URMĂREȘTE-NE PE
LUNI, 19 NOIEMBRIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Petru Filip, pe vremea când era primar, avea o tactică ce a dat mereu rezultate. De câte ori trebuia să lanseze în spaţiul public un proiect controversat îl scotea la înaintare pe consilierul său, regretatul Radu Crican. Dacă treaba nu ieşea bine, cel care încasa sudalmele era Crican, iar don Pedro rămânea curat şi uscat. Ceva de genul acesta se petrece acum la Consiliul Judeţean. 
Zic şi eu
Adrian Cris
Pe scurt, doi parlamentari implicaţi şi cu bun simţ. Ambii, însă, au dat-o în bară, şi încă rău de tot, cu o lună în urmă, când alături de alţi 8 colegi din PNL, 3 de la PSD şi câte unul de la ALDE şi Minorităţi, au semnat "Întrebarea nr. 5759A/10-10-2018", către Autoritatea Naţională pentru Protecţia Drepturilor Copilului şi Adopţie...
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Sâmbătă, la orele 17, ora României, în sute de oraşe de pe continent, printre care şi Oradea, a fost proclamată Republica Europa, ca viitoare formă de organizare a actualelor state europene. "Prin acest gest simbolic, europenii de pe întreg continentul îşi exprimă voinţa de a trăi într-o Europă unită, cu drepturi şi îndatoriri egale pentru toţi cetăţenii, care să fie principalii actori ai unei democraţii reale".
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre cerinţele organismelor europene adresate României privind consolidarea statului de drept şi stoparea modificării legilor justiţiei?




De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
După cum se ştie, în 7 noiembrie Curtea Constituţională a admis sesizarea Guvernului şi a constatat existenţa unui conflict juridic de natură constituţională între Parlament şi Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie. Constatând acest conflict, CCR a obligat ÎCCJ de îndată la desemnarea prin tragere la sorţi a tuturor membrilor completurilor de 5 judecători, cu respectarea art. 32 din Legea nr. 304/2004 privind organizarea judiciară, cum a fost modificat şi completat prin Legea nr. 207/2018.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Incidenţa cancerului de col uterin este semnificativ crescută la femeile din clasele socio-economice inferioare, cu debut al vieţii sexuale la vârstă tânără, parteneri sexuali multipli, istoric de promiscuitate sexuală, număr mare de sarcini şi, nu în ultimul rând, fumătoare.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Vorbim de o "explozie" de depresie în rândul fetelor începând cu anul 2012 şi până în prezent şi toate aceste adolescente au un singur lucru în comun: petrec mult timp pe telefoanele mobile ori în faţa canalelor social media.
04 Ianuarie 2013, 12:19

Victor Ponta anunţă că România va avea opt regiuni

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Victor Ponta a anunţat, joi seara, la România TV că pregăteşte o nouă organizare administrativă a ţării care va avea la bază opt regiuni. Potrivit premierului, o parte din atribuţiile consiliilor judeţene vor fi transferate către regiuni, iar şeful noilor structuri vor fi aleşi de către consilierii judeţeni şi primari.

Noua organizare administrativă a României nu va presupune dispariţia judeţelor, ci înglobarea lor în cele opt regiuni. Cu toate acestea, actualele consilii judeţene vor transfera o parte din atribuţii către noile entităţi. "Şi Guvernul şi consiliile judeţene vor transfera către Regiuni atribuţii", a explicat Victor Ponta.

Concret, regiunile vor fi personalităţi juridice şi vor putea angaja credite şi lua decizii. Premierul a precizat că va propune un sistem de alegere indirectă a şefului Regiunii. "Toţi consilierii judeţeni şi primarii din acea regiune se reunesc într-o sală şi îşi aleg şeful", a explicat Ponta, adăugând că "regiunile vor avea dreptul să acceseze fonduri europene şi să contracteze credite în mod direct".

Cât priveşte acordul dintre USL şi UDMR şi implicaţiile acestuia având în vedere sensibila problemă a Ţinutului Secuiesc, primul-ministru a explicat că formarea unei regiuni trasate pe criterii etnice este în afara discuţiei. "Mă simt obligat de acordul cu UDMR. Nu s-a pus problema acceptarii unei regiuni bazate pe criterii etnice", a spus Ponta.

Potrivit premierului, revizuirea Constituţiei ar trebui finalizată în cursul acestui an astfel încât la 1 ianuarie să avem o lege fundamentală care să confirme existenţa juridică a regiunilor, în vederea organizării acestora ca instrumente esenţiale ale absorbţiei fondurilor europene în exerciţiul bugetar 2014-2020 al Uniunii Europene.

Sursa: rtv.net

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
18 Comentarii
Crisana
Bagamas p...a fraierilor in aceasta regiune cu centrul la cluj ,Crisanan n-are nici o legatura cu bistrita,baia mare si nici cluj. Vom ramane iarasi un oras second hand la margine cu institutile mutate in cluj. Astoria fraierilor cu fruca de unguri ,veti scoate spuma cand pt. orice hartie in cluj v-a trebui s-a mereti.
Postat 05 Ianuarie 2013, 15:33 de oradean
vaisamar
ponta asta ar trebui ars pe rug ca vrajitoarele. (....) Dati-l afara pe gunoiu asta din parlament
Postat 05 Ianuarie 2013, 12:01 de David
AR FI SUPER
numai sa se tina de cuvant ponta !! eu sunt roman dar ma bucur ca locuiesc aici cu unguri,slovaci,nemti.....abia astept sa scap de mitici si alte ji-go-dii
Postat 05 Ianuarie 2013, 10:12 de radu
pt pip
in consecinta, esti un porc !
Postat 05 Ianuarie 2013, 01:16 de Gyorgy
pt pip
eu sunt ungur dar nici un roman n-are nici o treaba cu mine. imi vad de treaba. traiesc in Romania si sunt si eu roman. ungurii au strigat dupa mine ****.
Postat 05 Ianuarie 2013, 01:13 de Gyorgy
pt pip
ungurii vor separatism, izolationism, etc. vezi cat esti de gunoi ? hehehehe......
Postat 05 Ianuarie 2013, 01:09 de Gyorgy
pt pip
ba tu esti un ungur prost. da prost bine ! de ce ajunge udmr in parlament ? pt ca niste indivizi de teapa ta ii voteaza. eu nu-i votez nici daca as sti ca o sa crape toti. ai inteles, parsivule, cam cum sta treaba aici ? fir-ai al dreq legat de ei.
Postat 05 Ianuarie 2013, 01:07 de Gyorgy
@Gyorgy
si totusi, au furat escrocii cat au putut. produse si resurse naturale.
Postat 05 Ianuarie 2013, 01:03 de @Gyorgy
@altul
ba, voi sunteti si putini si cretini. au incercat sa o fure cu totul. cu oameni cu tot. au incercat sa ungurizeze tot aici dar romanii, le-au aratat degetul mijlociu ridicat si cu asta au ramas ungurii pana la urma. hehehehe.....
Postat 05 Ianuarie 2013, 00:52 de Gyorgy
he, he, he !
@oradean, unul din cei multi, dar prosti Eu am vazut un ungur care avea o bucata din Transilvania in buzunar., cred ca a furat-o !
Postat 04 Ianuarie 2013, 22:49 de altul
prostii
ba dobitoci prosti care se tot leaga de unguri, toti romanii is ca funar?atunci ce dracu va faceti voi probleme de toti ungurii? ,in toate natiile sunt crengi uscate!!!!diferenta e ca niste prosti ii voteaza e isi zic parerea si restu suge!!!daca voi care aveti probleme cu ungurii si sunteti din ardeal am curaj sa dau pariu ca intro viata cel putin odata un ungur tea ajutat cu ceva,tia remorcat masina tia dat combustibil daca a ramas in pana tea indrumat undeva fara rautate,dar is unii dobitoci de sovinisti luaiar dracu acolo unde is care invirt cicatul in toate natiile!!!in loc sa va preocupe ca dobitocii astia baga impozite peste impozite taxe peste taxe va preocupa ungurii cind fata de romi ei sunt minoritari...ops ca si romanii is minoritari fata de romi,dar niste politicieni incompetenti pun vina pe unguri.NO IS CURIOS CA AMU UNGURII NU SUNT IN CONDUCEREA TARII CU CIT VA FII MAI BINE DE OMUL D ERIND???va zic eu cu nimika si cit timp sunt dobitoci prosti si analfabeti care cred in politicieni tara asta e dus pe pu...a.ne meritam soarta!!
Postat 04 Ianuarie 2013, 22:42 de pip
bla
Fondurile europene vor fi asorbite de firmele casei! Asa cum se intampla si pana acum.
Postat 04 Ianuarie 2013, 21:32 de bla
@abed
Da noi romanii care suntem majoritari nu vrem autonomia ungurilor in tara noastra. Nu uita ca ungurii sunt doar 6 % din populatia Romaniei si doar 18 % din populatia Ardealului. Daca nu le convine la noi, sa faca ce au facut sasii, svabii sau evreii. Tziganii abia asteapta sa le ia si lor casele.
Postat 04 Ianuarie 2013, 21:03 de Roman
reorganizare teritoriala
ungurii au anuntat prin tokes ca ies in strada. ei vor separatism, autonomie teritoriala.
Postat 04 Ianuarie 2013, 20:51 de abet
@pip
ungurii au furat la greu ! au incercat sa fure Transilvania cu totul !
Postat 04 Ianuarie 2013, 20:40 de Oradean
8 regiuni
eu ce am inteles din toeta aceasta treaba e ca:1,o sa avem mai multi birocrati cu salarii mari.citeste aici: Potrivit premierului, o parte din atribuţiile consiliilor judeţene vor fi transferate către regiuni.2.mie sa nu imi ziceti ca un partid majoritar o sa aleaga alt partid!deci politica...ca de obicei.citeste aici:"Toţi consilierii judeţeni şi primarii din acea regiune se reunesc într-o sală şi îşi aleg şeful"SA DEA domnul sa gresesc si sa fie mai bine dar din pacate in tara noastra deja din mosi stramosi e sa ne furam unul pe altul...mai putin cit a domnit VLAD TEPES!!!!de ar trai si ar fii sefu mare ar fii de ce putin de 1000 de ori mai multe tepe decit pe vremea turcilor...si nici atunci nu au fost putine!.
Postat 04 Ianuarie 2013, 14:33 de pip
1,2,3, START!
pai eu cred ca e timpul ca alesii bihorenilor sa inceapa sa faca lobby pentru judetul nostru. Acum e momentul in care intr-adevar trebuie sa isi arate valoarea de politicieni. Iar eu am incredere in ei ca vor reusi! Bafta parlamentari bihoreni!!!!
Postat 04 Ianuarie 2013, 14:01 de diana
bolovane, ciordele, mang litorule, acum sa va vedem !
Regiunea de Nord-Vest : Bihor, Cluj, Salaj, Satu Mare, Baia Mare, Bistrita Nasaud Sloganul uslamist ,,votati-i pe ai nostri sa avem ,,sustinere" !, a dat roade si peste 60% dintre bihoreni (prosti, da' multi !) au votat candidatii uslamisti. Acum sa vedem cum alesii, pardon, culesii (ca valoare de ,,bataie", de ,,lupta" sunt ZERO) bihoreni vor sustine interesele Bihorului. S-o vad pe ,,d-na" ministru luciana varga cum isi da demisia de la minister, de la penali daca regiunea va avea capitala la Cluj. La fel cu sora chereches sau cu doftoroaia draghici.... Despre bolovan, popa ciordel sau mang litorul.... astia mint precum respira... vor gasi ei o scuza pt. lipsa lor de demnitate !
Postat 04 Ianuarie 2013, 12:53 de pinonel
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Sunteţi frumoase! Expoziţie dedicată de fotograful Remus Toderici femeilor bolnave de cancer (FOTO)
  • Mai mult decât i s-a cerut: RER Vest a pregătit de iarnă 40 de utilaje, peste necesarul impus de Primăria Oradea (FOTO/VIDEO)
  • 'Mondialele'. Profesorul Constantin Butişcă şi-a lansat cartea despre istoria campionatelor mondiale de fotbal (FOTO)
  • Investiţie de 800.000 euro: Parcul Palatului Baroc îşi va recăpăta splendoarea şi va găzdui o grădină biblică! (FOTO/VIDEO)
  • Accident pe Clujului: O fetiţă de 6 ani a fost rănită şi dusă la spital (FOTO)
  • Artă cu renume la Muzeul Ţării Crişurilor: a fost deschisă expoziţia de lucrări van Gogh şi Renoir (FOTO)
  • Noul Ford EcoSport, produs în România, te așteaptă în showroom-ul Ford Carbenta Com! (FOTO)
  • Termen: 1 Decembrie. Constructorii au montat grinzile podului din strada Universităţii din Oradea (FOTO)
  • Parcarea de la intersecţia străzilor Transilvaniei cu Moldovei a fost reabilitată (FOTO)
  • Cel mai 'hot' show: Modele celebre au defilat în lenjerie Victoria's Secret. Adriana Lima s-a retras (FOTO/VIDEO)
Ultimele Comentarii
  • Se întâmplă Cred că sa blocat accelerația. Postat 19 Noi 2018, 01:28 de Sandu1206
  • Bihoreanule ...30 de manifestanți. Mulțimea s-a risipit.... Postat 19 Noi 2018, 01:25 de danioan
  • Cum adică eșec la CJ Pastorul zice că noi nu vedem cate face... Postat 19 Noi 2018, 00:12 de Sandu1206