URMĂREȘTE-NE PE
MIERCURI, 20 MARTIE 2019

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Atunci când se fac investiţii din fonduri guvernamentale, reţeta e simplă. De obicei câştigă o firmă tare din Bucureşti, care are intrare pe la CNAIR, la Ministerul Dezvoltării sau la Compania Naţională de Investiţii. Imediat după adjudecarea licitaţiei, care de regulă are la bază descalificarea concurenţei, fericitul câştigător sună la fraierii care au firme din Oradea şi le propun să le subcontracteze lucrarea.
Zic şi eu
Adrian Cris
Se zice că doar cine nu munceşte nu greşeşte (deşi eu, personal, cred că greşeşte şi cel ce nu munceşte). În orice caz, bărbaţi sunt cei care îşi asumă greşelile, iar eu îmi declar apartenenţa la această categorie. Ca atare, recunosc că după ce am primit reacţia lui Pásztor, i-am verificat argumentele, cum că deplasarea în interes de serviciu în Austria a făcut-o separat de cea în interes privat în Elveţia. 
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Protestul de vineri a avut eficiența unei petale de trandafir în fața șenilei unui tanc de 50 de tone. Conducătorii s-au spart de râs în timpul protestului de un sfert de ceas al celor buni, după care s-au întors în întuneric și fum, la masa de poker pe care joacă soarta acestei nații nefericite. Pe ei nu îi interesează dacă străzile se blochează pentru 15 minute, câtă vreme lucrul acesta oricum se întâmplă zilnic, ore în șir...
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Care credeţi că ar fi soluţia cea mai bună pentru reintroducerea zborurilor internaţionale e Aeroportul din Oradea?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Instanţa Supremă s-a pronunţat recent, printr-o decizie de speţă, în sensul în care Ghidul pentru acordarea daunelor morale emis de Fondul de Protecţie a Victimelor Străzii nu este obligatoriu pentru instanţe.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Scleroza multiplă este o boală caracterizată prin inflamaţia şi distrucţia selectivă a mielinei sistemului nervos central, cu apariţia unor zone de cicatrizare. Mielina este o substanţă care înveleşte fibrele nervoase, având un rol important în conducerera influxului nervos şi care apare în luna a 5-a vieţii intrauterine cu definitivare după naştere. Boala mai este denumită şi scleroza "în plăci" datorită aspectului zonelor cicatrizate ale creierului, leziunile fiind denumite "plăci".
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Din păcate, cinematografia şi oamenii neinformaţi perpetuează o serie de mituri care impun o stigmă asupra bolnavilor şi asupra celor cu afecţiuni psihice. Un schizofrenic este confundat des cu cei cu personalitate multiplă, cu criminalii în serie, cu cei malefici şi răi, gata de violenţe inimaginabile. Adevărul este, însă, altul...
04 Ianuarie 2013, 12:19

Victor Ponta anunţă că România va avea opt regiuni

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Victor Ponta a anunţat, joi seara, la România TV că pregăteşte o nouă organizare administrativă a ţării care va avea la bază opt regiuni. Potrivit premierului, o parte din atribuţiile consiliilor judeţene vor fi transferate către regiuni, iar şeful noilor structuri vor fi aleşi de către consilierii judeţeni şi primari.

Noua organizare administrativă a României nu va presupune dispariţia judeţelor, ci înglobarea lor în cele opt regiuni. Cu toate acestea, actualele consilii judeţene vor transfera o parte din atribuţii către noile entităţi. "Şi Guvernul şi consiliile judeţene vor transfera către Regiuni atribuţii", a explicat Victor Ponta.

Concret, regiunile vor fi personalităţi juridice şi vor putea angaja credite şi lua decizii. Premierul a precizat că va propune un sistem de alegere indirectă a şefului Regiunii. "Toţi consilierii judeţeni şi primarii din acea regiune se reunesc într-o sală şi îşi aleg şeful", a explicat Ponta, adăugând că "regiunile vor avea dreptul să acceseze fonduri europene şi să contracteze credite în mod direct".

Cât priveşte acordul dintre USL şi UDMR şi implicaţiile acestuia având în vedere sensibila problemă a Ţinutului Secuiesc, primul-ministru a explicat că formarea unei regiuni trasate pe criterii etnice este în afara discuţiei. "Mă simt obligat de acordul cu UDMR. Nu s-a pus problema acceptarii unei regiuni bazate pe criterii etnice", a spus Ponta.

Potrivit premierului, revizuirea Constituţiei ar trebui finalizată în cursul acestui an astfel încât la 1 ianuarie să avem o lege fundamentală care să confirme existenţa juridică a regiunilor, în vederea organizării acestora ca instrumente esenţiale ale absorbţiei fondurilor europene în exerciţiul bugetar 2014-2020 al Uniunii Europene.

Sursa: rtv.net

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
18 Comentarii
Crisana
Bagamas p...a fraierilor in aceasta regiune cu centrul la cluj ,Crisanan n-are nici o legatura cu bistrita,baia mare si nici cluj. Vom ramane iarasi un oras second hand la margine cu institutile mutate in cluj. Astoria fraierilor cu fruca de unguri ,veti scoate spuma cand pt. orice hartie in cluj v-a trebui s-a mereti.
Postat 05 Ianuarie 2013, 15:33 de oradean
vaisamar
ponta asta ar trebui ars pe rug ca vrajitoarele. (....) Dati-l afara pe gunoiu asta din parlament
Postat 05 Ianuarie 2013, 12:01 de David
AR FI SUPER
numai sa se tina de cuvant ponta !! eu sunt roman dar ma bucur ca locuiesc aici cu unguri,slovaci,nemti.....abia astept sa scap de mitici si alte ji-go-dii
Postat 05 Ianuarie 2013, 10:12 de radu
pt pip
in consecinta, esti un porc !
Postat 05 Ianuarie 2013, 01:16 de Gyorgy
pt pip
eu sunt ungur dar nici un roman n-are nici o treaba cu mine. imi vad de treaba. traiesc in Romania si sunt si eu roman. ungurii au strigat dupa mine ****.
Postat 05 Ianuarie 2013, 01:13 de Gyorgy
pt pip
ungurii vor separatism, izolationism, etc. vezi cat esti de gunoi ? hehehehe......
Postat 05 Ianuarie 2013, 01:09 de Gyorgy
pt pip
ba tu esti un ungur prost. da prost bine ! de ce ajunge udmr in parlament ? pt ca niste indivizi de teapa ta ii voteaza. eu nu-i votez nici daca as sti ca o sa crape toti. ai inteles, parsivule, cam cum sta treaba aici ? fir-ai al dreq legat de ei.
Postat 05 Ianuarie 2013, 01:07 de Gyorgy
@Gyorgy
si totusi, au furat escrocii cat au putut. produse si resurse naturale.
Postat 05 Ianuarie 2013, 01:03 de @Gyorgy
@altul
ba, voi sunteti si putini si cretini. au incercat sa o fure cu totul. cu oameni cu tot. au incercat sa ungurizeze tot aici dar romanii, le-au aratat degetul mijlociu ridicat si cu asta au ramas ungurii pana la urma. hehehehe.....
Postat 05 Ianuarie 2013, 00:52 de Gyorgy
he, he, he !
@oradean, unul din cei multi, dar prosti Eu am vazut un ungur care avea o bucata din Transilvania in buzunar., cred ca a furat-o !
Postat 04 Ianuarie 2013, 22:49 de altul
prostii
ba dobitoci prosti care se tot leaga de unguri, toti romanii is ca funar?atunci ce dracu va faceti voi probleme de toti ungurii? ,in toate natiile sunt crengi uscate!!!!diferenta e ca niste prosti ii voteaza e isi zic parerea si restu suge!!!daca voi care aveti probleme cu ungurii si sunteti din ardeal am curaj sa dau pariu ca intro viata cel putin odata un ungur tea ajutat cu ceva,tia remorcat masina tia dat combustibil daca a ramas in pana tea indrumat undeva fara rautate,dar is unii dobitoci de sovinisti luaiar dracu acolo unde is care invirt cicatul in toate natiile!!!in loc sa va preocupe ca dobitocii astia baga impozite peste impozite taxe peste taxe va preocupa ungurii cind fata de romi ei sunt minoritari...ops ca si romanii is minoritari fata de romi,dar niste politicieni incompetenti pun vina pe unguri.NO IS CURIOS CA AMU UNGURII NU SUNT IN CONDUCEREA TARII CU CIT VA FII MAI BINE DE OMUL D ERIND???va zic eu cu nimika si cit timp sunt dobitoci prosti si analfabeti care cred in politicieni tara asta e dus pe pu...a.ne meritam soarta!!
Postat 04 Ianuarie 2013, 22:42 de pip
bla
Fondurile europene vor fi asorbite de firmele casei! Asa cum se intampla si pana acum.
Postat 04 Ianuarie 2013, 21:32 de bla
@abed
Da noi romanii care suntem majoritari nu vrem autonomia ungurilor in tara noastra. Nu uita ca ungurii sunt doar 6 % din populatia Romaniei si doar 18 % din populatia Ardealului. Daca nu le convine la noi, sa faca ce au facut sasii, svabii sau evreii. Tziganii abia asteapta sa le ia si lor casele.
Postat 04 Ianuarie 2013, 21:03 de Roman
reorganizare teritoriala
ungurii au anuntat prin tokes ca ies in strada. ei vor separatism, autonomie teritoriala.
Postat 04 Ianuarie 2013, 20:51 de abet
@pip
ungurii au furat la greu ! au incercat sa fure Transilvania cu totul !
Postat 04 Ianuarie 2013, 20:40 de Oradean
8 regiuni
eu ce am inteles din toeta aceasta treaba e ca:1,o sa avem mai multi birocrati cu salarii mari.citeste aici: Potrivit premierului, o parte din atribuţiile consiliilor judeţene vor fi transferate către regiuni.2.mie sa nu imi ziceti ca un partid majoritar o sa aleaga alt partid!deci politica...ca de obicei.citeste aici:"Toţi consilierii judeţeni şi primarii din acea regiune se reunesc într-o sală şi îşi aleg şeful"SA DEA domnul sa gresesc si sa fie mai bine dar din pacate in tara noastra deja din mosi stramosi e sa ne furam unul pe altul...mai putin cit a domnit VLAD TEPES!!!!de ar trai si ar fii sefu mare ar fii de ce putin de 1000 de ori mai multe tepe decit pe vremea turcilor...si nici atunci nu au fost putine!.
Postat 04 Ianuarie 2013, 14:33 de pip
1,2,3, START!
pai eu cred ca e timpul ca alesii bihorenilor sa inceapa sa faca lobby pentru judetul nostru. Acum e momentul in care intr-adevar trebuie sa isi arate valoarea de politicieni. Iar eu am incredere in ei ca vor reusi! Bafta parlamentari bihoreni!!!!
Postat 04 Ianuarie 2013, 14:01 de diana
bolovane, ciordele, mang litorule, acum sa va vedem !
Regiunea de Nord-Vest : Bihor, Cluj, Salaj, Satu Mare, Baia Mare, Bistrita Nasaud Sloganul uslamist ,,votati-i pe ai nostri sa avem ,,sustinere" !, a dat roade si peste 60% dintre bihoreni (prosti, da' multi !) au votat candidatii uslamisti. Acum sa vedem cum alesii, pardon, culesii (ca valoare de ,,bataie", de ,,lupta" sunt ZERO) bihoreni vor sustine interesele Bihorului. S-o vad pe ,,d-na" ministru luciana varga cum isi da demisia de la minister, de la penali daca regiunea va avea capitala la Cluj. La fel cu sora chereches sau cu doftoroaia draghici.... Despre bolovan, popa ciordel sau mang litorul.... astia mint precum respira... vor gasi ei o scuza pt. lipsa lor de demnitate !
Postat 04 Ianuarie 2013, 12:53 de pinonel
count display

FOTO BIHOREANUL

  • La mulți ani, ERA Park! Carla’s Dreams i-a cucerit, sâmbătă seară, pe orădeni (FOTO / VIDEO)
  • Înaripatele Oradiei: Malurile verzi ale Crişului Repede şi stufărişul au atras în oraş numeroase specii noi de păsări (FOTO)
  • Puzderie de lume în centrul Oradiei, de Ziua Maghiarilor. Îmbrăcat în huszár, Szabó Ödön a acuzat că maghiarii sunt discriminaţi (FOTO/VIDEO)
  • #șîeu... NU: Angajaţii lui Ştefan Mandachi de la Oradea, împiedicaţi să protesteze în faţa propriului restaurant printr-un ordin al... „doamnei de la Lotus” (FOTO/VIDEO)
  • #Șîeu: Bihorenii au protestat pentru autostrăzi. Vezi cine și cum a manifestat! (FOTO / VIDEO)
  • Colţ al imaginaţiei: Viitorii designeri orădeni și-au expus munca în holul Bibliotecii Universității (FOTO)
  • Protestul #şieu în Oradea: O firmă şi-a oprit complet activitatea, pentru întreaga zi! (FOTO / VIDEO)
  • #şîeu: BIHOREANUL a făcut un inventar al proiectelor de infrastructură promise în judeţul Bihor şi neonorate (FOTO)
  • Incendiu la blocul Cicero din Oradea (FOTO / VIDEO)
  • Cupa Satelor: O primă ediţie reușită în fotbalul bihorean (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.1881 RON
  • 1 EUR = 4.7564 RON
  • 1 HUF = 0.0152 RON