URMĂREȘTE-NE PE
SÂMBĂTĂ, 20 OCTOMBRIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Neisprăviţii de la Ministerul Educaţiei au mai fătat o mărgică. Au elaborat un Cod de etică prin care se interzice profesorului care predă la clasă să îşi mediteze propriii elevi. Hai să zicem că acest aspect e corect, chit că poate fi uşor de eludat dacă profesorii fac schimb de elevi între ei. Mă aşteptam să interzică total meditaţiile, dar probabil că nu i-a dus capul până acolo.
Zic şi eu
Adrian Cris
Nu mă număr între cei care consideră că o convingere religioasă exclude o gândire liberală. Nu cred că a gândi liber(al) înseamnă să fii fără niciun Dumnezeu. Un exemplu notoriu este cel al chirurgilor care mărturisesc că se roagă înaintea intervenţiilor dificile. Şi reciproca e valabilă. Poţi fi ateu, dar cât se poate de retrograd. Prin urmare, recunosc, ca orice om de bun simţ, dreptul oricărui membru PNL de a fi acţionat conform propriei conştiinţe la recentul referendum pentru "familia tradiţională".
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Conferințele 11even, în care 11 oameni vorbesc câte 11 minute, sunt ca nunțile românești - nimeni nu îndrăznește să le facă mai scurte. Teorema care spune că ce e frumos durează puțin nu funcționează... Majoritatea vorbitorilor a dat impresia că tema conferinței, „La trecutu-ți mare, care viitor?”, nu a fost înțeleasă prea bine. Cei mai mulți au vorbit despre ei înșiși, lăsându-le spectatorilor sarcina de a extrage esența și de a construi puzzle-ul.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Aţi votat la recentul referendum pentru redefinirea familiei în Constituţie?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam săptămâna trecută, în curând vor intra în vigoare modificările legii privind statutul judecătorilor şi procurorilor ca urmare a faptului că, recent, Curtea Constituţională a respins ultima obiecţie de neconstituţionalitate ce putea fi formulată de preşedintele României cu privire la această lege, iar, vineri, 12 octombrie, Klaus Iohannis a fost nevoit să promulge noul statut al magistraţilor.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
În cursul evoluţiei bolii, după faza septicemică urmează faza organică, în care reapare febra, simultan cu instalarea unor sindroame diferite. Dintre acestea, cele ma frecvente sunt meningita leptospirotică (manifestată prin dureri de cap, fotofobie, redoare a muşchilor cefei, simptome care se remit de cele mai multe ori), sindromul hepatorenal (cu icter şi mărire în volum a ficatului, cu posibilitate de evoluţie spre forme severe), manifestări hemoragice limitate (la nivelul gingiilor, conjunctivelor, mucoasei nazale etc.) sau grave (hemoragii digestive majore) şi insuficienţa renală.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Anxietatea este una din marile probleme psihologice ale secolului nostru. Alături de depresie, este subiectul cel mai des întâlnit în cabinetele de psihologie. Anxietatea variază de la om la om și se manifestă oarecum diferit ca intensitate în cazul fiecăruia.
26 Februarie 2013, 08:31

Primarul din Miercurea Ciuc: Cunoaşterea limbii maghiare este obligatorie!

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Primarul din Miercurea Ciuc, Raduly Robert Kalman, care fusese amendat de CNCD pentru impunerea cunoaşterii limbii maghiare ca o condiţie de ocupare a postului de arhitect-şef al oraşului, a afirmat că în municipiul pe care îl conduce "cunoaşterea limbii maghiare este obligatorie, nu discriminatorie".

Declaraţia lui Raduly (UDMR), a fost făcută luni, la Miercurea Ciuc, când un drapel secuiesc de mari dimensiuni a fost arborat în centrul oraşului de către reprezentanţii Partidului Popular Maghiar din Transilvania, ca simbol al dezideratului de obţinere a autonomiei teritoriale a Ţinutului Secuiesc.

"Trăim într-o lume în care limba maghiară a devenit discriminatorie în Miercurea Ciuc. Astăzi este ziua în care trebuie să spunem clar: cunoaşterea limbii maghiare este obligatorie, nu discriminatorie, ci obligatorie în Miercurea Ciuc, începând de la prefect, corespondenţii televiziunilor şi radiourilor româneşti, toată lumea care trăieşte din impozitele secuilor trebuie să ne cunoască limba, limba noastră maternă", a spus Raduly.

El a adăugat că, începând din 28 octombrie 2008, drapelul secuiesc flutură pe clădirea Primăriei Miercurea Ciuc şi că acesta nu a deranjat pe nimeni până acum, iar de atunci nici legile, normele sau hotărârile nu s-au schimbat.

"Doar prefectul, ministrul de Interne şi cel al Apărării s-au schimbat şi de când au ajuns în funcţie a început să îi deranjeze acest steag", a continuat edilul.

Raduly Robert, şi Agenţia Naţională a Funcţionarilor Publici au fost amendaţi cu câte 600 de lei, după ce au impus condiţia cunoaşterii limbii maghiare pentru ocuparea unei funcţii publice.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
13 Comentarii
secui
secuiii
Postat 27 Februarie 2013, 09:03 de bebe
@Tirolul de sud
Am o nelamurire : cum au absolvit hungurii din har_cov 4(patru) clase daca ei nu stiu romaneste ?! Cred ca ar trebui date niste examene la absolvirea a patru clase. Cine trece bine, cine nu, sa ramana hungur adevarat, adica prost ca noaptea !
Postat 27 Februarie 2013, 07:02 de curiosul
Legea nr. 215/2001 a administratiei publice locale?
Art. 17.In unitatile administrativ-teritoriale in care cetatenii apartinand minoritatilor nationale au o pondere de peste 20% din numarul locuitorilor autoritatile administratiei publice locale vor asigura folosirea, in raporturile cu acestia, si a limbii materne, in conformitate cu prevederile Constitutiei, ale prezentei legi si ale conventiilor internationale la care Romania este parte. Miercurea Ciuc este un oras cu o majoritate maghiara de 82,11%. Daca Arhitectul sef nu stie limba majoritatii din acest oras cum v-a asigura folosirii limbii materne ,cum v-a tine comunicarea cu cetatenii la orele de audienta ? Nu s-a cerut altceva decat langa cunoasterea limbii romane si cea maghiara. Un exemplu de convietuire si toleranta europeana reprezinta Regiunea Autonoma Tirolul de Sud din Italia format din etnici germani si italieni ,unde orice angajat al adm. publice locale trebuie s-a cunoasca cele doua limbi , tirolezi germani reprezinta o minoriatate nationala istorica si nu imigranti veniti de 10-20 de ani.
Postat 27 Februarie 2013, 00:05 de Tirolul de sud
Tupeu de asiatic
Astia, habar nu au de unde au venit, de ce au venit, se pare ca sunt de origine turcica( au semiluna pe drapel), au ajuns in Europa adusi de mana abia acum 7-800 de ani , traiesc in Romania pe un pamant care nu le apartine si se cred acasa , ba mai vor si autonomie teritoriala. Cred ca multi se vor bucura sa le ocupe casele si pamanturile.
Postat 26 Februarie 2013, 17:32 de Roman
@ia terminati
bai minoritarule, traiesti in Romania, respecti legile Statului Roman ! nu-ti convine fa-ti bagajele si valea in hungaria ! acolo va trebui sa respecti legile unguresti.
Postat 26 Februarie 2013, 15:36 de hai valea !
rusine sa va fie !
nu conteaza ETNIA conteaza RESPONSABILITATEA cetateanului ROMAN, nu conteaza cultura conteaza cum te adaptezi la un GRUP :))))atentie nu ati trait toate etniile ca sa i JUDECATI precum NEBUNI , ca procurori si judecatori nu puteti , va faceti de ras nimic mai mult , pacat ! daca as trai intr un grup de rromi, chinezi sa faca si ei ce faceti voi as MURI.NU mai fortati lucrurile in derizoriu suntem OAMENI nu animale !
Postat 26 Februarie 2013, 14:55 de rusineeeee
lasati in pace !
lasati in pace , terminati cu atata ura si aiurea, vor trai cum vor dori sa si platesca IMPOZITELE si sa si vada de viata lor, amin ! RESPECTATI minoritatile sunt oameni nu animale.Nu este permisa maltratarea psihica si instigarea la violenta ca vezi Doamne tu esti serb, altul neamt , etc !!
Postat 26 Februarie 2013, 14:52 de ia terminati !
votul cu caracter etnic
aici duce votul cu caracter etnic practicat de ungurimea din tara. aceasta practica nu e deloc cinstita.
Postat 26 Februarie 2013, 14:17 de com
Solutie
Sovinismul, iredentismul, revizionismul unguresc trebuiesc combatute si sanctionate fara ezitare, atat de catre autoritati cat si de catre societatea civila. Asta este spre binele tuturor.
Postat 26 Februarie 2013, 14:06 de main facility
Obiectiv al guvernului de la budapesta
Crearea pe teritoriile României, Slovaciei și Serbiei a unor „mici ungarii, cu toate instituţiile necesare, de la grădiniţe şi până la autoguvernările de rigoare” (citat din Viktor Orbán) și de marcare politică și culturală a acestor enclave. Cat priveste pe ungurul asta \"recidivist\" in astfel de declaratii, ar trebui ca autoritatile statului sa-l sanctioneze.
Postat 26 Februarie 2013, 13:54 de Valhalla-Asgard
unguri separatisti, retrograzi, idioti
idiotii astia si-o cauta cu lumanarea. astfel au reusit nenorocitii astia sa trezeasca oprobriul tuturor, la adresa lor. va dati seama ce ar fi in stare sa faca nemernicii astia odata scapati de sub jurisdictia legilor Statului Roman ? Ei nu vor sa vorbeasca romaneste, vin cu insemenele ungurersti si i-ar obliga pe romani sa vorbeasca ungureste ! lucrurile merg in directia in care vor iesi foarte rau, daca vor mai iesi vreodata ! pe nemernicii astia nu-i mai suporta nimeni! s-a dus vremea cand cretinul de boc le satisfacea toate aberatiile doar de dragul ciolanului. lucrurile s-au schimbat. vin vremuri grele pt franele nesimtite unguresti.
Postat 26 Februarie 2013, 13:42 de nail
Bravo lui !
Nu hungurul asta si in general nu hungurii sunt vinovati ! Vinovata este intreaga clasa politica romaneasca, aia care i-a pupat in k*r pe conducatorii hungurilor ! Nici pe vremea imperiului austro-hungar hungurii n-au avut aici, in Transilvania, drepturile pe care le au azi ! Atunci nu puteai fi angajat la stat fara sa cunosti limba germana, limba oficiala in imperiu ! Azi, in Romania, sunt o groaza de hunguri care sunt functionari ai STATULUI ROMAN si nu stiu boaba de romana !!! Daca in toata Hungaria exista un singur functionar public care nu stie hungureste ii platesc o mie de euro, in schimb pt. fiecare hungur functionar public in Romania sa primesc DOAR 1(un) euro. Copy-lotul zicea (citeste : mintea!) inainte de locale ca ar trebui introdus pt. functionarii publici testul de limba romana, cam cum au scos estonienii din carti pe cei 40% rusi : nu poate fi cetatean estonian si nu poate fi angajat al statului estonian cine nu cunoaste limba estoniana. Si au intrat inaintea noastra in UE si-s si in Schengen. La noi, un gunoi de hot, in timp ce ne mintea precum respira, semna acorduri cu hungurii ! Repet, nu hungurii sunt vinovati !
Postat 26 Februarie 2013, 11:03 de pinonel
tupeu de bozgor
Tupeu fără limite, cum ne-au obişnuit asimilaţii.... Mă tem că se apropie cu paşi repezi ziua când vor fi puşi din nou cu botul pe labe. Măi Robiczi, banii ce se strîng de la ăia 10000 de angajaţi şi din restul impozilelor locale din HarCov ajung pentru plata femeilor de serviciu maxim. Sunteţi calicii României, nenorociţilor......
Postat 26 Februarie 2013, 10:19 de pistike
count display

FOTO BIHOREANUL

  • „Un milion de stele”: Bisericile catolice din Oradea, unite de Ziua Internaţională pentru Eradicarea Sărăciei (FOTO)
  • Jurnalişti şi scriitori dezbat la Oradea diferenţele şi 'complicităţile' dintre ei (FOTO/VIDEO)
  • Se lucrează la extinderea drumului expres spre Episcopia Bihor. Se va construi şi un viaduct înalt de 10 metri (FOTO/VIDEO)
  • Cum arată Podul Centenarului. Va fi inaugurat înainte de termen, pe 1 Decembrie (FOTO/VIDEO)
  • Copţi, dar buni! Oradea a dat trei campioni la Openul Austriei de Judo Masters! (FOTO)
  • Nu vă jucaţi cu focul! Opt incendii de vegetaţie uscată, într-o singură zi (FOTO)
  • Să tragem linie! Lucrările pentru reamenajarea liniei de tramvai vor bloca cel puţin o lună circulaţia prin Calea Aradului (FOTO)
  • Statuia Evei Heyman din Parcul Bălcescu a fost donată Primăriei Oradea (FOTO/VIDEO)
  • Accident pe Calea Borşului: Ambulanță în misiune, lovită de un Ford și proiectată într-un TIR. Două persoane au ajuns la spital (FOTO)
  • Sprijin pentru persoanele cu dizabilităţi. A fost lansată filiala orădeană a asociaţiei 'Ridică-te şi umblă' (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON