, trebuie să vă spunem că el este organizat exclusiv de voluntari, iar produsele și serviciile oferite spre vânzare sunt donate de mulți oameni dedicați comunității noastre.

Mai mult, încasările realizate în cadrul târgului vor fi donate, la rândul lor, pentru realizarea multelor proiecte în care este implicată comunitatea noastră.

Haide să petreci câteva ore cu familia, ca în familie, la târgul BBSO, în cartierul Ceyrat, strada Thurzo Sandor nr. 19.

Mai multe detalii găsiți pe pagina de internet https://www.bbso.ro/targ

Biserica Creştină Baptistă Speranţa Oradea (BBSO)

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!
Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
1 Comentariu
30% propagandiști de partide ca vânzători și figuranți...
ca să atragă lumea că, ce plin e târgul, după care mergi acasă lefter, e și acesta un mod de sondare a populației, care au bani de cheltuit vor merge care nu se vor mulțumii stând pe o bancă intr-un parc. Prin aceste aspecte sociologii pot verifica potențialul cetățenilor la capitolul finanțe, constatând că potențial este destul de bun în vreme de criză, așa se măresc și impozitele și taxele, se calculează consumul pe cap de locuitor în funcție de venitul din târg. Un grup de trepăduși ridică taxele și impozitele mai apoi, încearcă tu să zici că bani nu ai, să vezi propriri, nu mai contează dacă ai participat sau ba. Adică pentru chefuri săptămânale sunt bani pentru taxe și impozite ba?
Postat 23 Martie 2023, 18:52 de Morometul
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.6562 RON
  • 1 EUR = 4.9696 RON
  • 1 HUF = 0.0134 RON