URMĂREȘTE-NE PE
MIERCURI, 20 IUNIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Angela Lupşea, preşedinta Fundaţiei pentru Protejarea Monumentelor Bihor, conduce muzeele şi Cetatea oraşului cu rezultate modeste. În numeroase ocazii am veştejit-o considerând că e inadmisibil ca, la doi ani după finalizarea reabilitării, în fortăreaţă să nu se întâmple mare lucru. Acum, însă, trebuie să recunosc că Zilele Art Nouveau au fost o reuşită care, cred eu, i-a uluit până şi pe organizatori.
Zic şi eu
Adrian Cris
După 9 luni în care minoritatea celor 17 consilieri judeţeni ai PNL a fost egala majorităţii UDMR-PSD-ALDE, rămasă din septembrie 2017 tot în 17 reprezentanţi prin excomunicarea fostei preferate a şefului PSD Bihor, Ioan Mang, „parlamentul” bihorean a revenit săptămâna trecută, aşa cum a decis Curtea de Apel, la formula rezultată din alegerile locale de acum două veri. Miercuri, cu doar un vot împotrivă şi o abţinere, a fost validat cel de-al 18-lea echipier al alianţei, PSD-istul salontan Adrian Szatmari.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Umorul e ca mâncarea - are mii de forme, gusturi și arome. Nimeni nu agreează toate bucatele de pe pământ. Plaja de preferințe culinare ţine, în cazul celor mai mulți oameni, de cultura locului în care s-au născut, de ce le-a gătit mama toată viața, de posibilitățile financiare, de zona respectivă, de educație și auto-educație, de tradiție și conservatorism.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi pe marginea scandalului legat de „atenţiile” pregătite de părinţi profesorilor de la Colegiul Naţional Emanuil Gojdu?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
În data de 5 iunie 2018 a fost publicată în Monitorul Oficial o importantă decizie pronunţată de Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, în recurs în interesul legii, prin care s-a stabilit, cu caracter obligatoriu, pentru viitor, că sechestrele dispuse în procesele penale nu pot influenţa drepturile celor care aveau anterior o ipotecă cu privire la bunurile sechestrate.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Toxiinfecţiile alimentare sunt boli acute cu manifestări diareice, determinate de salmonele, stafilococi enterotoxici, clostridium perfringens, clostridium botulinum şi alţi agenţi patogeni. Cea mai frecventă toxiinfecţie alimentară este cea determinată de salmonele. Există peste 1.700 de tipuri clasificate de salmonele. 
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Ne naştem, suntem crescuţi de părinţi, ne maturizăm, avem la rândul nostru propriii copii pe care îi creştem, îmbătrânim. Fiecare generaţie trece prin acelaşi ciclu, dar o face în perioade diferite de timp, pe măsură ce în urma noastră rămâne istoria. Aşa se face că aceia care au prins în adolescenţă începuturile comunismului în România au încă memoria vremurilor de dinainte şi au trebuit să se adapteze schimbării.
16 Martie 2013, 11:29

Revolta unui primar maghiar: Ne-am săturat să fim buni doar la plata impozitelor

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Primarul din Sfântu Gheorghe, Antal Arpad, a declarat că maghiarii s-au săturat să fie buni pentru România doar când vine vorba de plata impozitelor sau când câştigă medalii olimpice. Edilul vrea ca maghiarii să ai dreptul să îşi arboreze steagul, să îşi folosească limba şi să fie autonomi.

"Ne-am săturat să fim buni pentru România doar când vine vorba de plata impozitelor sau când câştigăm medalii olimpice pentru această ţară. Vrem ca niciodată să nu simţim că nu suntem doriţi în această ţară, că simbolurile noastre sunt refuzate, că suntem împiedicaţi să ne exprimăm în limba maternă. Suntem o parte valoroasă a acestei ţări şi ne dorim ca majoritatea să ne respecte. În ultima perioadă am auzit de prea multe ori să plecăm de aici dacă dorim să ne arborăm simbolurile şi să le folosim în altă parte. De prea multe ori am auzit că dacă dorim ca limba maghiară să fie limbă oficială regională, dacă dorim autonomie, să plecăm de aici. Să fie clar pentru toată lumea: nu plecăm nicăieri! Nici în Mongolia, nici în Ungaria! Acesta este pământul nostru natal, aceasta este şi ţara noastră. Şi avem dreptul să ne arborăm steagul! Avem dreptul să ne folosim limba maternă, avem dreptul la autonomie!", a spus Antal Arpad, în discursul de Ziua Maghiarilor de Pretitutindeni.

Edilul a mai spus că maghiarii vor să trăiască şi să muncească fără să fie deranjaţi şi că au dovedit că pot lupta pentru ceea ce este important pentru ei.

Totodată, Arpad a garantat că dacă maghiarii vor primi administraţia Ţinutului Secuiesc, în 10 ani vor arăta rezultate remarcabile privind dezvoltarea zonei.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
17 Comentarii
revolta unui gunoi iredentist.
jeguri iredentiste.
Postat 18 Martie 2013, 02:55 de walk
unguri separatisti@ ?
Sa-i duca orban pe toti in ungaria si sa se spele pe cap cu ei.
Postat 17 Martie 2013, 22:34 de yuu..hu
buna asta...
ungurii care nu vor sa mai fie romani si sa traiasca in Romania, sa fie platiti cu o suma de bani (nu mare, ca nu merita astia mult), plus consilierea in vederea deplasarii in pusta "mamii lor".
Postat 17 Martie 2013, 22:29 de 2013
rahatul de ungaria mare
ei au si primariile si CJ in cele doua judete, in care sunt discriminati cetatenii romani, la ei in tara !!!!!!!!!!!!! de ce nu atrag idiotii aia finantari asa cum face si bolovanul in Oradea, atunci cand nu se ocupa de nimicuri (curvasarii, divorturi, etc) ?????? PT CA SUNT PROSTI GRAMADA !!!!!! NISTE INCOMPETENTI CARE NU AU IN CAP DECAT STEAGURI UNGURESTI SI ASA ZIS \"SECUIESTI\", PLUS ALTE INEPTII SEPARATISTE UNGURESTI !!!!! PE LANGA CA SUNT REDUSI MINTAL, MAI SUNT INSTIGATI SI DE\"tara mama\", ungaria !!!!!!!!!
Postat 17 Martie 2013, 22:17 de insignia
pacea sa dainuie la BUDA cat si la PESTA
fratilor unguri daca vreti sa fiti autonomi va invitam sa parasiti teritoriul Romaniei si va sugeram sa parcati intre BUDA si PESTA (chiar si cea porcina),mai mult ca sigur VIKTOR ORBAN va va da frau liber initiativelor voastre de rebeliune.prin aceasta sugerez statului roman sa ofere un premiu tuturor ungurilor si toturor celorlalti vorbitori de limba ungureasca care aleg sa renunte la cetatenia romana!!!personal sprijin acest demers cu sume in bani(500 ron/persoana)plus consiliere in vederea deplasarii spre PESTA!!!acest demers vrea sa elimine tensiunile creeate intre vorbitorii de limba ungureasca si statul Roman
Postat 17 Martie 2013, 17:15 de pisti
Voi nu dati, voi primiti
Astia nu dau bani ci primesc bani de la buget. Daca nu le mai dam vor manca ce mancau pe vremea cand erau migratori, plus cartofi.
Postat 17 Martie 2013, 16:22 de Dan
MERGI IN UNGARIA
NU INTELEG DE CE NU MERGE IN UNGARIA DACA VREA SA-SI VADA DRAPELUL !DACA NU ESTI MULTUMIT AICI CU CE AI , NU TE TINE NIMENI CU FORTA ! SA VEDEM , VA DA CINEVA SERVICIU IN UNGARIA ? CUM VE-TI FI PRIMITI ?
Postat 17 Martie 2013, 15:58 de Cristi
JAVRE ORDINARE
ASTEA TOATE DATORITA GUVERNARILOR CARE AU FOST DUPA REVOLUTIE ,AM AVUT POLITICIENI ADEVARATI !!!!!!!!!!!! SARBII AU STIUT CE SA LE DEA !!
Postat 17 Martie 2013, 14:44 de GEORGE
Tampiti manipulati
Cum pot fi asa idioti oamenii care cer asa ceva??? 1- industira e varza in zona aia deci vor muri de foame 2- vreti sa aratati ca voi maghiarii ati adus medalii olimpice? bai panarame.. care stat a platit pentru educatia voastra? (statul mongol??)
Postat 17 Martie 2013, 08:55 de eu
buda si pesta porcina....
buda si pesta porcina peste iredentismul unguresc !
Postat 16 Martie 2013, 22:01 de asa da
BANI
EXCROCII, SUNT INSTIGATI DE buda pesta !
Postat 16 Martie 2013, 21:58 de LE DAM PRIN GURA
BANI
REGIONALIZARE,ADIO ROMANIA MARE
Postat 16 Martie 2013, 19:21 de dorin
gunoaie
nenorocitul asta este un instigator la ura interetnica. aici duce politica paracticata pe criteriu etnic.
Postat 16 Martie 2013, 17:19 de lepre udemeriste
mash, in ungaria !!!
nu va convine ? marsh in ungaria. acolo sa faceti separatism. toate investitiile din zona, sunt facute de Statul Roman. sa va dea orban pamant, sa va bage in rezervatii, sa va separati !!! sunteti niste frane sociale !!!! plecati !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Postat 16 Martie 2013, 17:04 de ne-am saturat de voi
si eu m am saturat
si eu m am saturat ca roman nu trebuie sa fi ungur sau rrom sa nu ti placa regimul comunist :))
Postat 16 Martie 2013, 13:47 de si eu m am saturat
nu zau!
si ce impozite vorbeste sus numitul? la cit se produce, la ce uzine si fabrici "productive" sint in cele 2 judete...nu ar avea dupa ce bea apa! Da' ma rog, prostu daca nu-i fudul parca nu-i prost destul! Sau te pomeni ca cere "ajutor" de la ungaria!!!????
Postat 16 Martie 2013, 13:24 de citizen
nu zau!
Nu zau?! Chiar asa? Politicieni scirnavi si bicisnici! Atitati natiile uni impotriva altuia ca voi sa cistigati, pentru ca "rezolvati" cica problema! Mars in Mongolia-mama(voasta')
Postat 16 Martie 2013, 13:21 de citizen
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Accident grav în Sîntandrei: Două persoane rănite, după ce un Audi s-a lovit cu un Peugeot (FOTO/VIDEO)
  • Gerovital, brandul nr. 1 în România, a deschis primul magazin în Oradea. Inaugurarea s-a făcut cu şampanie, o prezentare Eli Lăslean şi reduceri (FOTO)
  • Voluntariat. 20 de orădeni au plantat flori în piaţa Ferdinand într-o acţiune de înfrumuseţare a oraşului (FOTO / VIDEO)
  • Kirchweih la Palota: Micuţa comunitate de germani şi-a sărbătorit întemeietorul şi protectorul spiritual (FOTO/VIDEO)
  • Morţii cu morţii: Drumul între DN 79 şi cimitirul din Nojorid, presărat cu buruieni înalte de 2 metri! (FOTO)
  • Accident grav pe DN 1: Un bărbat a murit şi o femeie este în stare gravă, după ce o maşină s-a ciocnit cu un autocar (FOTO/VIDEO)
  • Culturi distruse: Grindina a făcut pagube enorme în mai multe localităţi din Bihor (FOTO/VIDEO)
  • Meciuri internaţionale atractive, la turneul internaţional de box 'Memorialul Nicolae Talpoş' (FOTO)
  • The Lion Kings: Campionii României la baschet au prezentat trofeul în faţa fanilor orădeni, fiind primiţi cu aplauze şi confetti (FOTO/VIDEO)
  • Furtună peste Oradea: Ploaia şi vijelia au inundat străzi şi au doborât copaci cu nemiluita (FOTO/VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON