URMĂREȘTE-NE PE
MARȚI, 19 MARTIE 2019

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Aquapark-ul din Oradea este pe profit, în ciuda faptului că 90% dintre aceste stabilimente merg pe pierdere. Adică sunt un fel de Teatru ori Filarmonică, numai cu ceva mai multă apă. Pe lângă meritele incontestabile de gospodari ale celor de la ADP, trebuie să recunoaștem că succesul se datorează și conjuncturii.
Zic şi eu
Adrian Cris
Se zice că doar cine nu munceşte nu greşeşte (deşi eu, personal, cred că greşeşte şi cel ce nu munceşte). În orice caz, bărbaţi sunt cei care îşi asumă greşelile, iar eu îmi declar apartenenţa la această categorie. Ca atare, recunosc că după ce am primit reacţia lui Pásztor, i-am verificat argumentele, cum că deplasarea în interes de serviciu în Austria a făcut-o separat de cea în interes privat în Elveţia. 
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Protestul de vineri a avut eficiența unei petale de trandafir în fața șenilei unui tanc de 50 de tone. Conducătorii s-au spart de râs în timpul protestului de un sfert de ceas al celor buni, după care s-au întors în întuneric și fum, la masa de poker pe care joacă soarta acestei nații nefericite. Pe ei nu îi interesează dacă străzile se blochează pentru 15 minute, câtă vreme lucrul acesta oricum se întâmplă zilnic, ore în șir...
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Care credeţi că ar fi soluţia cea mai bună pentru reintroducerea zborurilor internaţionale e Aeroportul din Oradea?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Instanţa Supremă s-a pronunţat recent, printr-o decizie de speţă, în sensul în care Ghidul pentru acordarea daunelor morale emis de Fondul de Protecţie a Victimelor Străzii nu este obligatoriu pentru instanţe.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Scleroza multiplă este o boală caracterizată prin inflamaţia şi distrucţia selectivă a mielinei sistemului nervos central, cu apariţia unor zone de cicatrizare. Mielina este o substanţă care înveleşte fibrele nervoase, având un rol important în conducerera influxului nervos şi care apare în luna a 5-a vieţii intrauterine cu definitivare după naştere. Boala mai este denumită şi scleroza "în plăci" datorită aspectului zonelor cicatrizate ale creierului, leziunile fiind denumite "plăci".
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Din păcate, cinematografia şi oamenii neinformaţi perpetuează o serie de mituri care impun o stigmă asupra bolnavilor şi asupra celor cu afecţiuni psihice. Un schizofrenic este confundat des cu cei cu personalitate multiplă, cu criminalii în serie, cu cei malefici şi răi, gata de violenţe inimaginabile. Adevărul este, însă, altul...
04 Septembrie 2010, 01:24

Alt şoc fiscal: Vom plăti contribuţii sociale şi mai mari!

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

În noul proiect de ordonanţă de urgenţă de modificare a Codului Fiscal, modalitatea de declarare şi plată nu se schimbă, obligaţiile aparţinând tot beneficiarului.

Se schimbă însă nivelul contribuţiilor şi se lărgeşte baza veniturilor la care acestea se aplică. Astfel, contribuţia pentru asigurările sociale (pensii) se majorează de la 1 ianuarie 2011 de la 10,5 la 24,43%, cea de asigurări sociale de sănătate de la 5,5 la 8,35%, iar cea de asigurări pentru şomaj, de la 0,5 la 0,78%.

La acestea se mai adaugă şi o contribuţie pentru concedii şi indemnizaţii de asigurări sociale de sănătate, de 0,85%, şi o contribuţie de asigurare pentru accidente de muncă şi boli profesionale cuprinsă între 0,15 şi 0,85%, diferenţiată în funcţie de clasa de risc.

Cu alte cuvinte, dacă anul acesta beneficiarii de venituri din drepturi de autor, profesii liberale plătesc contribuţii totale de 16,5% din venituri, dacă proiectul de OUG va fi adoptat, de la 1 ianuarie 2011, vor achita aproximativ 35%. Majorările privesc exclusiv veniturile independente.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
11 Comentarii
da si da
Insa indiferent daca iti doresti sa fii angajat, liber profesionist sau proprietarul propriei afaceri, e bine sa stii ce implica fiecare si care este ...
Postat 05 Septembrie 2010, 17:52 de mdaaaaa
atentiie cititi nu intelegeti gresit
pfa si liber profesionist au aceiasi contabilitate in partida simpla si aplica aceiasi fiscalitatea ca taxe la stat dar difera organizatia de care apartin restul sunt PERSOANE JURIDICE........ATENTIE! problema este ca nimeni in practica nu citestie si aplica legea de la A la Z, aici e haosull general toti fac particele si inevitabil gresesc, SANATATE ROMANIA!
Postat 05 Septembrie 2010, 10:17 de atentie1
mai platiti si voi ...
ca toata lumea plateste ( mai rog ... cei care mai lucreaza cate ceva ) !Deci ca actionar/asociat pot sa-mi iau ceva bani la sfarsit de an fiscal.Platesc: 16% imp. profit + 16% imp.dividende.Ca sa nu mor de foame in cursul anului trebuie sa-mi dau ceva salar.Pentru el mai platesc impozite ( CAS,CASS,SOMAJ,...)aprox. egale cu suma neta. Calculati dvs. PFA si LIBER PROFESIONISTI cat inseamna asta. Ca veni vorba ... unii au stat si ei cateva ore la coada sa-si plateasca taxele si deja se dau de ceasul mortii , dar despre cele peste 600.000 de firme care fac asta de 20 de ani in fiecare luna ce parere aveti ???
Postat 04 Septembrie 2010, 23:13 de PFA
cine ii cunoaste ca exista!
Postat 04 Septembrie 2010, 14:02 de terapie muzicala
noi nu platim taxe pentru stat
a plati taxe este ca si cum ti ai mentine un TRUP si o MINTE sanatoasa, de ce sa mi imbolnavesc trupul si mintea intentionat adica sa nu platesc taxe ? daca trupul necesita ingrijiri il ignor pentru ca sunt AVAR, este ff important sa traim SANATOS in rest suntem si gandim ca animalele=DOBITOACE , ne am nascut sa traim , ca sa traim luptam si muncim pentru sanatatea in rest suntem BOLNAVI=MORTII! a plati taxe =a fi sanatos a avea o dreptul la o vaiata plina de sanatate si impiniri in cursul vietii, cum sa i judecam pe cei care ne fura daca si noi furam? POLITICA a distrus tot ce este natural prin manipulare si tentatii deosebit de agresivepentru bietii cobaii ai sistemului.
Postat 04 Septembrie 2010, 13:12 de atentie
nu statule vinovat ce noi cetatenii suntem lasii, daca toti am fura unde am ajunge?
du te in strainatate sa vezi ca taxele sunt mult mai mari noi am parit taxele progresiv dar NU UITATI i am asuprit pe altii, asta e realitatatea acum echilibram BALANTA , incercam dar nu suntem egai inca in taxe tot exista DISCRIMINARI FISCALE, aveti grija mai ales PFA sau I.I. nu va declaratii pletitori de tva aici intervine HAOSUL ECONOMIC preturi mari si concurenta meticuloasa fiscal, intelegeti ca aveti de ales dar sa fiti VIGILENTI, poti ajunge un simplu hot oricand, ai de ALES in viata intodeauna!
Postat 04 Septembrie 2010, 12:48 de te contrazic
transportinoradea.ro
@nici vorba: tu spui bine...dar explica-mi cand stiu ca in loc sa iau 1000 de lei salar(de exemplu) din cauza nesimtitilor(ca nu ai cum sa le spui) o sa iei doar 900, plus au mai marit tva-ul deci iar si de acolo te mai ciupeste cu inca 5% procente din salar...dar pana cand? ce sansa dau astia tinerei generatii? ce speranta? doar la Dumnezeu, El e singurul ... toate cele bune
Postat 04 Septembrie 2010, 11:14 de transportinoradea.ro
nici vorba
daca incasezi la negru te sabotezi pe tine, sunt realizariile tale de ce sa incasezi la negru, e ca si cand ai manaca mancare furata, te ai imbraca cu haine furate, esti agitata orice schimbare te face sa fi nestapanit de agitata dar in timp vei realiza ca nu oricine e ca si TINE, luptati sa aveti DEMINTATE din toate punctele de vedere, de la viata pana la moarte este un simplu pas, stiti cati oamenii traiesc ca niste cadarve dar in viata, subconstientul te autopedepseste pentru orice slabiciune.SANATATE si capul sus! meritam tot ce e mai bun in viata dar fara DEMINTATE suntem simple Dobitoace.
Postat 04 Septembrie 2010, 10:57 de @transportinora
ca taxe
un SRL, SA plateste 16% dar nu mai putin decat impozitul minim + ca sa aiba BANII plateteste inca 16% impozit pe dividente si pe urma restul: sanatate, cas, OPTIONAL=32% obligatoriu, ATENTIE pentru vechime plateste taxe de la 55-80% pentru un salar!!! un PFA plateste lunar la venitul net realizat obligatoriu 16.5% si in mai anul urmator plateste inca 16% dar foloseste banii in scop personal, nu este limityata sa i pastreze in cont bancar si chiar sa ramana fara ei, eu recomand ca COMERTUL sa se faca numai si numai pe INTEPRINDERE INDIVIDUALA datorita efortului operational depus, GESTIUNE este importanta , deci s a simplificat ff mult MUNCA in acte.
Postat 04 Septembrie 2010, 10:34 de anca
transportinoradea.ro
cum se poate asa ceva?????? ???? imi vina sa urlu...noroc ca nu se aude :)) ... 35%? dar cine credeti ca o sa mai lucreze la 'alb' .. simplu... intram la negru, ne ffacem pensie privata, la spitale cant te duci si asa trebuie sa platesti..deci nu mai vad nici un avantaj...Rapa asteapta tara asta... VAI VAI VAI.. :D
Postat 04 Septembrie 2010, 10:34 de transportinoradea.ro
si care e problema
raman socata PFA si profesiile liberale au fost facilitatate anii la rand si azi cand trebuie sa dovedem egalitatate spun TAXELE sunt mari, dar ceilalti cum au rezistat!!!! si in prezent tot ei sunt avantajati fiscal in comparatie cu un asociat sau actionar, platesc aceste contributi la venitul net dar nu mai mult aplicat la venitul net realizat de 9180 lei, si au totul: vechime, somaj, sanatate inclusa in aceste plati deductibile fiscal, faceti un calcul managerial si imi veti da dreptatate! pana acum trecea un ana ca sa platesca taxe acum le platesc LUNAR care e problema , nu o vad mai trebuia sa treaca inca 5 ani si altii sa duca greul? RUSINE multimitiile celor puternicii care v au dus in spate pana acum, ei vor castiga mai departe sunt caliti, restul se vor prabusii, simtiti cat efort depunem ca totii sa avem sanse egale!
Postat 04 Septembrie 2010, 10:23 de anca
count display

FOTO BIHOREANUL

  • La mulți ani, ERA Park! Carla’s Dreams i-a cucerit, sâmbătă seară, pe orădeni (FOTO / VIDEO)
  • Înaripatele Oradiei: Malurile verzi ale Crişului Repede şi stufărişul au atras în oraş numeroase specii noi de păsări (FOTO)
  • Puzderie de lume în centrul Oradiei, de Ziua Maghiarilor. Îmbrăcat în huszár, Szabó Ödön a acuzat că maghiarii sunt discriminaţi (FOTO/VIDEO)
  • #șîeu... NU: Angajaţii lui Ştefan Mandachi de la Oradea, împiedicaţi să protesteze în faţa propriului restaurant printr-un ordin al... „doamnei de la Lotus” (FOTO/VIDEO)
  • #Șîeu: Bihorenii au protestat pentru autostrăzi. Vezi cine și cum a manifestat! (FOTO / VIDEO)
  • Colţ al imaginaţiei: Viitorii designeri orădeni și-au expus munca în holul Bibliotecii Universității (FOTO)
  • Protestul #şieu în Oradea: O firmă şi-a oprit complet activitatea, pentru întreaga zi! (FOTO / VIDEO)
  • #şîeu: BIHOREANUL a făcut un inventar al proiectelor de infrastructură promise în judeţul Bihor şi neonorate (FOTO)
  • Incendiu la blocul Cicero din Oradea (FOTO / VIDEO)
  • Cupa Satelor: O primă ediţie reușită în fotbalul bihorean (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.1872 RON
  • 1 EUR = 4.7525 RON
  • 1 HUF = 0.0151 RON