URMĂREȘTE-NE PE
MARȚI, 16 OCTOMBRIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Dacă tot găsesc distinşii politicieni timp să umble după "avioane" gen "homosexualii care-ţi fură copiii", ce-ar fi însă să umble după avioane la propriu? Dacă tot s-au călcat pe mândrie şi au decis să se înhame la căruţa referendumului, să repete figura şi în problema Aeroportului Oradea!
Zic şi eu
Adrian Cris
Nu mă număr între cei care consideră că o convingere religioasă exclude o gândire liberală. Nu cred că a gândi liber(al) înseamnă să fii fără niciun Dumnezeu. Un exemplu notoriu este cel al chirurgilor care mărturisesc că se roagă înaintea intervenţiilor dificile. Şi reciproca e valabilă. Poţi fi ateu, dar cât se poate de retrograd. Prin urmare, recunosc, ca orice om de bun simţ, dreptul oricărui membru PNL de a fi acţionat conform propriei conştiinţe la recentul referendum pentru "familia tradiţională".
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Conferințele 11even, în care 11 oameni vorbesc câte 11 minute, sunt ca nunțile românești - nimeni nu îndrăznește să le facă mai scurte. Teorema care spune că ce e frumos durează puțin nu funcționează... Majoritatea vorbitorilor a dat impresia că tema conferinței, „La trecutu-ți mare, care viitor?”, nu a fost înțeleasă prea bine. Cei mai mulți au vorbit despre ei înșiși, lăsându-le spectatorilor sarcina de a extrage esența și de a construi puzzle-ul.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre felul în care gestionează autorităţile combaterea pestei porcine africane?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Recent, Curtea Constituţională a respins ultima obiecţie de neconstituţionalitate ce putea fi formulată de preşedintele României cu privire la ultima dintre cele trei "legi ale justiţiei", respectiv cu privire la legea de modificare a statutului judecătorilor şi al procurorilor. Ca urmare a acestui fapt, preşedintele este obligat să promulge modificările, care vor intra, cât de curând, în vigoare.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
În cursul evoluţiei bolii, după faza septicemică urmează faza organică, în care reapare febra, simultan cu instalarea unor sindroame diferite. Dintre acestea, cele ma frecvente sunt meningita leptospirotică (manifestată prin dureri de cap, fotofobie, redoare a muşchilor cefei, simptome care se remit de cele mai multe ori), sindromul hepatorenal (cu icter şi mărire în volum a ficatului, cu posibilitate de evoluţie spre forme severe), manifestări hemoragice limitate (la nivelul gingiilor, conjunctivelor, mucoasei nazale etc.) sau grave (hemoragii digestive majore) şi insuficienţa renală.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Anxietatea este una din marile probleme psihologice ale secolului nostru. Alături de depresie, este subiectul cel mai des întâlnit în cabinetele de psihologie. Anxietatea variază de la om la om și se manifestă oarecum diferit ca intensitate în cazul fiecăruia.
04 Septembrie 2010, 01:24

Alt şoc fiscal: Vom plăti contribuţii sociale şi mai mari!

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

În noul proiect de ordonanţă de urgenţă de modificare a Codului Fiscal, modalitatea de declarare şi plată nu se schimbă, obligaţiile aparţinând tot beneficiarului.

Se schimbă însă nivelul contribuţiilor şi se lărgeşte baza veniturilor la care acestea se aplică. Astfel, contribuţia pentru asigurările sociale (pensii) se majorează de la 1 ianuarie 2011 de la 10,5 la 24,43%, cea de asigurări sociale de sănătate de la 5,5 la 8,35%, iar cea de asigurări pentru şomaj, de la 0,5 la 0,78%.

La acestea se mai adaugă şi o contribuţie pentru concedii şi indemnizaţii de asigurări sociale de sănătate, de 0,85%, şi o contribuţie de asigurare pentru accidente de muncă şi boli profesionale cuprinsă între 0,15 şi 0,85%, diferenţiată în funcţie de clasa de risc.

Cu alte cuvinte, dacă anul acesta beneficiarii de venituri din drepturi de autor, profesii liberale plătesc contribuţii totale de 16,5% din venituri, dacă proiectul de OUG va fi adoptat, de la 1 ianuarie 2011, vor achita aproximativ 35%. Majorările privesc exclusiv veniturile independente.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
11 Comentarii
da si da
Insa indiferent daca iti doresti sa fii angajat, liber profesionist sau proprietarul propriei afaceri, e bine sa stii ce implica fiecare si care este ...
Postat 05 Septembrie 2010, 17:52 de mdaaaaa
atentiie cititi nu intelegeti gresit
pfa si liber profesionist au aceiasi contabilitate in partida simpla si aplica aceiasi fiscalitatea ca taxe la stat dar difera organizatia de care apartin restul sunt PERSOANE JURIDICE........ATENTIE! problema este ca nimeni in practica nu citestie si aplica legea de la A la Z, aici e haosull general toti fac particele si inevitabil gresesc, SANATATE ROMANIA!
Postat 05 Septembrie 2010, 10:17 de atentie1
mai platiti si voi ...
ca toata lumea plateste ( mai rog ... cei care mai lucreaza cate ceva ) !Deci ca actionar/asociat pot sa-mi iau ceva bani la sfarsit de an fiscal.Platesc: 16% imp. profit + 16% imp.dividende.Ca sa nu mor de foame in cursul anului trebuie sa-mi dau ceva salar.Pentru el mai platesc impozite ( CAS,CASS,SOMAJ,...)aprox. egale cu suma neta. Calculati dvs. PFA si LIBER PROFESIONISTI cat inseamna asta. Ca veni vorba ... unii au stat si ei cateva ore la coada sa-si plateasca taxele si deja se dau de ceasul mortii , dar despre cele peste 600.000 de firme care fac asta de 20 de ani in fiecare luna ce parere aveti ???
Postat 04 Septembrie 2010, 23:13 de PFA
cine ii cunoaste ca exista!
Postat 04 Septembrie 2010, 14:02 de terapie muzicala
noi nu platim taxe pentru stat
a plati taxe este ca si cum ti ai mentine un TRUP si o MINTE sanatoasa, de ce sa mi imbolnavesc trupul si mintea intentionat adica sa nu platesc taxe ? daca trupul necesita ingrijiri il ignor pentru ca sunt AVAR, este ff important sa traim SANATOS in rest suntem si gandim ca animalele=DOBITOACE , ne am nascut sa traim , ca sa traim luptam si muncim pentru sanatatea in rest suntem BOLNAVI=MORTII! a plati taxe =a fi sanatos a avea o dreptul la o vaiata plina de sanatate si impiniri in cursul vietii, cum sa i judecam pe cei care ne fura daca si noi furam? POLITICA a distrus tot ce este natural prin manipulare si tentatii deosebit de agresivepentru bietii cobaii ai sistemului.
Postat 04 Septembrie 2010, 13:12 de atentie
nu statule vinovat ce noi cetatenii suntem lasii, daca toti am fura unde am ajunge?
du te in strainatate sa vezi ca taxele sunt mult mai mari noi am parit taxele progresiv dar NU UITATI i am asuprit pe altii, asta e realitatatea acum echilibram BALANTA , incercam dar nu suntem egai inca in taxe tot exista DISCRIMINARI FISCALE, aveti grija mai ales PFA sau I.I. nu va declaratii pletitori de tva aici intervine HAOSUL ECONOMIC preturi mari si concurenta meticuloasa fiscal, intelegeti ca aveti de ales dar sa fiti VIGILENTI, poti ajunge un simplu hot oricand, ai de ALES in viata intodeauna!
Postat 04 Septembrie 2010, 12:48 de te contrazic
transportinoradea.ro
@nici vorba: tu spui bine...dar explica-mi cand stiu ca in loc sa iau 1000 de lei salar(de exemplu) din cauza nesimtitilor(ca nu ai cum sa le spui) o sa iei doar 900, plus au mai marit tva-ul deci iar si de acolo te mai ciupeste cu inca 5% procente din salar...dar pana cand? ce sansa dau astia tinerei generatii? ce speranta? doar la Dumnezeu, El e singurul ... toate cele bune
Postat 04 Septembrie 2010, 11:14 de transportinoradea.ro
nici vorba
daca incasezi la negru te sabotezi pe tine, sunt realizariile tale de ce sa incasezi la negru, e ca si cand ai manaca mancare furata, te ai imbraca cu haine furate, esti agitata orice schimbare te face sa fi nestapanit de agitata dar in timp vei realiza ca nu oricine e ca si TINE, luptati sa aveti DEMINTATE din toate punctele de vedere, de la viata pana la moarte este un simplu pas, stiti cati oamenii traiesc ca niste cadarve dar in viata, subconstientul te autopedepseste pentru orice slabiciune.SANATATE si capul sus! meritam tot ce e mai bun in viata dar fara DEMINTATE suntem simple Dobitoace.
Postat 04 Septembrie 2010, 10:57 de @transportinora
ca taxe
un SRL, SA plateste 16% dar nu mai putin decat impozitul minim + ca sa aiba BANII plateteste inca 16% impozit pe dividente si pe urma restul: sanatate, cas, OPTIONAL=32% obligatoriu, ATENTIE pentru vechime plateste taxe de la 55-80% pentru un salar!!! un PFA plateste lunar la venitul net realizat obligatoriu 16.5% si in mai anul urmator plateste inca 16% dar foloseste banii in scop personal, nu este limityata sa i pastreze in cont bancar si chiar sa ramana fara ei, eu recomand ca COMERTUL sa se faca numai si numai pe INTEPRINDERE INDIVIDUALA datorita efortului operational depus, GESTIUNE este importanta , deci s a simplificat ff mult MUNCA in acte.
Postat 04 Septembrie 2010, 10:34 de anca
transportinoradea.ro
cum se poate asa ceva?????? ???? imi vina sa urlu...noroc ca nu se aude :)) ... 35%? dar cine credeti ca o sa mai lucreze la 'alb' .. simplu... intram la negru, ne ffacem pensie privata, la spitale cant te duci si asa trebuie sa platesti..deci nu mai vad nici un avantaj...Rapa asteapta tara asta... VAI VAI VAI.. :D
Postat 04 Septembrie 2010, 10:34 de transportinoradea.ro
si care e problema
raman socata PFA si profesiile liberale au fost facilitatate anii la rand si azi cand trebuie sa dovedem egalitatate spun TAXELE sunt mari, dar ceilalti cum au rezistat!!!! si in prezent tot ei sunt avantajati fiscal in comparatie cu un asociat sau actionar, platesc aceste contributi la venitul net dar nu mai mult aplicat la venitul net realizat de 9180 lei, si au totul: vechime, somaj, sanatate inclusa in aceste plati deductibile fiscal, faceti un calcul managerial si imi veti da dreptatate! pana acum trecea un ana ca sa platesca taxe acum le platesc LUNAR care e problema , nu o vad mai trebuia sa treaca inca 5 ani si altii sa duca greul? RUSINE multimitiile celor puternicii care v au dus in spate pana acum, ei vor castiga mai departe sunt caliti, restul se vor prabusii, simtiti cat efort depunem ca totii sa avem sanse egale!
Postat 04 Septembrie 2010, 10:23 de anca
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Accident pe Calea Borşului: Ambulanță în misiune, lovită de un Ford și proiectată într-un TIR. Două persoane au ajuns la spital (FOTO)
  • Sprijin pentru persoanele cu dizabilităţi. A fost lansată filiala orădeană a asociaţiei 'Ridică-te şi umblă' (FOTO)
  • Luceafărul s-a revanșat: 4-1, sâmbătă, acasă cu CS Balotești! (FOTO)
  • Cetate 'de vânzare': Cetatea Oradea continuă să fie slab vândută, în ciuda atuurilor care o fac unică în Sud-Estul Europei (FOTO / VIDEO)