URMĂREȘTE-NE PE
SÂMBĂTĂ, 15 MAI 2021
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Este evident că dacă guvernanții nu fac eforturi de imaginație, campania de vaccinare ar putea să încetinească sau să se blocheze total. Așa au apărut și aceste locuri neconvenționale de vaccinare, ce dau un nou impuls celor care încă mai stau pe gânduri.
Cu tupeu
Florin Ciucaş
Nu-i prima oară când Bolojan vrea să rezolve probleme gingașe cu metode... inginerești. Ideea trecerii actorilor și instrumentiștilor pe contracte de muncă pe durată determinată, pentru „eficientizarea” actului cultural, reflectă un reflex al stilului managerial cu iz dictatorial care l-a făcut celebru - dar, fără îndoială, și eficient - pe fostul edil al Oradiei.
Zic şi eu
Adrian Cris
Ştiţi bancul cu olteanul care, când nu are ce face, se dezbracă şi îşi păzeşte hainele? Aşa şi Guvernul nostru, de parcă n-ar fi avut atâtea alte lucruri de făcut, serioase, s-a apucat să dea săptămâna trecută o Ordonanţă menită, cică, să "debirocratizeze activitatea în cadrul microîntreprinderilor". Concret, firmele cu până la 9 angajaţi nu mai sunt obligate să aibă fişa postului pentru aceştia şi nici regulament intern...
Vorba lu' Lulu
Lucian Cremeneanu
Am patru amintiri mai aparte de la trecerea frontierei în Ungaria. Prima dată când am ieşit din ţară, în 1991, mă aflam într-un autobuz plin de rockeri, cu toţii excitaţi că urma să vedem AC/DC, Metallica şi Mötley Crüe la Budapesta. Autobuzul întârziase, coada la vamă era lungă şi ne temeam că vom întârzia...
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Veţi merge în vacanţă vara aceasta?





De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
În aceste zile, Parlamentul României dezbate în regim de maximă urgență o propunere legislativă vizând modificări importante ale codului de procedură penală. Originea acestor modificări se află într-o decizie din 7 aprilie a.c. a Curții Constituționale, nepublicată încă, decizie prin care au fost declarate neconstituționale mai multe prevederi din codul de procedură penală, judecătorii constituționali statuând, în esență, că „este necesar ca hotărârea judecătorească să fie redactată, motivată în fapt și în drept, la data pronunțării”.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Tratamentul medicamentos al ulcerului duodenal are 4 obiective majore: ameliorarea durerii, accelerarea procesului de vindecare a leziunii ulceroase, prevenirea recăderilor şi a complicaţiilor.
30 Iulie 2012, 10:24

87% din bihorenii care au mers la referendum au votat pentru demiterea preşedintelui

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Preşedintele Biroului Electoral Judeţean Bihor, Antik Levente, a declarat, luni, pentru BIHOREANUL, că până la ora 10 au fost centralizate datele din 73% din secţiile de vot din judeţ, prezenţa la referendum fiind de 40,12%.

Asta înseamnă că Bihorul se află, la capitolul prezenţă la vot, sub media naţională de 46,13%.

"87,05% din electori au votat "da", iar 11,58% au votat "nu". Voturile nule reprezintă 1,36%", a precizat Antik.

Astfel, procentul bihorenilor care îşi doresc demiterea preşedintelui Traian Băsescu se situează aproape de cel înregistrat la nivel naţional, de 87,55%.

Potrivit judecătorului Antik, BEJ Bihor va da rezultatele finale ale votului până la ora 14.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
12 Comentarii
@apolitic ?
\"Parlamentul sa stabileasca\", vorbesti cumva de cei mai corupti,tradatori,aroganti dintre romani ? Cred ca este gasca in care romanii au cea mai mica incredere. As fi curioa cati bani au cheltuit anul trecut si cate legi au adoptat si cat ne costa o lege (de obicei proaste).
Postat 30 Iulie 2012, 18:03 de Radu
absenti motivati sa urineze pe voi toata politica :)) pe rand
abseti la vot sa ia in gura de la basescu deacum inainte :))absenti motivati sa urineze pe voi toata politica :)) pe rand , numai"scroafa o facea pe Ioana Basescu ":))) va vine randul ca cu votul nu intelegeti si bataia are un rol :))) descarca furia.
Postat 30 Iulie 2012, 16:09 de amin!
Sa fim corecti, daca se poate!
Parlamentul trebuie sa stabileasca calea de urmat in cazul demiterii lui Basescu.
Postat 30 Iulie 2012, 16:07 de Apolitic.
Votantii "Absenti"
In mod exceptional, la acest scrutin, cei care nu au participat la vot sunt cei care au inclinat balanta si ne-au salvat de la o dictatura infricosatoare cu specimene ca Mazare, Dragnea, Iliescu, Oprisan, Corlatean... toti unu si unu, crescuti la "scoala lui Ilici".Au fost multi nehotarati, dar destul de multi care stiau bine ce fac, adica au ignorat acest iures manipulator numit referendum, organizat in mare graba de baietii destepti ca "Felix" ca sa-l salveze pe Hoaverul lor Vantu si Nastase...si mai urmeaza si altii.
Postat 30 Iulie 2012, 14:48 de Boom
Votantii NU
Sunt aceia care gandesc si care NU au acceptat incalcarea unor obiective fundamentale care tin de respectarea statului de drept.Si nici sa fie condusi de un presedinte(fie si interimar) care s-a remarcat prin absenteism in parlament, a unui premier mincinos, hot si impertinent, a unui guvern care impune o dictatura a bunului plac ce nu mai tine cont de nimic.Au tinut cont ca rechini ca Vantu, Nastase pot ajunge dupa gratii si au spus NU demiterii.
Postat 30 Iulie 2012, 14:44 de Boom
Votantii DA
Au fost cei mai multi si in mare parte, cei care s-au lasati dusi de valul isteric manipulator, atat de drag PSD-ului.Multi dintre ei nu aveau argumente clare asupra demiterii si in ce conditii se poate demite un presedinte.Erau nemultumiti de salarii, locuri de munca sau pensii si ajutoare, probleme vitale dar nu fundamentale.Si oricum tin de guvern nu de Presedinte, cum insinuau banerele"electorale".
Postat 30 Iulie 2012, 14:43 de Boom
noi nu stim realul motiv de ce alti nu au votat
sa vi la vot ca iti pierzi locul de munca sau sa nu vi la vot ca iar iti pierzi locul de munca INSEAMNA ca nu traim DEMOCRATIA :))) ne mintim si mintim, ne vindem pentru bani=PROSTITUTIE POLITICA! nu mi spune mie cetatean roman basescu ce sa fac , sa nu votez suntem nebuni, unde e democratia atunci, fac ce vrea Basescu si ati infractori :)))? hai la VIOOOOOL fratilor ca ma intimideaza si gata eu consimt, nu se poate asa ceva!!!!!!! nu mai am loc de munca daca nu l las sa ma VIOLEZE ? unde traim in comunism?
Postat 30 Iulie 2012, 13:26 de pleaca basescu!
noi nu stim realul motiv de ce alti nu au votat
cu bicotul facut de BASESCU are dreptate, democratie inseamna VOT nu sa ti se spuna nu VOTA, aici are dreptate cand s a stabilit cvorumul NU S A MENTIONAT BICOTUL in ziua VOTULUI :))) BASESCU e terminat , nu mai este COERENT in ce face si spune. DEJA ceilalti spun ca vor avea votul in noiembrie a celor care nu au participat dar nu stim de ce :santajat cu pierderea locului de munca, frica, etc :))) NU TRAIM DEMOCRATIA deoarece mai traim un REGIM COMUNIST =BASESCU!
Postat 30 Iulie 2012, 13:19 de pleaca basescu!
oare ?
Daca s-ar organiza un referendum judetean pentru demiterea plagiatorului Manglitor, care ar fi rezultatele ? Ca vad ca de unul singur nu se da dus. Omul este mort politic, dar nu i-a spus nimeni...
Postat 30 Iulie 2012, 13:18 de Intreb si eu
LECTIA
N-ai inteles nimic din lectia primita. Nu ne-am dus la vot pt. ca nu vroiam sa pice Basescu printr-o lovitura de stat,prin incalcarea legilor,prin minciuni, cu ajutorul babelor si basinosilor din Primaverii pe care i-am vazut la vot la tv. Nu am votat pt.ca am fost de acord cu taierea salariilor coruptilor angajati la stat, pt. ca nu credem ca un plagiator(hot) fost procuror mediocru si un fost dascal de tara si bibliotecar pot conduce tara intr-o situatie de criza mondiala.
Postat 30 Iulie 2012, 12:01 de Radu
Am crezut ca scapam de el.....
Nu pot sa cred ca va trebui sa-l suport in continuare pe Bacescu presedinte, e aiurea, e porcarie.... Tu, UNU mai jos, nu mai fi asa mandru de tine, Basesc a ramas presedinte doar din lenea multora care nu au mers la vot nu ca asa mult le place de el....
Postat 30 Iulie 2012, 11:40 de Oradeanul
De ce nu ati facut 50%
Siiii ????????? Care-i problema ????????????? Ati mintit spunand ca Basescu a nenorocit poporul !!!!! Daca era adevarat tot poporul(100%) vota DA si presedintele era demis cu 100 % fara comentarii. Basescu le-a tras cateva la geoale coruptilor angajati la stat si bine le-a facut.
Postat 30 Iulie 2012, 11:38 de Unu
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.0823 RON
  • 1 EUR = 4.9265 RON
  • 1 HUF = 0.0138 RON