URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 07 AUGUST 2020
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Am o mare admiraţie pentru cei care nu cred în Covid, care nu dau doi bani pe regulile stabilite de Guvern şi care au reuşit să afle, prin propriile mijloace, că Uniunea Europeană ne dă bani grei, chipurile,  pentru fiecare mort care ar fi decedat din cauza coronavirusului...
Zic şi eu
Adrian Cris
Am ajuns de unde am plecat, dar cu un preţ mare: resurse materiale şi umane irosite, doar pentru că nu vrem să purtăm o mască, să nu ne îmbulzim unii în alţii şi să ne spălăm pe mâini.
Vorba lu' Lulu
Lucian Cremeneanu
Sunt curios să văd cum o mai scoate la capăt Primăria Oradea de data asta. A vrut să găsească o soluţie pentru acoperişul parcării de pe Strada Independenţei şi, pentru a nu fi acuzată de totalitarism, a organizat concurs. A făcut un regulament (contestat de Ordinul Arhitecţilor din România), a adunat un juriu, a stabilit un termen limită şi tot ce i-a mai rămas de făcut a fost să numere punctele primite pe fiecare proiect, să facă un clasament şi să declare un câştigător. Acum mai trebuie doar să scoată castanele fierbinţi din foc cu propriile mâini.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Care este prima măsură care ar trebui luată de urgență de autorități pentru limitarea creșterii răspândirii infecțiilor cu coronavirus?







De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam săptămâna trecută, Legea nr. 136/2020, cunoscută popular ca legea carantinei şi izolării la domiciliu, adoptată în urma unei decizii din 25 iunie 2020 a Curţii Constituţionale, prevede că izolarea unei persoane fără acordul acesteia se poate dispune doar pentru 48 de ore, într-o unitate sanitară sau, după caz, într-o locaţie alternativă ataşată unităţii sanitare, atunci când medicul constată riscul de transmitere a unei boli infectocontagioase cu risc iminent de transmitere comunitară.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Steatoza hepatică reprezintă o acumulare excesivă de grăsimi la nivelul ficatului (în special trigliceride) cu mărirea sa uşoară până la moderat şi cu caracter benign şi reversibil de obicei, dar uneori putând deveni gravă, cu evoluţie spre ciroză (în condiţiile acumulării excesive şi îndelungate şi a asocierii unor factori nocivi). Î
30 Iulie 2012, 10:24

87% din bihorenii care au mers la referendum au votat pentru demiterea preşedintelui

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Preşedintele Biroului Electoral Judeţean Bihor, Antik Levente, a declarat, luni, pentru BIHOREANUL, că până la ora 10 au fost centralizate datele din 73% din secţiile de vot din judeţ, prezenţa la referendum fiind de 40,12%.

Asta înseamnă că Bihorul se află, la capitolul prezenţă la vot, sub media naţională de 46,13%.

"87,05% din electori au votat "da", iar 11,58% au votat "nu". Voturile nule reprezintă 1,36%", a precizat Antik.

Astfel, procentul bihorenilor care îşi doresc demiterea preşedintelui Traian Băsescu se situează aproape de cel înregistrat la nivel naţional, de 87,55%.

Potrivit judecătorului Antik, BEJ Bihor va da rezultatele finale ale votului până la ora 14.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
12 Comentarii
@apolitic ?
\"Parlamentul sa stabileasca\", vorbesti cumva de cei mai corupti,tradatori,aroganti dintre romani ? Cred ca este gasca in care romanii au cea mai mica incredere. As fi curioa cati bani au cheltuit anul trecut si cate legi au adoptat si cat ne costa o lege (de obicei proaste).
Postat 30 Iulie 2012, 18:03 de Radu
absenti motivati sa urineze pe voi toata politica :)) pe rand
abseti la vot sa ia in gura de la basescu deacum inainte :))absenti motivati sa urineze pe voi toata politica :)) pe rand , numai"scroafa o facea pe Ioana Basescu ":))) va vine randul ca cu votul nu intelegeti si bataia are un rol :))) descarca furia.
Postat 30 Iulie 2012, 16:09 de amin!
Sa fim corecti, daca se poate!
Parlamentul trebuie sa stabileasca calea de urmat in cazul demiterii lui Basescu.
Postat 30 Iulie 2012, 16:07 de Apolitic.
Votantii "Absenti"
In mod exceptional, la acest scrutin, cei care nu au participat la vot sunt cei care au inclinat balanta si ne-au salvat de la o dictatura infricosatoare cu specimene ca Mazare, Dragnea, Iliescu, Oprisan, Corlatean... toti unu si unu, crescuti la "scoala lui Ilici".Au fost multi nehotarati, dar destul de multi care stiau bine ce fac, adica au ignorat acest iures manipulator numit referendum, organizat in mare graba de baietii destepti ca "Felix" ca sa-l salveze pe Hoaverul lor Vantu si Nastase...si mai urmeaza si altii.
Postat 30 Iulie 2012, 14:48 de Boom
Votantii NU
Sunt aceia care gandesc si care NU au acceptat incalcarea unor obiective fundamentale care tin de respectarea statului de drept.Si nici sa fie condusi de un presedinte(fie si interimar) care s-a remarcat prin absenteism in parlament, a unui premier mincinos, hot si impertinent, a unui guvern care impune o dictatura a bunului plac ce nu mai tine cont de nimic.Au tinut cont ca rechini ca Vantu, Nastase pot ajunge dupa gratii si au spus NU demiterii.
Postat 30 Iulie 2012, 14:44 de Boom
Votantii DA
Au fost cei mai multi si in mare parte, cei care s-au lasati dusi de valul isteric manipulator, atat de drag PSD-ului.Multi dintre ei nu aveau argumente clare asupra demiterii si in ce conditii se poate demite un presedinte.Erau nemultumiti de salarii, locuri de munca sau pensii si ajutoare, probleme vitale dar nu fundamentale.Si oricum tin de guvern nu de Presedinte, cum insinuau banerele"electorale".
Postat 30 Iulie 2012, 14:43 de Boom
noi nu stim realul motiv de ce alti nu au votat
sa vi la vot ca iti pierzi locul de munca sau sa nu vi la vot ca iar iti pierzi locul de munca INSEAMNA ca nu traim DEMOCRATIA :))) ne mintim si mintim, ne vindem pentru bani=PROSTITUTIE POLITICA! nu mi spune mie cetatean roman basescu ce sa fac , sa nu votez suntem nebuni, unde e democratia atunci, fac ce vrea Basescu si ati infractori :)))? hai la VIOOOOOL fratilor ca ma intimideaza si gata eu consimt, nu se poate asa ceva!!!!!!! nu mai am loc de munca daca nu l las sa ma VIOLEZE ? unde traim in comunism?
Postat 30 Iulie 2012, 13:26 de pleaca basescu!
noi nu stim realul motiv de ce alti nu au votat
cu bicotul facut de BASESCU are dreptate, democratie inseamna VOT nu sa ti se spuna nu VOTA, aici are dreptate cand s a stabilit cvorumul NU S A MENTIONAT BICOTUL in ziua VOTULUI :))) BASESCU e terminat , nu mai este COERENT in ce face si spune. DEJA ceilalti spun ca vor avea votul in noiembrie a celor care nu au participat dar nu stim de ce :santajat cu pierderea locului de munca, frica, etc :))) NU TRAIM DEMOCRATIA deoarece mai traim un REGIM COMUNIST =BASESCU!
Postat 30 Iulie 2012, 13:19 de pleaca basescu!
oare ?
Daca s-ar organiza un referendum judetean pentru demiterea plagiatorului Manglitor, care ar fi rezultatele ? Ca vad ca de unul singur nu se da dus. Omul este mort politic, dar nu i-a spus nimeni...
Postat 30 Iulie 2012, 13:18 de Intreb si eu
LECTIA
N-ai inteles nimic din lectia primita. Nu ne-am dus la vot pt. ca nu vroiam sa pice Basescu printr-o lovitura de stat,prin incalcarea legilor,prin minciuni, cu ajutorul babelor si basinosilor din Primaverii pe care i-am vazut la vot la tv. Nu am votat pt.ca am fost de acord cu taierea salariilor coruptilor angajati la stat, pt. ca nu credem ca un plagiator(hot) fost procuror mediocru si un fost dascal de tara si bibliotecar pot conduce tara intr-o situatie de criza mondiala.
Postat 30 Iulie 2012, 12:01 de Radu
Am crezut ca scapam de el.....
Nu pot sa cred ca va trebui sa-l suport in continuare pe Bacescu presedinte, e aiurea, e porcarie.... Tu, UNU mai jos, nu mai fi asa mandru de tine, Basesc a ramas presedinte doar din lenea multora care nu au mers la vot nu ca asa mult le place de el....
Postat 30 Iulie 2012, 11:40 de Oradeanul
De ce nu ati facut 50%
Siiii ????????? Care-i problema ????????????? Ati mintit spunand ca Basescu a nenorocit poporul !!!!! Daca era adevarat tot poporul(100%) vota DA si presedintele era demis cu 100 % fara comentarii. Basescu le-a tras cateva la geoale coruptilor angajati la stat si bine le-a facut.
Postat 30 Iulie 2012, 11:38 de Unu
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.0751 RON
  • 1 EUR = 4.8359 RON
  • 1 HUF = 0.014 RON