URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 26 MAI 2022
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
În Bihor, sportul are viață grea, pentru că Ilie Bolojan se ferește de acest domeniu, pe motiv că e nu doar o sursă de cheltuieli, ci și una de matrapazlâcuri. Câtă vreme şef la CSM a fost actualul primar Florin Birta, se mai păstra un echilibru între sporturi. Odată cu venirea lui Şerban Sere, baschetul şi-a tras partea leului, iar celelalte discipline au fost trecute practic pe linie moartă...
Cu tupeu
Florin Ciucaş
Deşi practic meseria asta de trei decenii, azi, mâine, nu încetează să mă minuneze un fenomen permanent manifest în politica românească: modul în care se autodevorează coaliţiile de partide ajunse la guvernare, făcându-se cioburi înainte de-a apuca să furnizeze ceva substanţial naivilor de electori. A fost boala CDR-ului, a fost a USL-ului, este a guvernării de azi şi va fi, probabil, şi a celei de mâine...
Zic şi eu
Adrian Cris
Când la o graniţă ai război, iar la o alta un vecin care găseşte justificări agresorului, când cetăţenii sunt speriaţi de perspectiva că ar putea avea de ales între a se hrăni şi a se încălzi, revoltaţi de incompetenţa şi nesimţirea politicienilor, când orice zvon cu potenţial conflictual le stârneşte spaime, a zgândări coarda naţionalistă şi a plăsmui conspiraţii ale unei etnii majoritare împotriva uneia minoritare, toate astea înseamnă a te juca cu focul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Doar unul din trei candidaţi promovează din prima proba practică a examenului pentru permisul de conducere în Bihor. Care ar fi motivele?




De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
În urmă cu câteva săptămâni, scriam că Poliția aplică retroactiv prevederile Ordonanței Guvernului nr. 2/2001 prin care s-a schimbat substanțial regimul reducerii perioadei de suspendare a dreptului de a conduce.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Infecţia cu HPV (Papilloma-virusurile umane) este cea mai comună boală virală cu transmitere sexuală, atingând proporţii epidemice (apar 500.000 de cazuri noi annual, existând circa 300.000 de decese) şi fiind recunoscută ca o importantă problemă de sănătate publică, fiind un factor decisiv în patogeneza cancerului de col uterin.
19 Noiembrie 2021, 08:03

Au început lucrările la viitorul pasaj subteran de lângă Piaţa Cetate din Oradea! (FOTO / VIDEO)

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Constructorii au finalizat relocarea reţelelor de apă, canalizare şi termoficare din calea viitorului pasaj subteran de lângă Piaţa Cetate din Oradea şi au început lucrările efective de amenajare a acestuia.

Viceprimarul Marcel Dragoş a declarat pentru BIHOREANUL că lucrările la rampa dinspre Bulevardul Dimitrie Cantemir a viitorului pasaj au început cu consolidarea viitorului mal de pământ de pe cele două laturi ale tunelului.

"Acum bat palplanşele din tablă groasă vălurită (n.r. elemente de construcţie folosite la executarea unor pereţi care susţin săpăturile sau sprijină malurile înalte) care vor asigura accesul în condiţii de siguranţă la construcţie. Ulterior, după realizarea pereţilor, acestea vor fi îndepărtate", a declarat Marcel Dragoş.

Potrivit viceprimarului, în cursul zilei de joi constructorii au început săpătura pentru primul pilot forat dintre cei 86 care vor forma structura de rezistenţă a pereţilor viitorului tunel.

"În prezent se face săpătura pentru primul pilot forat. În săpătură se va monta armătura şi se va turna beton. Cei 86 de piloţi foraţi vor constitui zidul de sprijin. Deasupra piloţilor se va lega, într-o fază ulterioară, armătura şi se va turna planşeul viitorului pasaj", a explicat viceprimarul.

Potrivit estimărilor constructorilor, toți cei 86 de piloţi foraţi vor fi amplasaţi înainte de sfârşitul anului, în condiţiile în care ritmul de lucru este undeva la patru piloţi foraţi pe zi.

Amenajarea pasajului din zona Pieţei Cetate face parte din cea de-a doua etapă a proiectului privind coridorul de mobilitate Nufărul-Cantemir.

Lucrările vizează amenajarea în zona pieţei Cetate din Oradea a două giraţii traversate în subteran de un pasaj cu patru benzi (două pe fiecare sens de mers), care vor asigura inclusiv benzi dedicate autobuzelor care circulă pe relaţia Bulevardul Cantemir - Centrul Civic.

Lungimea zonei acoperite a pasajului va fi de 29 metri.

Lucrările, cu termen de finalizare de 15 luni, au fost adjudecate în vară de o asociere de firme reprezentate de Freyrom, constructorul podului Centenarului, pentru circa 27 milioane lei fără TVA.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
13 Comentarii
JAM11
Ai facut matematica in PAKISTAN???
Postat 19 Noiembrie 2021, 18:45 de Sandu2100
Procent
@Sandu2100 70% din cei 37% inseamna 25,9% din cei care au drept de vot. Asta numesti tu majoritate? Da, sunt deacord sa se faca lucrari acolo unde este necesar si sa fie de calitate, dar aici e vorba de multe lucrari care nu-si au rostul sau au fost prost facute... sau mai rau, nici necesar nu a fost, nici bine realizat.
Postat 19 Noiembrie 2021, 17:39 de JAM11
bihooorel
Ce nu intelegi ca din 37% prezenta la vot , a fost ales de 70% ?? Bine amu tu esti CrisDumi aka KP
Postat 19 Noiembrie 2021, 14:05 de Sandu2100
27 milioane lei fără TVA
60 milioane ne trebuiau ca sa trecem iarna cu racheta in spate. O fi frumos si bun cind o fi gata, dar pina atunci noi ne vom fi ofilit de tot...
Postat 19 Noiembrie 2021, 12:27 de excalibur
Suntem satui !
Ne-am saturat de voi si de lucrarile voastre! Ne tineti de ani de zile intr-un santier continuu. Ne-am bucura mult daca ar fi lucrarile de calitate, dar toate sunt facute de mantuiala. Piata Unirii e toata sparta si dupa cum spunea GENIUL, va intra in reabilitare curand. Dupa nici macar 10 ani noi reabilitam o lucrare cu care s-au laudat unii pe plan national. Dealul Ciuperca a luat-o la vale si NIMENI nu a fost tras la raspundere. In tot acest timp noi lucram de ne s-ar capacele si platim taxe enorme. Impozit foarte mare, taxa de parcare cea mai mare, transportul in comun cel mai scump, factura la gaz nu mai zic nimic, taxa la salubritate incredibila. Pe oradeni nu ii duci de nas! Cei care spune-ti sa ne mutam din oras sunteti niste incompetenti. Pai calculati oameni buni cati bani plateste fiecare oradean anual Primariei. Aceste modernizari sunt logice, doar unde s-ar duce toti banii de pe taxele enorme ?! Mai opriti aceste santiere sa putem si noi sa ne bucuram de acest oras. Pierdem o gramada de ore in trafic. Au ajuns oradenii sa foloseasca centura mai mult decat strazile din propriului oras. Centura reabilitata anul trecut, care acum e toata plina de cratere.
Postat 19 Noiembrie 2021, 11:39 de nufarul
@Sandu2100
70% ? Omule trezeste-te la realitate odata ! Prezenta a fost de 37% ! Din cei 37% au fost rude, vecini, etc. ale celor cu carnet de partid. Au promis functii pentru o gramada de oradeni. Si-au angajat toate rudele si prietenii prin toate directiile Primariei. Doar un om fara creier poate sustine expropierea. Dar tu care esti platit de partid sa scrii aici, sustii orice *. Sa nu te lase Cel de Sus sa fii TU printre cei expropiati sa vedem daca mai ai tupeul sa sustii “echipa dictatoriala”. PMO invarte banii cum vrea in acest oras. Uita-te la dl Popa care expropiaza sa faca spalatorie auto. Sa te muti tu! Rusine sa va fie, gasca “castigatoare” !
Postat 19 Noiembrie 2021, 11:28 de bihooorel
platitor_de_taxe
Se pare ca 70% au spus ca ne e bine asa, daca nu-ti e bine, schimba orasul ce nu ai inteles?? Nu te regasesti aici, vi tu si alti de ani de zile sa faceti propaganda ca nu e bine asa , ca stii tu cum e bine, du-te ma de aici, du-te in lanul de porumb, vorbesti tu de expropriei cand tu nu esti expropriat.
Postat 19 Noiembrie 2021, 11:09 de Sandu2100
@olgutzatramvai
olgutzatramvai Nu ai mai scrie " Ba baieti " ... daca ai fi si tu expropriatata! :) Asa reforme, mai stim noi cine facea, si nu a ajuns foarte bine. Scoate-ti masca de " fata de sub birou " de pe cap si uita-te bine in jur. Nu e nicio proganda! E realitatea. Ceea ce faci tu, se numeste pupincurism, mascare, te minti singura. Dar daca iti face placere... just do it!
Postat 19 Noiembrie 2021, 11:04 de platitor_de_taxe
propagandă pentru proști
platitor de taxe, KP Bă băieți, ia mergeți voi la Teleorman sau prin Oltenia de unde sunteți de loc. Acolo nu se fac ”reforme”, nu se construiește nimic, nu există lucrări haotice pentru că nu există lucrări deloc. Propaganda asta de doi bni luați-o cu voi, nu ne trebuie.
Postat 19 Noiembrie 2021, 11:00 de olgutzatramvai
Pana cand?!?!?!
Fara aceste lucrari de modernizare ( hahaha ) aceste " minti luminate " nu ar mai avea legimitate! Sunt curios, dupa ce vor rascoli si ultima bordura din minicipiu, ce vor face? O vor lua de la inceput? Legimitatea lor consta in a-ti da viata peste cap, prin exproprieri, prin lucrari HAOTICE executate in proportie de 80% in anotimpurile reci, cand e scoala, continuu de peste un deceniu. Eu zic sa-i mai votati si la urmatoarele alegeri, ca doar fara santiere, ce ar mai putea face? Ah, era sa uit de taxele exorbitante pe cap de locuitor. Cele mai mari din tara! E o bataie continua de joc la adresa voastra, dragi oradeni! Cat sacrificiu sa mai facem? Cate sa mai suportam? Daca va este bine asa, votati in conitnuare Birta, Bolojan, ... etc, toate nevertebratele politice galbene! Astea fiind scrise si gandite de un om care a votat mereu dreapta. a VOTAT!
Postat 19 Noiembrie 2021, 10:56 de platitor_de_taxe
CrisDumi aka KP
Nu-ti bate tu capul cu asta, noi stim de ce am votat Bolojan, tot noi stim ca nu Bolojan e responsabil pt salarii, cat despre santiere chiar ne plac, altfel ne plictisim ca la Vaslui
Postat 19 Noiembrie 2021, 10:46 de Sandu2100
PERICOL ! ! !
Toata lumea intelege ca exista unele sacrificii pentru modernizare. Suportam nu e nicio problema. Oameni buni ne puneti viata in pericol! Sunt doua treceri de pietoni care dupa ora 17.30, cand se intuneca afara, sunt foarte periculoase. Soferii nu opresc, multi observa foarte greu deoarece nu sunt iluminate deloc. Ok, nu exista iluminat public cat timp exista aceste lucrari, dar pietonii sunt pusi in pericol. Isi risca viata mai ales cand afara ploua si este intuneric. Intelegem procesul de modernizare, dar dorim sa traim !
Postat 19 Noiembrie 2021, 10:21 de bihooorel
După ce vor dispărea PNL-iștii lui Bolojan ...
... orădenii vor putea, în sfârșit, respira aer curat. Fără șantiere, fără ambuteiaje și fără mașini la suprafață, fără praf și fără mizerie pe străzi, fără stresul eventualelor demolări, fără salarii sub coșul zilnic, fără datorii publice, credite și/sau corecții financiare, fără betoane în locul vegetației naturale, fără centre de vaccinare, fără birocrație, fără nevoia unor noi "reforme". Liberalii bihoreni vor termina tot, tot, tot. Nimic nu va mai trebui inventat și reinventat, în afară de întreținerea, repararea, modernizarea și/sau înlocuirea, pe părți sau în întregime, a marilor realizări liberale. Oradea va fi atunci, din nou, un oraș în care va fi o plăcere să locuiești.
Postat 19 Noiembrie 2021, 09:06 de KP
count display
Delgaz Grid
  • Sistare alimentare gaze naturale pe mai multe strazi din localitatea Marghita, judetul Bihor

    Delgaz Grid a fost nevoita sa sisteze alimentarea cu gaze naturale pentru consumatorii din localitatea Marghita pe strazile: 23 August, Somesului, Crisan, Oasului, Closca, Eminescu, Tractoristilor  in data de 25 mai, incepand cu ora 16:30, ca urmare a unui incident survenit la reteaua de distributie gaze naturale.

    Echipele companiei lucreaza in vederea remedierii situatiei, reluarea treptata a alimentarii cu gaze naturale fiind estimata a se realiza pe parcursul zilei de 25 mai, incepand cu ora 19:30, in functie de prezenta la domiciliu a consumatorilor afectati, masura fiind necesara pentru efectuarea operatiunilor in conditii de siguranta.

     

     

     

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.6288 RON
  • 1 EUR = 4.9417 RON
  • 1 HUF = 0.0128 RON