URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 19 APRILIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Până acum, când călătoream în străinătate, ne plângeam că ţiganii cerşetori ne fac neamul de râs. Acum ne fac de ruşine cei care ne conduc, analfabeţii din Guvern şi nesimţiţii din Parlament. Pe mine cel mai tare mă enervează când aud că se vorbeşte de Guvernul Dragnea sau Guvernul Dăncilă. Guvernul nu este nici al infractorului de Teleorman, nici al sărmanei petroliste.
Zic şi eu
Adrian Cris
La CJ Bihor este blocaj, ţipă de doi ani coaliţia UDMR-PSD-ALDE şi divizia sa de presă, acuzând mai nou că refuzul consilierilor PNL de a vota bugetul pe 2018 a făcut ca salariaţii instituţiei şi ai celor subordonate să capete luna asta doar 70% din lefuri. Nicio noutate. Politrucii locali repetă papagaliceşte cuvinte precum "blocaj" şi "boicot" la fel cum şefii lor boscorodesc întruna "Soros" şi "Statul Paralel". De data asta, totuşi, nu cu ei am treabă, ci cu PNL-iştii...
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Șobolanii internetului sunt ușor de recunoscut: sunt frustrați, nefericiți, rasiști, sexiști, antisemiți, urăsc totul și pe toată lumea. Nu cunosc rețeta dialogului și polemicii, nu au vocația construcției, dar excelează în cea a distrugerii, chiar dacă puterea lor distructivă este, încă, nesemnificativă.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Cum apreciaţi că au fost costurile încălzirii în Oradea în această iarnă?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Codul de procedură civilă prevede o procedură rapidă şi relativ ieftină prin care o persoană poate să obţină o hotărâre judecătorească prin care datornicul său să fie obligat să achite sumele de bani pe care i le datorează.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Hepatita acută virală se declanşează după o perioadă de incubaţie de15-45 de zile pentru hepatita A, 30-180 de zile pentru hepatita B şi D, 15-160 de zile pentru hepatita C şi 14-60 de zile pentru hepatita E. Simptomele sunt variabile şi cel mai des există o pierdere a poftei de mâncare, greţuri şi chiar vărsături, oboseală...
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Consensul unanim în psihologie a fost până acum că depresia se leagă de procesele chimice din creier (serotonina în special), dar o serie de noi studii au propus o nouă teorie: şi anume aceea că depresia ar putea să aibă cauze fizice.
31 Decembrie 2017, 14:40

Pentru Oradea curată

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Primăria Oradea pune accent pe curăţenia din municipiu, pentru că ne dorim să locuim într-un oraş de care să fim mândri. Faţa oraşului s-a schimbat în bine în ultimii ani, iar asta ne bucură. Modul în care arată oraşul este cartea noastră de vizită.

Curăţenia e o componentă importantă, de aceea demersurile noastre s-au axat pe programe de curăţenie bine stabilite, lucrări de salubrizare stradală, campanii de informare şi colectarea selectivă a deşeurilor. Am amplasat 707 incinte metalice închise pentru depozitarea deşeurilor menajere în eurocontainere de 1,1 mc, care deservesc cele 803 asociaţii de proprietari existente în municipiu. Din acestea, 618 incinte sunt prevăzute cu sisteme electronice de închidere, urmând ca până la finalul anului 2018 să fie închise toate incintele.

În diferite zone ale municipiului Oradea, preponderent în cvartalele aglomerate, acolo unde din cauza spaţiului redus nu a fost posibilă amplasarea de incinte metalice, am amenajat 10 incinte pentru colectarea deşeurilor menajere amplasate în subteran. Acest sistem subteran prezintă un avantaj de ordin estetic, căci incintele pentru deşeuri nu sunt la vedere, şi un avantaj olfactiv, al lipsei mirosului urât, întrucât containerele sunt închise etanş. În cursul anului 2018 vor fi amenajate şi alte spaţii pentru colectarea deşeurilor menajere amplasate în subteran, în zona centrală a municipiului.

Pentru că ne-am dorit să venim în sprijinul cetăţenilor, anul acesta a fost amenajat un centru de colectare selectivă a deşeurilor, unde orădenii pot depozita gratuit deşeurile generate în locuinţele proprii. Acesta este situat pe strada Thurzó Sándor, are o suprafaţă de 3.000 mp şi este dotat cu 12 containere.

Scopul acestui centru este, în primul rând, de a îmbunătăţi ratele de colectare a deşeurilor reciclabile şi de a reduce impactul negativ asupra mediului în Oradea. Ne dorim ca acest centru să devină o soluţie locală privind colectarea selectivă. De asemenea, ne dorim să devină un model de bune practici atât în Oradea, unde îi îndemnăm pe cetăţeni să colecteze selectiv şi să menţină curăţenia, cât şi la nivel naţional.

Florin Birta
viceprimar

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
15 Comentarii
?!
Nu s-a strecurat vreo eroare in redactarea titlului?! Titlul corect e ,,Pentru Oradea furata"!
Postat 03 Ianuarie 2018, 13:38 de pinonel
sandu lake..
Hai sictir cu birtinezii tai cu tot!Lamaie ...!
Postat 02 Ianuarie 2018, 10:53 de grigore
tds
Ce putem astepta de la un anonim ca s8 TDS?...un gica contra oradean...sa plece.
Postat 01 Ianuarie 2018, 02:13 de HXH
Excalibur
Merge si aia
Postat 01 Ianuarie 2018, 01:28 de Sandu1201
Big time
M-ati facut nostalgic cu BIG-ul vostru,o fi ceva subliminal.Back to 80's : www.youtube.com/watch?v=PBAl9cchQac se recomanda google translate
Postat 31 Decembrie 2017, 21:24 de excalibur
Tds
BIG who, BIGGY SMALLS. Adica Notorious BIG. Da stiu cum sa nu , si 2PAC, NWA . LORDS OF THE UNDERGROUND.
Postat 31 Decembrie 2017, 20:12 de Sandu1201
LA MULȚI ANI ROMÂNIA . LA MULȚI ANI TUTUROR
Orasul nostru a stat in intuneric pt mult timp, acum a iesit la lumina , haideți să ne bucuram si sa arătăm că suntem mai buni ca alții.
Postat 31 Decembrie 2017, 20:07 de Sandu1201
HNY
@poiu: Multumesc! Acum nu e vorba de a sta secundă cu secundă, mă mai pot strecura! @Sandu1201: cred că nici nu știi ce este CNCD-ul! Iar dacă da nu știi ce problema am avut eu cu ei! Iar dacă știi, cu certitudine ești din anturajul lui BIG!
Postat 31 Decembrie 2017, 20:07 de TDS
Poza cu Nul
Nul asta se crede fotogenic? valoarea lui e nula, cat despre fotogenia lui......... Un exemplu concret cum nimicul(nulul) devine vedete politica, ni se baga pe gat de catre birtinez cand singura lui abilitate este doar cea de a da din cap aproband tot ce zice seful! pupin.... cum se cheama?
Postat 31 Decembrie 2017, 20:04 de scortosul
Tds
Oradea mea e un oraș mai curat decât New York , Berlin, Paris, San Francisco, Dallas, LA, Londra. Kiev, Bucuresgi, etc. Prin cate orase am umblat Tokyo mi se pare la fel de curat. Si pt asta ii multumim lui Bolojan si ne bucuram ca EL FUGITIVO MAZĂRE nu a trecut pe la Oradea. Pe tine dorarul CNCD nu te interesează, în schimb te intereseaza să-i arunci pe gât. Bolojan e primar pe viață cu sau fara partid.
Postat 31 Decembrie 2017, 19:24 de Sandu1201
@tds
Multa sănătate tatălui tău! Lasă acum forumurile și ocupa-te de dânsul, că e mai important! In situații de astea trebuie sa lăsăm răutățile departe cu toții, nu?
Postat 31 Decembrie 2017, 18:31 de poiu
cinste
avem primar chiar daca gunoaiele te fac birtinez ai schimbat total orasul asta frumos sa ai sanatate si la multi ani nu stau in oradea dar sunt oradean multumim domnule bolojan
Postat 31 Decembrie 2017, 16:45 de Rumanu
Business as usual
Centru de colectare GRATUITA a deseurilor de pe centura e o idee atit de buna incit exista pericolul sa nu reziste prea mult (gratuitatea).In schimb tarcurile de gunoi cu acces pe baza de cartela sunt discutabile.Scopul lor e sa nu ramina vreun cetatean netaxat.Urmatorul pas va fi dotarea lor cu camere de supraveghere si cintare.Toata aceasta cruciada tehnologica va crea o teroare psihica cetatenilor urbei,a caror existenta depinde acum inexorabil de posesiunea magicei cartele de gunoi.In plus lipsa sau uitarea cartelei in momentul debarasarii gunoiului poate determina frustrari sau chiar stari patologice. Speram sa nu apara in viitorul apropiat contorizarea canalizarii sau si mai grav,accesul la acest serviciu sa se faca pe baza de cartela ,cod pin,amprenta sau scanarea retinei...Mult mai simplu ar fi interzicerea gunoiului,scoaterea lui in afara legii
Postat 31 Decembrie 2017, 16:18 de excalibur
OK
@Florin Ciucaș: De mai bine de două luni nu stau acasă! Îmi îngrijesc tatăl bolnav de 94 ani! Deci exact dosarul CNCD îmi stă în cap! Nu credeti? ...
Postat 31 Decembrie 2017, 16:11 de TDS
???
Era imposibil să nu sară cu ceva și stimabilul domn Florin Alin Birta ( pupilul lu' ăla, zice lumea prin târg! ). De ce d-le vice în toamna lui 2017 au dispărut containerele pentru resturi vegetale? Că ziceți că Oradea curată bla bla! Am pus o întrebare la obiect! Ca sa nu devin printre altele obositor pentru cineva! PS: acest text este clar o reclamă! Cât a costat?
Postat 31 Decembrie 2017, 15:26 de TDS
gargara
Acest text nu e o reclama. E un editorial gazduit de noi gratis in suplimentul Oradea Noastra. Acolo unde te-am invitat si pe tine, "anonimule" TDS, sa iti scrii o opinie, asumata sub semnatura, si nu ai facut-o. Preferi sa faci valuri sub anonimat. Cum de altfel nu ne-ai trimis nici documentele din dosarul de la Consiliul de Discriminare. E grea treaba responsabilitatea, nu? Mult mai usor cu injuratul...
Postat 31 Decembrie 2017, 15:46 de Florin Ciucas
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Vocea cartierului. Peste 250 de orădeni au votat proiectele de bugetare participativă ale cartierului Nufărul (FOTO)
  • Şase lebede salvate la Suplacu de Barcău, după ce au 'aterizat' într-un batal cu reziduuri petroliere (FOTO / VIDEO)
  • Judecătorul Cristi Danileţ a predat „lecţii deschise” de educaţie juridică la Tărian și la Oradea (FOTO)
  • O victorie şi o înfrângere pentru Universitatea CSM Oradea în jocurile de pe teren propriu de sâmbătă şi luni (FOTO)
  • UDMR cere treceri de pietoni denivelate în faţa tuturor instituţiilor şcolare din Oradea (FOTO)
  • Model inedit: Copaci cu coroană cubică, plantaţi pe pietonala Alecsandri din Oradea (FOTO)
  • Meserie... cu tehnologie: La Grupul Şcolar Agricol din Cadea, viitorii sudori vor învăţa meserie la un simulator de ultimă generaţie (FOTO)
  • Lumea roboţilor: Peste 150 de copii şi tineri şi-au demonstrat abilităţile în robotică la Oradea (FOTO/VIDEO)
  • Baschet: CSM CSU s-a impus cu 74-70 în disputa cu BC SCM Timişoara (FOTO)
  • Pentru bătrâneţi senine şi respectate: După 10 ani de lucrări, Caritas Eparhial a inaugurat Casa Frenţiu (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON